jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

To znowu ja...... wygrzebane z trenerskich zasobów wędzidło jak na razie wypada super. Tyle, że jak bym chciała kupić to niestety ani nie jestem w stanie nic takiego nigdzie wyszukać ani też niestety nikt nie pamięta / nie wie skąd to i co to. Jedyne co wiem to, że wieki temu kupowane w sklepie Bobera. Ktoś może gdzieś widział czy chociaż wie kto może być producentem ??
Pod skórą jest metal, wędzidło jest raczej ciężkie.

No i drugie pytanie. Jak takie wędzidło konserwować itp. ? Strasznie się ta skóra wysusza i nie bardzo mam pomysł co z tym fantem zrobić.

Foto:
Klami, Jurek Krukowski polecał konserwować swoje JK parafiną. Może i w tym wypadku byłoby to dobre?
mils   ig: milen.ju
30 kwietnia 2016 15:14
Klami a propos wędzideł JK System było pisane coś o oleju spożywczym? Chyba producent polecał taką konserwację, ale musiałabyś przegrzebać wątek, bo pewna nie jestem. To wędzidło ma metalowy ścięgierz powleczony skórą? Czy jest tam sama skóra tylko? Trust na pewno ma, metalowy ścięgierz pokryty skórą (tak wnioskuję po zdjęciach), w Picadorze chyba są.
Radę o parafinie dostałam bezpośrednio od Jurka ze 2 lata temu. Ja osobiście smarowałam JK maścią do końskich, wysuszonych kącików ust. Działało.

Edit. używałam tej maści/kremu:
Nie, nie - olej spożywczy nie. 

Pytanie za 100 pkt. Jak czyścić i dbać o skórzane wędzidlo JK System? Ktoś z użytkowników może się wypowiedzieć? Niestety od producenta nie dostałam odpowiedzi, a pytałam 😉


Miałam więcej szczęścia, bo dostalam odpowiedź od producenta.  😀  Oto ona, cytat dosłowny, bo zachowałam:

Witam,
Wędzidło jest impregnowane w parafinie, która jest całkowicie nieszkodliwa dla koni; polecam co jakiś czas zanurzyć  dla odświeżenia skóry ( buteleczka w aptece ok 5zł). Po codziennym użytkowaniu oczyszczać szczoteczką, nie moczyć w wodzie ( wysusza).Ja przesmarowuję parafiną, a jak skóra robi się troszkę sucha, zanurzam w parafinie na noc. Nie polecam zwykłego oleju jadalnego, ponieważ jełczeje.


Edit:
To znowu ja...... wygrzebane z trenerskich zasobów wędzidło jak na razie wypada super. Tyle, że jak bym chciała kupić to niestety ani nie jestem w stanie nic takiego nigdzie wyszukać ani też niestety nikt nie pamięta / nie wie skąd to i co to. Jedyne co wiem to, że wieki temu kupowane w sklepie Bobera. Ktoś może gdzieś widział czy chociaż wie kto może być producentem ??
Pod skórą jest metal, wędzidło jest raczej ciężkie.


Bardzo podobne wędzidła robi firma Cavallo-Rosso (na Allegro też sprzedają). Różnica taka, że nie ma metalu, jest całe skórzane. Mają dwie wersje: o przekroju kwadratoeym i o przekroju owalnym (to drugie nieco droższe). Oni z kolei polecają smarować olejem kopytkowym (pure neatsfoot oil).  Podobnie jak JK nie polecają olejów spożywczych, bo jełczeją, co jest dal konia niezdrowe, a dodatkowo skóra szybko sparcieje. Używałam tego wędzidła ok. 1.5 roku i było jak nowe, poza zmianą koloru. Niestety koleżanka założyła to wędzidło na innego konia i on je zmasakrował. Teraz mam JK. 

Klami zawsze pytaj u źródła :P To co teraz używasz kupiliśmy za jakieś śmieszne 30zł w: http://shop.bober.com.pl niestety... Przejrzałam ich ofertę i niestety teraz nie widzę tego wędzidła widać mieli kiedyś tylko pojedyncze sztuki... 🙁
Klami, - Metalab miał serie wędzideł pokrytych skórą. Możesz pana Łągiewki z Cwału podpytać, na stronie nie ma za bardzo, ale widziałam nie raz u niego na stoisku wędzidła pokryte skórą 😉 Z tego co też widzę, to oliwka pokryta skórą - moze dałoby się samemu takie zrobić? W sensie, oliwkę obszyć skórą - jakiś rymarz powinien ogarnąć.
Kayra   Kucusiowy wariat :P
30 kwietnia 2016 22:29
Klami, mi Pan od Cavallo- Rosso obszył podwójnie łamane . Całkiem ładnie to wygląda, zwłaszcza że jest to 10,5 🙂 Jutro mogę zrobić fotki jeśli chcesz.
BlueHorse, weź przeczytaj wpierw co napisałam wyżej. Tj., że jedyne co wiemy to, ze u Bobera kupione.

trusia, dzięki.  Tylko rozchodzi się właśnie o ten metal.  Żeby ciężkie i sztywne było.  🙁

czeggra1, mils, dzięki za pomysły.

keirashara, metalab mówisz.  Popytam, dzięki.

Kayra, ooo... to też jest koncepcja. Dzięki.

xxagaxx, wszystkie widziałam,  ale żadne z nich to nie to. Trust jest elastyczny i miękki jak nathe, pessoa ma w środku plastik i jest lekkie a reszta łamaną,  wiec w ogóle nie ta bajka. Acz trust będę próbować,  bo jest powiedzmy najbardziej zbliżony w jakiś sposób.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
01 maja 2016 08:49
To znowu ja...... wygrzebane z trenerskich zasobów wędzidło jak na razie wypada super. Tyle, że jak bym chciała kupić to niestety ani nie jestem w stanie nic takiego nigdzie wyszukać ani też niestety nikt nie pamięta / nie wie skąd to i co to. Jedyne co wiem to, że wieki temu kupowane w sklepie Bobera. Ktoś może gdzieś widział czy chociaż wie kto może być producentem ??
Pod skórą jest metal, wędzidło jest raczej ciężkie.

No i drugie pytanie. Jak takie wędzidło konserwować itp. ? Strasznie się ta skóra wysusza i nie bardzo mam pomysł co z tym fantem zrobić.


Jest takie coś, ale nie oliwka
https://www.gnl.pl/dla-konia/different-bits/wa-dzida-a/metalowe/other-bits/wedzidlo-specjalistyczne-feeling.html
Klami, dopytaj o trusta, one mogą być metalowe w środku.
klik

Mi przy zakupie jk system mówiono o parafinie lub oleju.
Klami, wygląda jak Trust.
mils   ig: milen.ju
01 maja 2016 11:08
czeggra1, trusia o, to dobrze wiedzieć i przepraszam za wprowadzenie w błąd. 😡 Sugerowałam się tymi odpowiedziami znalezionymi w wyszukiwarce. 🙂
Constantia, dzięki za link. hmm.... ciekawe, dziwnie wygląda jakby było cienkie i z malutkimi kółeczkami.

anai, o proszę, dzięki. Byłam pewna, że mają w środku zawsze to takie mocno elastyczne tworzywo.

Burza, Trust to właśnie nie jest niestety. Przynajmniej nic na to nie wskazuje. Nigdzie nie ma żadnego graweru itp. a na Trust zawsze jest na kółkach. No i kupowane było z metkami w sklepie za jakieś śmieszne pieniądze typu 40 zł.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
01 maja 2016 19:37
Constantia, dzięki za link. hmm.... ciekawe, dziwnie wygląda jakby było cienkie i z malutkimi kółeczkami. 


W którymś ze sklepów jeździeckich widziałam je jako ,,wędzidło wyścigowe".
Znalazłam takie [[a]]http://www.zilco.pl/pl/p/Czek-prosty-skorzany-dl.-12%2C5-cm/833 [[a]] 🙂
Dzięki. Już sprawdziłam i to jest takie typowo "wyścigowe" wędzidło z mini kółkami itp. Także nie dla nas gdzie ja w ogóle to potrzebowałabym oliwki w rozmiarze 14,5 cm.

trusia, dzięki.  Tylko rozchodzi się właśnie o ten metal.  Żeby ciężkie i sztywne było.  🙁



Ciężkie nie jest, ale jest sztywne.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
03 maja 2016 07:28
giks- weszłam na stronę i choruję na kilka wędzideł do kolekcji  😍
[s]A co to jest "czek"? 👀 Pierwsze słyszę takie określenie, chodzi o to, że małe kółka?[/s]

edit: dobra, co nieco wynalazłam, że to głównie dla kłusaków.
Szukam i nigdzie nie mogę znaleźć. Czy wielokrążek Metalabu pojedynczo łamany z czterema kółkami został wycofany ze sprzedaży? Widzę tylko z trzema, ewentualnie na zagranicznych stronach z czterema (przy czym to ostatnie dolne jest takie jakby cofnięte), a mi najbardziej zależy na tym żeby znaleźć "proste" i w Polsce  🤣
devil, nie wiem, czy został wycofany, ale mam jeden w domu z 4 kółkami, metalabu z serii pinchless. O taki ci chodzi?
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
03 maja 2016 18:12
Szukam i nigdzie nie mogę znaleźć. Czy wielokrążek Metalabu pojedynczo łamany z czterema kółkami został wycofany ze sprzedaży? Widzę tylko z trzema, ewentualnie na zagranicznych stronach z czterema (przy czym to ostatnie dolne jest takie jakby cofnięte), a mi najbardziej zależy na tym żeby znaleźć "proste" i w Polsce  🤣


O taki Ci chodzi?
http://wstadzie.pl/product-pol-1304-Wedzidlo-wielokrazek.html
anai ten mój jest jakiś podstawowy, ze znaczkiem Metalabu w środku głównego kółka. Więc to chyba nie z tej serii
Constantia taki, tylko że Metalab a nie Metalline  😀


O tak wygląda dokładnie
A to wezdidlo dzis zakupione. Podwojnie lamane, z czterema miedzianymi obraczkami,ktore kon moze obracac jezykiem. Trudno powiedziec jak sie sprawuje, dzis zalozylam po raz pierwszy.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
04 maja 2016 19:52
Constantia taki, tylko że Metalab a nie Metalline  😀


A w Bergo? Mają mały ale zapytałabym czy nie mają dostępu do większego.
http://sklep.bergo.pl/p/289/6313/metalab-wedzidlo-wielokrazek-24h-wedzidla-kon-24-express.html
nigdzie nic, jestem w trakcie sprowadzania z Wielkiej Brytanii, a że akurat jest wyprzedaż i są za pół ceny, to z wysyłką wyjdzie mi w miarę normalna cena  😀
Zastanawiam się nad kupnem tego wędzidła:  http://www.profithorseshop.pl/product.php?id_product=2065 . Mam konia o bardzo wrażliwym pysku i delikatnego w prowadzeniu na co dzień, ale niestety też zdarza się jemu nierzadko ponosić, a na każde przytrzymanie wtedy reaguje histerycznie uciekając przed kontaktem oraz pędząc jeszcze bardziej. Sprawdzi się ten Beris na takim przypadku ? Jeśli tak, to hard czy soft ?
Z góry dziękuję za odpowiedź  :kwiatek:
Egonowa, hard jest w dotyku jak plastiki smakowe. Soft jest bardziej elastyczny, ale nie miękki. Ja mam soft dla delikatesa. Chodzi na nim dobrze i nie histeryzuje.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się