kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2147582#msg2147582 date=1406400472]
Na pierwszym zdjęciu jest osoba bez równowagi leżąca na niskiej przeszkodzie, na drugim widać doświadczonego zawodnika na sporo wyższej przeszkodzie... Styl generalnie ten sam, z tym że pierwsza się uczy a drugi wykorzystuje umiejętności...

A zawody Hunter to najczęściej coś jak nasz konkurs derby...
[/quote]
Nie masz racji.
Dyscyplina american hunter, to zupełnie co innego niż angielski czy irlandzki hunter.
Pracowałam w Holandii w stajni specjalizującej się w amerykańskich hunterach. Na pierwszym zdjęciu jest typowy hunter jump. Jeździec ma tak siedzieć na skoku a koń ma odbijać się z daleka i charakterystycznie składać nogi tak jak na zdjęciu. Nie ma tam żadnej utraty równowagi.
Przeszkody są niskie max 110 ale bardzo zabudowane z dużą ilością kwiatów, drzewek itp.
Tutaj przykład. John French, mistrz świata hunter.

a poniżej ten sam jeździec tylko w konkursie GP, jakby ktoś zarzucał, że nie potrafi jeździć więcej niż metr.

Średnia cena w mojej byłej stajni za konia skaczącego w stylu hunter to 50000 euro i w górę.




Dorcysia, na obu filmach jeździec "kładzie się" foulę przed przeszkodą
Jaki jest cel skoków z daleka?
Dlaczego przy skoku z daleka jeździec ma się kłaść?
Jak są sędziowane konkursy american hunter? Rozumiem, że skoro "koń ma" i "jeździec ma" to są to stylówki?
Ja się wetnę z pytaniem.
Czy ogier będący częściowym wnętrem (jedno jądro zeszło, drugie nie) może być używany w hodowli? Dostanie licencję?
A co w przypadku, kiedy jest arabem? Klacze arabskie może kryć "normalnie"?
Murat wnęter nie dostanie licencji
Tak myślałam. A co zatem w przypadku araba? Skoro ma papiery, to może kryć klacze arabskie "z urodzenia", więc jeśli się wnętrem pokryje, to nie będzie miało wpływu na wpis źrebaka?
[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2147900#msg2147900 date=1406472435]
Dorcysia, na obu filmach jeździec "kładzie się" foulę przed przeszkodą
Jaki jest cel skoków z daleka?
Dlaczego przy skoku z daleka jeździec ma się kłaść?
Jak są sędziowane konkursy american hunter? Rozumiem, że skoro "koń ma" i "jeździec ma" to są to stylówki?
[/quote]
Czy kładzenie się jeźdźca na filmach ma w twoim mniemaniu zły wpływ na skoczenie na czysto lub zły odskok?
Skok ma być pełny, każde przytupanie jest karane, jak i skoczenie przeszkody nie w środku.
Na początku też mnie śmieszyło to ich rzucanie się ale z czasem nabrałam dużego szacunku do jeźdźców hunter.
Nie ma szarpania, przejazdy są równe, stylowe. Oni jeżdżą praktycznie na luźnych wodzach i nigdy w ciągu dwóch lat nie widziałam żeby koń się odbił za wcześnie lub za późno, żadnych szpitalnych skoków. Widziałam panie po 60tce skaczące parkury w takim stylu, ze czapki z głów.
Konie mają automatycznie zmieniać nogi na zakrętach, nie wolno im zmienić nogi w linii ani krzyżować.
Nie wolno brykać, zmieniać tempa, przejść do kłusa itp.
Tutaj masz zasady:
https://www.usef.org/documents/ruleBook/2014/17-HU.pdf
Na arabach się nie znam, nie ma żadnej weryfikacji ogierów? Każdy jak leci może kryć? Wątpie
somebody jeśli ma wszystkie papiery i jest wpisany do PASB, to tak, klacze arabskie każdy może.
Oo, Dorcysia. Dziękuję bardzo! Tak dzisiaj oglądałam profil mojej dawnej Amazonki, która wyemigrowała do Ameryki i założyła własną hodowlę koni sportowych. I tak dzisiaj widziałam, jedne filmiki na YT w jakichś beżowych bryczesach, koń bez ochraniaczy, ona jakoś tak się dziwnie kładzie... Pomyślałam, że to młody koń jakiś i może równowagi nie ma, albo co i temu tak go śmiesznie jeździ, a tu bach, okazało się, że hunting. Całe życie się człowiek uczy a i tak głupi umiera.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 lipca 2014 07:13
Pytanko mam. W jaki sposób zamontowane są futerka w nachrapnikach meksykańskich? Tam jest jakaś szlufka/rzep, czy one przyklejone, albo po prostu tylko podłożone i trzymają się tylko jak nachrapnik jest dopięty? Na zdjęciach ze sklepów, wyglądają jakby nic do przymocowania nie miały, po prostu okrągły kawałek futerka  🙄
Potrzebuję dwóch takich futerek pod sprzączki od ogłowia i nie wiem czy kupić gotowe czy lepiej samej coś wykombinować. Za wyjaśnienie będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:
ikarina, ushia, czyli tak jak myślałam 🙂 Dzięki 🙂
Nie znalazłam przez wyszukiwarkę nic w tym temacie, wiec jeszcze raz liczę na waszą pomoc 🙂
Właśnie zostałam właścicielka swojej pierwszej kulbaki wojskowej. Kupiona przez allegro i nie jest do końca taka jaka być powinna. Zastanawiam się czy nie odesłać.
Dodam kulbaka niemiecka -oryginalna.
A pytanie takie: ktoś może wie ile by kosztowała całkowita wymiana mostka terlicy?
Teraz nie ma go wcale, jest kompletnie wylamany.
I czy na re-volcie są w ogóle ludzie jeżdżący i pasjonujący się kulbakami wojskowymi?
widzexxcie, nikt nie podejmie za Ciebie decyzji oddania kulbaki, ponadto wszystko zależy od tego, czy w ogóle na aukcji była możliwość zwrotu. Allegro to nie sklep, nie każdy się na zwrot zgadza
Na drugie pytani odpowie jedynie rymarz po obejrzeniu siodła...
Co do kulbak wojskowyh - znam znacznie wygodniejsze sposoby jazdy konnej 😉
_Gaga zadalam zwykłe pytanie licząc na to, że ktoś kompetentny w sprawach kulbak mi odpowie.
Ja akurat wole kulbake od siodla, przynajmniej koniowi jest łatwiej. A czy jest wygodna - dwudniowy rajd w kulbace bez problemów ani u konia ani jeźdźca a po siodlach problem był i to nie mały. Kwestia przyzwyczajenia tyłka.

A allegro ma teraz taka opcje, że można zwrócić towar w ciągu 10 dni od dostarczenia bez podawania przyczyny.
Rozumiem zatem, że jeśli ktoś nie potrafi wycenić kosztu naprawy siodła (tu : kulbaki) bez obejrzenia jej, to ma się nie odzywać?  😁
A allegro ma teraz taka opcje, że można zwrócić towar w ciągu 10 dni od dostarczenia bez podawania przyczyny.
Pod warunkiem że nie jest to licytacja... i sprzedający nie robi problemów 😉
Prawo odstąpienia bez podania przyczyny od umowy zawartej na odległość nie obowiązuje jeżeli sprzedający nie prowadzi działalności (sprzedaż prywatna).
-bibi22-   Czasy się zmieniają i my też się zmieniamy.
29 lipca 2014 09:46
widzexxcie zawsze możesz napisać do sprzedającego, że przedmiot był niezgodny z opisem/ wada siodła nie była ujawniona. Niestety na siodłach wojskowych się nie znam, więc w tej kwestii Ci nie pomogę.
Ciekawi mnie - dlaczego na większości zawodów skokowych konie rozprężają się tylko z przednimi ochraniaczami na nogach,a przed wjazdem na parkur luzacy zakładają ochraniacze na tyły? Czy tak powinno się robić?
Moonica zgaduję, że ma to poprawić pracę zadu na parkurze, ale czy to ma jakieś znaczenie nie mam pojęcia, też się zawsze nad tym zastanawiam
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
29 lipca 2014 20:28
Moonica żeby się koń do ucisku gum nie przyzwyczaił.
lusia722, a w domu, na co dzień, zakłada się wtedy zadnie ochraniacze czy nie?
lusia722,dziękuję za odpowiedź,ale nadal niewiele mi to mówi.  🙄 Ja na treningi skokowe zakładam ochraniacze i przednie i te na tył,tak samo na zawody,ale tyły zakładam wtedy co i przody - to złe postępowanie? Co jeśli koń przyzwyczai się do ucisku gum?
Moonica, zakładanie i mocne dopięcie zadnich ochraniaczy poprawia pracę zadu. Można to uznać za rodzaj barowania konia i to barowania nie do podważenia przez sędziego z uwagi na zapis w przepisach. Zapis mówi, iż ochraniacze nie mogą być zapięte "za mocno" a z "za mocno" można zawsze polemizować... Jednak większość znanych mi skoczków zakłada na codzień lekkie i nie cisnące ochraniacze na zady, tylko na zawody zakładają "mocniej działające"...
Chyba nawet nie tyle na zawody, co na sam przejazd w parkurze.
Dziękuję za odpowiedzi.  :kwiatek: Teraz sprawa ochraniaczy jest dla mnie bardziej zrozumiała i mam odpowiedź na ciągle nurtujące mnie pytanie.  :kwiatek:
Czy koń może jeść dwuletnie siano ? Czy jednoroczne to max ?
Jeśli siano jest w dobrym stanie - nie śmierdzi, nie jest spleśniałe, nie kurzy się - to nie ma przeciwwskazań.
-bibi22-   Czasy się zmieniają i my też się zmieniamy.
31 lipca 2014 17:32
Jeśli siano jest trzymane w dobrych warunkach, nie jest mokre, zapleśniałe - ogólnie nic się z nim nie dzieje - to może.
Mam do was pytanie ,troche głupie ale chciałabym upewnić się w 100% czy dobrze robie.
Co robić jeśli koń jedzie na trening/zawody w transporcie ok 1,5 h , następnie ZARAZ po treningu/zawodach wraca? Kiedy użyć wcierki chłodzącej ? czy wymarować po treningu/zawodach na transport,czy dopiero po transporcie -i jeśli po to czy chłodzącą czy może od razu rozgrzewającą?
Bardzo prosze o pomoc.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się