jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

koniarnia, a jakie konkretnie i dlaczego?
pewnie dlatego, ze wystawila w ogloszeniach 😉)
na mnie czeka na poczcie sprenger dynamic 🙂😉)

Edit: odebralam z poczty, pierwsze wrazenie mega, super wykonane, bardzo starannie, ciezkie, wywazone, profilowane swietnie, bardzo ciekawe polaczone z lacznikiem, wyglada na mega przyjazne wzgledem anatomii dla konskiej paszczy. Balam sie ze 14mm bedzie mocno cienkie ale wyglada solidniej niz moja 15.
Sokola   Szczęśliwy jest ten, kto potrafi docenić to co ma
22 listopada 2014 17:42
Nie wiem za bardzo do jakiego wątku to wcisnąć, ale sprawa wygląda tak.. od niedawna chodzę robić jazdy do pewnej dziewczyny - praca nad dosiadem i takie tam.. Niepokoi mnie trochę pysk tego konia :\ 4 zdjęcia są z pierwszej jazdy.. pysk konia krzyczał wręcz przez wędzidło pojedyńczo łamane jak sądzę.. :| Poszperałyśmy i znalazłam podwójnie łamane, smakowe i z zabawką (coś a`la to http://pasi-konik.pl/userdata/gfx/23046a2e2a91610fe45e4ca7f1b80b42.jpg, rolka po środku jest plastikowa) wielokrążek, ale zapięłyśmy tylko na wielkie koło.. poprawa od razu widoczna i wyszło też coś takiego, że ciągle wystaje mu język ;p  zdawało mi się też, że po śniadaniu miał lekko opuchnięte "policzki"  i strasznie niechętnie bierze wędzidło do pyska, zastanawiam się czy to problemy z zębami nie są tego przyczyną.. co myślicie ? :P Nie znam konia tak bardzo, dziś w sumie byłam tam drugi raz
A moze po prostu reka tej pani nawala? pojedynczo lamane wedzidlo same w sbie to nie jest powod do rozdziawiania paszczy.
Sokola   Szczęśliwy jest ten, kto potrafi docenić to co ma
22 listopada 2014 18:03
i pode mną i pod nią tak robił, na luźnej ok, ale jęzor się pokazywał, jak się próbowało chwycić na kontakt to od razu pędził jakby chciał uciec przed naciskiem.. więc jedyne o czym pomyślałam to zmiana wędzidła bo mojemu koniuchowi to na dobre wyszło. Właśnie pisałam z inną dziewczyną która też na nim jeździła i powiedziała, że również jej tak pysk otwierał i nie chciał brać wędzidła do pyska przy ogławianiu.. dziś jak wsiadłam po zmianie wędzidła bez problemu zatrzymywał się z kłusa, z czym ostatnio miał problem. Ręka dziewczyny trochę niestabilna i nad tym pracujemy, ale nie zauważyłam, żeby go jakoś specjalnie zaciągała na pysku, ja wodzami też nie szargałam i robił identycznie na tej pierwszej jeździe
Sokola, przy  wszelkich  problemach  z pyskiem sprawdzenie  zębów  wg mnie  jest  podstawą.
Sokola   Szczęśliwy jest ten, kto potrafi docenić to co ma
22 listopada 2014 20:29
anai wspomniałam - nie mój koń, znam od 2 jazd i już rozmawiałam z właścicielem, że przyda się mu kontrola uzębienia 🙂
Przechodzę przez etap ‘kolekcjonowania żelastwa’ 😉 – czyli metoda prób i błędów co kon lubi mieć w pysku, z czym najlepiej mu się pracuje.
Ostatnim odkryciem jest wędzidło rolkowe (firmy feeling, stal nierdzewna, 2x3 rolki) – młoda rozluźniła sie, chętnie zostawała na kontakcie, nawet jak nigdy nie miałam problemu w galopie zeby skłonić ja do poprawnego ustawienia, nie przygryzała jednej strony wędzidła, nie kłóciła się z ręką. Trener potwierdzili – dobrze się nam pracowało.
Myślałam jeszcze o wędzidle Rotary Busse. Wydaje mi się ze moja kobyłka dobrze czuje się gdy wędzidło ma rolki, lub obrotowy element,  czy Rotary działa podobnie, to ze pracuje w pysku, lekko obraca się, nie jest ‘martwe’? Czy ja dobrze myślę, ze tam zarówno kulka (pojedynczo łamane) lub kuleczki i środkowy łącznik są obrotowe = działają jak małe rolki? Szczerze nie wiem jak to jest konstrukcyjnie rozwiązane i zastanawiam się czy pod kuleczka jest jakiś łańcuszek ( jak koraliki na nitce) czy jakiś bardziej skomplikowany patent? Myślicie ze efekt będzie podobny – zainteresowanie wędzidłem, żucie, nie wieszanie się na jednej ze stron?  Czy rotacyjne to zupełnie inna bajka i inny cel?
Moze znacie jakieś wędzidło z obrotowym/ruchomym łącznikiem godne polecenia? Widziałam tylko plastikowe takie, lub oliwki z miedzianym łącznikiem obrotowym, albo sprenger WH Ultra z rolką na łączniku który pozostaje w strefie marzeń ze względu na zabójczą cenę (chyba ze upoluje na re-volcie używany  🏇 ) ?
shade, ogólnie: rolka/obrotowy na środku jest dużo lepsza niż te po bokach. Rotary są godne polecenia. Pojedyncze dość sprawdzały się u problematycznych pyskowo koni, takich nadpobudliwych, choć podwójne lepsze, ale to kwestia ceny: pojedyncze rotary były do wyrwania po 20 PLN, podwójne to cena ok. 250. Rotary są ciężkimi kiełznami - trzeba brać to pod uwagę. Ruchome w rotary jest wszystko, ale na jakiej zasadzie? Nie demolowałam 😉
Można się przyjrzeć też center-revolverom, bit allenom, i są jeszcze te z obrotowymi łącznikami (połączenie obraca się w ścięgierzu).
Ogólnie centralny obrotowy element dużo ułatwia, choć, jasne, nie jest magiczny.
halo dziękuje Ci za odpowiedz  :kwiatek:
Google znalazło np. taka sztukę:

to jest chyba owy allen o którym wspominasz 😉 wstawki miedziane - tez pewno robią swoje (słodkie).
Z typu 'Center Revolver ' znajduje niestety same plastiki, a te czasem moja gwiazda lubi lekceważyć w szczególności jak włączy się jej tryb 'pegazem szybkonogim jestem' podczas treningów skokowych ^^ Szczerze właśnie dzięki plastikom odkryłam ze kobyłka lub obrotowe łączniki - myślałam ze to magia plastiku, ale już na innym wędzidle podwójnie łamanym plastikowym z nieruchomym łącznikiem bylo inaczej.
Spróbuje chyba Rotary jeszcze, a Sprengera może uda mi sie pożyczyć na probe nim zainwestuje w ciemno - skoro mówisz ze rolki po środku/obrotowe łączniki są lepsze w działaniu niz boczne 😉
Dzis ciąg dalszy zachwytów nad nowym wędzidłem rolkowym - na prawdę co krok konia, moj uśmiech się poszerzał  - przyjemność pracować ze zwierzakiem, czując ze coś mu pasuje.
A takie pytanie z czystej ciekawości, chociaż ujeżdżenie to nie nasza bajka - jak wygląda start na zawodach regionalnych z wędzidłami rolkowymi, czy center revolverami - można, czy uznają to za drogę na skróty? I to prawda ze nie wolno dwóch stopów metali np. stal i miedziana rolka?
shade, nieprawda, że nie można łączyć metali - tak było w pradawnych czasach. Rotary jest dopuszczone. Tego typu jak tutaj też.
A to zaskoczenie - myślałam ze nie, bo  różnica potencjałów , coś mi się tak obiło o uszy  i byłam przekonana ze np. oliwka stalowa z rolką miedzianą odpada na konkurs ujeżdżenia. Mi nigdy na skokach nie sprawdzili co ma zwierzak w paszczy , a ile razy towarzyszyłam znajomym na ujeżdżeniu to przegląd paszczowy  był  🙂
To dobrze wiedzieć, bo byłam prawie pewna ze jest inaczej  :kwiatek:

Gniade   Czy bycie WWO może być fajne?
24 listopada 2014 09:36
shade to wedzidło ktore wstawilas w przedostatnim poscie niby jest podwojnie lamane ale zakres "lamliwosci" jest dosc maly, bardziej jak sztanga dziala, no i niestety rdzewieje przy rolce
Spotkał się ktoś może z brązowymi sznurkami do cyganki, ale koniecznie ze złotymi sprzączkami ??
Sprawdziłam wszystkie firmy, które przyszły mi do głowy i nic nie znalazłam, ale może o czyms nie wiem i gdzies ktoś produkuje. ??
Powiedzcie mi, czy jest sens zamiany wędzidła z metalowego na plastikowe zimą?  🤔
Przy mrozach zawsze rozgrzewam wędzidło przed włożeniem do pyska konia, ale nie wiem co dalej podczas jazdy z nim.
[quote author=Sokola link=topic=1598.msg2228600#msg2228600 date=1416678149]
Nie wiem za bardzo do jakiego wątku to wcisnąć, ale sprawa wygląda tak.. od niedawna chodzę robić jazdy do pewnej dziewczyny - praca nad dosiadem i takie tam.. Niepokoi mnie trochę pysk tego konia :\ 4 zdjęcia są z pierwszej jazdy.. pysk konia krzyczał wręcz przez wędzidło pojedyńczo łamane jak sądzę.. :| Poszperałyśmy i znalazłam podwójnie łamane, smakowe i z zabawką (coś a`la to http://pasi-konik.pl/userdata/gfx/23046a2e2a91610fe45e4ca7f1b80b42.jpg, rolka po środku jest plastikowa) wielokrążek, ale zapięłyśmy tylko na wielkie koło.. poprawa od razu widoczna i wyszło też coś takiego, że ciągle wystaje mu język ;p  zdawało mi się też, że po śniadaniu miał lekko opuchnięte "policzki"  i strasznie niechętnie bierze wędzidło do pyska, zastanawiam się czy to problemy z zębami nie są tego przyczyną.. co myślicie ? :P Nie znam konia tak bardzo, dziś w sumie byłam tam drugi raz
[/quote]

Jak dla mnie podstawą jest sprawdzenie zębów koń moze się ranić i to obrona na ból jeśli natomiast zęby są w porządku to warto założyć pasek krzyżowy mój emeryt odkąd pamiętam przekłada język nad wędzidłem ciągle wywala go na wierzch , rozdziania  pysk  jazda bez paska krzyżowego jest zazwyczaj  okropna .Zęby ma zdrowe, jeżdżę też na wielokrążku plastikowym raz łamanym koń zupełnie inaczej działa mi na pomoce jak ten pysk ma "w kupie" i zajmuje sie pracą a nie tym w którą stronę przerzucić wędzidło .  Więc jesli wet powie ze jest ok zagłuszcie  mu pasek krzyżowy
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
28 listopada 2014 19:35
Spotkał się ktoś może z brązowymi sznurkami do cyganki, ale koniecznie ze złotymi sprzączkami ??
Sprawdziłam wszystkie firmy, które przyszły mi do głowy i nic nie znalazłam, ale może o czyms nie wiem i gdzies ktoś produkuje. ??


Equipe - paski do cyganki niestety a zamówienie.
Constantia, ale brązowe chyba i tak mają srebrne okucia ?? Czy się mylę ?
shade to wedzidło ktore wstawilas w przedostatnim poscie niby jest podwojnie lamane ale zakres "lamliwosci" jest dosc maly, bardziej jak sztanga dziala, no i niestety rdzewieje przy rolce

owszem, zakres lamliwosci billy'ego allena nie jest duzy, ale za to kazda czesc pracuje osobno (prawa i lewa). Za to co do rdzewienia przy rolce - jestes pewna ze to nie kwestia szybkoutleniajacego sie stopu? Wiekszosc b.a. Z ktorymi mialam do czynienia byla wlasnie ze 'slodkiej', rdzewiejacej stali 😉
Orzeszkowa ty masz tego allena tak? A powiedz mi prosze czy on jest ciężki? Wiadomo to subiektywne odczucie ale tak porownując do innych pełnych wędzidel, bo ja szukam czegoś własnie w stylu rotary lub takiego allena ale koniecznie ciężkiego.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
29 listopada 2014 12:21
Magdzior, mam to wędzidło dla swojej kobyły i stanowczo woli je od  pełnego, zwykłego, podwójnie łamanego. Czy ciężkie - zależy co się uważa za ciężkie w sumie. Jak dla mnie to porównywalne do tego co miałam wcześniej - tylko jest cieńsze i lepiej nam leży w folblucim pysku (kobyła ma mało miejsca, tamto było delikatnie za grube jednak). Jak chcesz to mogę Ci oba zważyć na dniach, ale nie wiem czy to coś da 😉
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
29 listopada 2014 13:40
Constantia, ale brązowe chyba i tak mają srebrne okucia ?? Czy się mylę ?


Moja wina nie doczytałam, że nie srebrne 🙂

Paski policzkowe do cyganki Dy'on z podwójnym sznurkiem
Nylonowe paski policzkowe do cyganki Dy'on
Magdzior, mam. Czy jest ciężkie? Hm, na pewno cięższe od podwójnie łamanej pustej oliwki, na pewno lżejsze od pełnego z kauganu/auriganu. In plus B.A. ma przede wszystkim to, że jest bardzo stabilne, dla koni które nie cierpią plastików, latających łączników, składających się wędzideł, etc., jest idealne. To B.A. z obrazka powyżej to zdaje się HKM, który jest dużo Cięższy od wędzideł tego typu z Pfiffa czy bodajże Busse.

W pn przyjdzie mi nowe wędzidło dla Łosia, więc jeżeli chcesz mogę Ci pożyczyć mojego Billy'ego - mam rozm. 13,5 😉
Virdila Dzięki za opinię właśnie tez tak myślę, że z opisu i moich teoretycznych rozważań powinien Unisonowi pasować.

Orzeszkowa O no to już mniej więcej mam orientację, własnie ja szukam czegoś cięższego=stabilnego więc jeśli jest stabilne to powinno pasować, bo potrzebuję właśnie dla konia, który ma problemy z równym oparciem się na wędzidle ciągle wykonuje ruchy paszczą i głową, które ciężko w 100% zamortyzować ręką. Obecnie chodzi na podwójnie łamanym i już i tak w dużym stopniu przepracowaliśmy problem, ale na pewno stabilniejsze wędzidło by pomogło, a pamiętam, że dobrze chodził na segundo z portem, a to jest odrobinkę podobne.
O no to jeśli by to nie był problem to chętnie bym pożyczyła! To odezwe się jeszcze🙂
Gniade   Czy bycie WWO może być fajne?
30 listopada 2014 18:37
Orzeszkowa ja mam wersje z waldhausena które jest czarne i ma tylko wstawki z miedzi na scięgierzu, rdzewieje niestety w miejscu rolki poniewaz jak kon ja obracal to porysowala sie wierzchnia warstwa, stało sie tak juz po PIERWSZEJ jezdzie wiec bylam wsciekla! teraz jak nie posmaruje przed jazda to rolka wogole sie nie chce krecic.
Constantia, oooo !! Cudownie. Dziekuję Ci bardzo serdecznie !
czy ktoś miał do czynienia może z wędzidłem sprengera z dwóch stopów metali? Polecono mi takowe, podobno jest nowe na rynku ale nie mogę go nigdzie odnaleźć 😉
jankesiara, Może chodzi o sensogan? Tylko to chyba jest po prostu jakiś inny metal/ świeżo opracowany stop.
Moze o Dynamic wlasnie? ja mam w razie w.
jankesiara, Może chodzi o sensogan? Tylko to chyba jest po prostu jakiś inny metal/ świeżo opracowany stop.


właśnie też tak myślałam ale wolałam się upewnić 🙂 dzięki
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się