Ile kosztuje Was utrzymanie własnego konia?

Rzepka pod “uspokoiłyście mnie” miałam na myśli, że nie zaskoczyły mnie ceny, ponieważ jestem ich świadoma. Staram się, aby zakup konia był świadomy, dlatego napisałam tutaj.

Jeżdżę konno od ponad 20 lat, pracowałam z końmi i miałam konie pod opieką.

Zaspakajając twoją ciekawość nie mam kasy jak lodu, dlatego staram się dowiedzieć jak najwięcej o cenach z różnych miejsc i przygotować się do tego przez np. Ubezpieczanie konia od zabiegów typu kolka, mając odłożone pieniądze na jakieś niespodziewanie wydatki.
Sankaritarina, generalnie cyrk, bo według mnie ten koń powinien być dożywotnio oddzielony od stada i próby naprawiania go kosztem cudzych koni to już w ogóle szczyt wszystkiego. Szczególnie, że tam chyba ze 12 koni było właścicieli pensjonatu, mogli na swoich eksperymentować jak koniecznie chcieli. Ale to takie gwiazdy co to wiedzą najlepiej i ze wszystkim dadzą radę. No, to dali. Konia żal, tej dziewczyny też, jej pierwszy, wymarzony konik.
To ja dorzucę koszty mojego seniora-emeryta. Dużo osób myśli, że konik na emeryturze to tani, idzie na łąki i jest git. Też kiedyś miałam taką wizję emerytury (o ja nawina 🤣😉.

Emeryt, lat 28, kolkujący od siana/słomy z racji słabych już zębów kosztuje:
- Pamir zjada ok 10-12 worków trawokulek (tylko Hoveler, innych nie raczy). Mając zniżkę z racji dużych zamówień to i tak ok 1000zł
- Do tego musli (ok 3 worki miesięcznie), meszyki i inne smaczne rzeczy które dorzucam, żeby raczył jeść trawokulki (ok 3 worki miesięcznie. Średnio po 110-120 zł) czyli plus minus 600/700zł.
- Trociny - z racji diety mokrej stary sika bardzo dużo, mimo, że z poidła nie pija… więc idzie tego bardzo dużo. Koło 3-4 paczek tygodniowo. Każda po ok 42/45zł. Minimum 15 miesięcznie, czyli mamy ok 600zł.

To jest takie super basic. Do tego trzeba liczyć z częstszymi wizytami dentysty (2-3 razy w roku, średnio 400-500zł, bo czasem trzeba coś wyciągnąć itd). Szczepienia, odrobaczenia, kowal jak u normalnego, młodego konia. Jedynie odchodzi mi koszt fizjo, bo Prezes już nie pracuje, ale marne jest to dla mnie pocieszenie. 😅

Ogromnym plusem jest fakt, że mam go u siebie - myślę, że znalezienie pensjonatu który by zapewnił taką opiekę jakiej stary potrzebuje graniczyłoby z cudem (prywatny padok bez grama siana i trawy, karmienie jakieś 6-7 razy dziennie (początkowo po odejściu od siana to było wręcz 8-10x, malutkimi i bardzo częstymi porcjami).

Także moja rada - póki nie macie bardzo starych koni to je sprzedawajcie zanim będzie za późno - może się trafi jakiś kupiec-jeleń 😅 bo może trafić Wam się trudny przypadek 🙈
Zgadzam się z Nirv, u mnie koń dopiero po 20 roku życia zaczął generować duże koszty. I mam tu na myśli naprawdę DUŻE. Wet już nie przyjeżdża stwierdzić podbicie i zrobić opatrunek z rivanolem za 200zł tylko zapodaje zastrzyki z kwasem za ponad 2 tysie, sam owies i siano nie starczają, tylko kilka stów miesięcznie wydaję na pasze i suplementy, a teraz czeka na operacja w klinice pewnie za 5 tys. lekką ręką. Do tego fizjoterapia, bo pogłębiły mu się problemy z kozińcem. No można mnożyć i mnożyć. Zdecydowanie koń emeryt to nie jest opcja taniej, jeśli chce się faktycznie o komfort tego konia zadbać.
Gillian   four letter word
25 kwietnia 2024 09:42
W tym miesiącu koń wyszedł mnie jedyne 40 tys 😂
W inne trochę mniej 💩
BUCK   buttermilk buckskin
25 kwietnia 2024 10:46
Gillian oszeszpani.......... 😮
Gillian, właśnie przestałam narzekać na swoje🙃
Gillian, a jak się czuje Twoja gwiazda? Kiedy wracacie do domu?

Ja chyba nie chce liczyć ile moje kosztują, lepiej żyć w niewiedzy 😅
Gillian   four letter word
25 kwietnia 2024 12:21
Na majówkę wracamy do domku wreszcie 😍 Gwiazda rozrabia jak pijany zając krótko mówiąc samopoczucie wzorowe 😜
Gillian, a co się działo, jakaś operacja?
Gillian   four letter word
25 kwietnia 2024 14:00
Kolka i rozejście mięśnia brzuszka, to dwie 🙂 miesiąc w klinice 🙃
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 kwietnia 2024 14:06
Gillian, Jakie są rokowania po czymś takim?
Gillian   four letter word
25 kwietnia 2024 14:06
Dobre. Ponoć wróci do pełnej formy tylko zajmie to sporo czasu i rehabilitacji 🙂
Gillian, najdzielniejsza młoda!!! 😍 Niech wygrywa w przyszłości dużo płatnych miejsc na zawodach, żeby Cię spłacić 😎
Gillian   four letter word
25 kwietnia 2024 14:10
O to to to!
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 kwietnia 2024 14:22
Gillian, No to super! 😀
Moon   #kulistyzajebisty
25 kwietnia 2024 14:28
Gillian, niech spróbuje nie, to przywiozę jej wór meszu Saracena i zapcham nim żłób po sam brzeg 🤣🤡
Gillian   four letter word
25 kwietnia 2024 14:57
O nieeee nie tylko nie ten obrzydliwy, bananowy, drogi mesz którym tak doskonale się pluje 😜
Mnie mój emeryt z jeszcze zębami (lichymi już) wynosi miesięcznie ok 4-5 tys. Nie wiem co zrobię jak przejdzie na papki, koszmarnie się tego boję. Już pal 6 z kasą, ale jaka stajnia w bliskiej odległości od Wawy będzie go karmić 4-5 razy dziennie i to karmić bezpiecznie, odpowiednio rozpuszczać paszę…. Pod Warszawą trudno znaleźć dobrą stajnie dla młodego zdrowego konia a co dopiero dla starego i chorego na wszystko 🙈



Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się