sznurkersi - czyli natural w roznych odcieniach

Nie, znamy 5 - nie robiłam jeszcze chodów bocznych i przeciskania. Czyli zadowolić się, że idzie jak odsyłam go na koło, tak?
Powinien zrobić od 2 do 4 kółek. Im szybciej opanujecie wszystkie gry, tym lepiej dla Was 😀
Ok, dziękuję  :kwiatek: czyli narazie sam stęp
Ja mam podobne pytanie, co episode na poprzedniej stronie, odnośnie zwrotów, tylko mnie chodzi o zwrot na przodzie, ustępowanie tyłem = nie zawsze, a jednak nieraz koń rusza mi przy tym do przodu i wchodzi za mnie (działam wtedy od drugiej strony carrotem i klacz z powrotem wraca na swoją dobrą pozycję, ale tak potrafimy tłuc jedno i to samo). Nie umiem stwierdzić od czego to zależy. Co mogę robić wtedy źle, że tak robi i co powinnam zrobić, żeby tak nie było ? Zabawy chcę zacząć od początku znowu, bo przestałyśmy się bawić jakiś czas temu, a sprzęt leży i się kurzy, dotarłyśmy do YG i miałyśmy problem z cofnięciem dalej niż o niecałe 2m, bo koń owszem jeśli się cofał, to tak, że ostatecznie stała bokiem do mnie obrażona, albo wcale się nie cofała, tylko ruszała do przodu i okrążała mnie, kiedy użyłam większej energii.
nie zawsze, a jednak nieraz koń rusza mi przy tym do przodu i wchodzi za mnie

Zanim poprosisz konia o ustąpienie zadkiem, poproś żeby zgiął głowę w Twoją stronę. cytat z forum SPNH :

Jeśli jedziesz i chcesz konia zatrzymać (Poziom 1 i 2):
  faza 1 - przestajesz jechać (zamieniasz się w worek ziemniaków)
  faza 2- unosisz linę do góry np. lewą ręką (zakładamy, że jeździsz na halterku i jednej linie) i wykonujesz technikę puzona, czyli mówisz koniowi, że będziesz coś chciała przesuwając prawą ręką w górę i w dół liny
  faza 3 - opuszczasz rękę w dół liny na maksymalny wyprost ramienia, zaciskasz palce na linie i powoli zaczynasz przysuwać dłoń w kierunku uda prosząc konia o zgięcie boczne. Na tym etapie jeśli koń wcześniej nie zatrzymał się, zacznie się kręcić w kółko, coraz bardziej je zmniejszając.
  faza 4 - pięść zaciśnięta na linie dochodzi do uda i zostanie w tym miejscu czekając aż koń się zatrzyma. Kiedyś porównywano to ze sztyletem wbitym w połowie uda. Trzeba bardzo uważać, by energia jeźdźca była w tym momencie zerowa, cały czas ma to być rozluźniony worek kartofli. Po paru kółkach koń w którymś momencie zwykle się zatrzymuje. Wtedy gwałtownie puszczamy linę i dziękujemy mu. Jeśli koń ruszy, to nie szarpiemy go, tylko powtarzamy całą procedurę.
Link : [url=http://www.parelli-info.waw.pl/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=161&pid=1528#post_1528]http://www.parelli-info.waw.pl/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=161&pid=1528#post_1528[/url] ( żeby czytać forum musisz się zarejestrować ) Forum SPNH to skarbnica wiedzy  😍
Na forum już jestem dawno zarejestrowana 🙂 Chodziło mi o ustępowanie zadu z ziemi, przepraszam, nie sprecyzowałam, ale dziękuję za odpowiedź :kwiatek:
Nie wiedziałam gdzie to zamieścić, czy tu czy w DIY..jakby co proszę nie krzyczeć 😉
Planuję zrobić sobie sama kantarek sznurkowy. Mam już odpowiednią linkę, tylko jakiejś dobrej (czyt. łopatologicznie, ze zdjęciami, schematami) instrukcji brakuje 😉 coś możecie polecić?
I druga rzecz: chciałabym zrobić wodze z liny. Mam już w miarę jako taką tylko nie wiem jak przymocować dobrze karabińczyki, żeby się trzymały. Oczywiście wiem, że to nie będzie tak dobre jak sprzęt podkowy (mam normalny kantarek jego i linę długą, więc mam porównanie) ale w tym momencie mnie nie stać, kiedyś może sobie sprezentuję jak się znajdą fundusze, ale ta lina jest całkiem całkiem, więc.. macie jakiś dobry sposób?
lussi zapomniałam dodać, że odpuszczasz nacisk TYLKO wtedy, gdy koń stoi  😉
Ronin.   Każdy orze jak może.
17 października 2013 21:03
Ja i Sofia z dzisiaj ,jakieś tam zabawy ze skokami  🏇
Trochę w głupim miejscu ucięta końcówka ze skoków ,ale najwyraźniej kamerzysta uznał ,że jest nie ważna  🙂

https://www.facebook.com/photo.php?v=622540601125467&l=3148711107583433307
Elfik   Piękny rudy sens życia:)
18 października 2013 08:41
hej mam pytanie do osób ze śląska, czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć czy jest zadowolony i jakie są na jej temat opnie z p. Juli z Jaworznika?jestem typowym klasykiem, ale z tego co słyszałam p.julia prowadzi również treningi dla takich osób. Poleciła mi ją koleżanka, ale chciałabym też uzyskać więcej opini
Jeśli ktoś z Was znalazłby odrobinę czasu i chęci na obejrzenie, mogłabym prosić o słówko? Jestem samoukiem, parę lat temu była u mnie kilka razy Teodora, ale to jeszcze z kucykiem i miałam bardzo mało lat, także mało pamiętałam. Ćwiczę niecały tydzień, a sprzęt taki jak trzeba mam 3 dzień. Czy jesteśmy na dobrej drodze? Czy jest bardzo źle? Chody boczne i przeciskanie robimy tu drugi raz.

FG - świetne, widać, że koń akceptuje sprzęt 🙂 jak widzisz, że nie robi na nim wrażenia to, co robisz, możesz włożyć w ćwiczenie więcej energii, przyspieszyć tempo ( ale dalej w rytmie !)

PG - prosząc o przestawianie przodu koń łatwiej zrozumie o co Ci chodzi jeżeli będziesz naciskać dłonią bliżej konia w miejscu węzełka na ganaszu ( wkładasz rękę pod supełek i robisz fazy ) , kiedy koń idzie do przodu potrząśnij liną jak w yoyo aż koń się zatrzyma. Możesz też ustawić konia przodem do ściany lub narożnika ( ok. 2 metrów przed ścianą ), żeby zrozumiał, że nie chodzi o ruch naprzód. To po przestawianiu przodu to były chody boczne ? Jeśli tak, to zostaw to ćwiczenie na później, jeśli nie, to kiedy koń idzie do przodu, przyciągnij nieco głowę konia do siebie za pomocą liny 🙂 Przy jeżu na zad przykładaj nacisk w miejscu, gdzie będzie kiedyś Twoja noga prosząca o ustąpienie zadu z siodła ( ok. 15 cm za miejscem, w którym normalnie się znajduje kiedy jesteś na koniu ), lub mniej więcej na środku miednicy, patrząc z boku.

DG - bardzo fajne cofanie, ( jeśli chcesz dać wygodę po wykonanym ćwiczeniu, "spuść z siebie powietrze", zrelaksuj się, popatrz się na ziemię obok -> zdjęcie presji ). Nie rozumiem, dlaczego przy przestawianiu zadu podnosisz rękę tak wysoko do góry ?  Nie byłoby Ci lepiej, jeżeli puściłabyś sznurek od cs? Miałabyś wtedy większy zasięg  😅 Ładne przestawianie przodu. I znowu - jeśli idzie do przodu, potrząśnij liną 😉

YG - przy yoyo lina powinna leżeć na ziemi, trzymasz samą końcówkę, zaczynasz od "spojrzenia teściowej" + machanie palcem, potem nadgarstek, łokieć i ramię.  Kiedy chcesz, żeby koń do Ciebie podszedł, uśmiechnij się  😀

CG - przy odesłaniu, wycofaj konia od siebie, prawie na całą długość liny. Używaj fazy 4, jeśli koń nie zareagował na poprzednie. Wiem, że to czasami jest trudne, bo sama mam z tym problemy, ale nie możemy oszukiwać konia ( mówisz mu "odejdź, bo zaraz cię ugryzę", ale nie gryziesz. Jest to niesprawiedliwe w stosunku do konia ). Nie szpieguj konia ( patrzysz przez ramię, podążasz wzrokiem ) ! Daj mu wypełnić jego obowiązek utrzymania chodu i kierunku  :kwiatek: Możesz przywołać konia, wtedy, gdy 5 strefa minie Twoje ramię ( lewe jeśli koń idzie w lewo, prawe, jeśli koń idzie w prawo ). Zanim odeślesz konia w drugą stronę, zaproś go do środka, pogłaszcz i daj mu chwilę tam postać ( środek koła stanie się przyjemnym i wygodnym miejscem, co w waszym przypadku jest bardzo ważne, bo brakuje wam troszkę przyciągania 🙂 ), potem wycofaj i odeślij w drugą stronę.

SG - bardzo fajne 😀

SqG - też super 🙂 przy przeciskaniu nad drągiem, jeśli koń idzie, powinnaś nic nie robić carrot stickiem, tylko delikatnie nakierowujesz liną. Pilnuj, żeby sznurek nie owijał się wokół cs.

Bardzo podoba mi się, że nie zwijasz liny w makaron, robisz dużo FG. Jak na tak krótki "staż" radzicie sobie świetnie  😅 Moje początki były nieco bardziej skomplikowane  😂 Trzymajcie tak dalej, jesteście na dobrej drodze  🏇 Mam nadzieję, że wszystko rozumiesz, jeśli nie - pytaj śmiało 😀 Robiłaś mu wykres koniobowości ?
Bardzo dziękuję za tak dokładne  wskazówki i poświęcenie czasu. Bardzo dużo mi to pomoże  :kwiatek: Będę starać się poprawiać. Wykresu nie robiłam. Co dalej? W sensie, czy wprowadzić lekcje pasażera czy co innego czy narazie szlifowac tylko 7 zabaw? Jeszcze raz wielkie dzięki!  :kwiatek:
Możesz zrobić przygotowanie do wsiadania z Pocket Guide  Pre-Level 2 ( dostępny w grupie "natralsi" na FB, mam nadzieję, że dostałaś zaproszenie ode mnie na maila 😀 ).
Oki, to postaram się to zrobić. Zaproszenia nie dostałam, być może dlatego, że sama poprosiłam o akceptację mojej prośby o dodanie do grupy. Jeszcze raz wielkie dzięki za wskazówki!  :kwiatek:
Ja i Sofia z dzisiaj ,jakieś tam zabawy ze skokami  🏇
Trochę w głupim miejscu ucięta końcówka ze skoków ,ale najwyraźniej kamerzysta uznał ,że jest nie ważna  🙂

https://www.facebook.com/photo.php?v=622540601125467&l=3148711107583433307



Ładnie  :kwiatek: Wrzuć też ten filmik z touch it, moim zdaniem to jeden z Waszych najlepszych  :kwiatek:

Edit:
episode ze mnie żaden ekspert, ale.. to co zauważyłam na Twoim filmie to to, że nie do końca jesteś pewna tego co robisz i jesteś trochę spięta, co do friendly game to postaraj się poczekać aż koń się rozluźni, Twój koń stoi przez całe FG z tą samą miną, powtarzaj FG w tym samym miejscu w rytmie dopóki nie uzyskasz jakiejś odpowiedzi np koń opuści głowę, przeżuje itd. piszę to dlatego, że sama mam dość hmm wymagającego konia i wiem, że jakbym zostawiła go z FG w stanie takiego spięcia to potem bym sobie za dużo z nim nie pogadała  😁
Ronin.   Każdy orze jak może.
20 października 2013 12:35
Mam pytanie, gdzie mogę kupić cordeo? poszukuje na prezent. Sama nie zrobię, bo siedzę w Danii, a linki i przesyłka do Polski kosztuje majątek. Na Allegro nie ma. Ktoś mi może pomoc? Będę wdzięczna na info, również na priv.

Pozdrawiam i dziękuję.
Sprawdzałaś na ebayu ? A tak technicznie to wydaje mi się, że cordeo to zawiązany savvy string ...
Sprawdzałaś na ebayu ? A tak technicznie to wydaje mi się, że cordeo to zawiązany savvy string ...


Na ebay nie mam konta i wolałabym, żeby to była przesyłka krajowa- nadawca i adresat w Polsce. Tak to taki rodzaj dużej pętli. Z tym wiązaniem jednak bym uważała, bo nie może się przypadkowo rozwiązać...
Jak zawiążesz odpowiedni węzeł to się nie rozwiąże  😁 Robiłam raz lekcję mojej koleżance. Dostała do łapek cordeo, ja prowadziłam konia.  Całkiem mocno  trzymała się tego sznurka ( początkująca, poza tym na oklep, odbyłyśmy jeden z jej pierwszych kłusów, na dodatek koń trochę wybijał ) i nic się nie rozwiązało. Wprost przeciwnie, ciężko było rozsupłać    😂
ewamloda, ja mam cordeo z freehorse.pl
Martolina dzieki 🙂 !!! :kwiatek: szukam w grupach na FB, horse_art mi pomaga, taka prosta rzecz, a trudno znalezc...
A zamawialas indywidulanie, bo na stronie nie moge znalezc?
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
23 października 2013 17:05
trudno znaleźć bo większość po prostu bierze kawałek sznurka, dobrze zawiązuje i ma cordeo za kilka zł 😉
ewamloda, napisz mejla. Na stronie nie ma, ja zamawiałam wszystko e-mailowo.
Ja mam pytanie odnośnie 5 gry. Jak prawidłowo powinno się sygnalizować dla konia przejście do wyższego chodu, a jak do niższego i zatrzymania na kole? Ja jak proszę o kłus, to wskazuję ręką w bok i podnoszę w sobie energię. Prosząc o zwolnienie, wypuszczam energię, wydycham powietrze z dźwiękiem "hooo". Domyślam się, że postępuję błędnie 🙄.
I jak powinien wyglądać sygnał podczas chodów bocznych, kiedy potrafi przestawiać równocześnie zad i przód?
Zadaję może banalne pytania, jednak ważne jest dla mnie to, by poprawnie się komunikować z kopytnym rozmówcą🙂
Z góry dziękuję za odpowiedzi.  :kwiatek: Pozdrawiam serdecznie
Przejścia są na poziomie 2. Na pierwszym zadowalamy się tym chodem, który oferuje nam koń ( nie zmieściłaś żadnej informacji o swoim "stażu"  👿 )Tutaj : https://www.facebook.com/groups/210582645710241/ w zakładce "materiały" znajdziesz Pocket Guides z instrukcją, mogę też podesłać linka do ściągnięcia Parelli Home Study do poziomu 2 😉
Cześć! Zaczynam od wiosny pracę z młodym narowistym koniem. Myślałam, żeby pracować z nim wg religii i filozofii "naturalsów". Jednak nie wiem czy to będzie właśnie TYM czego jemu potrzeba żeby wrócił do równowagi psychicznej.  Byłam na kursie naturalsa dwa lata temu ale to jak widz. Panowie średnio mnie przekonali, bo wszystko było takie na "chama" i sztuczne. Bardziej skłaniam się ku Nevzorov'skiej filozofii. Aczkolwiek kompletnie nie wiem co mam zrobić z tym faktem i całą tą sytuacją. Pomocy  🙇
Kupował ktoś źrebięcy halter? Jakiej mniej więcej są wielkości? Muszę kupić dla roczniaka i zastanawiam się czy brać źrebięcy czy arabski.
milena1013   kopyta i sznurki ^^
03 listopada 2013 19:12

Zaczynam od wiosny pracę z młodym narowistym koniem.


W jakim wieku ? Jakiej płci ? I co masz na myśli mówiąc "narowisty" ?

Myślałam, żeby pracować z nim wg religii i filozofii "naturalsów".

To nie jest religia. To filozofia podejścia i zabawy z koniem. Różnica niby niewielka ale bardzo ważna. Parelli nie jest bogiem i za takiego się nie uważa.

Byłam na kursie naturalsa dwa lata temu ale to jak widz. Panowie średnio mnie przekonali, bo wszystko było takie na "chama" i sztuczne.

Jaka to była metoda ? Czyżby pan M. ?

I co w tej sytuacji radziłby Nevzorov ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się