Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia

Perlica na tym koniu pojedzie te 120 cm i worek ziemniaków, byleby nie spadł, obserwuje ją od roku na okolicznych parkurach, fajna, szczera kobyła, tylko no właśnie - ta cena  😕 ale wiosną była za 80 tys 🙂
... że się tak wetnę, bo nie mogę.

http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/60783?rasa=25

Przepraszam, jakiej maści?  😂 😂 😂 😵
Murat-Gazon, a co dziwnego w maści siwo-srokatej?
Nic, pod warunkiem, że ta klacz nie jest arabką. 😉
Srokata jest albo jak się położy na kupie albo jak mokra 😉
"bez pochodzenia. Bardzo dobra matka" - konia bez pochodzenia rozumiem że się zdarza, rozmnażania konia bez pochodzenia - nie bardzo

no chyba, że to kompletnie niespotykana siwosrokata arabka  🤣 od takiego egzemplarza dzieci to skarb genetyczny ...
Hmm widziałam kiedyś na pierwszy rzut oka siwka,ale jak się okazał wg opisu paszportu był siwo-srokaty bo miał gdzieś plamę na brzuchu. Jakieś tam są zasady tego że kin jest srokaty.
"bez pochodzenia. Bardzo dobra matka" - konia bez pochodzenia rozumiem że się zdarza, rozmnażania konia bez pochodzenia - nie bardzo

Zwykle w 100% bym sie zgodzila, ale w przypadku arabow.... znam osobiście rewelacyjna uzytkowo klacz, ktora, podobno z powodu opoznienia w zlozeniu dokumentow, jest NN. Wlasciciel (ktory nie jest jej hodowca) staral sie o uznanie pochodzenia na podstawie badan genetycznych... bez skutku, arabiarze byli nieublagani, mimo sukcesow w konlursach malych koni. Córka (tez arabka) tej klaczy rowniez chodzi skoki. I one kompletnie bronią sie uzytkowo, a NN wynika tylko z bardzo ortodoksyjnego podejscia ksiegi stadnej.
U arabów bardzo łatwo jest koniowi zostać NN-ką. Wystarczy, że hodowca nie dotrzyma terminów, nie ma kompletu papierów albo cokolwiek jest niezgodne z przepisami, i nie ma mowy o wpisie do ksiąg. I nie da się tego wpisu uzyskać żadną inną metodą w późniejszym czasie. Można co najwyżej zyskać papier poświadczający najbardziej prawdopodobne pochodzenie (czy jak to tam dokładnie jest sformułowane), ale wpisu nie będzie.
Natomiast nie zmienia to faktu, że nie ma srokatych arabów.
Oficjalnie. 😉 Bo nieoficjalnie część koni prawdopodobnie przenosi ukryty gen sabino - zdarzają się bardzo duże odmiany na głowach, bardzo wysokie skarpety i białe plamy na brzuchach.
No i jest (był) jeszcze Khemosabi. 😉
Jak już tak o maściach, to https://www.olx.pl/oferta/aktualizacja-piekny-kucyk-o-rzadkim-umaszczeniu-sprzedam-zamieni-CID103-IDl8odv.html#47bbc8b427 Poprawcie mnie, bo może się mylę... Ale ja nie widzę nić, niezwykłego w tym umaszczeniu.
No raczej często nie widuje się kucyków takiej maści, ja przynajmniej nie widziałam nigdy. Tak więc można to uznać jako atut w ogłoszeniu.
Murat-Gazon, czyli mogą być genotypowo srokate araby?

To dopiananie wędzidła do kantar to czysta oszczędność- nie trzeba ogłowia kupować ani tracić czas na pasowanie i zakładanie 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
16 lutego 2018 19:03
Murat-Gazon, a przypadkiem takie duże odmiany to nie splash white? Nie wiem jak u Arabów, ale AQH są pozbawione laciatych genów, wyjątkiem jest linia gunnera właśnie ze splash white, który daje tym koniom wpis podwojny (aqh i aph, pod warunkiem ze oboje rodzicow to aqh). Gen nie jest traktowany jako laciatosc a jako wielka odmiana (czasem pokrywajaca calego konia), do tego może nieść gluchote, szczegolnie jeśli odmiana dotknie ucha.
Splash white jest tez chyba u PRE, Kasia Okrzesik fotografowala cale stado w hiszpanskiej hodowli właśnie koni z tą odmiana, bardzo nietypową jak na pre

A laciate-laciate 'araby' to chyba w Stanach maja 😀
Ja izabelowatych kucykow tez nie widzialam, wsrod 'klasycznych' koni to raczej rzadkość a np wsrod aqh palomino jest na pęczki, za to ze świecą szukać siwka 😉

O takie coś wypluwa internet 😀

smartini Amerykanie mają własną księgę stadną srokatych arabów, to się nazywa bodajże pintabian i nie jest nigdzie poza USA uznawane za konia czystej krwi arabskiej.
Nie czytałam nic o splash white u arabów, chyba to nie to, natomiast były robione badania genetyczne potwierdzające występowanie genu sabino w populacji. Tak samo udowodnione jest występowanie wzoru rabicano i ogona skunksa (w bardzo delikatnej wersji ma to zresztą moja ruda). Poniżej też ładny przykład araba mającego na 90% gen sabino - wysokie odmiany, jedna chyba dochodzi prawie do pachwiny, nawet biała plama na brzuchu jest.
http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/41637

vissenna   Turecki niewolnik
16 lutego 2018 19:23
smartini w USA to wszystko wyhodują. Z tym, że jak kiedyś czytałam to to jest takie 99% araba, bo żeby wprowadzić do arabów gen srokaty, to trzeba było kryć czymś spoza rasy.  😉
vissenna, marysia - genotypowo występuje sabino i daje takie efekty (konie uznawane w rasie na całym świecie) jak poniżej:
linia pochodząca od Khemosabi http://www.khartoonkhlassic.com/
(i dalej można prześledzić konie z tych linii - mają charakterystyczne imiona ze zbitkami spółgłosek "kh" i "rh"😉
Rhocky Rhoad, Rhoad Rhave - http://chasenit.com/page21.html

A tu ciekawostka - kary rabicano 🙂
Smok10, właśnie nie, bo ja mam konie dla przyjemności tylko własnej i nie sprzedaję ich.
Ale wiem jakie są koszty utrzymania konia startującego międzynarodowe, który jest prawidłowo żywiony i zadbany.


No i teraz już także wiesz ile taki dobrze zadbany i odżywiony koń sportowy kosztuje .  😁
smartini   fb & insta: dokłaczone
16 lutego 2018 19:38
vissenna, dlatego dałam w cudzysłowie 😉 amerykanie mąja wszystko lacznie z miniaturowymi krowkami (przeslodkosc), do arabow dolali bodajże Pinto, żeby uzyskać laciate geny 😀 taka ciekawostka raczej
Murat-Gazon, czyli mógłby być siwo-srokaty (skoro gen sabino jest uznawany na całym świecie)?
marysia a jakbyś to udowodniła? One nie mają plam na ciele jak typowe srokacze, więc nie byłoby tego widać na podstawie różnych kolorów skóry na tułowiu konia, a ewentualne odmiany widoczne przed wysiwieniem nie są dowodem na nic. Plus nie słyszałam o ani jednym przypadku wystąpienia podejrzeń występowania genu sabino u siwego araba - potwierdzone praktycznie tylko u kasztanów, sporadycznie u gniadych i raczej właśnie w Stanach, pojedyncze egzemplarze kare. A trochę na ten temat czytałam, bo mnie interesował temat utajonych genów różnych rzeczy u arabów z racji posiadania araba z dwoma nietypowymi genami o efektach widocznych wizualnie. 😉
Nawet gdyby założyć, że ta klacz to jakiś ekstremalnie rzadki przypadek wystąpienia takiego połączenia genów (sabino + siwienie), to bez badań genetycznych twierdzenie o tym jest totalnie niemożliwe do udowodnienia i kwalifikuje się moim zdaniem pod śmieszność. Natomiast dotychczasowe badania nie potwierdzają takiej możliwości.
A badania z krwi na posiadanie tego genu?
Trzeba by zrobić i to byłby jedyny dowód. Jakoś wątpię, żeby tej klaczy zrobiono. I jak pisałam wcześniej, byłby to chyba pierwszy potwierdzony taki przypadek. 😉
Ja robiłam na tobiano klaczy z trzema krotkim skarpetkami, choc wszyscy sie zapierali, że to mało możliwe. Z przekory zrobilam, bo to nie mialo zadnego znaczenia.
A co do tego konkretnego konia: chodzilo mi wlasnie o to, że jest to hipotetycznie możliwe.
Oglądam tego konia poraz kolejny i chyba ślepa jestem, gdzie ten koń jest srokaty czy siwo srokaty  🙄 ?
Jest siwosrokata
No raczej często nie widuje się kucyków takiej maści, ja przynajmniej nie widziałam nigdy. Tak więc można to uznać jako atut w ogłoszeniu.


Sa izabele, nawet w Polsce. Chyba najbardziej znanym izabelem byl Deinhard B, a obecnie super sobie radzi NK Cyrill. Fajnie umaszczone kucyki byly zawsze - jako mloda nastolatka bylam absolutnie zakochana w jelenim Power and Paint.
Oczywiście w genetyce niemal wszystko jest możliwe, łącznie z wystąpieniem spontanicznych mutacji, ale ponieważ jak do tej pory żadne badania nie potwierdzają takiej możliwości, to prawdopodobieństwo, że ta klacz jest siwo-srokata, jest statystycznie żadne. Póki więc nie ma na to potwierdzenia badaniami genetycznymi, będę stała na stanowisku, że nie jest.
Być może się mylę, ale nie sądzę.
Murat siwo-srokata jest, bo widać na zdjęciu. Czystą genetycznie arabką być nie musi, zwłaszcza nie mając udokumentowanego pochodzenia.
To jak moja arabka czysta genetycznie 🙂 siwa w chreczce, ma 2 ciemne plamy na zadzie, to też mam mówić że jest siwosrokata ? 😎
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się