Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Drodzy re-voltowicze pomóżcie  🙇 Jaką pasze i sieczke proponujecie dla konia ,który je w tym momencie hartoga balance i sieczke Just Grass dodsona , a przebiałkował od zmiany siana ?
Dla kuca czasami nawet balancer może być za dużo  😉
Polecam tą sieczkę z epony http://horsefeed.pl/index.php?route=product/product&path=58&product_id=26 + witaminy

Delf a dostaje owies?

Ja mojego przestawiłam na Cool Mixa Spillersa i do tego Cool fibre sieczkę i pomogło.

Dobrze też sprawdziła się sieczka Pegasusa + Epona Fibre Balance.
Delf a dostaje owies?

Ja mojego przestawiłam na Cool Mixa Spillersa i do tego Cool fibre sieczkę i pomogło.

Dobrze też sprawdziła się sieczka Pegasusa + Epona Fibre Balance.




Dostaje 1,5 miarki owsa i 1,5 miarki paszy  ,trzy razy dziennie .
Cool Mixa Spillersa wybrzydzał i kręcił nosem na niego .
Odstawić owies. To najlepsza opcja zeby obniżyć poziom białka. Później kiedy koń się odbiałkowi powoli wprowadzać owies i obserwować.


Ja bym spróbowała wtedy z eponą Fibre Balance. Fajne jest też HAFERFREI.

A sieczka najmniej białkowa z tego co wiem to właśnie Pegasus.
Dla kuca czasami nawet balancer może być za dużo  😉
Polecam tą sieczkę z epony http://horsefeed.pl/index.php?route=product/product&path=58&product_id=26 + witaminy




No nie wiem, czy balancer zawierający jeszcze drożdże i składniki mineralne http://baileys.com.pl/produkty/info/10/no-14-lo-cal-balancer , który ma około 10% skrobi i daje się go maks pół kg dziennie jest taki "za dużo" w porównaniu do mało mającej sieczki z 20% melasy 🙂
LatentPony   Pretty Little Pony :)
01 sierpnia 2012 16:19
Pisałam, że koń w tym czasie nie będzie w ogóle pracował, a na samej objętościowej zostawić go nie mogę, ponieważ będzie się zwyczajnie wściekał przy karmieniu.

Potrzebuję czegoś niskocukrowego, najchętniej bez zbóż. W sumie to nie pomyślałam o sieczce 🙂
mtl   I M Equestrian
01 sierpnia 2012 16:41
No to moze sieczka bez melasy, do tego jakies marchewki czy cos, byle cos dostal i tyle  👀
LatentPony , sieczka albo trawokulki. Nie ma sensu na tak krótki okres wprowadzać mu nowej paszy. Więcej z tego może być szkody niż pożytku.
Brzezinka
Donosze ze kukulki Epony bardzo wybrednym moga nie smakowac.
Moj prawie wszystkozerny wydziwia, zjada w koncu ale z ogromna niechecia - i mokre bardzo, i srednio mokre i suche.  🙄
Zato lucerna wchodzi super, 🙂


na dniach sporbuja skarmic pozostale kukulki innym, to moze bede miala wiecej info, moze to tylko moj sie wypial.
Energii zbednej nie doszlo (a pracuje lekko, jeszcze niedawno nie wychodzil na padok), 2 tyg dostawal kukulki.
Armonia dzięki za info bo właśnie zastanawiałam się nad zakupem trawokulek i kukurydzokulek. Moja jest wybitnie wybredna więc pewnie też by nie jadła....
Czy kukurydzokulki nadawałyby się jako dodatek paszowy (w celu utrzymaniu tłuszczyku) dla konia niepracującego i z bardzo ograniczonymi wyjściami z boksu (tylko w ręku)?
wendetta
Sczerze powiedziawszy to tego nikt ci raczej nie powie, bo chyba malo osob jeszcze je wyprobowali.
Kukurydza jest energetyczna, ale z drugiej strony te kulki sa zrobione tez z kolb kukurydzy (czyli wlokno) i znajac zycie pewnie najwiecej z tych kolb niz z samej kukurydzy, tak ze mysle ze mozesz dac temu szanse.
U mojego po kolejnej 1,5 mies. przerwie sie zlozylo ze wyszedl na padok i zaczal klusowac pod siodlem, wtedy dostal kukulki, i energii nie przybylo. Byl na wyslodkach, lucernie i kukulkach.

brzezinka
Ja myslalam ze moj po prostu nie lubi takiej miekkiej papki dla tego dawalam bo z czasem zaczyna lepiej jesc. Ryzowe otreby na poczatku jadl niechetnie (potem juz dobrze bardzo wcinal), jeczmien dodsonowski moczony tez (na sucho super). Ale na te kukulki wyjatkowo wybrzydza, nawet na sucho, wybiera caly owies, w koncu przez noc zjada te kukulki, ale bardzo bardzo niechetnie.
Arimona, dziękuję za odp. Mam podobny plan- do siana jako podstawy dawać lucernę i kukurydzokulki (+ na śniadanie miarka niskoenergetycznego muesli np. Fiber Nuts D&H). Wypróbuję to podzielę się opinią 🙂
Armionia no ja własnie też szukam jakiegoś dodatku do owsa tak żeby jej urozmaicić, bo normalnie jako paszę energetyczną podaję jej redmillsa ale jego dozuje się objętościowo mało więc tego nie dzielę tylko do wieczornego karmienia dodaję a chciałabym coś jeszcze na rano i południe....
To wez lepiej lucerne, super na tym konie wygladaja, tanio wychodzi 30kg za 108 zl - i bedzie dluzej przezuwal 🙂
W tej lucernie zastanawiam się tylko nad wysoką zawartością białka, boję się żeby nie przedobrzyć. ...
Jesli sie duzo rusza pod siodlem, padokuje to moze dostawac spokojnie.
Ew. moze trawokulki, jakas inna sieczka, albo wyslodki po prostu.  🙄
Rusza się codziennie w sensie pracy pod siodłem. Ale jest na dobrej jakości sianie i do tego trawy na pastwisku do woli więc stąd moje wątpliwości. Ale może jak będę jej dodawać dosłownie garść na smak do owsa to nie przedobrzymy....  🙂
Czy kukurydzokulki nadawałyby się jako dodatek paszowy (w celu utrzymaniu tłuszczyku) dla konia niepracującego i z bardzo ograniczonymi wyjściami z boksu (tylko w ręku)?


czy się nadaje, to zależy od "typu" konia
kukurydza jest niskobiałkowa a wyskokoskrobiowa
jest energetyczna ale jest to energia skrobiowa wolnouwalniana, właściwa przy wysiłku o niskim lecz długotrwałym natężeniu
do utrzymania "masy" się nadaje bo powoduje tycie, ale absolutnie się nie nadaje dla koni wrażliwych na skrobię
nie powoduje nadpobudliwości
właściwa jest dla koni wrażliwych na bialko, raczej w suchym, szlachetnym typie


edit: o balancer  ochwatowy red mills się dowiadywałam i podobno istnieje tylko wirtualnie w katalogu a realnie już go nie produkują(lub czasowo nie produkują)

Gillian   four letter word
02 sierpnia 2012 14:11
mój koń dziś zarżał na widok wiaderka z musli Epony Irish Herbal 🙂 żłób wylizany do czysta a wiaderko z kolacją musiałam zabrać spod boksu bo stał niuchał i kopał w drzwi 🙂 słowem - jesteśmy zadowoleni i zostajemy z Eponą na dłużej 🙂
W tej lucernie zastanawiam się tylko nad wysoką zawartością białka, boję się żeby nie przedobrzyć. ...


więcej niż w owsie?
Na pewno więcej. to roslina motylkowa, wysokobiałkowa.
W owsie jest białka nie więcej niż 12%, a w lucernie nawet tej kiepskiej jakosci min. 15%
Piglet, o kurcze, dzięki Ci za te informacje. Z opisu wynika, że kuku-kulki powinny być idealne dla nas. Długo broniłam się przed wprowadzeniem do menu znowu czegoś poza D&H, ale chyba spróbuję.
Piglet, o kurcze, dzięki Ci za te informacje. Z opisu wynika, że kuku-kulki powinny być idealne dla nas. Długo broniłam się przed wprowadzeniem do menu znowu czegoś poza D&H, ale chyba spróbuję.

Podrzucisz link ? Mam takiego suchara w stajni, nie idzie go nijak upaść. Trochę mi się pomysły kończą  😵
ash   Sukces jest koloru blond....
02 sierpnia 2012 14:51
Dziękuję 🙂 Bardzo ciekawie to wygląda.
Czy jeżeli nie chcę karmić paszą pełnoporcjowo, a tylko zamiast jednego posiłku, głównie dla urozmaicenia, to jest wtedy sens zastanawiać się nad paszą, która np. wpływa na rozwój muskulatury, czy lepiej celować w musli owocowe, bo przy takim karmieniu nie ma to żadnego wpływu?  🤔

ahawa
Zalezy ile miarek na to jedne karmienie, 2-3 miarki dodsona juz dadza ci widoczny efekt.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się