Szczepienia - wszystko na temat

Ahaa, dzięki! Kamień spadł mi z serca, myślałam że przez własną głupotę i zapominalskość narażę zwierzaka na konieczność robienia bazy drugi raz :/
Mam nadzieję, że mi pomożecie🙂
Kupiłam rocxzną klacz dwa lata temu, poprzedni właściciele zapewniali że klacz była szczepiona, niestety potwierdzenia w paszporcie nie było...dlatego mamy watpliwości że kiedykolwiek była szczepiona na cokolwiek.
Odkąd stoi u nas w stajni była szczepiona tylko na tężec po małym wypadku.
Chcemy ją koniecznie zaszczepić, bo za tydzień idzie na szkolenie z zajeżdzeniem...jakie szczepienie powinniśmy wykonać w takiej sytuacji. Słyszałam, że powinna być baza jeśli kon nie był nigdy szczepiony.
I jakie koszty sie wiążą.
Z góry dziękuję za pomoc🙂
Inwersja, musi być baza, kiedy koń nie był w ogóle szczepiony.
Czyli - pierwsze szczepienie grypa + tężec, 6 tygodni później drugie szczepienie grypa + tężec i pół roku później warto by było zrobić przypominające na samą grypę, a rok później grypa + tężec. Potem na grypę raz w roku, a na tężec raz na dwa lata. Tak mi przynajmniej weterynarz powiedział i wydaje mi się to sensowne.

No, ale, nigdy nie jest tak pięknie jakby się mogło wydawać....:
mam dylemat tym razem odnośnie szczepień -> koń miał bazowe 2 szczepienia grypa + tężec, potem przypominające było dopiero rok później -> ta sama szczepionka, grypa + tężec.
W międzyczasie koń zachorował, wychodzi na to, że powikłania zołzowate mogliśmy mieć... z grypy właśnie. 😵
Jest sens szczepienia na samą grypę w tej chwili, pół roku po szczepieniu przypominającym, które było rok od bazowego? Czy powtarzać bazowe?
[w międzyczasie ciężko zachorował inny koń, mający taki sam system szczepień]
Ada   harder. better. faster. stronger.
16 maja 2010 11:56
Sankaritarina, według mnie trochę dziwnie rozumujesz.

Jeżeli pilnuje się szczepień prawidłowow to baze robi się raz w życiu konia.

Nie wiem czy startujesz ale według przepisów konia szczepi się co 6 miesięcy.
Czyli baza (grypa + tężec) za miesiąc to samo a później za pół roku sama grypa. (i tak już w kółko co pół roku + oczywiście tak jak pisałaś raz na dwa lata z dodatkowym tężcem)
[quote="Ada"]Jeżeli pilnuje się szczepień prawidłowow to baze robi się raz w życiu konia.[/quote]

I tu jest ten kruczek właśnie. Konie były szczepione Equilis Prequenza Te -> pierwsze szczepienie, 3 tygodnie później drugie szczepienie i przy tym leku powinno być jeszcze trzecie szczepienie, takie przypominające, ale 6 miesięcy po drugim.U tych koni trzeciego szczepienia nie było, zostały zaszczepione nie 6 miesięcy, a dopiero rok później-> tak usłyszałam od 2 weterynarzy [i to końskich, przy których nie było podstaw by im nie ufać], że wcale, a wcale nie trzeba pół roku po bazowych, starczy rok po bazowych. Teraz wychodzi na to, że chyba jednak trzeba było:
Obydwa konie pół roku od drugiego szczepienia zachorowały i miały choroby, które da się podłączyć pod wspólny mianownik pt "powikłania pogrypowe"  [które w przypadku ciężej chorującego konia odrzuciło 3 weterynarzy, lecząc konia nieefektywnie, dopiero czwarty weterynarz wykombinował, co tu może być przyczyną, koń zdrowieje]
No i w takim wypadku się zastanawiam czy po prostu nie powtórzyć bazy, bo wychodzi na to, że konie nie miały prawidłowo przeprowadzonych szczepień.
Ada   harder. better. faster. stronger.
16 maja 2010 14:13
Sankaritarina, co wet to opinia.
Bo generalnie wygląda to tak że na szczepionkach jest często napisane że czas jej działania jest dłuższy niż 6 miesięcy (zazwyczaj jest do roku) więc weci zalecają szczepić raz na rok (już po bazie) jak ktoś nie startuje.
Według przepisów (co do koni biorących udziała w zawodach) szczepienia mają być co pół roku. Zresztą ma to swoje logiczne wytłumaczenie ponieważ konie te są bardziej narażone na różne wirusy przez wyjazdy i kontakt z różnymi końmi.

Twój koń ostatnio był szczepiony 6 miesięcy temu, tak ?
W takim razie ja bym zaszczepiła normalnie, nie robiła od nowa bazy.
Chyba że te infekcje, o których piszesz były na tyle poważne że jest taka koniczność. (ale to już musi stwierdzić wet.)

Trzeba też brać pod uwagę to że baze robi się zawsze z tężcem a jeżeli twój koń miał tak jak napisałaś baze + następne szczepienie rok później również z tężcem to właściwie jeżeli chodzi o tężec to masz spokój na 3 lata.
Ale szczepionki na grype bez tężca ciężko dostać, wiec i tak pewnie będzie musiala z tężcem robić...
Ada   harder. better. faster. stronger.
16 maja 2010 14:23
U mnie nie ma z tym problemu, ludzie często szczepią non stop grype z tężcem a na parwdę nie ma takiej potrzeby tego tężca walić co 6 miesięcy.
A mi wet powiedział, że tej bez tężca nie ma, wiec ładuję w nią co roku i tęzec:/
co do tej bazy jeszcze - jeśli koń startuje i nie był zaszczepiony po 6 miesiacach tylko co rok, to nawet jak miał kiedyś bazę robioną, to trzeba ją zrobić drugi raz. Jak koń nie startuje szczepienie co rok jest wystarczające bo tyle działa szczepionka.
Inwersja jest po szczepieniu już...weterynarz podał jej szczepionkę na grypę i tężec razem z bazą, powtórzenie zrobi za jakieś 4 tygodnie znów z bazą. Cieszę się, że załatwiliśmy w końcu tak ważną dla zdrowia konia szczepionkę🙂

co do tej bazy jeszcze - jeśli koń startuje i nie był zaszczepiony po 6 miesiacach tylko co rok, to nawet jak miał kiedyś bazę robioną, to trzeba ją zrobić drugi raz.


Jak ja się dowiadywałam (mam klacz zgłoszoną na ZT) to jeśli koń ma bazę ok, to przejście z sysytemu szczepienia co rok na półroczny nie musi być poprzedzone wykonywaniem bazy.
No widzisz, a mi mówili na odwrót i wet mnie nie dopuscił kiedyś do zawodów bo baza była zrobiona ale szczepienia nie były co 6 miesięcy...
Ada, Tak, mój był szczepiony 6 miesięcy temu. Nie startujemy, także koń ma system szczepień pt "co roku", ale przez ostatni rok koń często zmieniał miejsce zamieszkania i w sumie, to też podchodzi pod "zwiększone ryzyko wymiany wirusów". 🤔  Na szczęście, on wyzdrowiał dość szybko i w tej chwili ma się dobrze.
Chory od dłuższego czasu na wszelakie zapalenia "wokół głowy" [spojówka, oskrzela...] jest ten drugi koń, który szedł tym samym systemem szczepień. Choróbska ciągną się od chyba maja zeszłego roku i co chwilę coś "nowego" wyskakuje. Na chwilę koń był zdrowy i potem znów coś złapał - W tej chwili dostał porządny antybiotyk i mam głęboką nadzieję, że w końcu wyzdrowieje już do końca. Za niedługo będę wiedzieć, co na ten temat powie wet, czy może by temu koniowi nie powtórzyć bazy po prostu.
Swojemu profilaktycznie też mogę powtórzyć, aż takie drogie te szczepionki nie są, choć z drugiej strony - nie wiem czy na pewno ma to sens.
Hmm, z tego co pamiętam, u nas były jakiś czas temu normalnie dostępne osobne szczepionki na grypę, muszę to sprawdzić.
I też jeszcze inny wet [taki bardziej zaufany 😀 ] mówił właśnie to samo - że żeby przejść ze szczepień rocznych na półroczne nie trzeba powtarzać bazy.
Kombinowałam nad ważnością tego trzeciego "po-bazowego" szczepienia.

Ada   harder. better. faster. stronger.
16 maja 2010 17:02
Sankaritarina, a czy ten drugi koń również często ostatanio zmieniał miejsce zamieszkania ?
Czy od dłuższego czasu przebywa w jednej stajni ?
Nie, drugi koń przeprowadzał się raptem 2 razy [od czasu przebycia pierwszej tego typu choroby]. W obecnej stajni przebywa chyba... miesiąc, dwa tygodnie? Coś w ten deseń.
Ada   harder. better. faster. stronger.
16 maja 2010 17:31
Bo możliwe że jest uczulony (lub ma alergie) na coś co jest w danej stajni (czyli jakiś rodzaj bakterii, grzyba)

U mojej koleżnaki konia był taki przypadek nagłego pojawienia się alergii, nikt nie wiedziała skąd a okazało się że do boksu obok przyjechał nowy koń, który najprawdopodobniej przesiósł jakąś bakterie, która na niego nie miała rzadengo wpływu, a u drugiego konia wywołała reakcję natychmiastową.

Takie alergie, zarażenia objawiają się najczęściej np. katarem, kaszlem, duszeniem się, nieregularnym oddechem, problemami z tchawica, drogami oddechowaymi, powiększenie węzłów chłonnych, wszelkie zapalenia/łzawienia oczne.
Jeżeli koń ostatnio był szczepiony 08.2009 r. (na naklejce jest napis Equilis Prequenza Te) to kiedy powinno się odbyć następne szczepienie ?
08.2010 chyba, że bierze udział w imprezach typu zawody, pokazy
dzięki.  :kwiatek:
a jaka jest średnia cena za szczepienie zwykłe? bazowe?
Ada   harder. better. faster. stronger.
17 czerwca 2010 15:44
60-70zł
mam pytanie. muszę zaszczepić konia na grypę. szczepienie bazowe i później zwykłe. muszę to załatwić do 24 lipca, gdyż mamy zawody i żebyśmy zostali dopuszczeni musimy mieć takie szczepienie. jednak nie mam w tej chwili paszportu konia, ponieważ poszedł do Krakowa żeby zmieniono w nim właściciela. w każdej chwili mogę zawołać wterynarza, ale jak to będzie z wpisem o szczepieniu w paszporcie którego aktualnie nie posiadam?
Poproś weta, żeby wpisał przy drugim szczepieniu, tylko się spiesz, bo musisz to załatwić jak najszybciej. Drugie szczepienie najpóźniej 17.07, więc pierwsze 17.06
A jak ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie? Stosujecie?
Ponawiam pytanie- szczepicie przeciwko wsciekliźnie?
Radzę posiadaczom koni z południa Polski spytać o to swoich lekarzy.
Odpowiem na pytania na priv-ale dopiero jutro po 17 bo teraz muszę ruszać do pracy.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
04 września 2010 12:26
Ponawiam pytanie- szczepicie przeciwko wsciekliźnie?

Nie.
ja też jeszcze nigdy nie szczepiłam na wściekliznę, ani nie spotkałam nikogo kto by to praktykował
Tani zapewne chodzi o 3 stwierdzone przypadki wścieklizny na terenie małopolski w ostatnim czasie.
http://infekcje.mp.pl/wiadomosci/show.html?id=54459
Ja również nie szczepię na wściekliznę.
Wracam do tematu- moim zdaniem osoby,które mają konie blisko ognisk wścieklizny powinny konie poszczepić.!
Przypadków przybywa a w razie czego konie mogłyby zostać uśpione.
Taniu szczepimy🙂 i sporo znajomych po moich namowach i po podaniu im ostatnich newsow o hulaniu rabiska szczepia- od Ciebie z rejonu takze🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się