kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Udzielanie podstawowych wiadomości też nie ma sensu.
U mnie odpowiedzią na cokolwiek jest "no ale przecież ona marznie". No nie marznie, bo od tego koń ma zimową sierść, żeby nie marzł (w skrócie). "Skoro ludziom jest zimno w ubraniach, to koniom w samej sierści na pewno też. Zamknij ją. Zimą nie ma trawy, to nie musi w ogóle wychodzić."
Wtedy ja mam minę w stylu o.O  😉
[quote author=Murat-Gazon link=topic=1412.msg2213028#msg2213028 date=1414754328]
Zamknij ją. Zimą nie ma trawy, to nie musi w ogóle wychodzić."

[/quote]

O! To jest HIT zimowy u mnie 😁 już niedługo się zacznie, będę to słyszeć przynajmniej 4 razy tygodniowo. 
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
31 października 2014 13:07
mam to samo...
-czemu ich nie zamykasz?
-biedne, stoją na deszczu i mokną
-zamknij je bo one nie wiedzą, że mają same wejść
-zobacz jaką mają zmoczoną sierść
-jak ci ich nie szkoda?
-ale jak to boksy nie ocieplane?

i nie przetłumaczysz... Już nawet nie próbuję 😉
Ehhh... Ale widzę, że nie jestem odosobnionym przypadkiem. 🙂
Dobra więc będe zmuszona też odpuścić 😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
31 października 2014 13:19
ludzie po prostu mają schemat koń = stajnia 🙂
Mam głupie pytanie- zamówiłam ujeżdżeniówkę- czyli długie przystuły. Czy mogę oszacować jaki popręg ujeżdżeniowy potrzebuję na konia który normalnie nosi popręg 135cm? Choć pewnie długie przystuły długim nie równe?
lenalena, coś między 30 a 70 cm 😉
oszacować się nie da nie widząc konia ani siodła... najrozsądniej po prostu zmierzyć
Gaga, dzięki.  😁
Siodło do mnie dojdzie w przyszłym tygodniu i nie będę miała popręgu, ale chyba w ciemno nie będę brać..
lenalena, a ja zabawię się we wróżkę i powiem, że 70 cm. Zauważ, że 15 cm różnicy to zaledwie po 7,5 z każdej strony - czyli... dwie dziurki. Mam 70 (taki się akurat trafił) i jest maksymalny, jaki mógłby być - ale na folbluta i dość długą tybinkę. 55 byłby dużo lepszy (i taki ma skokowy do monoflapa). Do typowego siodła nosił 115 i... 140. I to 140 to znowu był maks.
Regulacja w siodłach pokrywa różnicę ponad 10 cm z każdej strony. Więc jestem zdania, że maksymalnie długi "normalny" popręg na 2 a minimalnie krótki/2 wyznaczają granice długości popręgu ujeżdżeniowego.
Mój koń który swego czasu dopinał się ciężko w 135cm miał popręg 70cm do ujeżdżeniówki. Jak schudł, to i 65 byłoby ok. Więc tak jak pisze halo 70-65cm powinien być ok.
Hm a mój chodzi w 135 i 60... drugi 125 i 60 chociaź mogłoby być 50... 70 w obu przypadkach byłoby za wiele raczej...
_Gaga, raczej czy za wiele? Sprawdziłaś? Czy tak szacujesz?
Bo na logikę - muszą być konie "do" popręgów 80 cm (skoro są te popręgi). A popręgu 160... hmm.
Co prawda nie do końca rozumiem problem. Przecież wystarczy zmierzyć odkąd dokąd chcemy, żeby sięgał popręg. Długość tybinek/ud dorosłego różni się raptem o maks kilkanaście cm i każdy się orientuje, czy tybinki będą długie czy krótkie (a do nich po ok. 20 cm przystuł)
Może tak powinno brzmieć pytanie? Dokąd na ciele konia powinien sięgać popręg ujeżdżeniowy i dlaczego?
Mój sięga po sam czaprak i dłuższy by nie mógł być, bo nie dałabym rady dopiąć siodła 😁 Ale daje radę, a taki właśnie tanio dorwałam. Ale z pewnością jest za długi, to nie jest optimum.
Nie można zostawiać ludzi z odpowiedzią: najpierw siodło, potem zmierz. Bo jednak zdarza się, że się zamawia siodło I popręg. Czekanie najpierw na siodło, potem na wykonanie popręgu jest nieracjonalne.
Przy okazji: a jaka powinna być długość "zwykłego" popręgu? Na ciele konia, wobec przystuł - nie w cm. Żeby dopięty był w połowie przystuł? Leżąc w przewężeniu kłody? Czy jakoś inaczej?
halo, sorry ale kon to nie jedyny wyznacznik - od dlugosci popregu zalezy tez komfort jezdzca, chociazby czy klamerki nie wypadna mu idealnie pod kolanem (przy dlugim) albo pod lydka/butem (przy krtkim popregu).
Zdarzalo mi sie jezdzic konia kolezanki, chodzacego w monoflapie. Kolezanka nieco nizsza na siodlo czy popreg nie narzekala, za to mnie sie jezdzilo beznadziejnie, bo klamry wypadaly mi rowno pod kostka, haczac o strzemiona i odpychajac cala noge. Popreg na konia byl ok, proflowania wypadaly we wlasciwych miejscach. Dla jezdzca mojego wzrostu - byl za dlugi.
halo, tia, ja znam konia z popręgiem 80. Koszmarnie wielka kłoda.

Mój ma 70-tkę, ale 75 to już jest za dużo. No i moje siodło uj. ma krótkie przystuły bardzo. Natomiast nie szafowałabym tak tymi rozmiarami popręgów, bo ostatnio cała masa popręgów uj. ma może i między sprzączkami te nominalne 70 cm, ale "podkładka" pod sprzączki jest dłuższa o 8-10cm (z każdej strony). I można się zdziwić mocno, jak koń nosi 70cm (przykładowo z mattesa jak mój) i jest prawidłowo, a 75cm z Daw-Maga nie dość, że wchodzi na czaprak to i jeszcze pod tybinkę...

_Gaga, raczej czy za wiele? Sprawdziłaś? Czy tak szacujesz?

Skoro w popręgu 60 cm koń ma po 1 dziurce zapasu do tybinki z każdej strony, to 70 cm byłoby raczej za długie
Szczególnie przy monoflapie, jakim jest Kieffer Action. Siodło (siodła) jak siodło - ale model dla bardzo długonogich, zatem i tybinki długaśne - co ma ogromny wpływ na długość popręgu wbrew pozorom. O ile 60 cm na mniejszego konia jest "na styk" o tyle np przy Kentaur Elektra 70 cm też by wlazło...
Dlatego uważam, że jeśli chce się zainwestować w porządny popręg to warto zmierzyć go z siodłem na koniu zamiast kupować w ciemno. Przynajmniej ja bym tak zrobiła.
Dzięki za rady, chyba zaryzykuję z 70cm.
Mój, co prawda nie w ujeżdżeniówce tylko w monoflapie HBC zapina się w 60cm, za to w normalnym w zależności od siodła 105-125, dlatego zgadzam się z Gagą
Ten koń jest zebrany? Nie powinien mieć wtedy bardziej wypukłego grzbietu?  👀   klik
edit. zapomniałam linka  😂
Oho, to już wiem skąd ten wysyp mundrych quniarek w dniu dzisiejszym 😉
Witam, mam pytanie jaka jest norma żywieniowa chodzi tu o owies ile % na 100 kg ?
BASZNIA   mleczna i deserowa
05 listopada 2014 23:18
yyyy o co chodzi?? Jaki procent?
Myślę, że to najlepszy wątek? 😉
Przeglądając instagram zauważyłam, że ludzie w innych krajach użwają takich podkładek pod siodło:



Czy ktoś z was wie czy to zwykły żel w pokrowcu, czy coś innego? 😉
-bibi22-   Czasy się zmieniają i my też się zmieniamy.
05 listopada 2014 23:37
akaamaa możesz jaśniej, bo na razie nikt nie rozumie tego co napisałaś
Witam, mam pytanie jaka jest norma żywieniowa chodzi tu o owies ile % na 100 kg ?

Ile procent na 100 kg wagi konia?
Libeerte, żel lub memory foam: https://ogilvyequestrian.com/
Witam, mam pytanie jaka jest norma żywieniowa chodzi tu o owies ile % na 100 kg ?
nie ma czegoś takiego. Ilość owsa zależy od rasy, wieku, wagi, pracy jaką zwierzak wykonuje, stanu zdrowia i co jeszcze z treściwych zwierzak dostaje.
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
06 listopada 2014 19:15
Głupie pytanie. Co to jest "ustawienie konia w pionie" lub coś w tym guście. Właśnie się wypowiadałam na wątku o wędzidłach, ale wspierając się cytatem z książki i wychodzi na to, że nie mam pojęcia, o czym mówię.  😂
Zielona Herbatka, nos pionowo, prostopadle w odniesieniu do ziemi, przed pionem = odchylenie głowy do przodu, za pionem = odchylenie w kierunku klaty; jeśli mowa w kontekście głowy, a zakładam, że tak skoro obok wędzideł
anai, dzięki :kwiatek:
Nirvette   just close your eyes
06 listopada 2014 23:36
Zapytam tu, bo w sumie nawet nie wiem gdzie...
Od niedawna zauwazylam, ze kon, na ktorym jezdze nosi ogon odgiety na prawo. Biega, bryka, jest radosny jak zwykle, energia go rozpiera, nie pokazuje, zeby go cos bolalo, nie protestuje pod siodlem, rozluznia sie, no ale czesto ma ten ogon odgiety. Zwrocilam uwage wlascicielowi, ale powiedzial, ze ''ten kon tak ma''. Odpuscic, czy ''molestowac'' wlasciciela o jakies badania kregoslupa, czy cos? Mnie to niepokoi, mimo, ze nie widac, zeby konia cokolwiek bolalo. Pierwszy raz sie z takim czyms spotkalam...  😡
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się