Dopasowanie siodła

Averis   Czarny charakter
29 marca 2015 09:05
Ramires, może Twoje siodło ma za długie panele?

Dla zobrazowania naszego problemu. To jest to siodło i panele. W kłusie siodło anglezje razem ze mną. Dodam, że nie jest moje -mam je na testach. Czy jest sens przepychania tych paneli?




Dodaje jeszcze od przodu. Wydaje mi się, że na szerokość jest ok, ale sama już nie wiem...

ushia   It's a kind o'magic
29 marca 2015 14:18
Ramires, musisz albo szukac siodla, ktore ma przystuly blisko przodu siodla (albo jak wolisz krotkie panele przed przystuami) albo sprobowac jezdzic z popregiem profilowanym cos w ten desen: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSO99KshlcOLRVVRqkw2SgUFM0tO7yiCqvcOs5YzE0Izv7yLX6P
mniej wtedy "sciaga" siodlo do przodu
ewentualnie popreg typu "crescent" czyli taki "półokrągły"- ponoc dobrze zdaje egzamin przy koniach z wezsza klatka niz brzucholem

Averis - nie osiodlalas Karsona na lopatce?

powiem Ci, ze mnie sie te panele w ogole nie podobaja, kilometr waty miedzy siodlem a koniem 😉

ale ja Tobie pasują to istotnie można spóbowac zabrać trochę srodkiem
wez sobie krzywik, ułóż go Z BOKU (nie na górze) wzdłuż kręgosłupa - na mięśniach gdzie opierają się panele
i potem przyłóż do siodła od spodu, zobaczysz na ile się różni krzywizna konia od siodła 🙂

wracasz do klasycznego sprzetu? Bo o ile pamietam to przesiadalas sie w westowe 😉
Averis, to siodło jest ewidentnie za wąskie. Wąskość to nie tylko łęk, ale właśnie rozstaw paneli...
Z resztą i łęk z tej perspektywy wygląda na wąski
Pytanko, jak obecne na rynku marki radzą sobie z pasowaniem siodeł ? Tak na tą chwilę ?
Klami, które marki?
Henning na przykład radzi sobie świetnie ;-)
_Gaga, tak na prawdę wszelkie, które są dostępne w naszym kraju. Od bardziej popularnych jak Prestige po Delgrange, czy Albion. Mogę położyć kasę, ale niech ktoś wie co robi. :/
ushia   It's a kind o'magic
29 marca 2015 15:51
ale masz na mysli dopasowanie pod konkretnego konia czy ogolne zaangazowanie marki w biomechanike konskiego grzbietu?

moj kon mial dzis na plecach sommera passion - kurcze, pierwsze siodlo ktore po prostu na nim lezalo
tak jak trzeba, bez "no fajnie, ale tu costam", bez kombinowania, no wsiadlo i juz
tylko skad ja teraz wezme 11tys....
ushia, tak na prawdę jedno i drugie.
Mój Stubben jest już wąskawy i powoli szykuję się do jego wymiany. Tylko patrzę, pytam i już sama nie wiem, w którą stronę się odwrócić. Kolejnego Stubbena nie chcę, mimo, że z pasowaniem akurat sobie poradzili, bo chciałabym trochę inne typ skokówki niż oni robią. No i mam wrażenie, że plecom mojego konia jednak nie do końca pasują te dość twarde panele Stubbena.
Dobrze mi się jeździło i skakało chociażby w Delgrange (nie wiem jaki model), ale zastanawiam się czy iść w tą stronę.
Averis kon ma duzo miejsca na grzbiecie, wiec to raczej nie jest problemem.

ushia dziekuje za rade! Chcialam kombinowac z siodlem, a w ogole nie pomyslalam o tym, zeby zmienic popreg. :kwiatek:
Właśnie zauważyłam stronę z ofertą siodeł Butet. Widział ktoś pasowanie przez nich siodła itp. ?
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
30 marca 2015 09:23
Klami Ja widziałam - już piszę pw
Klami, z topowych jest jeszcze Meyer: http://www.horsesandjoy.pl/horsesandjoy_cms1/
mils   ig: milen.ju
31 marca 2015 17:55
Takie pytanie odnośnie długości tybinki. Czy ta nie jest jakoś źle dopasowana? Wydaje mi się, że całość (noga + tybinka) jakoś nie bardzo gra ze sobą, ale znawcą nie jestem, wolę spytać.
Kochani prosze o pomoc. Siodło mam na testach, zostawić czy odesłać?
Z jazdy odczucia takie: koń chodzi zdecydowanie luźno, nie spina się, nie spieszy, chętnie schodzi z głową w dół, nie ma tak obszernych i miękkich chodów jak we freeformie, ale zdecydowanie lepiej niż w barefocie i lepiej niż wintecu. Dla mnie jest ciut za duże (ale planuje przytyć, więc może się poprawi 😉). Niesttey aktualnie mi choruje, wiec nie mogłam sprawdzić plam potu, bo dostał zezwolenie tylko na lekką jazdę. I standardowo czaprak jedzie mi kilka centymetrów do tyłu, ale tu zaznacze odrazu, że ma on tak pod każdym siodłem, z każdym rozstawem łeku, czy z podkładką czy bez, wiec nie wiem czy w ogóle inny stan rzeczy jest możliwy. Przylega na całej długości.
Ale czy pasuje?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
31 marca 2015 20:33
TheWunia,
wydaje mi się, że masz siodło na łopatce, pamiętaj,
że powinno leżeć 2 palce za łukiem łopatki.
Dopiero wtedy będziesz mogła ocenić jak leżą panele, czy jest w równowadze itd.
A czy jak go nie przesune do tyłu to nie bedzie za bardzo z tyłu? Bo to niby 17, ale wydaje mi się spore

E: Zresztą to zaraz polece zrobić jak jest troche bardziej cofnięte
TheWunia, mi się wydaje ono za duże/długie. Leży na łopatce, a nie bardzo widzę miejsce, żeby je cofnąć.
zdecydowanie za długie.

Może jakies z bananowymi panelami ?
Teraz jest 2 palce za łopatką:
TheWunia, dla mnei ono jakieś takie wąskawe trochę... To Kieffer? (wygląda na Kieffera ;-) )
Ps. do dobrego siodła kup porządne puśliska, które będa na tyle miękkie aby nie kaleczyć / ścierać skóry siodła. Wiele osób o tym zapomina i samo sobie niszczą sprzęt 🙁
To jest nicalex, czyli odnoga kieffera 😉
Chyba musze jednak szukać 16,5, bo jak tak patrzę to ono faktycznie jakieś długie.
A czy jeśli ono jest za wąskie to czaprak nadal może wyjeżdżać?
TheWunia, to nie rozmiar siedziska, a rodzaj poduszek podiosłowych jest ważny przy długości siodła
siedzisko dobiera siepod jeźdźca... I tak spod za wąskiego siodła może wyjeżdżać czaprak...
a o producencie nie słyszałam, szczególnie jako "odnoga Kieffera"... :-(
Niemiecka siodlarnia - Hackenbrocha a nie Kieffera 🙂
W ogłoszeniu było napisane, że jest powiązane z firmą kieffer, ale nie wiem jak to w praktyce jest.
Bo to są panele klinowe prawda? Czyli z jego plecami lepiej w bananowe celować?

To w takim razie odsyłam, bo ani na niego w 100% dobre nie jest, ani dla mnie 🙁
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
01 kwietnia 2015 11:46
TheWunia,
mniejsze siedzisko, to zazwyczaj krótsze panele, te klinowe też mogą być
bardziej lub mniej wysunięte, musisz niestety próbować 🙁.
Bananowe długością pewnie będą pasowały ale kształtem mogą
"nie leżeć".
Averis   Czarny charakter
01 kwietnia 2015 13:23
Są jeszcze konie, na których banany leżą? 😁
Dla niektórych grzbietów chyba nie istnieje coś takiego jak idealnie dopasowane siodło. Czasem trzeba wybierać między gorzej wyglądającym a komfortowym, no chyba że koc na grzbiet i do lasu... 😎

TheWunia To siodło z pewnością nie jest dobre na araba. Panele zapewne ma węższe niż rozstaw łęku. Trochę jak w tym Achacie Averis o którym była przed chwilą mowa. Rozstaw łęku będzie ok (jeśli koń nie ma mocno rozwiniętych mięśni przy samym kłębie), ale już dalej na całej długości przy kręgosłupie panele powinny być bardziej płaskie.

Edit: Dołączam zdjęcie dla zobrazowania niepasującego kąta paneli względem grzbietu:

Obecnie: czerwona linia to kąt paneli, czerwone kropki pokazują że panele tworzą szeroki kanał bo trochę wiszą w powietrzu. Zielona linia pokazuje kąt grzbietu a zielone kropki jak powinny przylegać panele.

tuch, istnieje, z tym że w niektórych przypadkach siodło trzeba pasować indywidualnie
Koń TheWuni, nie ma jakiegoś nietypowego grzbietu, zatem też bez przesady...
Averis   Czarny charakter
01 kwietnia 2015 13:42
Przecież nie mówię o indywidualnym pasowaniu, tylko standardowym kształcie paneli. Jak się uprzeć, to każde siodło można przerobić i dopasować. Kwestia opłacalności.
Gaga narazie wole jeszcze sie wstrzymać z robieniem siodła na miare, bo widze, że ten grzbiet mu się mocno zmienia, szczególnie ostatnio dostał mięśni przy kłebie (z braku siodła zasuwa na lonży na wypięciu i widać efekty 😉 )

tuch zapomniałam wczoraj dodać zdjecia z tej perspektywy, tak to wygląda :
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się