Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Evson ograniczone siano czyli nie ma stałego dostępu do siana przez cały czas gdy jest w boksie.  😉
oli330, nie możesz porozmawiać z właścicielem stajni, że koń potrzebuje jednak stałego dostępu do siana? Lub zamontować siatkę na siano i dbać o to samemu?
Gosiu faktycznie dodanie wysłodków zmniejszy w mniejszym stopniu ryzyko ochwatu niż całkowite zastąpienie owsa. Jednak całkowita zmiana żywienia konia również nie jest wskazana i takie zabiegi przeprowadza się w oparciu o dużą wiedzę, którą nie jestem w stanie stwierdzić czy czytelnik posiada. Pisząc poprzedni post starałem się doradzić jak można pomóc nie wprowadzając dużej rewolucji, jak również napisałem, że chętnie pomogę jeśli będą dalsze pytania. Niestety wiem, że dużo ludzi często przeprowadza "rewolucje" w żywieniu bez dłuższego zastanowienia. Ja postąpiłem tak jak napisałem i byłem zadowolony, ba jestem nadal 🙂 Proponuję nie łapać się za słowo.
marekmalek, nie jest moim celem łapanie za słowa a odbiór właśnie przez wielu czytelników. Niestety proste stwierdzenie wysłodki = brak ochwatu (tu upraszaczam) nie oddaje sytuacji. Wysłodki (rozsądnie zbilansowane paszą fosforonośną) rzeczywiscie poprawiają kondycję "opasową" ale w prostej linii nie wykluczają ochwatu. Sam wiesz, ze czynników jest więcej

Tak, czy siak - skoro koń ma marny dostęp do siana, to ciężko go będzie utuczyć niestety. Wysłodki zastąpią część, ale nie całość potrzebnego włókna.
Miło słyszeć że się rozumiemy 🙂
Oli330 Jeśli już zwiększysz podawanie siana w boksie polecam siatkę na siano z małymi oczkami ale na ziemi. Dowiedziono naukowo, że siano pobierane z naturalnej pozycji (na ziemi, lub wysokości do ok 60cm) zdecydowanie zwiększa jego przyswajalność przez min produkcję śliny. Odpowiedni rozmiar oczek wydłuży czas pobierania siana, co również zwiększy jego przyswajalność. Skoro masz problem z dostępem do siana postaraj się podawać je tak jak piszę, jego przyswajalność jesteś w stanie zwiększyć nawet o 50%.
zamiast siatki mozesz też zmontować pojemnik na siano na wysokości ok 60cm, z górną ramą przegrodzoną rurkami, zamykającym się w miarę ubywania siana. Jeszcze jednym rozwiązaniem jest kratka na siano z prętów, oczywiście nie wysoko, siano opada tam grawitacyjnie, jednak pręty nie powinny być ułożone pionowo ani poziomo a po skosie, dzięki temu koń nie musi nienaturalnie wyginać szyi podczas pobierania pokarmu i może go wyjadać z odpowiedniej wysokości.
Jak to jest z tymi otrębami? Mozna dawać je koniom cały czas?
Ja swoim parze codziennie 1 miarkę wysłodków razem z dwiema miarkami otrębów pszennych i jedna miarka kukurydzy. Wszystko zalewam 5l wody i robi sie papka. Dzielę to wszystko na 3 konie na rano i na wieczór. Czyli wychodzi na to, ze każdy dostaje "po kubku" otrąb. Papkę daję jako dodatek do owsa.
Caira oczywiście, że tak, pod warunkiem, że spełniasz indywidualne zapotrzebowania każdego z koni, czyli bierzesz pod uwagę jego masę, kondycję i to jak pracuje. Przy czym pamiętaj o stałych porach i dawkach karmienia, dawki dopasowuj indywidualnie a wszelkie zmiany rozkładaj na dłuższy termin. Nie jestem w stanie Ci jednak odpowiedzieć czy ta mieszanka jest w 100% dobra dla Twojego konia, ponieważ to zależy od jego indywidualnego trybu dnia, pracy, ilości zjadanego siana.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
03 kwietnia 2015 09:35
Caira,
jeśli podajesz z wysłodkami, to możesz podawać cały czas, bo ta para się bilansuje.
Same otręby (przy niezbilansowanej dawce) mogą "zabierać" z organizmu wapń.
Jak jest z teorią mówiącą o zapiaszczającym działaniu otrąb przy, regularnym podawaniu  ?  Mit  ? 
Wszystko w nieodpowiedniej dawce jest złe. Otręby są dobre jako dodatek, zaleca się moczenie. Dawka powinna być odpowiednio dobrana do konia.
Dla porównania nieodpowiednie podawanie siana lub podawanie siana gorszej jakości też powoduje zapiaszczenie, problemy z układem oddechowym 🙂 
Zastanawiałam sie jeszcze nad zamiana otrąb na jęczmień, ktoś mówił, ze podczas podawania otrab warto zrobić przerwę w dawkowaniu wlasnie ze względu na zapiaszczenie.
myślę że stopniowe zastępowanie otręb jęczmieniem nie będzie złym pomysłem, obserwuj jak będzie koń reagował. Jednak moim zdaniem ok 0,5 kg otręb dziennie nie wpłynie negatywnie na konia, ale jeśli ma wpłynąć negatywnie na Twoje samopoczucie to wiadomo 🙂 wysłałem Ci pw.
Zastanawiałam sie jeszcze nad zamiana otrąb na jęczmień, ktoś mówił, ze podczas podawania otrab warto zrobić przerwę w dawkowaniu wlasnie ze względu na zapiaszczenie.

Na ziarno jęczmienia, czy na otręby jęczmienne ? 
no chyba ziarno :P
Liściu, ziarno. 😉
Caira, a możesz napisać skąd taka dieta Twoich koni - szczególnie kukurydza?
Karmił ktoś może paszą AgroVital dla koni wierzchowych? Cena za 25kg powala - całe 30zł  🤔
jest to jakaś jakość, czy lipa?
Poproszę o rady w sprawie wysłodków buraczanych - najlepiej praktyków, osoby karmiące wysłodkami, nie tylko teoretyków o książkowej wiedzy 🙂

Karmię konia w tym momencie jedynie paszą Baileys Everyday High Fibre Mix, bez owsa. Paszy dostaje po 1 miarce (Pavo) trzy razy dziennie. Siano w dużej ilości, suplementuję od około 2 tyg elektrolitami Sukcesa i kończę podawać czosnek, który stosowałam zimą.
Ponadto koń 2 razy w tyg dostaje mesz - siemię lniane z otrębami i swoją paszą zamiast owsa.

Chciałam wprowadzić na sezon dodatkowo wysłodki, i mam pytanie:
1) Jak dawkować? Ile gram na jaką masę konia, czy jak to przeliczać?
2) Czy mogę łączyć mesz z siemienia z wysłodkami w taki sposób, że 3 razy w tyg podawać siemię, a w pozostałe dni wysłodki?
3) Jakie są przeciwwskazania do stosowania wysłodków?

Będę Wam bardzo wdzięczna za odpowiedź  :kwiatek:
ten agrovital nie ma składu? zero nic ,strony tez nie znalazłam...ciekawe co ten granulat ma tak naprawdę w środku  🤔
xxmalinaxx jest odrębny wątek o wysłodkach  🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
04 kwietnia 2015 16:53
lovesunrise, pisałaś do nich @ o skład? Strona jest http://agrokompleks.biz/inne,11,pl.html Z małych paszarni można czasem fajną paszą w rozsądnej cenie kupić.
Latem karmię granulatem ze Złotowa. Ktoś tu  na forum polecał  :kwiatek: Cena ok 33 zł  z wysyłką 50,08 🙂 Skład bodajże: jęczmień, wysłodki, kukurydza, owies, siemię, otręby, magnez i sód.
Na stronie też zero informacji http://www.zlotowska.pl/mieszalnia-pasz.html Załatwiam zamówienia telefonicznie.
Na_biegunach, o patrz, szukałam strony ale tej nie znalazłam 🙂 meila zaraz piszę. a ta którą polecasz - brzmi fajnie! moczysz ją? 😉

xxmalinaxx  

Powiem Ci co wiem i teraz przychodzi mi na myśl, w razie czego szukaj/pytaj w wątku wysłodkowym.

1. To chyba zależy od głównego celu w jakim je stosujesz. Ja używam wysłodków, ale w okresie zimowym. Daję wtedy mniej owsa, bo koń mniej intensywnie chodzi, za to ma wysłodki. Ponad to wysłodki to sporo włókna, więc fajne uzupełnienie kiedy trawy na padokach nie ma i wysłodkami można konia podtuczyć/trzymać masę. Ja daję ok. 250 g ( mam taką magiczną niebieską miarkę z proszku do prania) suchych wysłodków do kolacji- po namoczeniu to jest taka miska gotowego towaru. Może ktoś się wypowie kto dawał więcej, 500 gram suchych to już jest taka porządna porcja.

2. Możesz. W zasadzie z wysłodkami można zmieszać wszystko. Ja tak mieszam siemię z nimi i nic się nie dzieje, fajna masa się robi koń to bardzo lubi.

3. Nie znam, nie słyszałam.

Oczywiście wszystko co mówię, to o wysłodkach niemelasowanych, które mają niską zawartość cukru. 🙂
3. a nie przypadkiem - nie stosować bez otrębów - my dostaliśmy 1 kg na zbilansowanie 0,5kg suchych wysłodków
To wszystko zależy od stosunku wapnia do fosforu w diecie, który winien wynosić 2:1. Zielona stajnia wiele razy poruszała ten temat w wątku wysłodkowym, podawała też wartości dla owsa, jęczmienia, siana.
Wiec teoretycznie zależy jakie inne pasze i ile daje malina. 😉  Praktycznie zwykle wystarczy niewielki dodatek otrąb do zbilansowania.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
04 kwietnia 2015 18:08
lovesunrise, jak dostaniesz odp. napisz w wątku skład  :kwiatek: 
Złotowska pasza ma formę granulatu. Dostają na sucho - nie pyli ani nie puchnie od wody. W wielu paszach jest dodane trochę wysłodków.
Kiedyś jak rozmawiałam wspominali, że opracowują skład innych mieszanek dla koni.

xxmalinaxx 
W moim przypadku na dużego konia (sp śląskie):
- Na odpasienie - kiedy konie była bardzo wychudzone dostawały miarkę (taką na 1 kg owsa) suchych wysłodków. Po namoczeniu i dodaniu pół miarki Hilight Conditioning + szklanki trawolulek robiło się praktycznie pełne 12 l wiaderko. Wysłodki raz dziennie, marchew miarka x 1, pasza 2 razy i stały dostęp do siana. Odpasły się po 6 tygodniach.
- Na podtrzymanie teraz dostają połowę tej dawki: 1/2 miarki wysłodków, 1/4 paszy x 2, marchew miarka x 1, 1/2 szklanki makucha lnianego x 1 w okresie linienia
- Jak się pojawi trawa: Pasza ma śniadanie 1/4 miarki, kolacja 1/4 miarki wysłodków + otręby
- Latem w upał rezygnuję z wysłodków, bo mogą skisnąć, jeśli koń szybko nie zje. Dostają wtedy 2 x paszę.
Rozglądam sie za jakimś dodatkiem do owsa dla mojego kopytnego, koń w lekkim treningu, chodzi około 4 razy w tyg. , w dobrej kondycji, zastanawiałam się nad pavo condition, ktos jakieś doświadczenia?  👀
aronka jeżeli Cię stać na przestawienie konia na paszę pełnoporcjowo to fajnie, pasze Pavo są w porządku. Ale jeżeli ma być to dodatek do owsa, to szukaj wśród balancerów.
Pierwszy z brzegu http://baileys.com.pl/produkty/info/13/no-19-performance-balancer
Dzięki za odpowiedzi! 🙂
Czy ktoś by mnie mógł trochę wspomóc?
Mam 3 latka, który późno dojrzewa, więc wciąż mocno się zmienia. W tej chwili je tylko granulat Sukces sportowy ok 1.7 kg na dzień, witaminy Eggersmann Horse Vital Plus, len mikronizowany i sieczkę z lucerny (2-3 garści dwa razy dziennie).
Zbliża się trawa na pastwiskach, wiosna itp, więc warunki sprzyjające rośnięciu.
Zwiększać mu dawkę? Koń nie robi nic, szlaja się po pastwisku, ale jest typem, który dobrze wykorzystuje żarcie i wygląda bardzo fajnie w tej chwili, jednak nie wiem, czy to nie za mało jak dla rosnącego konia?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się