COPD

maliniaq   Just do your job.
11 listopada 2015 11:00

Pytanie z czapy: konie nie próbują jesc tego granulatu? To chyba bardzo puchnie, boje sie ze mój się poczęstuje..



Mój koń stoi od jakiegoś czasu na podłożu EquiStrawi miałam podobne obawy, zwłaszcza, że przypomina on wyglądem smaczki, które moja Młoda dostaje, ale szybko zrezygnowała z prób jedzenia podłoża po wstępnym obwąchaniu i przegryzieniu jednego pelletu w ramach degustacji.
Z moich obserwacji dodam, że czas, który podaje producent jest nieco optymistyczny, mi do boksu 3x3m 7 worków wystarczyło na około 2 tygodnie (codziennie rano wybierane kupy, koń w boksie stoi tylko w nocy), po takim czasie dosypałam 3 worki, co przedłużyło żywotność podłoża o kolejny tydzień i takim systemem można do tych 2 miesięcy ewentualnie takie podłoże zostawić. Ale ja lubię jak mój koń ma w boksie czysto i sucho i irytowało mnie, że po tych 2 tygodniach podłoże zmieniło barwę na ciemniejszą i stało się mniej sypkie. Ale z plusów to faktycznie w ogóle nie pyli, znacznie mniej roboty jest bo widłami wybiera się tylko kupy, ja właśnie z tego drugiego powodu zdecydowałam się na przetestowanie.
Miał ktoś doczynienia z parownikami do siana? Bardziej interesuje mnie sposob na zrobienie takiego cuda samemu (DIY), gdyż takie profesjonalne kosztują krocie...
Frosska   samozwańczy starszy oborowy
11 listopada 2015 18:43
dakota00 ja robiłam i obecnie przy dwóch koniach sprawdza się świetnie  😀
Rudzik, pylenie zależy od rozmiaru materiału przed prasowaniem. Mi po jednym dniu tez nie pylil. Po tygodniu bez moczenia był dramat.
dakota00 ja robiłam i obecnie przy dwóch koniach sprawdza się świetnie  😀
. frosska super 🙂 w takim razie opowiedz co potrzeba do wykonania takiej maszyny  😉
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
11 listopada 2015 20:04
Dakota parownica karchera i pojemnik na śmieci na kółkach. Kilka stron temy wrzuciłam zdjęcia poszukaj w tym wątku
Escada fakt, jeszcze za krótko zeby oceniać.
Rudzik dzieki! 😉
Frosska   samozwańczy starszy oborowy
11 listopada 2015 21:14
Pisałam również kilka stron temu  😉
Pytanie za 100 punktów.
Wczoraj zastałam konia w boksie mokrego, z płytkim przyspieszonym oddechem. Chwilę miałam ją na lonży, zaczęła kaszleć, zero gluta z nosa w trakcie ani po lonży (z reguły leciało jej z nosa jak z kranu). Po konsultacji z wetem od dziś zaczęłam podawać antybiotyk. Dziś koń podobnie: mokry, kaszle, 27 oddechów na minutę, oddechy ogólnie bardzo płytkie, temperatura 37,4... Spotkał się ktoś z Was z czymś takim? Totalnie nie mam pojęcia co się dzieje, wszystko się wyklucza, nigdy nic takiego się nie działo... Jestem bliska osiwienia... 😵
Frosska   samozwańczy starszy oborowy
12 listopada 2015 07:14
Mi przypomina niewielki epizod z życia mojej, kiedy to oddech był przyśpieszony, temperatura w normie, a mokra była tak, że z niej ciekło, choć stała w boksie od kilku godzin. Wszystkiemu była winna ruja- pierwszy raz były aż takie objawy, zazwyczaj grzała się normalnie.
Frosska, niestety ruji nie ma, a chciałabym aby to było to. 🙁
Nie boicie sie plastiku w Parowniku?  J
Frosska   samozwańczy starszy oborowy
12 listopada 2015 10:37
ja mam z metalowej beczki po spożywce 😉
mrowka004 z jakiego względu?
mrowka004 z jakiego względu?

Przy wyższej temperaturze moze reagować? I byc szkodliwy?
ja mam z metalowej beczki po spożywce 😉

Ja tez wolałam nie ryzykować, czytałam wcześniej ze wszyscy straszyli plastikiem, wiec zdecydowałam sie na aluminium, niestety sporo droższy ale jestem spokojniejsza
Frosska   samozwańczy starszy oborowy
12 listopada 2015 21:00
Mi tam wyszło 20zł taniej za używaną beczkę z przesyłką- sama przesyłka kosztuje niemalże tyle samo co beczka, a i niewielu sprzedających chce wysyłać, bo wolą odbiór osobisty Najtańszy kosz na śmieci widziałam chyba za 90? Używanego to już w ogóle bałabym się brać 😲
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
14 listopada 2015 07:56
dziewczyny jak odrobaczacie kaszlaki na pellecie? Zostawiacie na dobę w boksie i rano czyścice do zera, czy tylko kupy? Czy lepiej wywalić na padok, tylko potem trzeba posprzątać całe pastwisko z kup...
Nie wiem jak mi Mały wytrzyma dobę w boksie  🙁
Ja odrobaczam i wyrzucam na padok, ktory i tak mam czyszczony codziennie. Boks tylko kupy wywalam, nie do zera. I jest bezproblemowo, robali brak 🙂
Rudzik w nas konie po nocy wychodzą normalnie na padok. Boks z trocin czyszczony do zera. Ja nawet wysypuję Agrisanem przed zrobieniem świeżej ściółki.
Ja już przetestowałam wszystkie rodzaje ściółki od torfu, przez len, trociny, pellet słomiany i drewniany.
Najtaniej wychodzi pellet z drzew iglastych. Jest wydajniejszy od słomianego i ładniej pachnie.
Nie moczymy pelletu. Ten, który ja kupuje nie pyli.
Średni koszt na konia, to 140zł/msc


również proszę o info na pw jaki to pellet  :kwiatek:
Rudzik, jak kon ma robale, tzn, ze wydalał je juz na padoku przed odrobaczaniem. Po odrobaczeniu pasozyty wydalane są martwe. po co wiec zostawiac konia w boksie lub wyrzucac pallet do czysta? Jak ma ponownie zlapac pasozyty to zlapie z padoku. Nawet jak sie kupy zbiera z padoku, to powinno sie tez wytruc te, co juz przedostały sie do gleby, czy "zasiadły" na trawce.
😉
Witam
Jak tam Wasze kaszlaki w ten 'piękny' czas pro pleśniowo/grzybowy? Mojemu wczoraj zdarzył się po długim czasie ciszy atak kaszlu w czasie jazdy i nawet przy nebulizacji podobno prychał. Dzisiaj już dużo lepiej 2 prychnięcia i już - oby się na tym zakończyło.
Czy Wasze koniowate polegują na padokach?
Pozdrawiam🙂
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
18 listopada 2015 12:40
donka mój Mały ma się świetnie, ale to dlatego, że jest uczulony na roztocza a one dokonują właśnie żywota. Na szczęście na pleśnie nie ma reakcji.
Na padoku polegiwał, nawet spał na boku jak stał 24h na dworze. Teraz schodzi na noc do boksu i na pastwisku nie ma czasu na leżenie, bo albo żre, albo bawi się w ganianego z kumplami.
Moja jak pogoda ładna to śpi w dzień, już mnie tak raz wystraszyła, jak zwłoki wyglądała. 😉 teraz noce w boksie chwilowo bo deszcze ciągle.
Rudzik - zazdroszczę i się cieszę.
Mój nigdy nie wychodził na 24h, ale i wcześniej jak było ciepło i ładnie jakoś minie nie informowano, że tyle poleguje, a ostatnio właśnie o tym usłyszałam i nie wiem z czym to łączyć?
Zadałam oprócz nebulizacji ACC i Cerutin (na wszelki) i czekam🙂 Profilaktycznie tez już z wet. Wysocką się kontaktowałam jak dysponuje czasem - wszystko zadysponowane i profilaktycznie zabezpieczone🙂 - oby nie było potrzebne.

Zdrówka dla wszystkich czworonogów i opiekunów.
Pozdrawiam
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
18 listopada 2015 14:56
donka, a może to nie oznacza nic złego, że sobie poleguje. Mamy w stajni kobyłkę, która najchętniej śpi na pastwisku, otwarta przestrzeń, konie dookoła i czuje się po prostu bezpieczniej niż w stajni.
u nas w stajni przy takiej pogodzie koń kładł się na pastwisku, niby nic ale jak zmierzyli mu temp to było 40 C 🙁
Temp ok to sie sprawdza w pierwszej kolejnosci 🙂, ilosc oddechow tez - moze faktycznie nie potrzebnie sie na tym skupiam.
donka, u nas wszystkie poranki po śniadaniu wyglądają tak:

Najwięcej śpią te konie, które w nocy tez spędzają czas na padoku i te, które maja siano w siatkach takze w boksie - żarcie zajmuje zbyt czasu by spać 😉 wiec ja bym nie panikowała na zapas, jesli nie ma innych objawów typu osłabienie, podwyzszona temperatura czy problemy z kopytami 😉
escada mam z Crazy tak samo, zawału można dostać 🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się