Morfologia krwi - co i jak?

Moj kon schudl dosc znacznie i zrobil sie apatyczny i niechetny do pracy. Zostal odrobaczony, zeby tarnikowane, ale to nic nie dalo. Chcialam mu zrobic morologie krwi, ale tutejszy wet tego nie robi, ew moze pobrac krew. Slyszalam, ze mozna taka krew wyslac kurierem do badania. Czy ktos wie, jak to zorganizowac, w co sie zaopatrzyc i ile to kosztuje? Kolezanka z biotechnologii ostrzegala, ze taka swiezo pobrana krew trzeba dac na jakis odczynik, ktory zapobiega krzepnieciu i gazem z tym do labu, bo im dluzej to trwa, tym bardziej niemiarodajne sa wyniki. Dlatego zachodze w glowe, jak to zorganizowac od strony technicznej 🙂
I jeszcze jedno, co taka morfologia wykazuje i pod jakim katem te badania wykonac?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 sierpnia 2009 19:55
http://www.laboklin.com/frame.php?lang=pl

u mnie było tak że wet pobrał krew, ja zawiozłam sama do tego laboratorium bo blisko mieszkam, wyniki przesłali na maila na formularzu gdzie było napisane ile jest norma a ile wyszlo w badaniu.

Wet mi powiedzial na tej podstawie co jest.
Ja sama wiozłam krew do laboratorium na Św. Wincentego. Nie wiem czy sami nie pobieraliśmy..

Wtedy po mięśniochwatu badałam wątrobę..
A ja się zastanawiam czy zwykłe ludzkie laboratorium nie wykona Ci takich badań? Wtedy specjalne próbówki z substancją zapobiegająca krzepnięciu do morfologii i biochemii możesz wziąć z danego laboratorium. Jeśli powiesz, że ma to być badanie prywatne i będzie to krew zwierzęca i nie możesz przyprowadzić pacjenta, powinni udostępnić probówki.
Trzeba dobrze zagadać. 🙂
Co do tego jakie badania zrobić, to wetem nie jestem, ale tym co wiem się podzielę:
-zwykła morfologia ( pokaże czy jest jakiś stan zapalny, anemia, niedożywienie itd)
-profil nerkowy (kreatynina, mocznik, sód, potas, białko całkowite, albuminy)
-profil wątrobowy ( ASPAT, ALAT, GGTP, fosfataza zasadowa, bilirubina, albuminy, cholesterol, dehydrogenaza moczanowa)
-profil mięśniowy (kinaza kreatynowa, ALAT,dehydrogenaza mleczanowa)

Sporo tego. Więc należało by się zastanowić co podejrzewamy, a nie tak w ciemno walić wyniki, za które sporo zapłacisz.

Przy takich objawach jakie ma Forest ja bym zrobiła:
morfologię, białko całkowite, albuminy, sód, potas, ASPAT, ALAT, kreatyninę, bilirubinę, kinazę kreatynową.
Nie wiem czy koniom się robi CRP( u ludzi wynik pokazuje czy jest stan zapalny bakteryjny)
W razie czego mam fotki z gazety z prawidłowymi wynikami u konia ( ktoś kiedyś podawał na forum i skopiowałam. Jakby co, to służę)


A może on po prostu ma tasiemca. Podobno większość preparatów odrobaczających nie działa na tasiemce. Może wystarczy go odrobaczyć na tasiemca? ( chyba żeby badać kał. Ale nie na znalezienie człona, bo o to może być trudno, tylko jakieś badanie enzymatyczne tego kału w kierunku tasiemca- o ile jest takie)
Ja bym chyba odrobaczyła w ciemno i tyle.

Weź pod uwagę, że powyższa wypowiedź nie jest wypowiedzią weterynarza, tylko zwykłego koniarza rekreanta. 🙂

ps. dumam jeszcze nad tym, czy aby na pewno ludzkie laboratorium poradzi sobie z badaniami zwierzęcymi. Myślę, że biochemia nie powinna stanowić problemu. Zastanawiam się nad krwinkami w morfologii. Nie wiem, czy poszczególne krwinki konia różnią się wielkością i kształtem od ludzkich. Jeśli tak, to aparaty mogą mieć problem z rozpoznaniem które są które i w ten sposób zafałszować wyniki. Naprawdę nie wiem. Jeśli nikt mądrzejszy się nie wypowie, spróbuj. Najwyżej stracisz 5-6 zł za morfologię.
Dzieki tundria za wyczerpujaca odpowiedz  👍 bardzo Cie prosze o te prawidlowe wyniki dla konia.
Dzis przyjezdzaja probowki z labu, jutro wolam weta, bierzemy krew i gazem do Kielc 🙂  zaraz bede dzwonic do tego labu, zeby sie jeszcze dowiedziec dokladnie o te  konkretne badania czy je wykonaja i wogole.
Musze sie koniecznie dowiedziec, co z tym moim koniem nie tak 🙁 modle sie, zeby to jednak tylko tasiemce byly....
A ja się zastanawiam czy zwykłe ludzkie laboratorium nie wykona Ci takich badań? 

 

ps. dumam jeszcze nad tym, czy aby na pewno ludzkie laboratorium poradzi sobie z badaniami zwierzęcymi. Myślę, że biochemia nie powinna stanowić problemu. Zastanawiam się nad krwinkami w morfologii. Nie wiem, czy poszczególne krwinki konia różnią się wielkością i kształtem od ludzkich. Jeśli tak, to aparaty mogą mieć problem z rozpoznaniem które są które i w ten sposób zafałszować wyniki



Ludzkie wykona, jak najbardziej.
Ja tak zrobiłam, bo w pobliżu żadnego zwierzęcego.
Weterynarz podpowiedział jakie zrobić , pobrał krew od konia,
Zrobili mi wszystkie, o jakich wyczytałam dodatkowo, bo krwi było sporo.

Ale wyniki rzeczywiście mogą być zafałszowane, zwłaszcza OB , bo inny jest czas pomiaru , końskie opadają znacznie szybciej.

Sama nie wiem , czy dały prawdziwy obraz, bo w sumie pokazały normę.

Ale to nie było 5-6 zł, tylko  więcej. 🙂
Mnie weterynarz powiedział, ze w ludzkich mozna spokojnie zrobic, jednak przy powazniejszych sprawach poleca jednak zwierzece, poniewaz tam padania beda dokladniejsze, z powodu roznic z krwia ludzka. Polecal warszawskie laboratorium. Moze mi pobrac ta krew i osobiscie wyslac, wiec pytajcie o taka mozliwsc tez waszych weterynarzy 😉
Jednak koszt jest spory, ale cen nie podam, bo nie pamietam.

Teraz planuje badania w laboratorium ludzkim 😉 na ten czas wystarczy 😉
Gillian   four letter word
18 sierpnia 2009 12:13
ja mam cennik i ofertę laboratorium IDEXX, jakby ktoś chciał 🙂
W Krakowie :
Chow Chow Weterynaryjna Analityka Laboratoryjna
Siedziba31-518 Kraków, ul. Brodowicza 13 a
małopolskie
Tel.: (0) 605293501


W budynku lecznicy z boku. Czynne tylko po południu. 15:30- 18😲0 chyba.
Może do 19😲0.
Firma całkiem odrębna niż lecznica.
Mają aparaty do parametrów konia. Pełen zakres badań .
O szczegóły trzeba dzwonić i dopytać.
Freddie-wklejam w tym wątku, może się jeszcze komuś przyda.  Słabo widać zdjęcia  😤, ale nic nie poradzę. Zainteresowanym mogę wysłać na priva, wówczas zdjęcia są dużo większe i znacznie lepiej widać.

Ale jak widzisz, nawet znając normy i wiedząc jakie schorzenia powodują jakie odchylenia, bez dobrego weta i tak się raczej nie obędzie. 

Morfologia-przepisze , bo słabo widać z fotki
1krwinki czerwone (RBC)-5,5-10 (wzrost-odwodnienie spowodowane zagęszczeniem krwi, wstrząs, po wysiłku, w wyniku wyrzuty ich ze śledziony, przeniesienie konia w warunki górskie, w stresie i pobudzeniu typu starty, transport, choroby płuc prowadzące do zmniejszenia ich objętości, długotrwałe niedotlenienie i choroby serca, po sterydach) (spadek-późna ciąża, różnego rodzaju niedokrwistości, zwłaszcza pokrwotoczne, przewodnienie czyli zbyt dużo pije a nie nie jest w stanie wydalać, choroby nerek, pasożyty krwi typu Babesia, po lekach np. butapirazonie, zatrucie paprocią orlicą, nostrzykiem, jaskrem, powojem, pleśnią, niedobory wit. K i C, przegrzanie)
2hemoglobina (HGB)-4,96-11,17 [mmol/l] lub 8-18 g/dl (wzrost-niedokrwistość i odwodnienie)  ( spadek-przewodnienie, anemia, zatrucie mykotoksynami z paszy, niedożywienie, zatrucia ołowiem) Wartość hemoglobiny wiąże się ściśle z wartością krwinek czerwonych i rozpatruje się je razem
3hematokryt (PCV)- 0,24-0,52 l/l lub 24-52 % (wzrost-odwodnienie, niedokrwistość, mała objętość osocza czyli np przy zapaleniu otrzewnej) ( spadek- przy wzroście objętości krwi, a więc przy ciąży, niedokrwistość, niedobory białka w paszy, przewodnienie)
4średnia objętość krwinki czerwonej (MCV)-35-58 f/l (wzrost- niedokrwistość związana z rozpadem krwinek i z niedoborem kwasu foliowego i wit. B12, u noworodków) ( spadek-niedobory żelaza i miedzi, różne niedokrwistości, odwodnienie)
5średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej (MCH) 10-20 pg (wzrost-niedokrwistość nadbarwliwa) (spadek- niedobory żelaza, przewodnienie)
6średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej (MCHC) 31-37 g/dl (wzrost- różne niedokrwistości i odwodnienie) (spadek- zatrucie ołowiem, niedobory żelaza, przewodnienie)
7krwinki białe (WBC)- 5,5-12,0 (wzrost- zakażenia bakteryjne, po urazach i krwotokach, rzadko w chorobach wirusowych np. wścieklizna, zatrucie lekami i związkami chemicznymi, w mocznicy) ( spadek-wyczerpanie, wyniszczenie organizmu, nowotwory, choroby zakaźne np nosacizna,  zatrucie butapirazolem, penicyliną, uszkodzenie narządów krwiotwórczych)
8granulocyty obojętnochłonne :pałeczkowate-0,6 %, segmentowane-35-75 % (wzrost- okres okołoporodowy i u noworodka, ostre choroby zakaźne np. wąglik, stres i nadmierny wysiłek, zatrucie arsenem, rtęcią, naparstnicą, po ukąszeniach meszek, komarów, po stosowaniu sterydów, po rozległych urazach)  (spadek- zakażenia grzybicze, wirusowe i pierwotniakowe)
9granulocyty kwasochłonne- 2-12 % ( wzrost- inwazja pasożytów jelitowych, inwazja pasożytów zewnętrznych, rozedma płuc, choroby alergiczne płuc i skóry, niewydolność kory nadnerczy, zatrucia mykotoksynami)  ( spadek- wyniszczenie, stres)
10granulocyty zasadochłonne- 0-3 % ( wzrost- przewlekła niedokrwistość związana z rozpadem krwinek czerwonych, różne alergie, stany wyczerpania i wyniszczenia)
11limfocyty- 15-50 % ( Wzrost- przewlekłe choroby zakaźne np nosacizna, niedobory witamin z grupy B, choroby kory nadnerczy, okres zdrowienia konia) (spadek- niewydolność nerek i krążenia, zaawansowana choroba nowotworowa, początkowy okres chorób zakaźnych np. influenza=grypa)
12monocyty 2-5 % (wzrost- choroby przebiegające z martwicą tkanek, choroby pasożytnicze)  (spadek-osłabienie i wyniszczenie)
13płytki krwi (PLT)-150-400 tys/ul (spadek- uszkodzenie szpiku kostnego, zakażenia wirusowe przebiegające z uszkodzeniem śródbłonka naczyń krwionośnych, choroby z autoagresją kiedy niszczone są płytki przez organizm, po długotrwałym leczeniu sulfonamidami, w przebiegu piroplazmozy i NZX)  (wzrost- mięśniochwat, niektóre nowotwory, po dużym wysiłku fizycznym, ciąża, po krwotokach)
14czas krzepnięcia 13-32 min  (wzrost- wąglik, zołzy, skazy krwotoczne czyli skłonność do krwawień, niedokrwistość, choroby wątroby, wyniszczenie) (spadek- mięśniochwat, zapalenie nerek, przewlekłe choroby układu oddechowego, długotrwałe podawanie wapnia i wit. K)

Biochemia-mam nadzieję, że widać








Czy ktoś może mi podać adres takiego laborarorium w Radomiu bądź okolicach? Jaki jest koszt podstawowego badania krwi tzn. morfologia?
który to nr świata koni ?
Ja nie mam pojęcia. Na tych skanach które mam, nie jest napisane z jakiego to numeru. Może ktoś jeszcze ma tę gazetę.
no właśnie ja mam ale dużo u mnie tego i nie mogę odnaleźć a wiem że czytałam kiedyś ten artykuł
ale dzięki dobry i ten skan  :kwiatek:
Może Karla wie 😉
Czy ktoś może mi podać adres takiego laborarorium w Radomiu bądź okolicach? Jaki jest koszt podstawowego badania krwi tzn. morfologia?


W Radomiu nie ma laboratorium zwierzęcego ( przynajmniej nigdy o nim nie słyszałam). Krew trzeba wysyłać do Warszawy, ale może któreś z ludzkich laboratoriów zrobiło by analizę.
Ludzkie laby nie do końca się nadają, ze względu na różnicę w morfologii krwinek końskich i ludzkich.  Najbardziej miarodajne wyniki otrzymuje się w labie zwierzakowym gdzie przy wyniku są podane normy (te normy są ustalane na dokładnie tym sprzęcie, badanie przeprowadzone tą samą metodą). Do AIDEXXa można wysłać krew kurierem (najlepiej najpierw do nich zadzwonić i zapytać dokładnie w jakim opakowaniu, w jakich probówkach, z jakiej firmy kurierskiej korzystają). W zasadzie takimi rzeczami powinien się parać wet i większość ma jakieś swoje wybrane laboratorium w którym zlecają badania.
Ale wiadomo, że nie zawsze jest możliwość czy potrzeba robienia super dokładnych badań i wtedy ludzkie wystarczy. Jak coś będzie nie tak, to można wysłać próbki na dokładniejszy przegląd do zwierzęcego.
Myślę że to dobry pomysł. Zapytam w ludzkim laboratorium i jak się da to zrobię no i zobaczymy. Jak będą jakieś wątpliwości to będę musiała zawieść próbkę do wawy.
Można jeszcze popytać wetów od małych zwierząt. Lepiej wyposażone lecznice mają całkiem niezłą aparaturę do badania krwi.
Ile kosztuje takie szczegółowe badanie krwi?
Im bardziej szczegółowe badanie tym drożej to wychodzi , za morfologie i biochemie wyjdzie coś koło 200 zł , ale w różnych laboratoriach są różne ceny, to też nie ma co tak patrzeć . Najlepiej wybrać sobie jakieś laboratorium i zadzwonić zapytać . Niektóre  laboratoria maja też cenniki na swoich stronach .
Ludzie - laboRatorium  🙄
Ile kosztuje takie szczegółowe badanie krwi?


Ja zapłaciłam w Wawie w Laboklinie na Powstańców Śląskich 80zł za morfologię i biochemię. Krew zawiozłam po południu i wieczorem dostałam gotowe wyniki na maila 🙂
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
22 marca 2011 13:32
odświeżam - senior ma wzorcowe wyniki morfologii, jedynie LDH mamy przekroczone (wyszło mu 691,9 U/l a norma wynosi 400) jakieś pomysły, co może być przyczyną?
ile zapłacę za pobranie krwi i morfologię u weta?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
24 września 2012 06:37
Martuha, ja za pobranie krwi, morfologie i biochemie płaciłam 70zł.
famka   hrabia Monte Kopytko
24 września 2012 07:30
hej , moje konisko miało ten sam problem, zero życia, brak chęci do pracy ogólnie jak patrzyłam z boku to normalnie autystyk w wersji hrabiowskiej
konisko w kwietniu przechodziło mięśniochawat wiec badania były konieczne
badania krwii robiłam miesiąc temu w sierpniu , już mówię jak to wygląda
jesli chodzi o kuriera to nie masz co liczyć bo nie zabierają próbek od prywatnych właścicieli koni trzeba dowieść samemu
moja wetka pobrała koniu krew w dwie próbówki, ja czekałam jeszcze na mocz który też musiał być zbanadny i niestety naczekałam się boksie dobre 3 godziny ze słoikiem w ręku
w tym czasie próbki krwii leżały spokojnie w lodówce na najniższej półce (wetka mówiła że w chłodnym nie ma problemu)
jak udało mi się złapać mocz, zawiozłam komplet do laboratorium
ważne że nie może to być ludzkie laboratorium bo są INNE NORMY !
za badanie krwii rozszerzone zapłaciłam 130 zł
za mocz podstawowy 30 zł
te ceny to są ceny za laboratorium
ile weżmie wet to już sprawa indywidualna czyli jak się dogadasz
rozszerzone badania krwii robione są w laboratorium a druga próbka wysyła jest do kliniki do niemiec i stamtąd przychodzą potwierdzone drugi raz wyniki plus składniki rozszerzone
famka   hrabia Monte Kopytko
24 września 2012 07:34
odświeżam - senior ma wzorcowe wyniki morfologii, jedynie LDH mamy przekroczone (wyszło mu 691,9 U/l a norma wynosi 400) jakieś pomysły, co może być przyczyną?


sory za podwójny post
ale u mnie LDH podwyższone jest przy ochwatach mięśniochwatach
czyli dużo kwasu mlekowego w koniu czyli u mnie było za mało selenu w organizmie
i tego właśnie muszę u konia pilnować
Jaki lab/kurier się zamawia po odbiór krwi?  :kwiatek:
odświeżam - senior ma wzorcowe wyniki morfologii, jedynie LDH mamy przekroczone (wyszło mu 691,9 U/l a norma wynosi 400) jakieś pomysły, co może być przyczyną?


dopiero odnalazłam wątek 😉

bjooork tak z ciekawość - ta norma była podana na wyniku czy to wartość znaleziona we internecie?
LDH jest też uważany za jeden z markerów uszkodzenia mięśni szkieletowych, jego poziom w sporej mierze uzależniony jest od wysiłku fizycznego.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się