Maści i odmiany

TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
26 listopada 2012 18:03
A my mamy taki nochal

Ircia   Olsztyn Różnowo
26 listopada 2012 18:36
gunia92 fajna ta Twoja kropiasta podopieczna  😜
U mnie jest podobny podopieczny ale starszy  😉 
emptyline   Big Milk Straciatella
26 listopada 2012 18:39
TRATATA, ale super chrapka!
A jak nazwać taką maść?
(zdjęcia z fbl)




Znałam kiedyś podobną klaczke, zdjęcia zapożyczone w fbl mam nadzieje że właścicielka się nie obrazi  :kwiatek:


Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
28 listopada 2012 11:06
gniadosrebrny ^^
a nie srebrny kasztan? gdzie tam jest gniady? 🙂
wyglądają na gniade

Kasztan taki przykładowo
http://www.bazakoni.pl/horse_109559.html
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
28 listopada 2012 12:32
Puma, zwłaszcza u drugiego widać czarne/ciemne nogi, u kasztana byłyby jasne.

Czy kary źrebak będzie cały czarny czy może mieć jasne włosy i później ściemnieje? 👀

Mamy w stajni taką delikwentkę.
W ogonie, na brzuchu i na tyle zadnich nóg ma jasne włosy i cała taka trochę... Przykurzona? Zastanawiam się co z niej wyrośnie.
Mamuśka ma w grzywie i ogonie (w ogonie więcej, na ciele też ma ale dosłownie kilka sztuk) siwe włoski. Ojciec prawdopodobnie kary.
a nie srebrny kasztan? gdzie tam jest gniady? 🙂

gen srebrny rozjaśnia tylko czarny barwnik dlatego nie srebrny kasztan, a gniady.
Kasztanowaty nosiciel genu Z  wygląda tak:

czyli nic nie widać:P

A co do tego karego żrebaczka, to chyba ma związek z tymi odmianami karego: jedne rodzą się jaśniejsze i ciemnieją🙂

facebook

a to już srokacz?
Mam kasztanową kobyłę. Czy jak zaźrebię ją siwym ogierem są szanse by ich potomek był siwy 🤔wirek:???
koniareczka22, jak najbardziej - jeśli jedno z rodziców jest siwe spokojnie masz duże szanse na małego również siwka 🙂
Ok, bo gdzies na forum wyczytałam, że kasztanowa matka daje tylko kasztany..... Cytuję tekst, w którym jest napisane, ze kasztany sa homozygotami, a ich potomstwo zawsze będzie kasztanowe....
http://www.konskiemasci.cba.pl/podstawowe.html#kasztanowata
A teraz od drugiej strony, bo sie zastanawiam, czy mój koń jest naprawde tym, który jest w paszporcie. Moja kobyła jest kasztanem, ojciec był gniady, a matka ciemnogniada, jak nie skarogniada....Mozliwe???
przeglądając photoblogi natknęłam się na takiego malucha 🙂😉
koniareczka22, kasztanka pokryta kasztanem, da ci kasztana. pokryta innej masci ogierem, niekoniecznie.
to wklejam ksero
z siwej matki po tarancie, zanim skonczył pół roku był już siwym tarantem



emptyline   Big Milk Straciatella
29 listopada 2012 17:41
Ok, bo gdzies na forum wyczytałam, że kasztanowa matka daje tylko kasztany..... Cytuję tekst, w którym jest napisane, ze kasztany sa homozygotami, a ich potomstwo zawsze będzie kasztanowe....
http://www.konskiemasci.cba.pl/podstawowe.html#kasztanowata
A teraz od drugiej strony, bo sie zastanawiam, czy mój koń jest naprawde tym, który jest w paszporcie. Moja kobyła jest kasztanem, ojciec był gniady, a matka ciemnogniada, jak nie skarogniada....Mozliwe???


Mariaż koni kasztanowatych da zawsze kasztana, na tej stronie jest drobna nieścisłość. Kasztan w połączeniu z inna maścią daje już wiele opcji, wszystko zależne od innych genów. Co do twojej panny - jeśli oboje rodziców miało recesywne 'e', nie ma problemu, jest to możliwe.


montana, świetny! Masz zdjęcie siwiejącego?
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
29 listopada 2012 19:24

facebook

a to już srokacz?


jest srokaty, a dokładnie kasztanowaty sabino.
Tak jak dziewczyn pisały wcześniej kasztan+kasztan, daje zawsze kasztanowate potomstwo.  Przy innych maściach nie ma takiej gwarancji.

Co do strony koskiemasci.cba.pl lepiej ją sobie odpuśćcie  😀iabeł:

Bischa   TAFC Polska :)
29 listopada 2012 23:22
A teraz od drugiej strony, bo sie zastanawiam, czy mój koń jest naprawde tym, który jest w paszporcie. Moja kobyła jest kasztanem, ojciec był gniady, a matka ciemnogniada, jak nie skarogniada....Mozliwe???


Możliwe, mogła maść po kimś/ktosiach z dalszych gałęzi rodowodu odziedziczyć.
[quote author=Puma link=topic=1848.msg1599573#msg1599573 date=1354199556]

facebook

a to już srokacz?


jest srokaty, a dokładnie kasztanowaty sabino.
Tak jak dziewczyn pisały wcześniej kasztan+kasztan, daje zawsze kasztanowate potomstwo.  Przy innych maściach nie ma takiej gwarancji.

Co do strony koskiemasci.cba.pl lepiej ją sobie odpuśćcie  😀iabeł:


[/quote]

Z tymi kasztanami to jest śmiesznie. Z tego co widzę to jest arab. Jakoś strasznie mnie zastanawiało jak to jest z opisem takich przypadków, więc zaciągnęłam języka u koleżanki dobrze znającej arabskie tematy i co się okazało?
Otóż to, że nie ma mocnych, żeby takiego delikwenta opisali jako srokacza, to byłoby nie do pomyślenia (no bo w Polsce to tylko gniade, kare, kasztanowate i siwe są niby..), czyli opisują porostu jako kasztany..... A właśnie najczęściej wśród kasztanów z dużymi odmianami się spotyka plamy na brzuchu. A ja osobiście widziałam kasztankę z pręgowaniem z Michałowe😀 Zdarzają się perełki ale Związek w życiu by się nie zgodził na przebadanie:P bo może co by wyszło innego...
edzia69   Kolorowe jest piękne!
30 listopada 2012 06:45
U arabów występuje maść sabino, są Stadniny w Stanach, które hodują takie nietypowe araby
w ogłoszeniu jest taka klaczka
http://www.equinenow.com/horse-ad-640397
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
30 listopada 2012 08:45
my zawsze jestesmy w tyle, lepiej udawac ze nic sie nie stalo 😀
edzia69   Kolorowe jest piękne!
30 listopada 2012 11:38
Myślę,że w naszych stadninach arabskich też się takie znajdzie. W zasadzie każdego malowanego na 4 z łysiną można o sabino podejrzewać, tyle, że u nas przesadnie malowane się rugowało, a Amerykanie lubią mieć coś innego niż wszyscy i tym sposobem zachowali izabelowate i overo folbluty, sabino araby wraz z Kanadyjczykami przypilnowali białych owczarków [wprawdzie Szwajcarzy ich ubiegli w rejestracji w FCI, ale wcześniej był to amerykańsko kanadyjski biały owczarek niemiecki]
Trudno mi powiedzieć jak taki arab jest potem oceniany na wystawach.
edith
teraz się dopatrzyłam,że pod zdjęciami jest rodowód klaczki z jakiejś bazy i tam jak się najedzie kursorkiem na ikonkę ze zdjęciem to można zobaczyć zdjęcie przodka.
Ciekawy jest Haap Snowy River. Extreme sabino!!
Myślę,że w naszych stadninach arabskich też się takie znajdzie. W zasadzie każdego malowanego na 4 z łysiną można o sabino podejrzewać, tyle, że u nas przesadnie malowane się rugowało, a Amerykanie lubią mieć coś innego niż wszyscy i tym sposobem zachowali izabelowate i overo folbluty, sabino araby wraz z Kanadyjczykami przypilnowali białych owczarków [wprawdzie Szwajcarzy ich ubiegli w rejestracji w FCI, ale wcześniej był to amerykańsko kanadyjski biały owczarek niemiecki]
Trudno mi powiedzieć jak taki arab jest potem oceniany na wystawach.
edith
teraz się dopatrzyłam,że pod zdjęciami jest rodowód klaczki z jakiejś bazy i tam jak się najedzie kursorkiem na ikonkę ze zdjęciem to można zobaczyć zdjęcie przodka.
Ciekawy jest Haap Snowy River. Extreme sabino!!

Śliczny ten sabino🙂<3


Dobrym przykładem jest ten źrebak🙂 w końcu z Michałowa🙂 jak koleżanki były na praktykach to urodził się delikwent z takimi właśnie odmianami (może to nawet ten sam) im się bardzo podobał, a dyrektorowi wręcz przeciwnie... kwestia gustu osób podejmujących decyzje....
Niestety nawet takie przypadki mogą być "tuszowane" przez siwienie.... znaleźć coś to uchodzi z cudem, większość to same siwki. Mają ich tam ogrom, nie wiem czy zwracają jakąś szczególną uwagę na umaszczenie, ale kiedyś mogą mieć problem z uzyskaniem czegoś nie siwego.

Ma ktoś bliższy kontakt z forumową aien?
edzia69   Kolorowe jest piękne!
30 listopada 2012 18:17
Montana to mam drugiego klona do kolekcji, też jest już siwotarantowaty, wstawiałam go dopiero co.
.
Ciekawy przypadek  😀


znalezione na fejsie.
limii jak negatyw karusa z latarnią  😜
Alicja_8   Z pasja...z miłością...
06 grudnia 2012 20:33
To my pokarzemy nasze serducho:


Ircia Kropucha jest boksa  😍 Jak dla mnie teraz fajna masc ma alee ku nie zadowoleniu jej włascicielki i nie ukrywam moim klaczuch jasnieje i obawiamy sie ze moze za pare lat dojsc do masci swojego ojca(bylo tu juz kiedys jego zdjecie)  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się