Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

miarki pavo w każdej stajni używane 😀 heh

może coś z ofert pro linen polecacie na podtuczenie ?
mam do wykorzystania tam 30 pare zł  i tak czekaja

co sądzicie o sieczce z lucerny pro linen?
[quote author=Karina7 link=topic=727.msg2448471#msg2448471 date=1447285301]
owies cały
ta miarka pavo chyba z 700-800 ma

No właśnie też tak myślałam, że coś koło tego. 😁 Po zważeniu naszego stajennego owsa okazało się, że miarka (taka standardowa) waży 600 g. Miarka gniecionego. Gdzie z jednej miarki pełnego wychodzą równo dwie gnieciucha...
[/quote]

Zeleży jaki owies i jak gnieciony. U siebie kiedyś mierzyłam i mi wyszło, że 1 miarka całego 800 g, a gniecionego 500 g
Ja tuczylam wysłodkami otrebami owsem i nic nie pomagalo teraz je jęczmień owies i lucerna i mega dużo siana i dopiero teraz efekt a z pro linen za 30 zl to drozdze można kupic
a ta lucerna z pro linen ? chciałam do owsa żeby trochę wolniej jadła ten owies,czy coś daje dodatkowo ?
Mam ogromną prośbę abyście zerknęły w jadłospis i stwierdziły czy jest ok. Moja klacz SP, ok 175 cm wymaga nieco przybrania na masie. Koń jest ze mną od 5 miesięcy, a w poprzedniej stajni dostawała 1 miarkę musli takiego standardowego dla niewiele pracujących koni na posiłek i była zdecydowanie zbyt szczupła lecz niewiele pracowała. U mnie na początku niewiele robiła i przybrała a intensywniejszą pracę rozpoczęła 2 tygodnie temu i nie chciałabym aby spadła z masy, wręcz przeciwnie. Koń nie dostaje prawie wcale owsa bo jest dość dynamiczny i nie chcę by ją nosiło ponad to po owsie zdarzają się niewielkie opoje.

Koń pracuje 3-4 razy w tygodniu jazda rekreacyjna z 80% przewagą kłusa by się zmęczyła czyli dość intensywnie + 1-2 lonże po godzinie lub ganianie po hali. Obecnie karmie ją w sposób następujący jednak chciałabym to zmodyfikować.
Miarka = standardowa miarka pavo
Rano - 1 miarka paszy Baileys Keep Calm zalane wodą (zbilansowana pasza na bazie wysłodków ale nie rośnie jak Wysłodki niestety) + ok 0,75 kg marchew/ jabłka + Biotyna Officinalis 5000
Południe - 1 miarka Hilight Improver + 1/2 miarki owsa + sieczka Baileys Ultra Grass + 0,5 kg marchew/jabłka + 60ml oleju lnianego
Wieczór - 1 miarka paszy Baileys Keep Calm zalanej wodą + ok 0,75 kg marchew/jabłka

Koszt karmienia jest z powodu Keep Calm bardzo wysoki, ponad to od teraz będziemy jeździć 6 razy w tygodniu i myślałam zeby wobec tego zmodyfikować na:
Rano - 1 miarka Hilight + 300g otrębów ryżowych + warzywa + sieczka + Biotyna
Południe - 400 g wysłodków zwyczajnych bez melasy zalanych wodą + bialnsowanie czymś + Olej lniany+ warzywa
Wieczór - 1 miarka Hilight + 300 g otrębów ryżowych + warzywa + sieczka

Koń dostaję w boksie siano do oporu (zjada ok 1,5 - 2 kostek) i stoi na padoku od rana do 17 z przerwą na obiad.

W nowym menu zależy mi na tym zeby nie zabiło mnie finansowo, koń miał sporo wolno uwalnianej energii lecz tez miał z czego nadbudować masę mięśniową. I teraz pytania:
1. Co uważacie?
2. Czy może lepiej byłoby zmienić jednak na 2 razy Wysłodki zamiast 2 razy musli?
3. Czym I w Jakiej proporcji mam bilansować wysłodki?
4. Czy zaspokoję porzeby witaminowo-minerałowe?

Dodam, że próbowałam I zwykłe wysłodki jej smakuja.

Newra pomyśl nad jęczmieniem. wychodzi dużo taniej, fajnie pomaga w nadrobieniu wagi (jakoś tuczy żle mi brzmi), no i po jęczmieniu nie palą się styki.
Sieczkę zamieniłabym na trawokulki są ekonomiczniejsze 1litr zalany wodą daje ok 4l paszy (epona, sthippolit, inne też mogą być ale rozmoczenie ich czasami graniczy z cudem!)
Wysłodki mogą być, ale ja jakoś karmiłam i zero efektów.

anetakajper każde trawokulki trzeba zalewać ?może i ja bym się skusiła zamiast tej sieczki.

a z pro linen ktoś stosował ?
olciiik   `Dzień dobry, kocham Cię`
14 listopada 2015 17:45
Karina7, ja używam od długiego czasu i puchną jak szalone! koniom, którym podawałam smakują 😉 używałam i tych light i tych plus. mogę z czystym sumieniem polecić!
dostałam właśnie dziś od znajomej siatke na spróbowanie 🙂 kobyła wcina jak szalona...🙂
to chyba te zwykłe zamówię, czy te light czymś się różnią ?
czy dobrze pamiętam że kiedyś mieli też lucernę taka pelletowaną ?

czy ktoś by mi pomógł ułożyć dobry jadłospis na podtuczenie ??  :kwiatek:
ja kupuje sieczke od podkowaliny i jestem zadowolona bo nawet finansowo nie wychodzi najdrozej 70 zl na 2 miesiace, plus wor 50 kg jeczmienia za  50 zl plus niewielka ilosc owsa, marchew w sezonie i siana duzoo i tyjemy naprawde, a kombinowalam wczesniej z otrebami wyslodkami i ni chu chu
Klacz, 10 lat, sp przypominająca porządną beczke :P Dopiero zaczyna prace pod siodłem i ogólnie się ruszać. Na co dzień stoi na padokach i kosi trawę oraz dostaje gnieciony owiec. Kiedy nie ma trawy dostaje siano. Moje pytanie jest taki : czy po za ruchem fizycznym który jest oczywisty, można coś zmienić/ wprowadzić do diety co pomogło by zmienić tą beczką w konia ?
A ja się dołączę do pytania i zapytam dodatkowo jaki typ pracy pomoże odchudzić konia i zgubić brzuch?
Mellsii Jeżeli nie pracuje i jest gruba, to po co jej owies? Ile go dostaje? Czy ma stały dostęp do siana?
Ramires, w innym wątku Mellsii22, pisze, że koń siana nie dostaje wcale, bo ma trawę (tak, w listopadzie)...
Mellsii22,,Haffek, - praca w prawidłowym, niskim ustawieniu, wygięcia, galop w niskim ustawieniu, przejścia, drągi, kawaletki, jakieś podskoki na krzyżaczkach. Galopy kondycyjne. Wszystko to, co aktywizuje mięśnie brzucha. I przede wszystkim regularność. Siana do oporu i ciągły dostęp, owsem można sterować (obciąć całkiem/zmniejszyć dawke).
_Gaga, - a ja gruszki na wierzbie. Mój właśnie zaczął spadać z wagi, bo trawa to smętne resztki, nie trawa...

U nas skończyła się trawa na padokach i powoli, bo powoli, ale chudniemy. Hip-hip-hura...  🙄 Koń zdrowy, widać tylko trawa mu za dobrze służy. Cóż, mam nadzieje w tym roku obędzie się bez przestojów i koń mi się aż tak nie upasie przed sezonem pastwiskowym, żeby i w nim przypominać konia, nie kulke, albo skończymy tak:

😁

Jest zaleta, przynajmniej jest stwór ekonomiczny 🙂
keirashara, nie za bardzo ogarniam co masz na myśli pisząc o gruszkach, ale proponuję zajrzeć [url=http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,149.msg2449928.html#msg2449928]tutaj[/url].
W sensie, że zgadzam się, że w listopadzie to nie ma trawy 😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
15 listopada 2015 20:10
Jestem nieco w kropce. Konie miały dostawać jęczmień ekstrudowany, ale na razie owies i jęczmień odpadają. Mój pełnoletni dżentelmen wczoraj podpuchł :/ Czym tu teraz podtuczyć, żeby nie było za dużo białka ani cukru (nie wskazany przez kopyta)? Jesień, zmiana sierści, koniec trawy i standardowo chudną.
Teraz prawie nie pracują, 1-2 w tygodniu, cały dzień na pastwiskach, są odrobaczone. Siano dostają rano i wieczorem, do tego siatki na noc plus siano na padok. Radośnie też wyjadają słomę 🙄 piękną owsianą.
Karmienie rano: Kubek makucha lnianego + kg marchwi. Karmienie wieczorem: Wysłodki z 1 miarki suchych, owies (już zamieniony na otręby pszenne) 1 miarka, 1 kubek makucha z arniki. Dostają też jabłka.
Miarka to ok. 800-900 g owsa.
Od wtorku będzie na stałe siatka z belą siana na pastwisku. Zastanawiam się czy podwoić wysłodki, dodać trawokulki/lucernę? Algi, drożdże? Za dużo mieszania?

Haffek, oprócz tego co wymieniła keirashara na brzuch świetnie się sprawdzają jeszcze górki i długie wypady w teren 🙂
Na_biegunach, - wyczytałam tu kiedyś spór o to, czy górki bez poprawnego ustawienia konia cokolwiek dają, więc nie podawałam 😉 Choć sama jeżdżę, bo ogólnie tereny lubię, koń też, z pewnością dobrze mu to na głowę robi, czy jest jakaś wybitnie magiczna różnica w chudnięciu za sprawą górek - nie wiem.
a Ja to chyba, aż zarobie zdjęcie trawy z padoku  😂
[quote author=Na_biegunach link=topic=727.msg2450276#msg2450276 date=1447618207]
Jestem nieco w kropce. Konie miały dostawać jęczmień ekstrudowany, ale na razie owies i jęczmień odpadają. Mój pełnoletni dżentelmen wczoraj podpuchł :/ Czym tu teraz podtuczyć, żeby nie było za dużo białka ani cukru (nie wskazany przez kopyta)? Jesień, zmiana sierści, koniec trawy i standardowo chudną.
Teraz prawie nie pracują, 1-2 w tygodniu, cały dzień na pastwiskach, są odrobaczone. Siano dostają rano i wieczorem, do tego siatki na noc plus siano na padok. Radośnie też wyjadają słomę 🙄 piękną owsianą.
Karmienie rano: Kubek makucha lnianego + kg marchwi. Karmienie wieczorem: Wysłodki z 1 miarki suchych, owies (już zamieniony na otręby pszenne) 1 miarka, 1 kubek makucha z arniki. Dostają też jabłka.
Miarka to ok. 800-900 g owsa.
Od wtorku będzie na stałe siatka z belą siana na pastwisku. Zastanawiam się czy podwoić wysłodki, dodać trawokulki/lucernę? Algi, drożdże? Za dużo mieszania?

[/quote]

Jeśli ze względu na ilość białka zamieniłaś owies na makuch lniany i otręby pszenne, to trafiłaś jak kulą w płot. Makuch ma prawie 4x więcej białka niż owies, otręby też bogatsze.
a Ja to chyba, aż zarobie zdjęcie trawy z padoku  😂
Koń zdrowy, wypasiony na bujnej trawie to czego szukasz ? Chcesz wyczyścić portfel ? W najbliższym sklepie zaoferują ci tysiące różnych dodatków. Kto bogatemu zabroni  👀
Edit. Moja wypowiedź odnosi sie do wpisów w wątku o meszu.
Mellsii22 Mhm, my też nadal mamy trawiaste do dyspozycji.
Tylko, że nasze konie nie stoją na trawie cały dzień - pewnie dlatego ją jeszcze mamy.  😎
...już pomijając, że wartość takiej resztkowej listopadowej trawy to osobna kwestia. 🤣 (Euphorycznie, nie piję do Ciebie jakby co. :kwiatek🙂
Szczerze to od zdjęć trawy wolałabym zobaczyć zdjęcie tego konia. 😎
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
15 listopada 2015 22:52
Makuch dostawał i dostaje na trawienie.
Z otrębami w takim razie lipa. Muszę znaleźć coś innego, żeby uzupełnić fosfor :/ Czy w necie albo jakiejś książce znajdę tabele z właściwościami różnych pasz?
sumire  😎 Resztkową to sobie można jedynie zapiaszczenie zafundować - ale to całkiem inna kwestia.
No i jeszcze zależy co to za trawa, jak zadbana no i jak eksploatowana.
Moja Kluska byłaby szersza jak dłuższa gdyby mogła zjeść tej naszej trawy tyle ile by chciała... 😂
[quote author=Na_biegunach link=topic=727.msg2450347#msg2450347 date=1447627933]
Czy w necie albo jakiejś książce znajdę tabele z właściwościami różnych pasz?
[/quote]
Oczywiście, ze znajdziesz 🙂 choćby TUTAJ
BUCK   buttermilk buckskin
16 listopada 2015 18:52
_Gaga  MEGA, MEGA, MEGA wdzięcznosć  :kwiatek:  :kwiatek:  tego szukałam, bo mam podobny dylemat  "jak dodać fosforu, ale nie zwiększać już ilosci otrąb" 🙂
Na_biegunach   aby dodać fosforu należy użyć:  otręby pszenne, ziarno słonecznika, pestki dyni, ziarno gryki (ja mam tylko kaszę gryczaną białą)  chyba że potrzebujesz jeszcze dużo białka to wybór jest większy  😀  (nieomal wszystkie sruty poekstrakcyjne, makuchy, DDGS - ale białka nawet do 65%....)
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 listopada 2015 21:44
_Gaga, BUCK Dziękuję  :kwiatek:
Owies mieszany z otrębami wygląda ostatecznie na najlepszą opcje uzupełnienia wysłodków. O grykę jeszcze podpytam wetkę. Dostawał mieszankę na lipcówkę z zielem gryki i co jakiś czas potrzebna jest przerwa.
Przy okazji znalazłam świetną stronę z właściwościami jedzenia  😀 https://www.ile-kalorii.pl/mineraly/gryka-d6118

co myślicie  takim menu na podtuczenie starszej folblutki, nie pracującej... może zaczniemy lonżę

miarka pavo-owies cały

śniadanie 1,5 miarki owsa, 100 ml oleju rzepakowego
obiad wysłodki 2 miarki gotowych, miarka otrąb, drożdże
kolacja 1,5 miarki owsa , 0,5 miarki trawokulek zalanych gorącą wodą

jeszcze myślałam czy do śniadania nie dodać sieczki z lucerny albo łuski słonecznika (tak by lepiej żula i przestała wygarniać na ziemię )
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się