Zioła, ziółka, mieszanki i właściwości - dla konia

Hej,
Jak najlepiej podawać czystek koniom? Wsypać ziółka do owsa i wymieszać , czy parzyć herbatkę i chlapnąć w owies (jeżeli tak to z fusami czy bez)?
ja zaparzam i wlewam do kolacji calość z fusami 😉
I chętnie jedzą? Bo u mnie jedna zjada jako-tako a druga przebiera i zostawia część w żłobie. A i tak daję tylko 10 czubatych łyżeczek czyli około 20 gram... to chyba za mało na 600 kg konia. 
ja daje z otrebami ryzowymi na mokro i do tego jest jeszcze malina i rumianek. je normalnie 🙂
A dużo dajesz tego czystka?
hmm nie pamiętam ile bylow gramach ale pewnie 20 g bo wychodzilo chyba pol kubeczka na mocz. juz nie sprawdzę bo wlasnie skończyłam opakowanie
Dzięki  😉
Zadałam już to pytanie w wątku o zapiaszczeniu, ale niestety nie otrzymałam odpowiedzi a sprawa jest pilna, może tu się uda haha

http://www.bdsklep.pl/targroch-1kg-babka-plesznik-ziarno,id-222490?gclid=CMO4o9zAitMCFSEM0wodHVQAPg&gclsrc=aw.ds

Pełne ziarno babki nada się na profilaktyczne odpoaszczenie? Co roku regularnie odpiaszczam, konie nie kolkuja ale niestety co roku koni coraz więcej i kupowanie prepratow nie jest zbyt opłacalne :/
Miał ktoś do czynienia z tą lucerna? -http://div-feed.eu/lucerna-granulowana-susz-z-lucerny-worek-145-kg-p-1.html
Jeżeli nie to gdzie mogę kupić niedrogo granulowaną lucernę? 🙂
Kucek1331
ja podaję tą 🙂

w sensie tą z linka który wstawiłaś :p
Koniuszek - tylko w preparatach na odpiaszczenie jest sama łuska, całe ziarno waży więcej i to sporo, a do tego zapewne mniej wiąże/pęcznieje niż łuska. Musiałabyś tego więcej podać - tu pojawia się pytanie ile więcej dwa, trzy razy?
  Ekonomicznie poleciłabym łuskę babki jajowatej:
http://allegro.pl/luska-babka-jajowata-lupiny-1000gram-1kg-kera-i5929460673.html
  Z tej Epona miała preparat na odpiaszczenie, bardzo poręczny w użyciu, gdyż "guciło się" go przed podaniem do jedzenia - preparatów na sucho moje konie nie chciały zjadać, a taki glut dodany do treściwego wciągały chętnie. Tu "przepis" podania - tą z Allegro podałabym w ten sam sposób:
http://www.epona-horsefeed.de/produkt/flohsamenschalen/
Zielona_stajnia, ile tego podawać dziennie i przez ile dni?
W drugim linku przepis podania - 5-25 gram/100kg masy ciała konia, nie podawać dłużej niż przez 4-6 tygodni, ja podawałam 5-7 dni.
Witajcie. Jakie ziolka polecacie na stawy tzn zwyrodnienia stawow? Ale takie które sama mogę zrobić, póki co. Myślę nad zakupem spółek mobility dodsona ale na razie nie mam pieniążków.
Witajcie
mam pytanie odnośnie ostropestu i korzeń mniszka,kupilam pol kg nasion ostropestu,pani powiedziała
zebym zmielony podawała i teraz pytanie ile tego podac kon wazy około 450 kg.
w badaniach  kriw wyszło cos podwyzszone z watroba i zalecenie jest podac cos oczyszczającego ...odnośnie mniszka czy podawac razem z osropestem czy zaparzac?
joanka jesli koń ma stwierdzone zwyrodnienia to najlepsze będą mimo wszytko specjalistyczne suplementy. Zioła można podawać wspomagająco, by poprawiły ich wchłanianie.
Ja polecam zioła na stawy Nuba Equi:
http://www.nubaequi.pl/pl/ziola-dla-koni-peletki-ziolowe/66-stawy-i-sciegna.html
U mojej siedmioletniej klaczy świetnie sprawdziły się na strzelanie stawów. Po dwóch tygodniach była ogromna poprawa. Byłam zaskoczona.

Alicja ja podaję codziennie 30 g ostropestu mielonego na 600 kg konia. Ostropestu nie zaparzaj. Mniszek można, jak najbardziej🙂
My stosujemy makuc z czarnuszki i raz czarnuszkę mikronizowaną


w jakich ilościach podajesz ten makuch z czarnuszki? ja właśnie też zakupiłam tylko nie bardzo wiem ile go podawać?
Witajcie
mam pytanie odnośnie ostropestu i korzeń mniszka,kupilam pol kg nasion ostropestu,pani powiedziała
zebym zmielony podawała i teraz pytanie ile tego podac kon wazy około 450 kg.
w badaniach   kriw wyszło cos podwyzszone z watroba i zalecenie jest podac cos oczyszczającego ...odnośnie mniszka czy podawac razem z osropestem czy zaparzac?


Ja podaję naprzemiennie: jeden miesiac mniszek, jeden ostropest (tak wet powiedział).

Mój jeden koń nie chciał jeść niezmielonego, dlatego obu podaję mielony. Ale ciężko się mieli, dlatego kupuję mielony. 
[quote author=Malina_M link=topic=755.msg2672532#msg2672532 date=1492513820]
My stosujemy makuc z czarnuszki i raz czarnuszkę mikronizowaną


w jakich ilościach podajesz ten makuch z czarnuszki? ja właśnie też zakupiłam tylko nie bardzo wiem ile go podawać?

[/quote]
garść czasami dwie, koń i tak wybrzydza więc chyba powoli i tak odstawię
Co myślicie o podawaniu 2 letniemu konikowi zimnokrwistemu jako dodatek do owsa granulowaną lucernę, łuskę słonecznika i makuch z czarnuszki (na alergię)? Nie przesadzam z ich ilością? 😀
Kucek1331 nie napisałaś ile chcesz ich dawać ani w jakich proporcjach więc trudno okreslic czy nie przesadzisz z ilością😉
Jeśli chodzi o ilość rożnych dodatków to spokojnie - to nie jest dużo.  🙂
Zerknij na składy pasz - tam jest składników często po kilkanaście.

Ja bym się bardziej martwiła czy zapewnisz takim żywieniem poprawnie zbilansowaną dawkę.
Z ilością to wszystko jeszcze będzie ustalane. Na pewno owsa dostanie mniej. Właśnie przez te dodatki chciałam wzbogacić jej dietę, a nie chcę podawać jej paszy. W takim razie co można jeszcze podawać dla uzupełnienia wszystkich minerałów? 🙂
Kucek1331 suplement witaminowo-mineralny 🙂
Chciałabym zapytać Was o opinię - czy podawanie ziół (oczywiście jako dodatek) zupełnie zdrowym koniom ma jakieś przeciwwskazania?
Nie ma zupełnie zdrowych koni, są tylko niezdiagnozowane  🤣

A tak serio nie sądzę żeby były przeciwwskazania
Właśnie słuchałam rozmowy z dwoma znanymi doktorami botaniki, z czego jeden jest również praktykującym lekarzem. Omawiali działanie niektórych ziół, np ziele koki, (tak, to od kokainy) było stosowane od wieków przez ludy zamieszkujące tereny występowania rośliny jako środek zarówno na zaparcie jak i na biegunkę. Choć brzmi to absurdalnie, jednak tak to działa, bo w przeciwieństwie do wyizolowanego czystego związku, otrzymując zestaw substancji w roślinie, organizm może sobie wybrać "sygnał" jaki jest mu aktualnie potrzebny do wysdrowienia. Niekoniecznie przez jakieś czary mary, może to działać po prostu na zasadzie dostępności określonych receptorów w wyniku określonego stanu.

Z drugiej strony jednak zioła zawierają różne pierwiastki i podawanie zioła bogatego np w potas kiedy koń ma w organizmie nadmiar tegoż może nie być zbyt korzystne. W naturze zwierz pewnie by takie omijał, w wiaderku z paszą nie bardzo ma wybór.

Dlatego przemawiają do mnie metody podawania ziół na zasadzie "szwedzkiego stołu" gdzie koń może sobie wybrać, ub po prostu wypas na bogatej w różne rośliny łące.
Z tym zdiagnozowaniem to dobre :P

Co do ziół - miałam na myśli takie typowo łąkowe zioła, jak babka lancetowata, mniszek lekarski (choć ten ma sporo wapnia, więc w nadmiarze też szkodzi), pokrzywa itp. 🙂 Ale mam też np. dostęp do dużych ilości rumianku i póki co, dzielimy się nim z końmi chorymi na COPD 🙂
Czy ktoś potrafiłby rozpoznać żywokost (całą, świeżą roślinę) na podstawie zdjęć? Chciałabym się upewnić na 100%, że to to. Nie zamierzam go podawać dopyszcznie, chcę zrobić maść - tylko wolałabym zrobić ją z czegoś, co będzie faktycznie działało, niż jak ma się okazać, że to jednak inna roślina, która nie ma odpowiednich właściwości. 😉
rośnie u mnie w ogródku - mogę spróbować porównać 🙂
Ja też mogę - stosuję regularnie i jako maść i dopaszcznie też chetnie jedzą (młode listki przed kwitnieniem)  jak mają potrzebę (np stłuczenie) Rośnie u mnie pełno - znamy się dobrze 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się