Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Pati2012, ja karmię aktualnie krauterem. Przyrostu masy nie zauważyłam przy fiordzie 😉

Dostałam wyniki badań na alergię pokarmową i muszę kobyle zmienić dietę
jest teraz na paszach spillersa.
Alergiczka z COPD plus wrzodowa
Wyszła alergia silnie dodatnia na jęczmień, lucernę, i dodatnia na soję, marchew i buraki cukrowe.
Niestety pasze które ma teraz mają w składzie jęczmień lub soję

Przejrzałam składy pasz i tylko jeden granulat może być dawany, reszta odpada.

Zastanawiam się nad powrotem po prostu do owsa plus ewentualnie otręby ryżowe i dobre witaminy z aminokwasami. Sieczkę ma z owsa zielonego więc może być.
Kobyła dobrze wygląda a dostaje dwa razy dziennie 1 kg paszy plus 250 gram balancera witaminowego z sieczką.

BUCK   buttermilk buckskin
19 grudnia 2023 11:46
ewelin_n polskizlob ma opcje robienia pasz pod indywidualne zamowienie. wchodzisz na strone i wybierasz skladniki ktore chcesz 🙂
Czy jęczmień trzeba jakoś balansować ? Kobyłka jednak trochę za bardzo spadła z masy i poza paszą będzie dostawać jęczmień, czy coś jej do tego powinnam dorzucić ?
ewelin_n, No powiem Ci, że bez jęczmienia, lucerny, soi, marchwi i buraków cukrowych będzie ciężko gotowca znaleźć, bo w większości pasz któryś z tych składników się pojawia. Tak, Polski Żłób ma taką opcję samodzielnego wybrania składników pod indywidualne zamówienie. Możesz jeszcze zobaczyć pasze Magic Horse - może da się ustalić indywidualną 🙂
ewelin_n, co to za granulat? Też mam taki ciężki przypadek, tylko zamiast jęczmienia mamy kukurydzę.
Czy ktoś zna te trawokulki z aukcji?
https://allegro.pl/oferta/trawokulki-dla-koni-25kg-producent-13720061272#
Cena wydaje się być bardzo atrakcyjna i zastanawiam się w czym haczyk.
Eloiine,

Ja karmiłam tymi trawokulkami 🙂 dla mnie były ok, konie całkiem zadowolone, ale to staruszki, które dożywotnio już na trawokulkach zamiast siana. Dla mnie jedynym minusem było to, że były bardzo zbite i twarde co równało się bardzo długiemu czasowi namaczania w mocno gorącej wodzie. Ale była to jedna z bardzo pierwszych partii, może producent coś zmienił, bo widzę że na allegro same super opinie. Warto spróbować 🙂 I ja chyba spróbuję po raz drugi. Zarzutów co do jakości nie miałam żadnych. Nie pamiętam tylko czy dokładnie od tego sprzedającego kupowałam, ale była to na pewno Granula.
Altiria, Spillers daily balancer i spillers high fibre cubes mają prawie ten sam skład. Ten balancer właśnie podaję i jest naprawdę fajny 15 kg starcza na miesiąc dawkowanie to ok 500 gr dziennie na dużego konia.
Co lepsze na przytycie, ale zeby nie uderzylo w glowe?

otreby ryzowe, mielone siemie lniane czy gnieciony jeczmien?

Czy cos jeszcze innego dla niespelna 4 letniego konia?👀
Ryżowe na masę mięśniową, siemię lniane tłuste wys. energetyczne - może dawać na głowę i trzeba pamietać że mielone najlepsze jest świeżo zmielone tuż przed podaniem. Pszenne otręby są stricte na przytycie.
Czy ktoś w Was karmi granulowana lucerną, jak dawkujecie? Ile gram na 100kg wagi? Mniej więcej albo ile dostaje Wasz koń o wadze... 🙂

też się chętnie dowiem
Plamkakochanie, otręby ryżowe
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 grudnia 2023 10:24
Plamkakochanie, Zrób mu miksa otręby ryżowe plus makuch lniany, na mokro fajny mesz z tego wychodzi. Bomba dodatkowego białka i kalorii, a nie powinno walić na łeb.
Piaffallo, Foran Chevinal to się nazywa
melehowicz, dla 8 miesięcznego za dużo!!!

Foran ma witaminy dla źrebaków- Frisca foal.To witaminy w płynie, dedykowanie źrebolom.

Do wiosny (trawa) bym utrzymała na tym. Potem bym dała z Forana cal-grow - preaprat nastawiony na wspomożenie rozwoju kośćca i stawów - redukuje ryzyko powstawania chipów. I dopiero na jesień, jak się trawa skończy bym dała Chevinal, bo to już będzie koń pod dwa lata- więc będzie ok.
kotbury dziękuję za wskazówki 🌷
Kuniaa, Perlica
Jak kon nie jest aktualnie w pracy to dawanie ryzowych "na miesnie" ma sens?

zembria,
Do makucha nie mam dostepu, ale dam wiecej mielonego siemienia w takim razie. Aktualnie dostaje wlasnie taki miks- siemie, otreby ryzowe, trawokulki i wlasnie czekam caly czas az ten tluszczyk zacznie sie odkladac, ale moze jak dam wiecej siemienia i otrab ryzowych, to cos pomoze 🙏👀
Plamkakochanie, bez pracy to nie ma sensu. Nie pisałaś, że koń nie pracuje tylko żeby na głowę nie grzało.
Perlica,
To co polecisz dla konia ktory aktualnie jest tylko 24/7 na padoku, wsiadany moze 2 razy w tyg?
Plamkakochanie, nasuwa się pytanie :
1) jak koń wygląda
2) co je obecnie i ile
3) jakie brandy masz dostępne u siebie to wtedy można polecić konkretny produkt dostępny u Ciebie w kraju
Perlica,
Kon ma widoczne zebra, poza tym wyglada normalnie. Chce go wziac do roboty od polowy stycznia ale wtedy na pewno zleci z masy wiec wole nie zaczynac od szczupaczka.

Obecnie je 2x dziennie- rano balancer (purina Enrich+) 0,5kg, Purina Senior 1,5kg i wieczorem trawokulki z tymotki 1,5kg przed namoczeniem, otreby ryzowe 1kg, siemie lniane 0.5kg i garsc gniecionego jeczmienia. Siano z traw do woli plus wieczorem jeden "plaster" siana z lucerny.


Mam dostepne lokalnie Purina, Cavalor, Tribute, Buckeye, Triple Crown, Standlee, Manna Pro, Hygain, Nutrena, Crypto Aero, KER. Pojedyncze komponenty tez moge kupic typu owies, otreby, siemie itp
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 grudnia 2023 16:04
Plamkakochanie, A jak zdrowotnie? Bo serio dla niepracującego konia, przy stałym dostępie do siana, to naprawdę sporo je. Nie powinien mieć wydocznych żeber. Sprawdzałaś czy nie ma wrzodów? Pasożytów? Jakiś innych problemów?
zembria,

Zdrowotnie wszystko ok. Miala kompleksowe badania robione, wszystko w normie. Kon sprowadzony pare tyg temu z Polski do USA, na pewno zmiana diety nagla (zupelnie inne siano) i klimatu (na tropikalny) robi swoje.

Mysle, ze w przyszlosci nie bede miala problemow u niej z masa bo i w Polsce nie mialam(zawsze byla raczej okragla), ale na start na nowym kontynencie musze cos ja wspomoc 🙂

Moze po prostu musze zaczekac jeszcze pare tygodni i cierpliwie karmic co karmie, cudow w miesiac pewnie sie nie zobaczy.

Jesli ktos jednak ma jakies pomysly to chetnie przygarne 😉
Plamkakochanie, - a te żebra to nie jest zwykły brak mięśni? Dużo koni bez roboty jest "chudych" górną linią, ale nie wynika to z niedowagi, tylko właśnie braku umięśnienia. Są też konie, które nabierają ciałka właśnie w robocie (np. folbluty często wyglądają lepiej pracując).
No i też sprawdziłabym wrzody, zęby, krew na niedobory i pasożyty.
keirashara,

Zdrowotnie nie ma zastrzezen.

U niej wlasnie 100% jest brak miesni, bo to kon ktory jeszcze nie jest nawet do konca zajezdzony, ale czy miesnie beda na boku brzucha?
Bo plecy ma fajne, "miesiste", zad tez nie jest spiczasty ani chudy, szyja jest szczupla ale nie ma zadnych "nieprawidlowosci", tylko te zebra po bokach wlasnie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 grudnia 2023 17:39
Plamkakochanie, To ja bym jej dała czas po prostu. Skoro dopiero co miała nieźle wywrócone życie do góry nogami.
Plamkakochanie, to ona je mega dużo nawet jak na konia pracującego, bo sam kg otrębów to sporo.
Skoro ona ma taką zmianę to ja też bym poczekała jednak trochę.
Niech się chociaż do mikroflory przyzwyczaji organizm.

Swoją drogą nie wiedziałam,że Purina robi paszę dla koni.
Zazdraszczam Cavalora, bo u nas jakoś słabo dostępne te pasze z dowozem do stajni, a suplementy naprawdę dobre i działają.
Perlica,
To bede czekac cierpliwie w takim razie 😇

Purina jest jednym z najwiekszych i najpopularniejszych producentow pasz dla koni tutaj.
Cavalor jest fajny jesli chodzi o pasze, ich suplementow jeszcze nie probowalam. Jakies konkretne polecasz?
Plamkakochanie, Bez zdjęcia to tak ciężko w ciemno... Może te żebra wcale nie są takie straszne i tak naprawdę nie trzeba konia tuczyć. Jak piszesz, stres, przewóz. Może i jakiś jetlag? Może koń po prostu musi "dojść do siebie" 🙂

Perlica, Tak, Purina robi pasze dla koni i można je też kupić w Polsce, tylko nie jestem pewna czy jest dostępna pełna oferta... Te pasze, które tutaj są, wydają się być takie bardzo "podstawowe". Ja się ostatecznie nie zdecydowałam (przez melasę i wysłodki w składzie). No, ale cenowo bardzo przystępne.
Sankaritarina, cena rzeczywiście dziwna, bo 58 pln za 25kg , ale składy dziwne , bo nigdzie nie podane dokładne.
Tak czy siak po składzie karm psich to na pewno bym nie miała zaufania do takiej paszy.
Może na inne kraje składy są inne.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się