własna przydomowa stajnia

abbigail, a na terenie są inne budynki? Pomyśl sobie gdzie postawisz tą stajnię, bo musi być zachowana odległość od granic i budynków mieszkalnych sąsiadów.
abbigail   jak konia kocham... już nigdy się nie będę nudzić
24 lutego 2017 16:39
Trudno to nazwać budynkami, bo to stare już rozpadające sie drewniane 2 szopy. Sytuacja jest w ogóle troche śmieszna.. Bo ileś lat już temu  sąsiad się pobudował na tej działce którą chcemy kupić. Ale w ramach rekompensaty powiedzial obecnemu właścicielowi, ze pokryje wszelkie koszty geodety itp i jak widzicie na mapie, oddał część swojej działki. Kiedyś tak się robiło, to było powszechne. Teraz trzeba to prostować.  Stajnię planuję trochę dalej od domu, niż stała ta szopa.

https://zapodaj.net/da73c91077d31.jpg.html
Heh to taka ciekawostka. Mamy stajnie a za stajnia w naszym plocie sciane garazu sasiada  😜 Jesli zaczyna, ze za blisko stoi stajnia - przypominam mu , ze sciana garazu wogole nie powinna stac, gdzie stoi  😁
abbigail   jak konia kocham... już nigdy się nie będę nudzić
28 lutego 2017 13:06
Dobry sąsiad jest na wagę złota. I przypilnuje kiedy trzeba i poratuje.
Prosze o szybka rade. Potrzebuje nawiezc pastwisko . gleba sucha,piaski ,pod lasem. Chcialabym lupic saletre amonowa i jakos w marcu nawiezc. Dobry pomysl?
Tylko saletrę? Jakie ph - saletra należy do nawozów zakwaszających. Inne nawozy? Co z fosforem i potasem?
Rosnie od cholery szczawiu wiec gleba kwasna? No sama nie wiem czym to nawiezc....
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
28 lutego 2017 15:54
To i ja zapytam o pastwisko, a raczej padok. Po zimie wygląda kieeepsko, mamy fatalną glebę, gliniastą i zrobiło się na większej części ogromne błoto. Jak mogę to troszkę uratować? Jest to wybieg na którym stoi stajnia, największe błoto jest przed wejściem i na dłuższej części wybiegu, gdzie pod sosnami konie zrobiły sobie "pokój dzienny". W przyszłym tygodniu zrobią mi mostek na łąki, chcę im już teraz odgrodzić tam kawałek pastwiska żeby zreanimować to pod stajnią zanim zaczną zostawać na noc na zewnątrz (muszą zostać pod stajnią bo mam porządne ogrodzenie, a pastwisko jest poza podwórkiem i nie odważę się zostawić koni tam na noc). Chcemy te części gdzie jest najbardziej zdeptana ziemia przejechać glebogryzarką i dosiać trawę. Nie spodziewam się, że wyrośnie bujna ale dobrze by było żeby choć troszkę się tam coś odbiło. Nawozić to wcześniej? Kiedy i czym? Nie znam się kompletnie 🙂 Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo siać już chyba by się przydało na dniach 🙂
rosek0 - to radziłabym Ci na początek zwapnować - przy dużym zakwaszeniu stosowanie jakichkolwiek nawozów mija sie z celem - rośliny i tak nie będą w stanie przyswoić a tylko wywalisz kasę w błoto. W tym artykule po prawej masz obrazek o zależności odczynu i przyswajania składników pokarmowych przez rośliny:
https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/co-decydujace-o-efektywnym-nawozeniu/kilka-uwag-o-wapnowaniu.html
Robaczek M. - tu o podsiewie:

http://www.zotdwikozy.pl/index.php/aktualnosci/55-renowacja-uzytkow-zielonych-metoda-podsiewu
Dzieki! A powiesz mi jeszcze ile po wapnowaniu mozna wpuszczac konie na pastwisku?
My wapnowaliśmy pastwiska kredą, przed deszczami, po tygodniu nie było śladu po granulkach, po jakichś 2-3 tygodniach wypuszczaliśmy (wapnowanie na jesieni).
Z tym, że wapnujemy w miarę regularnie, wiec i dawka mniejsza. No i w naszych rejonach wypas zaczyna się od maja - wcześniej nie ma sensu koni puszczać, bo więcej zniszczą niż się najedzą 😉
Dziekuje Ci bardzo :kwiatek: a jak wapnowaliscie?jest sens wapnowac hektar recznie?
zielona_stajnia, a jaki powinien być odstęp czasowy pomiędzy wapnowaniem a nawozem azotowym? Zastanawiam się czy jest sens teraz sypnąć wapna a za miesiąc nawóz azotowy. Czy wapnowanie już odpuścić i zostawić na jesień?
My nieskromnie 😉 dysponujemy ciągnikami, bo mamy obecnie prawie 40ha.
Wszystko zależy od wapna - granulowane rozsiewaliśmy rozsiewaczem dwutalerzowym, do sypkiego (na próbę wzięliśmy jeden samochód na jesieni) pożyczaliśmy rozsiewacz Piast, ale mimo ciągników i hektarów jak nam dwa big bagi zamokły i nie szło przez rozsiewacz to jechaliśmy jakiś hektar ręcznie. Nie wiem jak to rokminić np. przy pomocy auta, ale my założyliśmy do ciągnika zbitą z desek platforemkę (lokalnie wołają na taką konstrukcję smyk), na to kastry budowlane, łopatami wapno do kastr i heja na pole, ciągnik na roboczy bieg i "zasiali górale" - 2-3 godzinki i było wysiane w dwie osoby, a że było zbrylone to przy okazji kupa śmiechu 🙂 Zresztą, chcieć to móc - pierwszy rok po przeprowadzce jak mieliśmy krucho z kasą to ręcznie sama posiałam ponad 6 hektarów pastwisk dla koni, bo nie mieliśmy na remont ciągnika. Zeszły 3 dni, ale robota była zrobiona, trawa wyrosła.

bera7 - jeśli wapna nie przykrywamy ziemią czyli tak jak na łąkach/pastwiskach to 6 tygodni odstępu, przy uprawie minimum 4 tygodnie.
zielona_stajnia, dzięki, to poczekam do jesieni.
Nie wiem gdzie  szukać, jesli nie tu, to przepraszam.

Wstępnie rozgladam sie za stajnią przydomową, gdzie koniki maja najlepiej na świecie, jak najbliżej warszawskiego Wilanowa, gdzie przyjmuje sie konie/konia na pensjonat, względnie na juz (na za miesiąc).
Czy ktoś moze moglby nas przygarnąć ewentualnie, albo znacie takie super miejsce godne polecenia gdzie mogłabym sie odezwać w tej sprawie?
Czy ktoś z was orientuje się jak to jest z przepisami dotyczącymi dzierżawy gruntów od gminy.
Mam wydzierżawioną działkę na okres 1 roku od gminy. Dzierżawa kończy się 15 marca 2017 roku. Już teraz została wywieszona na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy informacja iż działka ta    zostaje wydzierżawiona bezprzetargowo na okres 1 roku ( niestety nie mi). Chciała bym przedłużyć umowę dzierżawy lub wydzierżawić ją po raz kolejny ale w tej sytuacji nie wiem czy mam jeszcze jakie kolwiek szanse?
Nie wiem gdzie  szukać, jesli nie tu, to przepraszam.

Wstępnie rozgladam sie za stajnią przydomową, gdzie koniki maja najlepiej na świecie, jak najbliżej warszawskiego Wilanowa, gdzie przyjmuje sie konie/konia na pensjonat, względnie na juz (na za miesiąc).
Czy ktoś moze moglby nas przygarnąć ewentualnie, albo znacie takie super miejsce godne polecenia gdzie mogłabym sie odezwać w tej sprawie?


To raczej do wątku o stajniach podwarszawskich. Tu o własnych bojach z końmi przy domu piszemy  😉

http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,46.21330.html
Sens sypania teraz wapna a za miesiąc azotu jest o tyle. że jedno drugiemu wtedy nie przeszkadza. Ale skutki wapnowania zobaczysz tak, czy siak dopiero za kilka miesięcy.
rollnick, 4 tygodnie wystarczy?
Dołączam się do pytania kaloe , z tym, że my chcemy dzierżawić pastwiska od właściciela prywatnego, w zamian za płacenie podatku za te grunty. Czy jako nie-rolnik, mogę spisać umowę dzierżawy? Czy lepiej "na gębę" się umówić?
Ja bym spisywała umowę - każda osoba fizyczna ma do tego prawo - bo na gębę to w każdym momencie gościu może sobie odwidzieć. W umowie wpisujesz kwotę, termin wypowiedzenia, czas umowy itp. Jeśli gościu bierze dotacje i jest na KRUS to Ci na to pewnie nie pójdzie - umowa dzierżawy oznacza, iż Ty użytkujesz grunt, a więc masz prawo do dopłat, a jeśli podpiszesz umowę na 10 lat, ostemplujecie u Burmistrza i złożycie w Starostwie wówczas w ewidencji G-B zostajesz wpisana jako "władający" i z takimi kwitami idziesz do KRUS (jeśli chcesz) i tadamm jesteś rolnikiem pełną gębą 😉
zielona_stajnia dziękuje 🙂
Mnie tam na byciu rolnikiem nie zależy, na dotacjach również nie. Bardziej zależy mi na użytkowaniu gruntu, bez konieczności tłumaczenia się wszystki dookoła, dlaczego właśnie tam stoją moje konie. Na drugim kawałku chcę zrobić cos a la ujezdzalnie 🙂 no i tez mi zalezy zeby nikt mi sie w to nie wpierniczał
Bera, popatrz np. na to:

http://allegro.pl/saletra-wapniowo-amonowa-yara-bela-nawoz-25kg-i6143164852.html

To jest saletra z dodatkiem związków wapna. A zatem o jakiej karencji w ogóle mowa ?.... 🙂

Siej saletrę i nie marudź 🙂 Gleba trochę wapna dostanie tak, czy siak. A z prawdziwym, porządnym wapnowaniem poczekaj do późnej jesieni, niech wapno przez te kilka miesięcy między jesienią i wiosną spokojnie wchłania się do gleby.
Należy unikać stosowania na użytkach zielonych siarczanu amonu, a przede wszystkim saletry wapniowej, szczególnie na pastwiskach, gdyż sprzyja ona gromadzeniu się w runi azotanów. Azotany są bardzo szkodliwe dla zwierząt.
żródło
Należy unikać stosowania na użytkach zielonych siarczanu amonu, a przede wszystkim saletry wapniowej, szczególnie na pastwiskach, gdyż sprzyja ona gromadzeniu się w runi azotanów.
7% CaO - zaiste powalająca ilość wapnia  🤣
Edit - Pisałyśmy równo z _Gagą 😉
zielona_stajnia, z tym ,że nie chodzi o ilość wapnia a o gromadzenie azotanów, które wynika z przemian biochemicznych w roślinach przy udziale wapnia.
Podałam źródło naukowe, bo nie wkleję cytatu z książek Pana Grześkowiaka...
Osobiście m ufam w pełni i w czasach przydomowej stajni - on pomagał mi dobierać nawozy do gleby i trawy i - efekty po jakimś czasie były wręcz niesamowite...  😍

edit: aaa bo Cię nie zrozumiałam
RZEczywiście 7% to nie jest wapnowianie gleby, za to saletra wapniowa się na pastwiska nie nadaje...
Drodzy wielbiciele koni!
Możliwe jest że w tym roku będę posiadać konia. Jednak jest warunek - koń trzymany w stajni przydomowej.
Miejsce mam - oborę po cielakach można przerobić na boksy i jeszcze zostanie miejsca.
Będę budować boksy - jakie wymiary na konia typu sp, ślązak? Spotkałam się z 2x3 m oraz z 3,5x3,5m.
Boksy będą z desek - czy w typowym Praktikerze kupię zwykłe deski?
Jak będę używać desek do boksów malować je jakimiś farbami ochronnymi?
Ile m2 pastwiska starczy na 2 konie?
Na ile godzin konia wypuszczać na pastwisko w odpowiednie pory roku?
Jak przymocować drewniane deski do ściany z cegieł?
Czy dobrym pomysłem jest wydzierżawić komuś drugiego konia (stałby samotnie, tyle z pracą z nim że by na pastwisko wychodził, może co 2/3 dni jazda, co 2 lonża)
/ew Czy dla konia starczy do towarzystwa szetland?
Czy muszę mieć jakiś papier aby robić oprowadzki w domu/ na festynach?
Ile razy dziennie musiałabym wstawiać do boksu konia wodę w ilu litrowym wiadrze?
Proszę również o wypisanie rzeczy potrzebnych do boksu - mam na liście żłób x2; wiadra x4 (w tym 2 duże na wodę); tabliczka z nr telefonów do weta, mnie, rodziców, kowala i osoby która mogłaby jak najszybciej przyjechać w razie wypadku, alarmowe; apteczka, kantary i uwiązy; kopystka; lonża; pasza; siano; słoma;
Czy dobrym pomysłem jest umieścić owies w skrzyni plastikowej jak na zabawki dla dziecka? W pomieszczeniu gdzie koń nie ma dostępu
Minimalne wymiary na korytarz między boksami
Z góry dziękuję.
Doświadczenie z końmi mam - jeżdżę 4/5 lat, miałam konia pod opieką, w dzierżawie, karmiłam konie wg rozpisek, wypuszczałam na pastwisko i wiele innych rzeczy których teraz nie pamiętam :p
Kup sobie książkę "Hodowla koni", tam masz wszystko, oprócz info o oprowadzankach i o cenie desek 😉
Nie chcę być złośliwa, ale jeśli piszesz, że masz doświadczenie w opiece nad końmi, to połowa z tych pytań nie powinna się tutaj pojawić 😉
Na przykład długość padokowania. Im dłużej, tym lepiej w zasadzie. Chyba, że pogoda nieciekawa, na przykład mocno leje i do tego wieje.
Jeżeli chodzi o oprowadzanki na festynach czy w domu, to najbezpieczniej mieć papier instruktora. W razie gdyby coś się stało, bez papierka można mieć nieprzyjemności.
Jeżeli chodzi o wszelkie informacje techniczne o wymiarach boksów, szerokości drzwi, korytarzy stajni i wysokości, to tak jak pisze megane znajdziesz to w książkach o Hodowli koni, albo po wbiciu w google, wyskoczy Ci cała masa stron. W tym wątku zresztą nie raz były poruszane kwestie wymiarów, więc można poszukać przez wyszukiwarkę 🙂
Dobrze jak koń za towarzystwo ma drugiego konia, więc dlaczego nie miałby nim być szetland? 😉
Co do wody, najlepiej jak koń ma stały dostęp do wody. Jeżeli nie, to należało by mu tą wodę w wiadrach donosić dosyć często.
Co do budowy stajni czy boksów, jeżeli nie masz o tym pojęcia i nie znasz nikogo kto takowe pojęcie posiada, to lepiej jednak wynająć fachowców, zamiast uczyć się z internetu 😉
Co prawda ja, nie mając żadnego doświadczenia w wylewaniu podłóg i stawianiu przegród, murowałam i robiłam wylewkę sama, ale miałam za pomoc mojego męża, który w takich technicznych robotach jest dobry.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się