Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Czy ktoś zna się tutaj na ogierach najlepiej DRP (lub inne kuce od Ok.138cm)?
Potrzebuje nasienia dla 15 letniej klaczy z bdb rodowodem, która nie dała wcześniej źrebaka  😉
Ogiera,którego potomstwo ma dobre wyniki w wysokim sporcie(wkkw/skoki)
Bardzo dziękuje  :kwiatek:
Jeśli chodzi o Samerhita to widziałam ogiera na żywo i jest wysoki ale bardzo szlachetny i naprawdę rewelacyjnie się rusza.

Co do koni ujeżdzeniowych to ja pamiętam czasy gdzie prym wiodły konie trakeńskie zwłaszcza po fenomenie Rausty. A konie np Iberyjskie banowali zawsze. Moim zdaniem z tymi końmi ujeżdzoniowymi to jest tak zwana moda, ruch Samerhita był modny 10 lat temu a dziś wolimy konie bardziej ruszające się z nadgarstka. Zapewne za następne 10 lat moda będzie odwrotna. Ja osobiście bardzo lubię konie ruszające się z napięstka i podobają mi się adaluzy itp. Ale nikt takich ras na czworobokach nie chce dobrze sędziować i to moim zdaniem jest niesprawiedliwe.
Pomoże mi ktoś zwizualizować różnicę pomiędzy ruchem z nadgarstka a ruchem z napięstka? 👀 Nie znam się  😡

Rumba Hit Aleksandry Szulc ma geny Sandro Hit (bo rozumiem, że to on jest starym materiałem genetycznym o niemodnym już ruchu??) - i zajmują wysokie lokaty. Czyli dobrze, że ma te geny, czy może inni przodkowie zdominowali?
Czy miał ktoś do czynienia z końmi po Embassy II,Levisto Z,Big Star lub Chellano Alpha Z?
Pomoże mi ktoś zwizualizować różnicę pomiędzy ruchem z nadgarstka a ruchem z napięstka? 👀 Nie znam się  😡


Napiąstek to potoczne określenie nadgarstka. Ruch może być z łopatki albo z nadgarstka.
[quote author=k2arola link=topic=5087.msg2672487#msg2672487 date=1492508353]
Pomoże mi ktoś zwizualizować różnicę pomiędzy ruchem z nadgarstka a ruchem z napięstka? 👀 Nie znam się  😡


Napiąstek to potoczne określenie nadgarstka. Ruch może być z łopatki albo z nadgarstka.
[/quote]

dokładnie, napiąstek i nadgarstek to to samo , a rodzajów ruchu  przedniej partii ciała  konia w kłusie  mamy 3.
1. Z napiąstka /nadgarstka
2.Z łopatki
3 z łopatki i nadgarstka ( najlepszy jak dla mnie ).
  Konie chodzące  ruchem z napiąstka teoretycznie łatwiej jest nauczyć pasaży i piaffu, za to trzeba trochę potrenować by szły też i z łopatki , ale się da. Konie chodzące z łopatki, to tzw konie żołnierskie , długo, posuwiście i ekonomicznie ( taki ruch cały czas preferują nasze super znające sie komisje  😁 ) U koni chodzących takim ruchem gorzej jest wyrobić poprawny passaż i piaff, czego mieliśmy dowód całkiem niedawno na naszych czworobokach. Osobiście nie lubię takich koni co machają do przodu na prostej nodze, .... wygląda to efektownie, ale tylko jeździec takiego  konia wie ile kosztuje  ustawienie go  na pomocach  :jogin:
Jak rzadko się zgadzam!
Warto zauważyć że część (wcale nie mała) koni chodzących z nadgarstka i łopatki "oszukuje" - w ostatniej chwili skracając i to mocno wykrok (przednie kopyto konia nie zatacza pełnego łuku, tylko tuz nad ziemią gwałtownie opada na podłoże, a nawet sprawia wrażenie , że się cofa). To właśnie takie konie powinny być odrzucane jako kandydaci do "wysokich" konkursów. Wiele takich koni trafia do Polski.
Dodam tylko, że konie chodzące z łopatki ,złapane za uśmiech, prawie zawsze tracą tą efektywność w kłusie , i przestają machać .
armara - tak mi się właśnie wydawało, że to to samo. Dlatego dopytałam🙂
Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie.  :kwiatek:
Ruch z nadgarstka  raczej łatwo mi "zdiagnozować" - np fryzy tak się poruszają.
A ruch z łopatki... obejrzałam kilka filmików i nei jestem pewna.

Wpadłam na ogiera Alan sp - czy on się porusza właśnie z łopatki:?


Lub ogier Gold Quaterback:


Dodam tylko, że konie chodzące z łopatki ,złapane za uśmiech, prawie zawsze tracą tą efektywność w kłusie , i przestają machać .


I tu własnie się zastanawiam. Konie puszczone wolno, lub w nowym miejscu często się popsują. Ich chody są sprężyste, efektowne. Czy ocenianie takiego popisu ma jakieś przełożenie na ich ruch pod siodłem, które zwykle je gasi?

Czy powinnam ten temat przenieść od żółtodziobów?  😡
Kłus w tym wszystkim jest drugorzędny, w ocenie ruchu konia pierwszoplanowe znacznie ma stęp i galop. Oczywiście pewne podstawy są niezbędne, a kłus to raczej ruch "marketingowy" - zawodnicy szukają pozostałych dwóch chodów.
K2arola: paradowanie koni to znana rzecz i też wymaga doświadczenia żeby to oddzielić od naturalnego ruch spokojnego, zrelaksowanego konia.
Ostatecznie cały zastaw chodów bocznych  i zebranych przez pasaż, piafa do lewady, pezady itp to naturalny arsenał ... gry wstępnej naszych pupili przed walką lub seksem.
melehowicz, teoretycznie, teoretycznie (niewielkie znaczenie kłusa).
ruchomość stawów , wkraczanie zadnich nóg pod kłodę czy kolejność stawiania nóg - to oczywiście niezbedne sprawy, ale całe to machanie nogami to jak czerwony kolor ferrari czy porsche (albo dźwięk rury wydechowej)!
Pomoże mi ktoś zwizualizować różnicę pomiędzy ruchem z nadgarstka a ruchem z napięstka? 👀 Nie znam się  😡

Rumba Hit Aleksandry Szulc ma geny Sandro Hit (bo rozumiem, że to on jest starym materiałem genetycznym o niemodnym już ruchu??) - i zajmują wysokie lokaty. Czyli dobrze, że ma te geny, czy może inni przodkowie zdominowali?


Ja tez się nie znam ale według mnie to to samo tylko inaczej nazwane.
melehowicz, z tym, że sami sędziowie przyznają, że widzą kolor i słyszą ryk rury, a reszty nie bardzo zdążą 🙂
edit: Badania naukowe też tego dowodzą: że wzrok sędziów skupia się na przednich kopytach, szczególnie w kłusie.
i jak to skomentować?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 kwietnia 2017 15:01
halo, podeślesz wyniki badań? I przeprowadzoną metodę? Jestem bardzo ciekawa tego w kontekście psychologicznym.
Strzyga, nie podeślę, bo nie jestem naukowcem i nie kolekcjonuję linków do powszechnie dostępnych badań. Googlać zapewne umiesz.
Żeby nie było: nie skupia się Jedynie na przednich kopytach, nie u 100% sędziów jest ta przewaga.
Jaki kontekst psychologiczny może być w śledzeniu ruchu gałek ocznych?
armara - tak mi się właśnie wydawało, że to to samo. Dlatego dopytałam🙂
Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie.  :kwiatek:
Ruch z nadgarstka  raczej łatwo mi "zdiagnozować" - np fryzy tak się poruszają.
A ruch z łopatki... obejrzałam kilka filmików i nei jestem pewna.

Wpadłam na ogiera Alan sp - czy on się porusza właśnie z łopatki:?


Lub ogier Gold Quaterback:


[quote author=titina link=topic=5087.msg2672887#msg2672887 date=1492589197]
Dodam tylko, że konie chodzące z łopatki ,złapane za uśmiech, prawie zawsze tracą tą efektywność w kłusie , i przestają machać .


I tu własnie się zastanawiam. Konie puszczone wolno, lub w nowym miejscu często się popsują. Ich chody są sprężyste, efektowne. Czy ocenianie takiego popisu ma jakieś przełożenie na ich ruch pod siodłem, które zwykle je gasi?

Czy powinnam ten temat przenieść od żółtodziobów?  😡
[/quote]

to są złe przykłady, te filmy pokazują koniec próby dzielności ogierów w Bielicach w 2014 roku , bodajże . Bolączką naszych ZT to to ,że pracownicy w nich  kompletnie nie umieją pokazywać koni w ruchu. Osobiście w Polsce znam tylko dwie osoby, które to potrafią na przyzwoitym europejskim poziomie. Do tego Alan to skoczek o ruchu średnim nazwijmy to po prawdzie ale z bardzo dużymi możliwościami skokowymi, ruch ma raczej mieszany( łapatka/napiąstek)  Ten drugi po Quaterbecu ma ruch raczej z łopatki ,ale  poziom jego pokazania jest żenujący. Postaram sie znaleźć jakiś film .

O , tu jest ogier chodzący kłusem z łopatki, praktycznie w ogóle nie zgina napiąstków
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 kwietnia 2017 21:22
halo, Szkoda, ze nie mozesz podać wyników badań 🙁
Strzyga, na szybko znalazłam to, skoro google trudna sztuka 🙁:
http://www.eurodressage.com/equestrian/2011/07/12/inga-wolframm-visual-attention-patterns-grand-prix-dressage-judging
Da się dotrzeć do badań wskazujących na konkretne punkty, polecam.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
21 kwietnia 2017 08:38
halo, trudna nie trudna, jak przytaczasz, to poprzyj, a nie rzucasz sobie "badania".
W tym artykule nie jest nigdzie napisane, ze wzrok sędziów skupia sie na przednich kopytach.
Nie. jest tylko, że na przodzie. Jak mówię - wygooglaj sobie jak jesteś taka dociekliwa.
Nie mam Najmniejszego obowiązku wskazywać linków do prac naukowych w rozmowie towarzyskiej, jaka toczy się na forum.
Piszę co wiem, czego się dowiedziałam. Ja wiem, ty nie wiesz. Nie zamierzam cię kształcić.
Domagając się konkretnego linka poniekąd zarzucasz mi Kłamstwo, a to już jest paskudne.
Mogę sobie "rzucać "badania"" ile chcę. Dopóki nie piszę pracy naukowej.
Chcesz Wiedzy - to ją zdobądź. To wymaga wysiłku. Wierzyć nie musisz. Ale wtedy napisz: nie wierzę ci. I fajnie, gdybyś na to "nie wierzę" miała jakieś argumenty oprócz personalnych.
Zdaje się, interesowała cię metoda. Metodę masz w podlinkowanym artykule. Natrafiłam na dokładniejsze badanie, ze zdjęciami oznaczonych punktów, włącznie z rozróżnieniem koronka czy czubek kopyta.
Ale do naszych rozważań podlinkowana treść jest najzupełniej wystarczająca.
Dla leniwych: oprócz piruetów/półpiruetów wzrok sędziów skupia się na przodzie konia, ze znaczącą przewagą.
Co w tym przodzie zapewne bardziej przykuwa uwagę: np. łopatka czy kopyta - to już każdy może sobie sam ocenić, na podstawie "common sense".
W materiale, do którego dotarłam, był jeszcze coś takiego, że mniej doświadczeni sędziowie zwracają większą uwagę na nos konia, bardziej doświadczeni przenoszą wzrok z koronek przednich kopyt na koronki zadnich i stawy skokowe (w przewadze).
halo, aha, to sobie argumentuj w oparciu o nieistniejące badania. Bo takim wpisem udowadniasz, że żadnych badań nie ma. Wrzucenie linku do artykułu czy książki trwa kilka sekund, nikt nikogo nie prosi o przypisy i pełną bibliografię OSCOLA. I g*wno ma do rzeczy towarzyskość rozmowy, jak sobie towarzysko twierdzę że siwe konie są fajniejsze od karych (bo są, a co!) to nie będę mojej opinii opartej na własnych odczuciach forsować jako naukowej teorii potwierdzonej czymkolwiek. Twierdzenie że "są badania" byłoby ordynarnym kłamstwem.

Jest tu jeszcze parę takich  co też wiecznie mają badania! i niemieckie publikacje! A potem zamiast podać link czy dane autora to zmieniają temat albo rzucają "znajdź sobie". I to nie jest żadne oj tam towarzyskie rozmawianie tylko  elementarny brak szacunku do drugiej strony.
kokosnuss, uważam, że w temacie zupełnie wystarczającym argumentem jest podlinkowany artykuł. Pod tym samym tytułem można znaleźć pdf.
Zatem może odniesiesz się (argumentami) do Podlinkowanych badań?
edit: Badania naukowe też tego dowodzą: że wzrok sędziów skupia się na przednich kopytach, szczególnie w kłusie.


Specjalnie dla ciebie znalazłam te badania, na szczęście Van Hall Larenstein Hogeschool w Wageningen jest jedna. I primo próba badawcza to raptem 16 osób a rozstrzał u jednostek między częstotliwością patrzenia na przód/tył/jeźdźca podczas konkretnych ćwiczeń bywał i kilkukrotny. Secundo nie ma słowa o kopytach a wzrok na przodzie może oznaczać i patrzenie na szyję, potylicę, nadgarstki, łopatki etc. Tertio badania przeprowadzono odnośnie ćwiczeń GP wykonywanych wyłącznie w stępie i galopie (klik link do badań).

Podsumowując: na Placu Czerwonym rozdają samochody 😀
kokosnuss, pogięło cię? To przecież ja podlinkowałam artykuł prowadzący do tych badań. Nie sprawdzałaś tego linka? Czyli pdf jest lepszy, tak? Bo?
Na podstawie tego artykułu możesz sobie dalej googlać, szukając tego, o czym mówię ja.
Jednak wniosek i z tych badań jest jednoznaczny: sędziowie znacząco częściej patrzą na przód konia.
I bardzo proszę - staraj się czytać ze zrozumieniem i wszystko -  jeśli masz ochotę kogoś atakować.
Na razie udało ci się doprowadzić do tego, że mam ochotę rzucić pawiem. Nie przywykłam do takiego braku kultury w rozmowie. Bo to jest absolutna bezczelność - próba narzucania komuś wymogów konferencji naukowej w ramach towarzyskiej rozmowy na forum.
Zauważ też:
[quoteIn dressage, horses have to show different movements in three different gaits. These gaits
are walk, trot and canter. As this research focuses on walk and canter, these will be
described in detail.
][/quote]
Poszukaj sobie badań Szczegółowo opisujących kłus.
Ale nieprawda, że TE badania nie dotyczyły kłusa. Jednie jw.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 kwietnia 2017 06:37
halo, jestes agresywna. Nie wiem czemu nie umiesz sobie poradzić z faktem, ze te badania nie dowodzą, ze sedziowie w kłusie patrza na przednie kopyta, ale atakowanie, obrażanie i "rzucanie pawiami" to juz zdecydowana przesada.
Jak Cie tak to wkurza to przytocz te badania w których sedziowie patrzą na przednie kopyta w kłusie i bedzie po problemie. Jak na razie tylko krzyczysz naokoło jacy to wszyscy straszni, bezczelni i bez kultury, bo proszą o podanie źródła na którym opierasz swoje wypowiedzi.
I czy to forum, czy konferencja naukowa, ludzie chca wiedzieć skąd sie wzięły te badania. Bo to, co z nich wyczytałas mogło byc znacząco rozne od tego, co w nich było.
Na przykład z tych badań wyczytałas, ze sedziowie w kłusie patrzą na przednie kopyta. Co jest ciekawe, bo nie pojawiło sie tam ani jedno zdanie o tym świadczące. Za to dowiedzieliśmy sie jak agresywna potrafisz byc jak ktos powie "sprawdzam".
Nie, to nie z Tych badań wyczytałam że sędziowie patrzą na przednie kopyta. Wystarczy czytać uważnie. Z tych wynika dokładnie to co napisałam odnośnie Tych badań: że w znaczącej przewadze patrzą na Przód konia.
Samo "sprawdzam" w zwykłej rozmowie jest chamstwem. Zwykłym chamstwem.
I nie, nie jestem agresywna. Jestem odrobinę asertywna.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się