Derki

Tworek, mocno dziwne, że koń padokowany jeszcze nie ma zimowego futra. Również przeanalizowałabym dietę. Istotne pytanie: jak długo aktualnie koń stoi w boksie i jaka jest różnica temperatury pomiędzy stajnią a pastwiskiem?
Co do derki - w takim przypadku nie zastanawiałabym się i nie czekałabym aż koń się rozchoruje. Skoro ewidentnie marznie, to założyłabym coś w stylu 100 gr lub plandeki z polarem. Osobiście najbardziej lubię Horze Avalanche (również w wersji Pro), ale wybór derek generalnie jest ogromny 🙂
Wiata oslonieta z dwóch stron, pastwisko trawiaste (przebijane), niestety wychodzi sam bo ogierek na nieszczęście pogoda nam nie sprzyja kastracji (deszcz, deszcz a jak nie pada to bagno i ogólnie ślisko).

Rano dostaje 1-2 litry owsa + suplementy, raz w tygodniu siemię, wieczorem 5l  (wiadereczko). Do tego siano.

Koń stoi w boksie cała noc i potem zależnie od pogody, bo tak jak wspominałam jak jest chlodniej to ok godziny chodzi, jak jest w miarę pogodnie to 3/4 dnia spędza na padoku (od ok 10-19)

Różnica temteratur odczuwalna, stajnia murowana zamykana

Myślałam żeby na pierwszą derke poszukać czegoś mocno uzywanego lub w kawałkach - ja na maszynie poczaruje i derusie na miarę bym zrobiła, albo zużyte odnowila. Szkoda mi nowej derki na błoto w którym uwielbia się tarzac, i też wczelkie koce które na niego zarzucam kończą w pysku mlodzika, przecież to taka fajna zabawa - tarmoszenie kocyka. Nie daj borze zielony trafi kocyk na ziemię i posłuży jak wycieraczka do kopytek

Edit :  mnie tez zdziwil brak zimowej sierści, gdy mój drugi kopytny staje się powoli mamutem, a ten Misiak ledwo kilka włosów zgubił.
Treściwe raz dziennie i młodziak stoi 23h w boksie?  😲
Przepraszam, ale ja nigdy tego nie zrozumiem...
2x rano i wieczorem
Tworek, czyli on dostaje 6-7 litrów owsa, z czego na kolację taki duży posiłek?
Może to rzeczywiście kwestia niedoborów (jakie suplementy?  aminokwasami? owies może nie dostarczyć ich wystarczająco dla rosnącego ogiera), a może zamykania stajni (ile jest stopni w budynku rano, po otworzeniu)?

Jeśli planujecie kastrację, róbcie to jak najszybciej, by mógł chodzić ze stadem. Co do tego ma pogoda?
Derkę bym spróbowała najpierw najcieńszą pdeszczową, pwiatrową, by jednak sierść wyhodował. Może przyjdzie polepszenie pogody i będzie dało się mu ją zdjąć. Byle wychodzil więcej na dwór. Godzina, nawet cztery godziny dziennie na dworze to pomyłka dla tak młodego konia.

Nota bene: to już na prawdę jest okres, gdy zamka się stajnię na noc? Mamy wrzesień....

Nota bene: to już na prawdę jest okres, gdy zamka się stajnię na noc? Mamy wrzesień....

U nas stajnia jest zamykana na noc zawsze. Ze względu na bezpieczeństwo koni.
A czy przypadkiem nie jest tak, że koń 23h w ciepłej stajni nie do końca ma powód do obrastania? Ja mam mocno odmienne poglądy, bo bardzoooo się starałam o mega niezabudowaną angielkę dla swoich koni, a jak zimna to grubsza derka na grzbiet i tyle! Przy czym ja swoje celowo derkuje wczesniej żeby właśnie obrosły jak najmniej.
kitty, chyba nie rozumiem: trzymasz konie w stajni angielskiej, a jednocześnie nie chcesz, żeby miały się czym ogrzać?
Chyba chodzi o problemy oddechowe konia (?) kitty i jednoczesną chęć treningu?
Tak, jeden rao drugi iad... oba chodzą pod siodłem. Więc taki to kompromis derkowy. Nie znam krótszej drogi do choroby niż długie przepocone futro.... co i tak nie zmienia faktu, że w moim przekonaniu koń być jak najwięcej na dworze, a młodziak to już totalnie!
kitty 3/4 dnia od okolo 10-19. Około, bo czasem wychodzą o 9, a czasem o 12, 13 i na kolację do boksu. Latem są dłużej na pastwiskach

k2arola 2 litry owsa rano z dodatkami, a wieczorem wiaderko 5 litrowe wyslodkow buraczanych (cos mi telefon zjadł wyraz) Suplementy z Eggesermana Golden mineral

Stajnia na noc zamykana, w nocy powietrze wpada przez okienka, a za dnia są drzwi otwarte

Pogoda ma to do tego, że jeśli jest błoto i jest ślisko to nie polozymy bezpiecznie konia na ziemi
Czy ktoskolwiek ogarnia wiedze tajemna na temat tego jaki to wlasciwie material eskadronowy RIPSTOP?
czy to jest cos wiecej niz 600D?
te w kratkę to chyba 600D, ale mam taką i się sprawdza rewelacyjnie, nie ma porównania np. do hkm-owego 600.
Mam tez eskadrona nie-ripstop 840D i ta z kolei jest beznadziejna.
Jak koń mój nie pajacuje, co najwyżej odskoczy lub podgalopuje/podkłusuje kawałek, to derka bez pasów na nogi może mu zjechać z dupsztala? Nie wiem czy je brać, jaśnie pana pewnie będą drażnić 👀
I czy ktoś wie może czy caball lub jarpol mają przeciwdeszczówki z 600D czy mocniejsze?
Mój koń nigdy nie zarasta. Padokowany cały dzień, sam, na otwartym terenie, w przeciągu, bez schronienia - nadal nie zarasta. Trzymany w angielskiej stajni - nadal nie zarasta. Gdy zimno, wilgotno i wieje trzęsie się jak osika. Nie derkuję bo chcę jeździć, derkuję bo koniowi jest zimno.

Kupiłam tę derkę https://jaszym.pl/padokowe/1271-kavalkade-derka-alaska-iii-100g.html i zonk - brak pasów między nogami  🤔 Kółka do zapięcia są. Boję się, że bez pasów będzie się przekręcać. Można je osobno dokupić?
edit: znalazłam.
budyń, derka bez pasów na nogi lubi wędrować po koniu podczas tarzania...
Budyń z derek "ekonomicznych" a całkiem przyzwoitych, w horse-trade są przeciwdeszczowe Starty.
I też myślę, że derka padokowa bez pasów nie ma racji bytu.
[quote author=_Gaga link=topic=43.msg2715669#msg2715669 date=1506321187]
budyń, derka bez pasów na nogi lubi wędrować po koniu podczas tarzania...
[/quote]

ŻADNA z moich derek, również na padok nie ma pasów na nogi, a jedynie sznurek pod ogonem i nic się nie przekręca ani podczas tarzania ani podczas biegu na padoku. Jak derka ma odpowiedni rozmiar i pasy pod brzuchem są zapięte odpowiednio to derka zostaje tam gdzie mam być.
gllosia, a moje bez pasów wędrują po koniach. Co robię nie tak z rozmiarem i/lub pasami pod brzuchem?
gllosia u mnie też derki nie maja pasów na nogi i nie wędrują a moje lubia dzikować na padoku i dużo brykać 😉
Ja z dziwnym pytaniem. Jaka firma produkuje derki szerokie z przodu? Mój koń powinien mieć rozmiar 145 i wtedy wszystko jest ok... oprócz klaty, jest za wąsko  😵  Jak założę mu 155 to klata jest ok, ale namiot na dupie...  🤔wirek:
Bucas ma niektóre derki dedykowane dla fryzów, AQH i innych koni z szerokimi klatami 🙂
Kurde, mój się tarza niestety jak świnia. Nie pomyślałam o tym.
Ech, to inaczej, bo szukam i szukam i mi coś nie idzie - czy są derki poniżej 300 zł z 1200D i najchętniej 100g, ewentualnie ten polar nieszczęsny? I żeby wytrzymała mocniejszy deszcz, bo koń cały dzień na pastwisku, niby ma drzewa, ale woli stroić miny jak mu źle na deszczy, niż się schować  🙄 Czy z takimi wymaganiami muszę wybulić więcej?

edit: dobra, widzę jakiegoś HKMa dodatkowo z przedłużaną szyją (perfekto) za 400, więc pewnie do tylu muszę podciągnąć budżet derkowy, ech.
Szukam jakiegoś polaru z kapturem do 200 zł. Ktoś coś poleca? Na obrazku wszystkie są fajne, ale chodzi o ocenę kogoś kto miał to w ręce 😉
Czy to się do czegoś nadaje?
https://www.pasi-konik.pl/Kon-w-stajni/Derki/Derki-polarowe/WALDHAUSEN-Derka-polarowa-z-kapturem-Economic-.html
[quote author=_Gaga link=topic=43.msg2715691#msg2715691 date=1506325608]
gllosia, a moje bez pasów wędrują po koniach. Co robię nie tak z rozmiarem i/lub pasami pod brzuchem?
[/quote]

A tego to ja nie wiem, nie widzę twoich derek ani koni na żywo bym miała to oceniać. Upewnij się czy pasy pod brzuchem nie są luźne. Co do pasów na nogi to powiem ci więcej. Jak kupuję derkę z czymś takim to od razu jeden pasek odpinam i mam w rezerwie, a z drugiego robię pasek pod ogon. Ściągając i zakładając derki kilka razy dziennie nie potrzebuję dodatkowego ustrojstwa majtającego się między nogami. I co ciekawe mało które derki, które kupuję mają te pasy.. Więc jak widać są całkiem zbędne dla większości.
Która firma ma lepsze polary - Busse czy Waldhausen? Ktoś ma porównanie? 😉 Czy lepsza 100% poliester, czy 70% poliester 30% wiskoza?
Nasturcja-Renata   Moi trzej mężczyźni :)
25 września 2017 18:06
Czy ktoś miał tą derkę I  mógłby coś o niej napisać? Sprawdza się czy nie? Szukam plandeki w miłej cenie  😉 bo Amigo Horsweare już  dogorywa  😉
https://sklep.bergo.pl/horsenjoy-airfun?
Nasturcja-Renata, zamówiłam ją dzisiaj 🤣 Polecono mi ją w stajni, bo ktoś ma i w ostatnie ulewy nie przemokła, także spoko, zobaczymy. Cena promocyjna faktycznie super.
Nasturcja-Renata   Moi trzej mężczyźni :)
25 września 2017 18:27
budyń dzięki  :kwiatek: Jakoś mocno mi się nie spieszy, bo w przyszłym miesiącu i tak koń idzie pod maszynkę, więc od razu dostanie na grzbiet grubszą, ale chciałabym mieć coś w zapasie, gdyby dziadyga jednak ta dobił  😉
Zgrzytam zębami, bo w pasi-koniku w zeszłym tygodniu była promocja na firmę York i ta derka była też za 200 pare złotych, ale jakoś się nie zainteresowałam  🤔
W jaką derkę lepiej zainwestować bawełnianą, czy jerseyową podszytą polarem. Mam polarówki cieńsze i grubsze, a zastanawia mnie właśnie derka bawełniana, nikt ze znajomych takiej nie używa i tu pytanie na jakie pogody można ją ubierać? czy jest wielofunkcyjna czy nadaje się np. tylko na noc do stajni na jesień?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się