jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

keirashara, nie pomyślałaś, że koń może mieć za mało miejsca na język w pysku - stąd pozorne żucie i ślina co może równie dobrze oznaczać próby wyplucia kiełzna... W takim przypadku jeśli nie jeździsz ujeżdżenia celowałabym na kiełzno s porte. Jeśli jeździsz - coś cienkiego, 2 razy łamanego i maksymalnie anatomicznego.
_Gaga - no nie wiem, mam przeciętne wędzidło, może nie ultra cienkie, ale i nie grube, a koń to ślązak ze sporą ilością miejsca w pysku (patrząc po teście z broszurki podrzuconej przez anai), wędzidła wypluć zdecydowanie nie chce, nawet jak ściągam ogłowie to oddaje je niechętnie, w kantarze wędzidła szuka. Chyba inaczej by reagował, gdyby chciał je wypluć, przeszkadzałoby mu, ściąganie ogłowia z wędziłem byłoby na zasadzie "tfu, no w końcu", a nie "o, już? ok, puszczam". Poza tym wydaje mi się, że choć jeden trener ogarnąłby, że żucie jest pozorne, wędzidło nie pasuje, a przerabiałam już kilku, większość mu sprawdzała, czy sprzęt pasuje.Tak myślę, ale może się mylę.
Kurcze, że też nie ma czegoś w rodzaju saddle fittera, ale od wędzideł - jego usługa pewnie wyszłaby mnie taniej, niż ściaganie każdej z opcji po kolei.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
13 kwietnia 2015 19:31
Czy jakas dobra dusza pożyczyłaby mi wędzidło Baucher podwójnie łamane? Pilnie potrzebuję a wszędzie w sklepach internetowych na zamówienie.
Constantia, w Arpavie masz to wędzidło od ręki w 3 czy 4 rozmiarach...
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
15 kwietnia 2015 07:00
_Gaga już znalazłam dostępne od ręki w innym sklepie  🙂 Wybrałam HKM bo do testowania cena przyjemniejsza.
Czy ktoś może wie co to za wędzidło ?
Klami, dzięki 🙂 zaciekawiło mnie to wędzidło a tyle się tego naszukałam.
anetakajper   Dolata i spółka
23 kwietnia 2015 07:51
Czym różni się działanie wodzy dopiętych do wielokrążka w dwa poniższe sposoby (sorry za jakość schematów  :hihi🙂. Jak coś to w obu przypadkach jest to pojedyncza wodza przypięta do kiełzna za pomocą łącznika (te "uszy" na schemacie)?
do górnego kółka (rys. 1) przypina się pasek policzkowy nie wodze.
w zależności od miejsca przypięcia wodzy mamy różną siłę dźwigni
(im niżej tym mocniejsze działanie)
Frans widziałam wodzę przypiętą do tego górnego kółka, trenerka skoków w zaprzyjaźnionej stajni tak jeździ i wydaje mi się że gdzieś indziej też już to widziałam. W tej wersji do tego małego kółka wchodziły na raz dwa paski - łącznik do wodzy i pasek policzkowy 🙂 Zaciekawiło mnie to bo wcześniej spotkałam tylko przypinanie do tych dolnych kółek - tutaj nie mam wątpliwości co jak działa. A to jakieś dziwo straszne, i się zastanawiam w jakim celu mogło to służyć??
anetakajper miałam takie wędzidło i ogólnie nie ma efektu wow, w zależności co potrzebujesz, jest o tyle wygodne, że masz kilka możliwości zapięć, na różnej dźwigni, dodatkowo te kółka działają jak wędzidło z wąsami
Miał ktoś styczność z wędzidłem łańcuchowym? Jeśłi tak to możecie się podzielić spostrzeżeniami? Byłabym wdzięczna 🙂.
Szukajka mi nic nie wypluwa.
Chodzi mi o takie klik
akselka, jak wpiszesz "waterford " to wyszukiwarka  ze dwie  opinie  Ci wypluje.
Dzięki!
Poszukuje wędzidła kauczukowego 🙂 najchętniej taniej niż w hooksie , ktoś ? coś ? :kwiatek:
A używał ktoś tego wędzidła Harry's Horse - pełna podwójnie łamana oliwka ze słodkim łącznikiem? Martwi mnie ta jego naturalna korozja - po jakim czasie się tworzy? I czy jest wtedy chropowate?
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2015 06:45
Muszę się upewnić
To wędzidło zapina się czankami do góry?
http://www.pasi-konik.pl/pl/p/HKM-Wedzidlo-Baucher-podwojnie-lamane-z-argentanem/1410
anetakajper, tak ... i to w sumie nie są czanki.
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2015 06:59
Gaga Dzięki  :kwiatek:
Wędzidło podwieszane 🙂

Baucher po prostu 😉 jeżdżę jednego konia na takim ...
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2015 08:07
Gaga i jak chodzi? jaka jest różnica między "zwykłym" wędzidłem a to Baucherem?
Na jakim wcześniej jeżdziłaś? Czy koń miał z czymś problem że zmieniłaś na Bauchera?
Tak, koń generalnie trudny do jazdy, uciekajacy nad / za wędzidło, uderzający w rękę, brykajacy, ponoszący. Wcześniej chodził na: oliwce pojedynczo i podwójnie łamanej, zwykłym podwójnie łamanym pełnym ze śliniankami, korekcyjnie na wędzidle z wąsami, na hacku (próba - niezbyt udana). Od ok roku na Baucherze Stubbena (ze słodkiego metalu) jeździ mi się w miarę dobrze (jak na tego konia, ba bywa spektakularnie czasami). Jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić na ile jest to zasługa szkolenia, na ile kiełzna, na ile tego, że na wędzidle za taaaką kasę to przecież musi dobrze chodzić  😁
_Gaga pomysl jakby chodził w wędzidła Sprengera!  😀
kajpo, ee byłoby za nudno pewnie 😉 na treningach
Baucher Sprengera kosztuje ponad 6 stówek  🤔wirek: wolałam to wydać na trenera  😉
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2015 09:01
Gaga mam coś podobnego na jeżdzie. Jeżdziłam na wąsach, podwójnie łamanym wędzidle, na prostym, na plastiku no i czasami jest naprawdę fajnie, ale jak zobaczy coś (wystarczy pies inny niż mój) to się jara, podnosi się wtedy tak wysoko i nie reaguje na nic :/ taki kogut się robi 😉  Lubi uciekać spod tyłka. Nie chcę jej na siłę zwalniać bo to 4 latek do tego 180 cm. Jej siostry były podobne, ale zawsze po 4-5 miesiącach dochodziłam z nimi do jakiejś stabilności. U niej stabilności i akceptacji brak :/

Próbowałam 4-5 jazd na lużnej czarnej i jak zobaczyła coś to się trochę nadziała. Ale co mi z czarnej :/ nie lubię takich wynalazków.

Nie wiem czy to nie będzie dla niej za szybko na takie wędzidło?
anetakajper, widuję wiele dość młodych koni w WKKW na Baucherach. A to najlepiej wyszkolone konie w sporcie jeździeckim (inaczej: najbardziej wszechstronnie wyszkolone) 🙂 , zatem to raczej jakoś specjalnie nie szkodzi 🙂 i to wędzidło nie jest jakieś ostre. Na pewno lepsze od wszelkiego rodzaju wielokrążków...
anetakajper   Dolata i spółka
15 maja 2015 09:09
Gada To spróbować nie zaszkodzi 🙂 Dzięki
Potwierdzam Bauchery to zazwyczaj trochę lżejsza dźwignia tzn. słabiej działająca niż wielokrążek a jednak dźwignia.
Fajne jest to, że można je mieć na odznaki i na ujeżdzeniu.
Ale bauchery tez mogą mieć krótka "czankę" i dłuższą. Te z krótką to jak dla mnie prawie nie działająca dźwignia - bardzo lekko. Te z dłuższą już maja działanie mocniejsze w połączeniu z cieńszym wędzidłem mogą już działać trochę ostrzej.

Podwójnie łamanego =, grubszego Bauchera z króciutką czanką dawałam na zawody ujeżdzeniowe na szkółkowca i super się sprawdził mimo delikatnego pyska.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się