Dopasowanie siodła

tajnaa, ciemny czaprak i talk na lekko natłuszczone siodło?
Dziś gulka niezauważalna, lekko wyczuwalna. Zastanawiam się czy coś jej nie użarło i pod wpływem ciepła/potu to się nie powiększa, bo z dnia na dzień gulka mniejsza  🤔

EDIT: dziś guli pod siodłem nie było  🤔
Właśnie na lonży nie widać żeby się podnosiło, ale jak wsadziłam koleżankę (fakt że ledwie anglezującą) to zauważyłam że z jej ruchem siodło szło w górę. Zastanawiam się tylko czy jest fizyczna możliwość w siodłach Prestige wypchać poduszki tak żeby przylegały do pleców? Jeśli tak to ryzykować u mojego regionalnego rymarza czy bezpieczniej wysłać np. do Ihaha?


Powiedzcie mi proszę czy to możliwe żeby siodło podnosiło się z tyłu podczas anglezowania jeżeli jest za wąskie? Tak sobie myślałam, że jeżeli łęk jest za wąski to przednie poduszki nie leżą w odpowiednim miejscu i może to powoduje przechylanie się siodła do przodu?
przymierzyłam (na chwilę) kiedyś na Młodą jakieś no-name siodło, ale mega wąskie już na oko. i jakby nie przysiadło na grzbiecie całe, tylko tył sterczał z 1,5 cm. od razu zdjęłam 😉 myślę, że gdyby było ciut szersze to by 'luzem' leżalo, a na jeździe anglezowało. więc... moim zdaniem- tak.
To jest jeszcze dla nas nadzieja, siodło mogę poszerzyć.
wioletka Według mnie siodło które tak sie zachowuje raczej jest za szerokie, nie za waskie.

"Opracowaliśmy specjalna konstrukcję terlicy, dzięki tej konstrukcji około 80 % siodeł produkujemy w standardowym , jednym rozmiarze. Dlaczego? Dlatego, że to konie się zmieniają nie jeździec, dlatego też ze żeby uzyskać siodło nie uciskające konia musieliśmy tak zmodyfikować budowę terlicy i materiałów z których są produkowane, żeby nie tworzyła sztywnego uciskającego konia gorsetu. To powoduje ze nasze siodła doskonale leża na koniu dopasowując się do jego budowy, siodło ma być rękawiczka na dłoni jeźdźca a nie rękawica bramkarza hokeisty, musi być miękkie, elastyczne musi oddawać ruch konia tak żeby jeździec zdążył na czas z pomocami. Sztywne konstrukcje siodeł, grube ławki przekazują ruch konia z opóźnieniem jeździec może spóźnić się z odpowiednia reakcja a konsekwencje spóźnienia to przegrany konkurs."

Jestem ciekawa jak to sie sprawdza w praktyce..wypróbuje CWD na dramce..
Właśnie trudno mi stwierdzić czy jest za szerokie czy za wąskie. Jak siodło leży bez obciążenia to przedni łęk jest dosyć wysoko, wchodzą cztery moje palce (to ze dwa i pół męskiego), jak usiądę to obniża się do trzech palców. Nie brałam pod uwagę tego że może być za szerokie. Może spróbuję następnym razem pojeździć z podkładką.

"Opracowaliśmy specjalna konstrukcję terlicy, dzięki tej konstrukcji około 80 % siodeł produkujemy w standardowym , jednym rozmiarze. Dlaczego? Dlatego, że to konie się zmieniają nie jeździec, dlatego też ze żeby uzyskać siodło nie uciskające konia musieliśmy tak zmodyfikować budowę terlicy i materiałów z których są produkowane, żeby nie tworzyła sztywnego uciskającego konia gorsetu. To powoduje ze nasze siodła doskonale leża na koniu dopasowując się do jego budowy, siodło ma być rękawiczka na dłoni jeźdźca a nie rękawica bramkarza hokeisty, musi być miękkie, elastyczne musi oddawać ruch konia tak żeby jeździec zdążył na czas z pomocami. Sztywne konstrukcje siodeł, grube ławki przekazują ruch konia z opóźnieniem jeździec może spóźnić się z odpowiednia reakcja a konsekwencje spóźnienia to przegrany konkurs."



Jak to przeczytałam to mi się od razu skojarzył tekst: takie rzeczy tylko w erze  😁 😁
😁

Kosztuje 15000-19000 więc coś musi w sobie miec wyjątkowego  👀
"dzięki tej konstrukcji około 80 % siodeł produkujemy w standardowym , jednym rozmiarze. (...)
To powoduje ze nasze siodła doskonale leża na koniu dopasowując się do jego budowy. "

Czy co? Czyli terlica dpasowuje się do końskiego grzbietu sama? Rozszerza się w zależności od potrzeb? Inteligentna terlica, która sama wie gdzie są końskie mięśnie i gdzie ma naciskać? Czyżby w końcu?  😉
To sie okaze  😉

no i ja już nie wiem. no po prostu nie wiem! ślady potu równe, koń maksymalnie wyluzowany, wszystko stabilnie, nic się nie przesuwa... a w skoku tył odstaje. bez sensu 🙁.
Czy jest możliwość, że pod siodłem, które dotyka grzbietu na całej długości koń się nie poci?
Siodło było robione na miarę, ale na dużej przestrzeni grzbietu koń się nie poci

Założyłam siodło bez popręgu i próbowałam obmacać pod siodłem i wydaje mi się że dotyka na całej długości (nie czyłam dziur), ponad to położyłam wilgotne chusteczki na grzbiecie i na to założyłam siodło i wilgotne ślady były w miejscach, w których koń się normalnie nie poci

Ktoś tutaj opisywał test, żeby konia opruszyć jakimś białym proszkiem (może być mąka?) na to założyć siodło i zobaczyć czy ślady zostaną na całych panelach siodła. Podpinać wtedy popręg?

Konia obmacałam, grzbiet go nie boli
Moja ujeżdżeniówka pojechała do przepchania i przerobienia. Gula robiła się bo były braki wypełnienia i siodło siadało na kręgosłup.
Oby było wszystko OK.
tunrida Nie takie inteligentne bo na dramke za wąskie i po jednej jeździe sierść pod poduchami z tyłu wytarta.

korsik "Czy jest możliwość, że pod siodłem, które dotyka grzbietu na całej długości koń się nie poci?"

Chyba nie
Jestem umówiona z P. Sebastianem z X-horsa na dopasowanie siodła. Zrobiłam parę zdjęć, są pod adresem:
[[a]]http://s19.photobucket.com/albums/b183/salusia/Wintec%20na%20Zolzie/[[a]]
Siodło to Wintec 2000, najnowszy model z Cair Air i elastyczną terlicą. Pod czaprakiem jest glut, z którym chcę jeździć.
Tu jedno ze zdjęć:


Co powiecie, jestem ciekawa, bo sama mam pewne uwagi i chciałabym sprawdzić, czy słuszne?
siodło strasznie leci na tył, możliwe ze jest za wąskie.

Ja sie was chciałam zapytać jak radzicie sobie z mocno wykłebionymi końmi?? Bo mamy w stajni jeden przypadek, koń szeroki, ale z wysokim kłębem. Właściciel ratuje się podkłądką z korektą przodu, żeby nie uciskać kłębu. Wydaje się ze jest ok. Są jakieś specjalne modele na takie konie??
siodło strasznie leci na tył, możliwe ze jest za wąskie.


Tak. A pytanie do zastanowienia dostałam takie:
Czy chce Pani tylko wymienić łęk na szerszy i jeździć z podkładką podnoszącą tył, czy będziemy też zmieniać panele?
Właściwie myślałam tylko o łęku, ale zrozumiałam z wcześniejszych wypowiedzi w tym wątku, że to "majstrowanie" przy panelach to wcale nie jest taka skomplikowana sprawa i jak najbardziej odwracalna...
ja mam szerokiego konia z wysokim kłębem 🙂 ....i sobie nie radzę zemdlal

siodło ma za wąskie, przez to zanikły mięśnie za łopatką i problem wysokiego kłębu jest tym bardziej pogłębiony
teraz zamierzam kupić podkładkę mattes correction system i dopiero wtedy na nowo zacząć poszukiwanie siodła

ale plan mam taki jak piszesz, czyli podkładka pod przedni łęk, ze zmienialną grubośią (dlatego mattes correction)
bo mam nadzieję, że jak plecy dostaną szansę to zaczną się uzupełniać braki mięśniowe, i będę mogła stopniowo redukować grubość podkładki

zobaczymy co to będzie....

xxagaxx, Kieffer ma takie siodła 🙂
na szerokiego a wykłębionego konia najlepsze są mocno wycięte łęki.
tereska Cofnij siodło do tyłu przede wszystkim bo leży na łopatkach.
tak to wygląda:
zdjęcie po niedługiej jeździe z piątku:
[img]http://i116.photobucket.com/albums/o31/karola111/20110505050.jpg?t=1304878984[/img]

a tutaj robiłam test- posypałam grzbiet mąką a panele siodła przetarłam wilgotną chusteczką, siodło położyłam i przycisnęłam, nie podpinałam popręgu:
[img]http://i116.photobucket.com/albums/o31/karola111/20110508054.jpg?t=1304879288[/img]

całkowicie inne odbicia  🤔
na szerokiego a wykłębionego konia najlepsze są mocno wycięte łęki.


niby prawda a w praktyce bywa różnie 😉 szukając siodła celowałam własnie w wycięte łęki i często wcale nie było lepiej niż w siodłach z łękiem "niewyciętym", więc przestałam się tym sugerować w poszukiwaniach

myślę, że duże znaczenie ma wysokość poduch (i tak też proponował forumowy Bogdan, że gdyby robił siodło dla mojego konia to własnie na "wysokich" poduchach)
xxagaxx u nas mamy w stajni jeden przypadek wręcz beznadziejny jeśli chodzi o kłąb, baardzo ciężko mu siodło dobrać, ma zrobioną podkładkę z wycięciem na kłąb, która podnosi przód nie dotykając kłębu, ale jest dość gruba i na pewno jazda z nią nie jest super komfortowa i blisko konia...;/
xxagaxx, ja mam mocno wykłębionego konia. I właśnie zaczyna się problem z siodłem. Zmieniałam siodło w grudniu. Kupowałam nowe, nie używkę.  Leżało super, teraz jednak poduchy trochę się uklepały i jest za blisko kłębu. Czekam poa podkładkę, zobaczymy, czy pomoże. Jeśli nie, siodło pojedzie do dopchania poduch.
xxagaxx  ma zrobioną podkładkę z wycięciem na kłąb, która podnosi przód nie dotykając kłębu


a ta podkładka to taka samorobna?? jest nadzieja na jakieś zdjęcia??  :kwiatek:
xxagaxx u nas mamy w stajni jeden przypadek wręcz beznadziejny jeśli chodzi o kłąb, baardzo ciężko mu siodło dobrać, ma zrobioną podkładkę z wycięciem na kłąb, która podnosi przód nie dotykając kłębu, ale jest dość gruba i na pewno jazda z nią nie jest super komfortowa i blisko konia...;/


ale w sumie jakby zamiast tej podkładki kupić siodło z wysokimi poduchami to dalej bylibyśmy daleko od konia, nie?? Nie można być blisko konia jak koń jest wykłębiony. Chyba że siodło byłoby naprawdę dziwnej budowy.
xxagaxx ja mam siodło  Prestige Meredith robione specjalnie na miarę dla konia o ' zapadniętym ' kręgosłupie.z mocno zaznaczonym wysokim kłębem Wcześniej próbowałam wiele siodeł, ale każde leżało źle, niezależnie od zastosowanej korekty. Teraz pod takie takie siodło mogę założyć cienki czapraczek i jest okej. Jednakże jest to dosyć droga impreza, no a czekałam na siodło chyba z 5 miesięcy ( robiono je we Włoszech).
koń wygląda bez siodła tak:

ogólnie jestem bardzo z niego zadowolona, mam nadzieję że koń także. to chyba najlepsze wyjście na 'wyjątkowo' zbudowanych koni.

wielkie zdjecie 😤
cieciorka   kocioł bałkański
08 maja 2011 22:54
tereska, osiodłaj 10/15cm dalej i wstaw nowe zdjęcie
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się