Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Ja używam. Niestety trochę pylą, ale tragedii nie ma.
Czy jest jakaś ściółka która zbryla się z moczem, tak, żebym mogła codziennie do czysta wybrać kupy i zbrylony/związany mocz? Nie chciałabym tworzenia materaca.. Coś jak koci żwir.   😉
Nie ma takiej ściółki, która zbryla mocz. Zresztą nie wyobrażam sobie wyciągać takiej bryły po nocy, szczególnie teraz, kiedy są upały.
moim zdaniem Twoje wymagania spełni pellet. Stosuje się go nawet jako "żwirek drewniany" do kocich kuwet
Pelet słomiany z biofuture nie pyli (zeszło mi już koło 10 palet)
Teraz przetestuję ten od p. Andrzeja i zobaczymy


Zamówiłam 2 palety peletu od p.Andrzeja. Nie mam zastrzeżeń.
Nie pyli, nie wymaga moczenia ani innych zabiegów. "Kaszlaki" które dusiły się w innych stajniach u nas na tym pelecie nie kaszlą i nie sapią. Zużycie standartowe ani większe ani mniejsze - ale może to jeszcze nie czas na ocenę.
Zamówiłam właśnie kolejne 4 palety. Mam już 10 koni na tej ściółce
Ja natomiast,po pellecie P.Andrzeja zamówiłam /dla porównania/ pellet z innej firmy-mam już porównanie. Teraz,po kilku dniach czuję amoniak,a wiec chłonność tego pelletu jest gorsza od pelletu od P.Andrzeja.Reszta jest w zasadzie taka sama.Tzn.cena jest niższa /różnica,na tonie ok.100zł./Reasumując - wolę zapłacić 100zł.więcej i nie czuć amoniaku po wejściu do stajni.Zwłaszcza,że zauważyli to tez klienci mile zaskoczeni.Nastepne zamówienie zrobię od P.Andrzeja.
U nas tez jest ok na tym pellecie. Jednak mało osikiwany trochę pyli jak juz się rozpadnie.
Czy świeże wióry i trociny z tartaku bardzo się różnią jakością od tych kupionych specjalnie dla koni?
Czy oprócz ceny, która oczywiście jest nieporównywalna nadają się dla konia alergika?
Macie jakieś doświadczenia?

pozdrawiam
Cola
Teoretycznie się nie nadają, są nieodpylone.... Znam natomiast konia, który stał na takich i miał się świetnie. Trociny z tartaku potrafią być lepsze niż kupne, ale nigdy nie wiadomo co trafisz. Sama chętnie bym kupowała tylko świeże i grube. Więc jak masz dojście, to zobacz dokładnie, sprawdź czy sie pylą i dopytaj czy zawsze są takie same.
Dzięki za odpowiedź! 🙂
Zrobię test i zobaczymy jak się to sprawdza.
A co do samego odpylania, na czym polega ten proces? Można go przeprowadzić samemu?
Jeśli trociny są świeże to są lekko wilgotne,a nie takie bardzo suche jak te kupne, więc chyba nie będą za bardzo co pylić, ale fakt na pewno to zależy od ich jakości...myślałam też o mieszaniu tych z tartaku i tych kupionych ze sklepu..no cóż pożyjemy zobaczymy, trzymacie kciuki 🙂
U nas pylily końskie, natomiast świeże tartakowe nie.
Do użytkowników pelletów, trocin.. Dajecie siano w siatce? Czy jest ktoś kto daje na ziemi?
I drugie pytanie czy macie jakis sprawdzony torf i jak on wychodzi cenowo w porównaniu do pelletów?
Mam dostęp do trocin z tartaku, ale takich dosc drobnych (choć nie pył) delikatnie pylących.. Myslalam o tym zeby pomieszać je z torfem. Dobry pomysł, zły?
Ja mam konia na pelecie, dostaje siano zarówno z siatki jak i z ziemi, to z ziemi rozciąga, to z siatki podczas jedzenia też wypada ( co prawda w jedno miejsce), siatka ma oczka 5x5cm.
Evson torf z trocinami to jak dla mnie jedyny słuszny sposób użytkowania torfu  😉 Sam jest mega ciężki i się zbija, tworzy ten nieszczęsny materac, który po czasie zaczyna strasznie śmierdzieć. No i ciężko się sprząta bo nie widać mokrego i kup  🙁 Ja po pierwszym ścieleniu dosypuję tylko trociny i bardzo dobrze się to zachowuje. Nie warto kupować torf mixu, czyli fabrycznie zmieszanego torfu z trocinami. Lepiej kupić torf i osobno trociny  😉 Co do siana. Mój koń ma zwyczaju zagarnianie siana pod siebie. Co w przypadku moczonego kończy się syfem w całym boksie  🤔 Dlatego dostaje ocieknięte w siatce. W rogu, w którym wisi torf jest odgarnięty, więc woda ścieka na beton i nie brudzi ściółki  😉
Evson, u nas w stajni ścieli się palletem lub trocinami ( albo miksem jednego i drugiego) i siano konie dostają tylko w siatkach.
marta_sz, tulipan, czeggra1 dzieki za odzew, no coz to jakos bede musiala przezyc ta siatke..
tulipan o widzisz czyli miałam nosa ze to dobre połączenie. I jak to sprzątacie- tak jak piszą http://www.happyhorse.pl/pr6299-torf-dla-koni-alergicznych-18-balotow-573.html ?? Bo wymiana całosci po 3 miesiacach wydaje mi sie troche hmm niewyobrażalna biorąc pod uwage ze obecnie moj kon ma słomę wymienianą chyba co 2 dni. Ile balotów trocin i torfu dajesz na poczatek i co ile dościelasz? Szacowałas moze miesięczny koszt takiej ściółki?
Rozmyślam własnie nad tym torfem z happy horse- ktos używa? Jeśli już kupie całą palete to chciałabym aby był to sprawdzony produkt, nie jest to dla mnie mały wydatek. W kazdym razie nie chciałabym dostac czegos za sypkiego i pylącego.
Ja kupuję z RS Produkter. Na pierwsze ścielenie wychodzą dwa worki torfu i trzy trocin. Kupy i mokre wybierane codziennie, dosypuję około worek trocin tygodniowo. Więcej jest wybierane raz na 3-4 tygodnie, wtedy dokładam też torf  😉

Ciężko to wyliczyć, różnie schodzi. Zależy czy jadę na zawody, ile koń siedzi w boksie, jak jest posprzątane codziennie  😉 Mój koń spędza cały dzień na dworze. W lecie 12h, teraz około 9-10. Jak stał głównie w boksie to syf był okropny przy sprzątaniu raz dziennie  🙁
Evson ja używałam mixu pelletu i trocin, a obecnie używam samego pelletu (moczonego wodą). koń dostaje siano na ziemi, ale Ruda jest typem co wyje siano do każdego źdzbła, więc nie mam problemu z walającym sie sianem po boksie 😁
reszta koni, która niedojada/depcze siano dostaje siano do siatki. Więc myśle, że to zależy od konia 😉
na pierwsze ścielenie pelletem (worki po 16 kg) zużywam 8 worków (boks 4x3m), potem dościelam około 6 worków w miesiącu. Kupy sprzątane codziennie, siki 2 razy w tygodniu. Przerzucam też całą ściółke 2 razy w tygodniu.
Mój stoi na trocinach, teraz będzie przestawiany na pellet, ale zawsze dostawał i dostaje siano w siatce i to nie dlatego, że by się to siano walało po boksie, tylko dlatego, że siano z siatki o małych oczkach je wolniej i starcza mu na dłużej. A koń, który stoi na ściółce niejadalnej jest mocno narażony na długie okresy bez dostępu do paszy objętościowej, co może skutkować wrzodami.
BaŚ słuszna uwaga.
Losia a jakiego pelletu używasz? Boje sie ze mój spróbuje zjesc ten pellet  🤔wirek:
tulipan a czy torf, ten konkretny lub ogólnie- jest zupełnie suchy czy taki hmm "zwięzły" ? Nie pyli?
Pamietasz moze koszty transportu tego rs produkter? Bo znalazłam tylko cennik poszczególnych produktów. Ten z happyhorse wychodzi 41 z przesyłką za balot ale z kolei nie ma tu zadnych opinii na jego temat.

i juz uciekam z pytaniami  :kwiatek:
Moje konie stoją na pellecie i wszystkie dostają siano w siatkach. Ale i tak po nocy jest go trochę na ziemi.Nie ma jednak tragedii.
Evson, u nas cala stajnia stoi na trocinach i wszystkie jedzą siano z ziemi ( poza kaszlakiem, który siano musi miec moczone i w boksie jest tylko w wypadku ekstremalnie zlej pogody). Po prostu z przodu lub w kacie boksu jest zamieciony pas lub trójkąt podłogi gdzie kladzione jest siano. Zreszta nie ma problemu z ewentualnym wyjadaniem czy sprzątaniem siana z trocin.
Moje na trotach (wczesniej na pelecie), siano dostają w siatkach, bo mieszały ze ściółką mocno no i to, o czym BaŚ pisze, choć to się tyczyło mojego emeryta zanim przeszedł do "emerytowni", gdzie jest cały dzień na dworze.
Nam się raz koń tarzając wczepił w siatkę podkową i nie mógł się uwolnić, wstać ani nic... Na szczęście udało się go uspokoić i skończyło się dobrze. Od tamtej pory nie dostaje on już siana w siatce. Inna kobyła czasem dostaje (aby wolniej jadła), ale siatka jest na sznurku od snopowiązałki i raczej tylko w dzień.
Od tygodnia mamy konie na pellecie i póki co fajnie to wygląda. Biały gnojarz jest znacznie czystszy. Bobki sprząta się bardzo łatwo o ile nie są pochowane.
Evson używam takiego, jaki mają na stanie w stajni, albo w najbliższym supermarkecie. Generalnie probowałam już kilku (nastu) i wszystkie są mniejwiecej takie same dla mnie. Mój koń (chyba?) nigdy nie probowal jeść pelletu. w Polsce zawsze stała na słomie albo trocinach.
Czy ktoś z Was zaobserwował zależność, że koń na ściółce innej niż słoma rzadziej się kładzie w nocy?
marta__sz, moje na trocinach spały na leżąco co noc... przestawione na słomę długo stały
Zatem to raczej zmiana ściółki, niż sam jej rodzaj może być powodem nie kładzenia się
U mnie na słomie spały leżąc,po przestawieniu na pellet tylko kilka dni stały w nocy. Teraz już kłada się normalnie. A więc tak,jak pisze _Gaga-zmiana ściółki
Właśnie wydawało mi się, że w końcu się przyzwyczai do nowego podłoża, niestety w ciągu kilku tygodniu leżał zaledwie kilka razy i tylko w pozycji mostkowej. Niebardzo możemy wrócić na słomę ze względów zdrowotnych.
Może jest za twardo ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się