Stęp hiszpański i inne efektowne sztuczki

Kurde... żebym ja mogła od konia oczekiwać takiej koncentracji na mojej osobie i takiego spokoju (jak na tych filmach) to byśmy chyba musieli w próżni ćwiczyć albo w jakiejś dźwięko i światło szczelnej krainie. 🤔
No przecież wczoraj sobie z ziemi trochę popracowaliśmy. Późno wieczorem, nikogo w stajni - hala nasza - cisza i spokój... najpierw trochę lonzowanka - konik malina, potem praca z ziemi (cofania, ustępownia itd. - tak przynajmniej zaplanowane) i co?...

Koń: ok, to się cofam jak prosisz, ok to podejdę jak prosisz... o co to za hałas! o jeż pierdnął w krzakach za halą - ucieeeekaaać, ratuj się kto może!!

po przerwie (uspokajanie, wołanie podchodzenie powrót do pracy)
Koń: o no dobrze znów cofnę, ok, przejdę w bok - o nie znowu jeż! uff, tym razem chyba tylko zakaszlał! O nie, to ja już dziś nic nie zrobię, zadrę głowę ze strachu i będę stał gotowy uciekać w każdej sekundzie.

Sorry za  🚫
to tak z podziwu i zazdrości po tych filmach.
-o co to za hałas! o jeż pierdnął w krzakach za halą - ucieeeekaaać, ratuj się kto może!!

- o nie znowu jeż! uff, tym razem chyba tylko zakaszlał!


nie moge!!! spadlam z krzesla  😂  😂  🏇
Ja też jak o jeżach przeczytałam to ledwo wdrapałam się z powrotem na krzesło ^^  🤣

Ja też się uśmiałam. Pierdzące jeże mogą stanowić duże utrudnienie w nauce sztuczek...

Dostałam zezwolenie na pokazanie kładzenia:







😅
W kwestii sztuczek to Lider szkolony byl przez Katarzyne Cygler z akademii Capriola i mojego andaluza tez teraz wziela w obroty.Kaska jest osoba urodzona do tego i ma talent zabraszam na stronke cabriola.pl
zaspa89 kucyka znam i z tego co wiem to on tez szkolony byl przez Kasie Cygler to troche nie ladnie przypisywac sobie nie swoje zaslugi  🤬
Pani Kasia owszem pracowała z nim ale tylko podstawy co widać na stronie cabrioli.... Wspiecia na bat i kro hidzpanski na bat 😤... resztę ja sama osiagnełam przez zaufanie a nie uzywanie batu...Koś kto widział jak razem pracujemy ten wie....I nie przypisuje sobie niczyjich zasług!!!!
a to przykład  wspięcie na bat na poczatku

a pózniej wspiecie na żadenie podczas naszych zabaw na pastwisku
zaspa89 nawet jesli to sa TYLKO jak to nazywasz podstawy to od nich itak wszystko sie zaczyna i czy potem robi sie to na bat czy bez to tylko szlifowanie.Ja nie mowie,ze szkole swoje konie,ja tylko moge je po Kasi szlifowac albo co innego kiedy ona uczy mnie uczyc.Kasia pokazala mi jak uczyc Helio hiszpana i klaniania sie ale bez jej pomocy nic bym nie zrobila.Nawet jesli kucyk nauczyl sie robic cos bez bata to tez nauczylas sie tego od Kasi.Przepraszam Wszystkich za taka prywatna rozmowe ale nie lubie kiedy zapomina sie od kogo cos umiemy a juz zdecydowanie nie lubie przypisywania sukcesu.
Wszystkich zainteresowanych praca z konmi na troszke innej plaszczyznie zapraszamy do naszej akademii 🙂 tu konie zmieniaja sie nie do poznania 🙂 .
Kasia przez lata pracowala w cyrku i uchodzi tam za swietnego szkoleniowca,jej ponad 20 letnie konie nadal sa przy niej i sa to tak zwane mercedesy robiace takie rzeczy o ktorych nawet sie nie sni 🙂
, rzeczywiscie Kasia Cygler jest niesamowita!!
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
20 października 2009 08:32
A jak uczyliście swoje konie stawania dęba?


może ktoś opisać mi krok po kroku? Spróbowałabym z Kacperkiem, on cwaniak jest to szybko się nauczy 🙂
Strucelka zanim zaczniesz uczyc konia wspinania sie obiektywnie ocen na ile ma rozbudowany zad,wspinanie jest duzym obciazeniem dla konia i zeby uczyc go trzeba najpierw przygotowac podloze 🙂 .Rozne sa metody,mojego konia Kasia uczyla wspinania z piaffu,mozna tez przy cofaniu jak sie zacznie wsciekac i troche podnosic to za kazdym razem nagradzac.Ale ja nie jestem specem od uczenia ,moge tylko powiedziec ze Lider wspina sie jak jest mocno pozbierany i w tym samym czasie cofne obydwie rece i lydki.Rekoma tak jakbym go chciala wziac na siebie a potem trzeba przytrzymac.Ale UWAGA to bywa niebezpieczne,kon moze wywalic sie na plecy jak wespnie sie za wysoko.Moja rada jest taka ,ze ta sztuczke najlepiej zostawic do nauczenia komus kto potrafi nauczyc tego prawidlowo zeby potem problemu nie bylo. Zapraszamy na konsultacje,koszt nie jest wysoki a jesli ktos chce sie bawic to niech nauczy sie to robic bezpiecznie,chyba ze masz kogos pod reka kto sie na tym zna 🙂 . Na youtubie poszukajcie kayko13 tam sa moje filmiki ze szkolen wspinania i hiszpana 🙂
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
20 października 2009 08:45
KarolaLiderowa niestety kucyk to szetland, nie jeżdżę na nim 😉 Tak naprawdę nikt na nim nie jeździ, jest w sumie po części chyba "do ozdoby", a żeby trochę "umilić" mu życie i zrobić je ciekawszym niż ciągłe stanie w boksie ćwiczymy różne sztuczki. Umie krok hiszpański, kładzenie się, cofanie i wkładanie głowy między nogi. Jest bardzo łakomy na jedzenie więc nauka idzie mu szybko 🙂
sosi   szczypior szczypior...
20 października 2009 12:48
zapraszamy do naszej akademii 🙂 tu konie zmieniaja sie nie do poznania 🙂 .
Kasia przez lata pracowala w cyrku i uchodzi tam za swietnego szkoleniowca,jej ponad 20 letnie konie nadal sa przy niej i sa to tak zwane mercedesy robiace takie rzeczy o ktorych nawet sie nie sni 🙂


taa... słyszałam jak wyglądają te świetne metody szkolenia... czy bezpieczne? okładanie batem po głowie chyba nie należy do bezpiecznych... no ale ... może robi tak tylko swoim mercedesom
edit:
ale niestety (bądź stety) osobiście tego nie widziałam, więc dla niektorych może nie być to wiarygodna informacja

a wracając do tematu wątku
tak mnie kurcze dziołchy natchnęłyście z tymi kucykami-cyrkowcami  😉 i może bym spróbowała z naszym stajennym malcem 😎
wspinania może nie, ale stęp hiszpański 😍
Zgadzam się z Tobą sosi.
Byłam kiedyś świadkiem treningu P.K.C. Koń okładany batem po głowie tak że zostały mu pręgi na głowie za to że zle za piaffował. kopanie konia ostrogami do krwi!!!Czy to jest normalne??!! albo kopać konia w brzuch przy kładeniu ?? Konie które trenowała znałam zanim to zaczeła robić. były spokojne ufne przyjazne. po jej trenigach kon na widok człowieka  tulił uszy.uciekał w kat boksu na widok batato już nie wspomnę co sie działo....znajoma miała sporo problemów  z koniem po takich treningach przez ponad rok wracała do ładu psychicznego tego biednego rumaka 🙁
Znajomy który pracował przy tego rocznym Torwarze opowiedział mi kilka ciekawych histori na temat tej ,,cudonej trenerki" która to przy 40 ludzi na rozpręzalni zaczeła wyzywać obcą osobe od wariatek idiotek .itp. bo jej kon sie wspioł.nie licząc jej bicia koni na rozpreżalni, nie wspominajac juz jak potraktowała dziewczyny, które jechały pokaz na fryzach dziewczyną cos nie wyszło a ta je zrównała z błotem .Mi osobiście było by wstyd za taka trenerke.


Do miłosników K.C moze załózcie oddzielny wątek na jej temat i tam ją wychwalajcie z klapkami na oczach
Jeszcze odnośnie Pani Katarzyny Cygler. I jej pierwszej w polsce Akademii.

Gdzie uczyła się ta Pani?. 
U Jacka Kadłubowskiego to od niego "dostała" wiedzę na temat tresury koni. Dlaczego nigdzie o tym nie wspomni?
Dlaczego nie przyzna się do tego, że jej pierwszy koń Libero był uczony jeszcze u Pana Jacka.

Nie lubię jak ktoś robi z siebie gwiazdę, a tak naprawdę jest jak miliony innych. 😀iabeł:

Co do jej brutalnych metod potwierdzam. 😀iabeł: 😀iabeł: 😀iabeł:
Troche dziewczyny pojechalyscie i to nie slusznie,znam Kasie 10 lat i jej metody.To ze jest osoba nerwowa i potrafi krzyknac na czlowieka nie ma nic wspolnego z metodami nauczania koni.O tym ze uczyl ja Kadlubowski zawsze wspomina bo gdzies kazdy sie uczy a potem moze tylko szlifowac swoj warsztat.Moje konie nie sa mi obojetne i gdyby Kasia znecala sie nad nimi to na pewno bym jej ich nie dala w trening ale ja tego typu nagonki juz slyszalam kiedy mojego konia jezdzil Michal Rapcewicz podobno tez KAT.Ja nie twierdze,ze Kaska jezdzi bez bata i nigdy konia nim nie trafi bo kazdy jezdzi z batem,ale opowiesci o zranionej psychice znajomych koni to przegiecie.Kaski konie chodza za nia jak psy bez kantara,a wspomniany wczesniej Libero ma zapewniona wspaniala emeryture a powinien pewnie byc juz karma psia skoro z Kaski taki diabel.Jest ona wymagajacym trenerem i to prawda ale i jej uczniowie i konie przez nia trenowane moga byc wizytowka godna pozazdroszczenia.Ale u nas taki kraj ze kazdy trener i zawodnik to kat jesli tylko puknie konia batem,bo najlepiej to konika kupic ,wyslac na lake i odwiedzac nie wsiadajac bo wtedy koniki sa szczesliwe prawda? Jeszcze raz zapraszam na youtuba tam sa filmy z treningu z Kaska mrozace krew w zylach horrory 🙂
sosi   szczypior szczypior...
20 października 2009 16:42
chociażby ten film

5,13 - polecam! 😵
podejrzewam, że to ten koń, o któym pisała Eclipse89 okładany batem po głowie przy nauce...' piafu'

edit żeby była jasność: nigdy nie widziałam tak przerażonego konia podczas wykonywania jakiegoś ćwiczenia... to wygląda strasznie! widac że koń się stara, chce wykonać coś, ale się boi i próbuje różnych rzeczy... nie wspominając o 'poprawności' i niejako chwaleniu się (poprzez wstawienie czegoś takiego do sieci) umiejętnością wykonania tego elementu

jak jeszcze nie widziałam kto to jest (nie słysząc nic wcześniej o tej osobie) to i tak bardzo zniesmaczyła mnie ta jazda, mimo wcześniejszego uśmiechu wywołanego wcześniejszymi pokazami
Tak to z pewnoscia ten kon zreszta my wszystkie bijemy po glowie,nogach generalnie nie robimy nic innego jak tylko je lejemy 🙂
haha, natchnal mnie ten watek i dzis nauczylismy sie wyrzucac noge do przodu  😀 na razie jedna i jeszcze tak nie na pewno, ale widze, ze jestesmy na dobrej drodze  😉
A u mnie hiszpan powoli,wyciagamy tylko nogi na uwiazie,ale za to klanianie sie idzie coraz lepiej.Po upadku nadal nie wsiadam bo kiepsko z plecami wiec i nauke sztuczek robimy ostroznie bo nie dam rady podnosic mu nogi.
a ja mam taki problem z hiszpanem: mój kuń bardzo chętnie wyrzuca i macha i lewą i prawą nogą (na komendę, choć czasem i bez komendy, heh), ale jakoś nie mogę z tym przejść do stępa. choćby nie wiem co, to stawia nogę w tym miejscu, gdzie stała i nie chce zrobić jednocześnie kroku do przodu. co proponujecie?
ja tylko ze swojego skromnego doswiadczenia powiem tak:
im wiekszy dolew xx tym ostrozniej ze sztuczkami  😎 to idzie blyskawicznie i nie zawsze w tym kierunku ktorego oczekiwalismy
sosi piszesz glupoty i totalna abstrakcja jest pisanie takich rzeczy nie widzac tego nigdy na zywo,nie znasz konia,nie znasz osoby a wypowiadasz sie bardzo ostro na forum publicznym.Taede o ktorym tu mowa byl koniem bardzo plochliwym i dzieki pracy z Kasia naprawde zmienil sie na plus.Piaff w wykonaniu fryza barokowego wiec ciezkiego nie jest latwy do wykonania wiec widac zaangazowanie. Podkreslam NIGDY nie bylas swiadkiem treningu Pani Cygler osobiscie,zapraszamy w kazdej chwili 🙂 .
Dempsey masz racje 🙂 ale ja generalnie radze Wszystkim zastanowic sie czego uczymy i po co zeby potem bez sensu konia nie karac za to 🙂
Jakoś nie zauważyłam żeby konie Pani K.C. kuliły uszy na widok ludzi czy w jakiś inny sposób wyrażały swoją niechęć hahaha ale sie uśmiałam.
ja tylko ze swojego skromnego doswiadczenia powiem tak:
im wiekszy dolew xx tym ostrozniej ze sztuczkami  😎 to idzie blyskawicznie i nie zawsze w tym kierunku ktorego oczekiwalismy



Dokładnie tak - ostrożnie ze sztuczkami , choć nie zawsze wiąże się to z dolewem xx.

Pokazałyście mi filmik i pytacie , co ja na to.

Odpowiadam : kompletnie mi to nie imponuje.
Uważam, że każda nauka winna mieć określony cel .
Jeśli koń ma być "pokazowy" czy występowac w cyrku, to tego rodzaju "sztuczki" są pewnie potrzebne.

Nie widzę najmniejszego sensu  uczenia takich zachowań dla pokazania się na filmikach, czy pochwalenia się przed znajomymi.

Na dodatek i w nauce stawania dęba i w krokach hiszpańskich wykorzystywane są  negatywne emocje końskie.
Bo machanie, czy grzebanie nogą to objaw zniecierpliwienia , frustracji konia - nic innego.

Kuce szetlandzkie są znakomitym materiałem, bo bystre, bardzo chętnie uczą się.
Ja tez miałam taki okres, że chciałam nauczyć wysokiego podnoszenia przednich nóg.
Dwa razy postawiłam mu na schodku, dostał smakołyk.
Po kilku dniach podszedł do mnie siedzącej na leżaku i z rozmachem postawił kopyto na siedzisko , na szczęście obok mojego uda.
Pewnie liczył na smakołyk 🙄
Gdyby miał występować na pokazach , w cyrku to znakomicie czułby się w tej roli , ale nie jest tak użytkowany, więc zaprzestałam tego rodzaju nauk.

Mnie bardziej imponuje to - krok hiszp, choć nie udało mi sie dobrze uchwycić



lewada


Imponuje, bo to hucuł, a nie jest to rasa predysponowana do ujeżdżenia 🙂

Jeszcze jeden hucuł w pokazie  sztuczek
   

Ale juz w pokazie ujeżdżenia ten hucuł wypadł blado.
Z ziemi jednak łatwiej 🙂
No wlasnie moje konie maja ze tak powiem profil pokazowy wiec ucze ich sztuczek bo tylko to moge z nimi wlasciwie robic.Ani na fryzie ani na andaluzie kariery w ujezdzeniu nie zrobie,w skokach tym bardziej 🙂
I step i klus hiszpanski to naprawde fajna sprawa i o tyle o ile z ziemi jest latwo to potem przeniesienie tego na dzialanie z konia nie jest latwe 🙂 . Lider chodzi stepem hiszpanskim i ja nie uzywam do tego bata tylko daje sygnaly reka i lydka.To jest chyba dosyc istotne zeby nie robily od bata bo potem na pokazie musiala bym miec dwa 🙂
W&W a kiedy nas odwiedzisz i poznasz Lidera i Helio?
KarolaLiderowa, Jeśli wam pasuje to może być ten weeken 😀
I jeszcze z pokazu w Klikowej

jako sposób na odczulanie  rozwijanie dywanika, czyli szukanie smakołyków 😀

i obraz wzajemnego zaufania , czyli wskok na zad   już na

i niewykorzystane możliwości mojego szetlanda 😀



mało który koń potrafi dotknąć nadgarstkiem tego miejsca, a przeciez głowa nie jest opuszczona.

eh...żeby on był wyższy  😀
guli krytykujesz najpierw jakiekolwiek sztuczki, a potem mówisz, że sama zaczęłaś uczyć jakiejś sztuczki swojego szetlanda.
Ja nauczyłam swojego arabka stawania dęba - w sumie nic specjalnego. Najpierw na lonży, a potem bez niczego.
Myślę nad kolejnymi, ale nigdy nie mogę się zebrać.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się