Jakie pasze dajecie swoim koniom?

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
13 marca 2015 11:05
Może mi ktoś powiedzieć, czy można podawać wysłodki z otrębami 2-3 latkom? Wolę się upewnić czy nie ma jakiś przeciwwskazań. 😉


Nie ma przeciwskazań 🙂, śmiało możesz dawać.
Na podtuczenie pasze kondycjonujące na pewno się przydadzą (improver ma świetną cenę).
Gazella, siano - dużo dobrego siana
A źrebie może jeść wysłodki ?  Tyle ile chapnie mamie ze żłobu  🙄
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
13 marca 2015 11:26
[quote author=Liściu link=topic=25.msg2313337#msg2313337 date=1426245528]
A źrebie może jeść wysłodki ?  Tyle ile chapnie mamie ze żłobu  🙄
[/quote]
Źrebię powinno być wiązane i jeść ze swojego żłobka.
Oczywiście, jeśli nie jest, to świat się nie zawali a wysłodki również może jeść.
Niemniej jednak, źrebięta mają małe możliwości pochłonięcia treściwych i taka pasza powinna być
mocno skoncentrowana w wartościowe składniki (zresztą wszystkie pasze źrebakowe takie są)
a wysłodki maja dużą objętość a skład ubogi.
Hmm a ile właściwie tych wysłodków dawać na trzy posiłki dziennie?
No i czy otręby ryżowe to dobry pomysł? Nie chcemy utyć.
W jakich to proporcjach dla ziemniaczka?
W tej chwili je tylko sianokiszonę, słomę i siano.
Sianokiszonki dostaje dużą siatkę trzy razy dziennie.
Wygląda tak:
Euphorycznie, nie wiem jak Twój, ale mój wysłodków nie dostaje bo puchnie na nich w oczach 😉
Euphorycznie, po co właściwie chcesz je dać?
Bo mi się sianokiszonka skończy niedługo... A nie chcę dawać owsa znowu.  👀
To sianokiszonkę zastąp sianem
Co ma do tego owies?
A no to, że do tej pory to owies był paszą podstawową a teraz chcę go zastąpić wysłodkami.
Szukam czegoś co będę mogła podać po za sianem czy słomą. Padło na wysłodki i sprawdzam czy to dobry pomysł, szczególnie, że już je dostawała i bardzo jej smakują.
A no to, że do tej pory to owies był paszą podstawową a teraz chcę go zastąpić wysłodkami. , doskonale jako pasza podstawowa sprawdza się siano, w nielimitowanej ilości, dobrej jakości siano. Do tego sensowna suplementacja.
Euphorycznie, tak z ciekawości: odróżniasz pasze treściwe od objętościowych?
Wiec które po co się daje?
Nie dalej jak na stronie 437 same mi wysłodki zasugerowałyście kiedy pytałam o coś bez owsa.
Zacznie niedługo pracować więcej i chciałabym wiedzieć co wtedy jej dodać.
Klami, patrzyłam na nią już kiedyś, ale czy ona w składzie nie ma za dużej ilości żelaza ?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
14 marca 2015 05:43
Euphorycznie, a może kiszonkę zastąp jakąś sieczką. Tu masz duże możliwości, z witaminami, odchudzające, tuczące.
Nie dalej jak na stronie 437 same mi wysłodki zasugerowałyście kiedy pytałam o coś bez owsa.
Zacznie niedługo pracować więcej i chciałabym wiedzieć co wtedy jej dodać.

Bardzo proszę czytaj dokładnie kto co pisze, bo akurat ja nie odpowiadałam na żaden Twój post na stronie 437...
Jeśli klacz idzie do ciężkiej pracy powinna dostawać paszę treściwą. Jeśli ciężka praca, to spacerki pod siodłem 3 razy w tygodniu - wystarczy siano. Wysłodki to pasza tucząca, po co tuczyć i tak okrągłego (na zdjęciach) konia zimnokrwistego? Zwłaszcza, że wysłodki trzeba bilansować otrębami pszennymi....
Wiem że one tuczą i że trzeba je bilansować otrębami - czy te pszenne można zastąpić ryżowymi?
Mam nadzieje że będzie pracować codziennie tylko raczej nie po kilka godzin w rekreacji i dlatego szukalam czegos co moglaby dostać i co by jej nie spaslo.
Może faktycznie popatrzę na sieczki.

Edit: A Marstall Vito? 
Albo coś z granulatów? Masters Structuur? 👀
Polecicie pasze dla konia który zaczął być w dośc intensywnym treningu (trening 6 razy w tygodniu skokowo-ujezdzeniowy godzina półtorej dziennie ) . Coś co da mu wolno uwalnianą energie (bo na samym owsie zaczyna mu jej brakować )cos co nie spowoduje, że będzie go rozsadzało ale da mu mocy i coś co pozwoli mu się regenerować po wysiłku  . Na temat pasz nie ma z byt dużej wiedzy dlatego była bym wdzięczna za cos godnego polecenia
Reformmusli G z Hippolyta  🙂
Wyszukiwarka nic nie wypluła, więc spytam tutaj 🙂
Stosował ktoś może pasze SOYMAX?

http://soymax.pl/22-konie

przerzuciłam właśnie kucyka z musli Besterly na Hilight horse&pony mix, i trafiłam dziś na Soymax, fajnie wychodzi cenowo. Ciekawe jak z jakością  👀
Euphorycznie, nadal mieszasz pojęcia
sieczka, wysłodki, siano, sianokiszonka to pasze objętościowe
owies, pasze gotowe - to pasze treściwe
Jeśli Twojemu koniowi brakuje energii do pracy - wybierz mu jakieś treściwe. Jakie - zależy od tego ile tej energii potrzebujesz i ile chcesz wydać. Jednak podawanie jakiejkolwiek paszy niepełnoporcjowo tylko Tobie da poczucie dobrze wydanej kasy - koń na tym ani nie skorzysta , ale też mu pewnikiem nie zaszkodzi... Paszę, którą podałaś powinno siępodawać w ilości - na Twojego konia - tak na oko ze 3 kg dziennie. Czyli worek wystarczy Ci na tydzień...
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2314197#msg2314197 date=1426349745]
sieczka, wysłodki, siano, sianokiszonka to pasze objętościowe[/quote]
wysłodki też? dla mnie to pasza treściwa tak samo jak mesz czy inne pasze podawane na mokro 😉
Cobrinha, patrząc na fakt, że to w większej części włókno - bliżej jej do objętościowej...
Literatura również klasyfikuje wysłodki jako "coś pomiędzy", ale generalnie marchwi nie umieścisz w treściwej raczej (chociaż ma sporo cukru) prawda? To dlaczego umieszczasz tam buraki? 🙂
Dla mnie to tak na prawdę ani to ani to - tak jak napisałaś coś pomiędzy 😉
Dla mnie buraki to pasza objętościowa jednak. Jak marchew, czy trawa czy siano 🙂
A że są wysuszone i w formie granulek... to przypominają treściwe 😉
_Gaga, tyle tylko że są odcukrzone, w przeciwieństwie do na przykład marchewek 😉 ale mimo to dałabym też do objętościowych, treściwe to jednak treściwe, trochę energii muszą dawać 🙂
Wyszukiwarka nic nie wypluła, więc spytam tutaj 🙂
Stosował ktoś może pasze SOYMAX?

http://soymax.pl/22-konie




Tez jestem ciekawa opinii. A jak skład? Bo ja sie kompletnie nie znam..
Potrzebuje porady. 😉 Mam bardzo nadpobudliwego araba, chciałam przygotowywać dla niego jakieś mieszanki uspokajające w możliwie jak najtańszy sposób, cos co mozna przyrządzić samemu w domu. Jakieś zioła, melisa? Nie szukam gotowych rozwiązań, szkoda mi na to kasy. 😉 Jesteście w stanie mi cos doradzić? :kwiatek:
Caira, podstawa to dużo ruchu - codziennie pod siodłem + jak najdłużej na pastwisku 🙂
Najtańszy, najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na nadpobudliwość.
_Gaga, koń chodzi od rana aż sie ściemni po padoku i 6 razy w tygodniu pod siodłem. 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się