jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

czy ktos sie orientuje, czy mozna gdzies kupic wedzidlo wieksze niz 14,5? i to najlepiej wielokrązek  🙇
Czy mogę prosić jakiś artykuł bądź kilka słów nt dobrego dopasowania wędzidła?Ogłowia? Nie mam tu na myśli rodzaju a bardziej rozmiar, sposób w jaki powinno leżec w pysku, regulacje ogłowia etc coś szczegółowego ponieważ z google nic takiego szczegółowego nie znalazłam. Z góry dziękuje za pomoc
Dziękuje 😉 ja znajdowałam same typu, że musi być dobrze dopasowane...ale co to znaczy dobrze dopasowane to już niezbyt szczegółowo, więc jestem wdzięczna, ale np ten pierwszy link to widziałam i czytałam i to właśnie jest trochę na zasadzie, że ma być dobrze dobrane, ale nie jest napisane co to znaczy to dobrze...natomiast na przed ostatnim już jakieś informacje konkretne także się przydało 🙂
czym wyczyszczę miedź ?  nowe wędzidło, leżało w końskiej szafie nieruszane z 3-4 lata i zaszło miedzią -potrzebuję go na jutro gotowego do użycia. Zaszło jakimś nalotem z którym woda nie może sobie poradzić, ani woda utleniona.
korysindex4, jak zaszło miedzią? Mogła się miedź utlenić - zielony nalot.
przepraszam, źle napisałem.

Miedź zaszła czymś... i o dziwo to nie jest zielony nalot tylko inne plamy.
korysindex4, no ale jakie plamy? Może miała styczność z czymś innym? Może po prostu zrobiły się plamy, ale na nic nie mają wpływu.
jedynie z owijkami, bo była w tej części szafy. Nie wygląda to źle, ale jednak czyste wędzidło w pysku to czyste.  Na pewno nie ma wpływu na użytkowanie.
korysindex4, myślę, że  to zwykłe  utlenianie  się  miedzi  (patyna). Zanim dojdzie  do zielonego  koloru, mija  od kilku  do kilkudziesięciu  lat  😉
Skoro mowa o rdzy... Jeździcie na podrdzewiałych wędzidłach? Czy zawsze wymieniacie? Nie takich brązowych i chropowatych do takiego stopnia, że kółka się nie ruszają 😉 ale na takich lekko przyrdzewiałych, a jeszcze "opływowych" i gładkich. Gdzieś tu czytałam, że niby konie lubią rdzę, ale ja wiem czy to prawda...?
korysindex4, spróbuj... ketchupem. Serio.
Sankaritarina, prawda. I czarne, i błękitne wędzidła (np. Trusty) to zwykłe, rdzewiejące żelazo. Kolorek jest tylko dla pierwszego nabywcy. Nierdzewne... rdzewieć nie powinny.
halo, :kwiatek: 🙂
No, ze stali nierdzewnej to ono raczej nie jest. No nic, sprawdzę i zobaczę jak koń zareaguje.
Uzywa ktos tego wędzidła http://yard-equites.pl/wedzidla/1874-stubben-wedzidlo-anatomiczne.html  ??
Czuć jakąs roznice w porównaniu z podwójnie łamanym 'zwyczajnym' ?
Szukam odpowiedniego wędzidła dla konia który mocno sie zadziera do góry. Przepracowujemy teraz bardziej stabilny, troche mocniejszy kontakt i jesli moge mu jakos ułatwic to chetnie mu ułatwie ta prace. Oczywiscie szukam tego w ramach dodatkowej pomocy, nie chodzi mi tu o ostrzejsze wędzidła które na siłe go sprowadzą na dół. Raczej czegos co zachęca do oparcia i co nie sprawia dyskomfortu w momencie gdy kon wychodzi nad wędzidło.
Evson, sprawdza się często wielokrążek i do tego dwie wodze. 😉
Evson

Z własnego doświadczenia bardzo polecam!!! Zwłaszcza dla koni które "walczą o pysk" zadzierając głowę...
Już podczas pierwszej jazdy widziałam, czułam ogromną różnice. A po kilku jazdach koń przestał się bać wędzidła i przestał zadzierać głowę. Było to dla niego świetne rozwiązanie - bardziej pasowało mu mniejsze i anatomicznie dopasowane. Czasami pożyczam znajomym którzy maja problemy z końmi (walczącymi o pysk na różne sposoby) i naprawdę się sprawdza. Wszyscy są pozytywnie zaskoczeni.  🙂
luizka10 ale polecasz to co ja wkleiłam czy tak jak pisze Liściu wielokrążek?
Liściu dzieki za opinie, możliwe ze sprobuje ale raczej w ostatecznosci, szukam czegos bez dźwigni. Koń lubi skrócić się w potylicy od przytrzymania i owszem opuści głowe ale skraca sie w szyi a mi zupelnie nie o to chodzi. Boje sie ze jakakolwiek dźwignia moze spotęgowac ten efekt, a chodzi mi o to by się przejechał przez szyje do przodu.
Ale moge sie mylic w kwestii wielokrązka bo niezbyt często na nim jezdze (na innych koniach)
Evson, jeszcze jest czarna wodza. Stabilne, ciężkie a "łagodne" kiełzno i czarna.
Liściu dzieki za opinie, możliwe ze sprobuje ale raczej w ostatecznosci, szukam czegos bez dźwigni. Koń lubi skrócić się w potylicy od przytrzymania i owszem opuści głowe ale skraca sie w szyi

A połączenie łagodnego kiełzna (jakie tam koniowi pasuje) i wytok ?  😉
Liściu, wytok na folblucie "pracuje za wolno" 🙂.
Liściu, wytok na folblucie "pracuje za wolno" 🙂.

Aaa dobra rozumiem 🙂

Niestety, też w tym temacie będę szukała już niedługo pomocy coś tak czuje....
Chyba, że się świrowi coś poprawi po długiej przerwie...  🙇 Oby! 🙇
Właśnie kupiłam tego stubbena i wypróbowałam. Świetnie działa ale mnie o co innego chodziło. Przy podwójnie łamanym sprengerze często wywalał język i celował nim w oko ( to nerwus 3/4 anglika ), na pojedyńczo łamanym czasem otwiera pysk. Na tym na razie bardzo dobrze.
Super, w takim razie kupie, nie dowiem sie jak dziala na mojego jak nie spróbuje.
halo czarna na obecny moment nie. Tzn zakładam ją czasem jak chce na totalnie luźnej szyi pojezdzic konia cala jazde w dole. Ale jesli chodzi o kontakt to obecnie nie bedzie mi pomocna. Dlatego że mam za duzo błędów do odpracowania, a kon mi tez nie ułatwia. Na czarnej jest elastyczny jak guma w majtach, i to na takiej która tez jest zupełnie luźna. Na napiętej super ale w momencie oporu on za szybko wycofuje szyje i skraca sie w potylicy i to nie w sposób o jaki mi chodzi. O ile na innych konaich często sięgam po czarną- bo wiem jak jej używać- to w jego przypadku czuje ze mam za mało doswiadczenia.
Dlatego też wielokrążek na razie nie. Nic co moze spowodować ze koń poczuje 'ściane' przed sobą czyli opuści łeb ale sie skróci w szyi na sztywno. To bardzo trduny koń, rasa, budowa, pzreszlosc, charakter mu nie ułatwia ale to moje błędy spowodowały obecny stan i nie chce zadnych półsrodków a jedynie wędzidło które bedzie dla niego przyjazne- ale nie grube dlatego szukam bardziej nietypowych rozwiązań.
Sprobuje jeszcze na obecne wędzidło (normalne podwojnie łamane) nawinąc sealtex bo on bardzo nie lubi- w momencie jak sie wysoko zadrze- czuć jak to wędzidło mu się całe składa. Wiec odrobine je usztywnie w środkowej częsci i zobacze jak efekt.

Dziekuje wszystkim za pomoc  :kwiatek:
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
22 lutego 2015 16:37
Evson, mam w treningu obecnie przypadek bardzo podobny do twojego. Koń jak do mnie przyszedł chodził na wielokrążku na największej dźwigni i wytoku, a i tak było mocno średnio. Bardzo skracał szyję, robił się ciasny, nie chciał dojść do kontaktu odpuścić ani kłębu ani potylicy, a jednocześnie lubił się zrobić czasem nieprzyjemnie nieszanujący jeźdźca. Na czarnej dawało go radę jeździć, ale bez specjalnego szału. Obecnie jeździmy na Pessoa Magic System i w końcu z koniem można poprawnie pracować we wszystkich chodach. To wędzidło Stubbena wydaje się być podobne do Pessoa na pierwszy rzut oka.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
22 lutego 2015 19:47
Słuchajcie..szukam wędzidła z wąsami,w rozmiarze 15,5,koniecznie nie oliwkowego i ze stosunkowo cienkim ścięgierzem ,podwójnie łamanego.
Znajdę coś takiego w ogóle?Fajnie gdyby cena nie zabijała przy okazji ale wiem,że to za dużo szczęścia by było 😁 szukam i szukam i póki co w ogóle nie mogę się dokopać do niczego co spełniałoby wszystkie kryteria 🤔
Marek Gajewski zrobi ci na zamówienie , jakie chcesz , i w dobrej cenie 🙂 http://www.marek-gajewski.pl/page/show/id/14/
Marek Gajewski zrobi ci na zamówienie , jakie chcesz , i w dobrej cenie 🙂 http://www.marek-gajewski.pl/page/show/id/14/

również polecam- zrobią co potrzebujesz 🙂
mnie cena mile zaszokowała zwłaszcza, że ciut je zmodernizowałam 🙂
koszt przesyłki 10 zł to taniej niż na internetowych aukcjach.
bardzo sympatyczny i profesjonalny kontakt.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
23 lutego 2015 21:23
Ooooo super opcja,ten Pan zrobi mi nawet 16! Dzięki bardzo :kwiatek:
ten Pan zrobi mi nawet 16!

16?!  😲 Co wy macie za giganty wielko-pyskie ?!
A ja myślałam, że moje 14,5 to dużo  😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się