Ogłowia bezwędzidłowe - rodzaje, działanie, zastosowanie

zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
02 czerwca 2014 07:11
Dziękuję  :kwiatek:

O moich siodłach napisałam na wątku o bezterlicówkach 🙂 Wybacz nie chce mi sie powtarzać  :kwiatek: tam wszystko jest 🙂
A na  tym ogłowiu bawimy się hmmm.. 2 lata? Ale z przerwami.  W zimie mało kiedy brykam.
Dopiero w tym roku wzielam się za konia intensywniej 😉
Wczoraj byłyśmy w terenie, cook i tam sprawuje się fenomenalnie.

ok spoko, chodziło mi tylko o model ale już się dogrzebałam w tamtym wątku.
O to już chwilę na nim jeździsz 🙂 Myślałam, że jesteś, że tak powiem, świeżą posiadaczką 😉
Będę na kupnie cooka w rozmiarze cob 🙂 siostrze się podoba patent i na swojego chce sobie zakupić, pewnie pod koniec wakacji 🙂
Ja uwielbiam w zimie bryka jeśli nie jest taka jak w tym roku - błoto, błoto, błoto!
Cook w tereny jest super (90% mojej jazdy to tereny)
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
03 czerwca 2014 06:43
,,świeża" zeszłoroczna  jestem w  jeśli chodzi o pełne 100%  rozumienie działania tego ogłowia  😎 😉
Livia   ...z innego świata
03 czerwca 2014 09:10
Fajne określenie - brykać 🙂

U nas już 2,5 roku mija odkąd się "przesiadłam" na bosal. Nie żałuję w ogóle, koń też raczej nie narzeka 🙂 W większości sytuacji jest tak samo sterowny, jak na wędzidle.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
03 czerwca 2014 09:15
Ja czasami zapominam, że mój  koń nie ma w pysku wędzidła  😂 😁
Ja czasami zapominam, że mój  koń nie ma w pysku wędzidła  😂 😁


😂
Na początku mnie to przerażało ale teraz to w ogóle o tym nie myślę 😀
😉
Czy ktoś się orientuje jak to jest z jazdą na kontakcie na indian bosal ? A no cooku kontakt jest normalny czy powinien byc raczej luźny ?  🙂
zależy co chcesz robić na cooku 😉 Ja jeżdżę na zupełnym luzie a zabeczka17  na kontakcie  😎
Livia   ...z innego świata
29 czerwca 2014 12:56
TheWunia, nie wiem jak na indian bosalu, ale ja na zwykłym bosalu jeżdżę też czasami na kontakcie 🙂 Choć zdecydowanie częściej wozimy się na luźnych wodzach.
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
30 czerwca 2014 09:28
Czy ktos gdzies widział bezwedzidlowe oglowie na kuca 110 bardziej to rozm shetty niz pony
Widziałam ostatnio fotki konia, który jeździ TYLKO w nachrapniku hanowerskim. Bez ogłowia. Ma tylko naczółek założony "na" nachrapnik i wodze przypiete po dwóch stronach nachrapnika. Ktoś się spotkał z czymś takim? Ma to sens? Potem wrzucę fotkę.
😉
Zanim zdecyduję się na zakup ogłowia bezwędzidłowego, to kombinuję z naszym ogłowiem. Na pierwszą jazdę przepięłam wodze do nachrapnika szwedzkiego, koń nadal miał wędzidło w pysku, bo to tak na szybko z siodła kombinowałam. Koń ździwiony, że ma wędzidło w pysku a nic go nie ciągnie. Dla mnie też dziwnie, bo wodze przypięte do nachrapnika. Koń delikatnie kombinował z głową w dół o co chodzi. Ale wrażenia bardzo pozytywne. Nie machał głową, spokojny, łatwy do zatrzymania. Na drugą jazdę zamontowałam sznurki jak w ogłowiu cook'a. Też oczywiście wędzidło w pysku, ale te sznurki pod ganaszami chyba mu nie pasują. Nie wiem czy coś go uciskało/obcierało, ale był bardziej sztywny, uciekał głową do góry. Coś nie tak było. Będę musiała jeszcze raz pojeździć na jednym i drugim patencie.
Czy mamy tu osobę, która jeździ na side pullu ? Bo mam kilka pytań co do użytkowania, wiec prosiłabym obecnych lub dawnych użytkowników o kontakt na priv lub tu, jak wolą 🙂
Livia   ...z innego świata
28 lipca 2014 07:46
TheWunia, ja raz jeździłam na side pullu, na koniu koleżanki - ciężko będzie mi coś powiedzieć o dłuższym użytkowaniu, ale może coś będę w stanie pomóc 🙂
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
30 lipca 2014 14:54
Ulalala,koń koleżanki chodzi na dokładnie czymś takim jak opisałaś,mój natomiast ma dodatkowo pogardle jeszcze.I jest bardzo ok,jak najbardziej ma sens i nawet da się co nieco porobić 😎
lacuna dzięki za info, sama bym nie wpadła , ale dobrze wiedzieć na przyszłość🙂
lacuna[b] Ulalala[/b] wstawicie fotki ? 🙂
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
30 lipca 2014 19:20
Malty wstawiałam jakieś dwie strony wcześniej, Szawika wygląda tak:
[img]https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10440233_775895929127825_5555806762489624149_n.jpg?oh=9993c32735f31f340a997b0f56f45fe0&oe=544EAEEC&__gda__=1414183252_5d4ed9832039d29766be94d7b96a61c3[/img]

Na szybko dysponuję tylko takimi,lepsze fotki mogę stawić później-wymaga do poszperania w czeluściach dysku 😉
Zdjęcie o którym mówiłam ( znalezione)

Widzę że nachrapnik hanowerski trzeba zapiąć wyżej niż zwykle.

ulalala a nie spada Ci to bez paska podgardlanego ?
TheWunia, Tak jak pisałam, to nie moje zdjęcie, ja nie stosowałam (być może jeszcze) takiego patentu, ale prawdopodobnie nie spada, skoro ktoś tak jeździ🙂
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
31 lipca 2014 09:53
Wysokość zapięcia zależy w dużej mierze od konia,jak reaguje itp 😉 ale ogólnie my zapinamy trochę wyżej niż normalnie byłby hanower.
Podgargle nie jest niezbędne,koń zdjął by sobie ogłowie gdyby o coś ocierał potylicą ale tak..nie zdarzyło nam się nic w tym stylu w każdym razie 🙂

Za to czasem naczółek może zjeżdżać-to zależy od naczółka i grubości paska potylicznego od nachrapnika. Koń którego fotkę wstawiłam w poprzednim poście ma ten nachrapnik dość gruby,również jeśli chodzi o ten pasek na policzkach/potylicy więc naczółek ładnie się trzyma.Kwestia doboru nachrapnika krótko mówiąc.
Livia   ...z innego świata
31 lipca 2014 14:46
Ja do takiego ogłowia w ogóle zrezygnowałabym z naczółka. Z kolei mój koń w ogłowiu do bosala na lato dostaje w gratisie naczółek i podgardle, bo zdarzyło mu się w terenie strzepnąć sam pasek, jak odganiał się od much 🙂 Więc teraz już chucham na zimne 😉
Livia, Dlaczego zrezygnowałabyś z naczółka?
Livia czy przypinasz jakoś podgardle do nachrapnika czy dajesz wtedy normalne ogłowie ? Bo tak myśle czy dałoby rade umocować samo podgardle, bo ogłowie ma inny kolor niż nachrapnik i wygląda to... żle.
Livia   ...z innego świata
31 lipca 2014 20:14
Ulala, bo zwyczajnie dziwnie to wygląda, sam naczółek do nachrapnika 😉 I jeszcze widać, ze się obsuwa, bo ma za wielkie szlufki na jeden tylko pasek 🙂 Wg  mnie przy dopasowanym zapięciu hanowera część za uszami nie powinna się przesuwać.

TheWunia, do paska do bosala dodaję normalnie podgardle i naczółek - miałam taki zestaw w częściach, ale równie dobrze możesz dać całe zwykłe ogłowie. Ja mam też jedno dedykowane do bosala od p. Marka, wygląda to tak:
http://re-volta.pl/galeria/foto/104419
Mój zestaw zwykły:
http://re-volta.pl/galeria/foto/104302
I na lato:
http://re-volta.pl/galeria/foto/120661
Aha, rozumiem🙂
To w sumie zależy też chyba od wielkości naczółka, bo jak będzie nie za szeroki, to chyba nie będzie tak zjeżdżał 🤔
Kiedyś może spróbuję jak się jeździ na samym nachrapniku😉
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
01 sierpnia 2014 11:39
Jak pisałam u nas naczółek nie zjeżdża bo ten pasek od hanowera jest gruby ale w większości przypadków faktycznie spada na oczy.
A mamy go ze względów estetycznych właściwie 😉 w przypadku Szawika bywa pomocny bo on ma dość dziwną potylice i wszystko (kantary,ogłowia..wszystko)zawsze się zsuwało w stronę szyi-więc tak na wszelki wypadek.
U Malty natomiast jest użyte całe ogłowie także naczółek bez problemu się trzyma no i..mnie się podoba tak po prostu 🙂
Wygląda to w sumie jak wersja na lato Livii tylko zamiast bosala nachrapnik od hanowera 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się