jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Anderia   Całe życie gniade
12 kwietnia 2012 17:59
Zapytam z ciekawości, jak się je zakłada? Czyżby tą "wypukłą" stroną skierowaną do przodu paszczy konia?
Też jeżdżę na magicu i z moich obserwacji cała jego magia polega na tym, że jak koń idzie luźno, na normalnym kontakcie, to działa ono jak zwykłe, podwójnie łamane, przyjemne wędzidło. W momencie kiedy koń zaczyna wychodzić z ustawienia, wpierać się i napierać na kiełzno blokuje się ono dając uczucie podobne do metalowej rurki (i to cienkiej rurki)- czyli raczej ostrego wędzidła. Jak tylko koń odpuści- znowu ma podwójnie łamane. Magia! ;-)
Anderia, do gory.
zastanawia mnie jedno... co w tym magic'u jest takiego, że konie tak reagują?niby zwykłe 2xłamane, a ta blokada powinna powodować chyba większy komfort niż dyskomfort?


😁 dlaczego większy komfort?
w sumie nie wiem, tak jakoś pomyślałam 😜  wydedukowałam to sobie  tak... jak wędzidło się łamie to może wbijać się w podniebienie itp. moje dziwne myślenie, źle zrozumiałam koncepcję tego wędzidła 😡
Karmelita wyklarowałaś mi sytuację i wyprostowałaś pogiętą logikę :kwiatek:
podwójnie łamane bardzo dobrze układa się w pysku konia  😉
no niby wiem, dlatego sama zmieniłam raz łamane na 2razy łamane 😡  wczoraj mnie koń troche przeturlał i chyba mam wstrząśnienie mózgu i głupoty gadam 😜
hugolina009, polecam się 😉
Karmelita chyba dość trafnie opisałaś działanie tego wędzidla. Ja znów założyłam tego magica, po tym, jak na pojedynczo łamanych-i cieniutkich i grubych, ręce miałam powyciagane, kobyła tak napierała na wędzidło w galopie, ze wyciagałą mnie z siodła. A na magicu-wczoraj, pomimo, że jechałyśmy za kobyłą o 2x dłuższszych nogach niż nasze 😁, to w galopie nie miałam problemu z zawieszaniem się i wyrywaniem wodzy.Podobało mi się to, że szła troche podniesiona przodem, nie miałam takiego wrażenia że leci na łeb na szyję.

Aha-i u mnie też tylko łącznik po wierzchu jest pokryty miedzią, a na kółko jest napisane PESSOA.
Ja używałam takiego:

http://www.okser.pl/feeling-wedzidlo-podwojnie-lamane-miedzia-p-1849.html

i moja kobyła niezbyt je przyjmowała (odziedziczyłam wędzidło wraz z koniem). Jeśli ktoś chce odsprzedam.
Nie byłam zadowolona. Kobyła reagowała na nie bardzo nerwowo. Zmieniłam na pustą oliwkę i jest ok.
Anderia   Całe życie gniade
30 kwietnia 2012 21:26
Jak przypiąć takie wędzidło? To, z którym mam do czynienia ma jedną stronę "pofalowaną", drugą płaską. Która strona idzie w kierunku zębów konia, a która w stronę jego przełyku? Zawsze żyłam w przekonaniu, że powinno być "pofalowanym" w stronę przełyku konia (bo na chłopski rozum, po co te "frędzle" z drugiej strony), ale sama już nie wiem, mam mętlik w głowie  🤔
Nord   -"Bryknąć Cię?"-zapytała Łoza
30 kwietnia 2012 22:06
Pofalowanym 😉 w strone przełyku
Anderia   Całe życie gniade
01 maja 2012 10:52
Nord dziękuję, rozwiązałaś mój problem życia  🙂
Podzielę się wrażeniami z próbowania Sprenger Aurigan KK RS  Dynamic
takiego
Wędzidło zapewniające ultra stabilność! No w zasadzie jeździec może ręką różne rzeczy robić, a koniowi to rybka - zadowolony. Byle ręka dość nisko była, bo uniesienie wyraźnie konia wyhamowuje. Jednocześnie "hamulec" jest.
Polecałabym, gdy ktoś ma kłopoty ze stabilnością głowy konia. Z pewnością swój udział w działaniu ma sooolidna waga kiełzna. Jednocześnie może nieźle wkurzyć jeźdźca przyzwyczajonego do subtelnego narzędzia w pysku  🙂
Ale wrażenie "po prostu trzymania wodzy" - bezcenne  😀
Za moment zwariuję, ale może w międzyczasie ktoś mi podpowie, że gdzieś coś takiego widział i wie, gdzie to można kupić.
Potrzebuję wędzidło:

pojedynczo łamane, pełne, zwykłe, 12,5cm, ważne: grubość 20mm. Najlepiej z "żółtego metalu" ale to już nie jest konieczne. No i nie Sprenger, bo nie mam takich pieniędzy 😉.
W sumie problemem to jest ta grubość wędzidła. Nie umiem namierzyć takiego.
http://www.gnl.pl/wedzidlo-pelne-20mm-p-5585.html
proszę, nie żółte od ręki można brać.

21 mm jest jeszcze, jeśli masz ochotę
http://www.gnl.pl/wedzidlo-pojedynczo-lamane-pfiff-p-1849.html
W gnl jest jeszcze blue steel 19 mm.
E to jak ja szukałam?? Tego pierwszego nie widziałam za nic  😲. Dzięki!
anetakajper   Dolata i spółka
07 maja 2012 07:32
Koń bardzo wrażliwy w pysku. Wędzidło go praktycznie parzy.
Obecnie chodzi na : http://arcus-konie.pl/ko/w/wedzidlo-proste-1.html
Na razie jest to najlepsze wędzidło. Ale koń ma bardzo mały/wąski pysk.
Czy to wędzidło różni się grubością ? : http://arcus-konie.pl/ko/w/wedzidlo-proste-3.html
Tak, jest troszkę cieńsze
jak wygląda poprawnie dopasowana oliwka? Ile tam tego może "wystawać"? ma ktoś zdjęcie?
Z racji, że ten mój niestandardowy koń to jeszcze musi mieć niestandardowe wędzidło 👿 to znalazłam na allegro w fajnej cenie wędzidło oliwkowe, które miało mieć 13 cm. Teraz tak mierzę i mnie coś się widzi, że to jest 13,5 cm. Tylko... nie wiem jak "daleko" ta oliwka może w pysku być. 🤔
Przekopałam wątek i ciąglę nie mogę dojść jak to jest z paskiem/łańcuszkiem podpinanym do wielokrążka . Do którego kółka podpiąć pasek ? do tego od pasków policzkowych czy wędzidłowego? Bodajże darolga wrzuciła fotki na których pokazała , że ma być podpięty do kółek wędzidłowych , ale ja już sama nie wiem , niech mnie ktoś oświeci  🤔
Katharina   "Be patient and trust in the process"
16 czerwca 2012 15:53
Podłączam się do pytania patyczaq   😉 Może ma ktoś jakieś zdjęcie ?
MAM 😅  od tygodnia używam wędzidła Pessoa Magic, o tego 
jak na razie faktycznie magiczne jest, koń idzie fajnie, luźno, pod kontrolą, w końcu przyjemnie się nam pracuje 😀
Przekopałam wątek i ciąglę nie mogę dojść jak to jest z paskiem/łańcuszkiem podpinanym do wielokrążka . Do którego kółka podpiąć pasek ? do tego od pasków policzkowych czy wędzidłowego? Bodajże darolga wrzuciła fotki na których pokazała , że ma być podpięty do kółek wędzidłowych , ale ja już sama nie wiem , niech mnie ktoś oświeci  🤔


Do wielokrażka to się chyba nic nie podczepia. Raczej do pelhamu. Przypina się do tego kółka od pasków policzkowych.
do wielokrążka też 🙂
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
16 czerwca 2012 18:16
Też sie spotkałam z zapinaniem do wielokrążka- dźwignia lepiej działa 😉
Też nie było mi o tym nic wiadomo , do czasu gdy generalnie zaczęłam się zgłębiać w temat samego wielokrążka - doszłam zresztą do wniosku , że faktycznie pasek mógłby okazać się skuteczny , problem w tym ,że nie mogę dojśc jak prawidłowo go zapiąć  🤔
patyczaq, moim zdaniem do gornego kolka, tego do policzkow. w pelhamie haczyki sa na tej wysokosci.
repka, bez spieca pod broda wielkokrazek moim zdaniem lezy w pysku niestabilnie i moze dzialac zupelnie nie tak jak by sie chcialo.
[s]Czy posiada ktoś hackamore API Metal Line ??
Chciałam się dowiedzieć czy posiada regulacje? Na fotach nie widać a rozmiar niestety uniwersalny  🤔[/s]
nieaktualne  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się