Jakie pasze dajecie swoim koniom?

to sa dwie zupelnie rozne pasze i ciezko oceniac, ktora jest lepsza. olimpic to pasza sportowa a basic podstawowa. jesli kon wymaga dodatkowej energii to olimpic, jesli nie, to basic.
Ostatnio z braku meszu Havensa kupiłam mesz St.Hippolyt'a i muszę powiedzieć że jest o niebo lepsze 🙂 Nawet mi bardziej smakuje 😉
też podaję hippolyta. Konie bardzo chętnie jedzą, pysznie pachnie i bardzo ładnie wygląda 🙂
A ja mam pytanie z innej beczki trochę,mianowicie

Jak karmić konia po zabiegu dentystycznym - wyrwaniu wilczaków?
Moczyć owies? odstawić łuskę? czy zostawić na samym sianie?
Umie mi ktoś coś powiedzieć na temat paszy HÖVELER Terabb E Standard? Dostałam ją na zawodach, wiem tyle, że to granulat dla koni średnio pracujących, ale nie mam pojęcia, czy mogę zastąpić nią skarmiane do tej pory Musli dla koni sportowych Sukcesa + biotynę?
Ktoś stosował, wie, co to za pasza?

Będę wdzięczna za wszelkie informacje, na stronie, niestety, mało pisze, poza składem - podanym nie do końca tak, jak bym chciała... 😉
A my znowu będziemy na Spillersie. Niestety to była jedyna pasza która mojego super konia nie przebiałkowiała.

Wytłumaczcie mi jak koń który zjada może 1,5 kg owsa dziennie z niewielką ilością sieczki może na jednej jeździe robić 12 razy kupę?? I to taką całkiem całkiem za każdym razem... Nie wiem jak on by wyglądał gdyby jadł normalne porcje...
Mialam takiego konia, jadl z 7kg owsa, i miarke musli , bo wielki byl, ale robil kupe normalna z 10 razy na zwyklej jezdzie. Smialam sie zawsze ze na kwarc to sie nie nadaje ,hahahah
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
14 stycznia 2013 23:11
A my znowu będziemy na Spillersie. Niestety to była jedyna pasza która mojego super konia nie przebiałkowiała.

Wytłumaczcie mi jak koń który zjada może 1,5 kg owsa dziennie z niewielką ilością sieczki może na jednej jeździe robić 12 razy kupę?? I to taką całkiem całkiem za każdym razem... Nie wiem jak on by wyglądał gdyby jadł normalne porcje...


Kupa bierze się  głównie z włókna, im więcej koń je słomy i siana, tym częściej robi kupę 😀
 
ms_konik, to w naszym przypadku średnio pasuje, koń nie wyjada spod siebie, a siana dostaje normalnie, niezbyt dużo.

crazy no my na hali mamy jak na kwarcu zasady, musimy zbierać. Wyobraź sobie jak jestem sama na hali jak jest wesoło ;P
a siana dostaje normalnie, niezbyt dużo.
normalnie to właśnie powinno być dużo  🙄
Martuha, zależy od konia, tego co dostaje oprócz siana, kiedy, jak gdzie ile. Gdyby mój koń dostawał do oporu siana, to by chyba już padł z powodu otyłości albo by się maksymalnie przebiałkowił.
mtl   I M Equestrian
15 stycznia 2013 18:39
[quote author=ms_konik link=topic=25.msg1650638#msg1650638 date=1358205100]
A my znowu będziemy na Spillersie. Niestety to była jedyna pasza która mojego super konia nie przebiałkowiała.

Wytłumaczcie mi jak koń który zjada może 1,5 kg owsa dziennie z niewielką ilością sieczki może na jednej jeździe robić 12 razy kupę?? I to taką całkiem całkiem za każdym razem... Nie wiem jak on by wyglądał gdyby jadł normalne porcje...


Kupa bierze się  głównie z włókna, im więcej koń je słomy i siana, tym częściej robi kupę 😀
 
[/quote]

mój czeka az pójdzie do boksu, a siana/sianokiszonki ma ile chce  😁
Piorek po ponad miesiącu jedzenia granulatu Masters przyjemnie się zaokrąglił i ma jabłka na zadzie. A on z tych bezjabłkowych. Ja jestem zachwycona 🙂
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
15 stycznia 2013 19:00
Burza nie rozniosło go energetycznie? Podlinkujesz?
lizzy, czemu miało go roznieść? ma tyle samo MJ co Vito które Piorun jadł prawie dwa lata 🙂
Dla zainteresowanych żarciem ochwatowym/cukrowym zrobiłam porównanie składów St Hippolyt Equigard/Marstall Vito/Masters Struuktur w tabelce.
Ja jestem nieustannie zachwycona  Formula Gold Balancerem Red Millsa. Koń dostaje 1/2 kg dziennie plus 2 kg owsa i sieczkę i wygląda jak pączek w maśle. Balancer jest bardzo bogaty w witaminy i poprawia przyswajanie paszy. A worek wystarcza na 40 dni. 😅
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
15 stycznia 2013 19:23
Burza nie wiem, tak pytam 🙂
Martuha a niekoniecznie... np. mój koń nie powinien dostawać dużo siana, a wręcz częściej a w malutkich ilościach, bo je na tyle dużo treściwych, że później zje 1/2 siana, a resztę podepcze i obsra, a nawet jej się zdarza obsikać. Będzie musiała dostawać w siatce, bo tak marnuje to siano, że aż szkoda.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
16 stycznia 2013 10:02
Burza a co jecie? Ja się od jakiegoś czasu przyglądam Mastersowi - bo chce zmniejszyć ilość owsa w diecie mojego konia, i jednocześnie nie zabić portfela. My chwilowo wróciliśmy na Marstalla seniorowego, wcześniej jadł najzwyklejszego Hartoga - obie pasze warte swojej ceny 🙂
bjooork powtórzę się ale żeby nie zabić portfela polecam wysłodki i otręby. Mój mamut dostaje tylko 1,5 kg owsa dziennie, wysłodki, otręby i full siana. Efekt taki, że jak pójdzie wiosną na trawę to będziemy musieli chyba się za odchudzanie zabrać
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
16 stycznia 2013 10:12
archeo no nie mów że tęsknisz za fit-Tunisem, a wysłodki wdrażamy wdrażamy - chce zastąpić nimi owies bo już dziadkowi coraz gorzej w dekiel wali :/
ash   Sukces jest koloru blond....
16 stycznia 2013 10:15
a mój koń jakiś przymulony 🙁 Zaczął więcej pracować, wsiada też mój mąż który jest cięższy ode mnie ok 30 kg.
Kary po godzinie jest mokry jak szmata i na nic nie ma siły.
Czas chyba dać mu paszę dla koni ciężej pracujących i chyba znowu go ogole.
Co możecie polecić z pasz energetycznych?
bjooork no co ty. Teraz wygląda jak najbardziej ok. Ale jak zacznie wchłaniać trawę to się źrebić chyba będzie po dwóch tygodniach  😁
A co byście poleciły dla konia który najbliższe miesiące ma spędzić w boksie? Niestety kontuzja pokrzyżowała nam plany... Na pewno koń będzie dostawać mało paszy treściwej, głównie siano, ale nie chwiałabym żeby jakoś drastycznie spadła z masy  😕
Dziękuję  :kwiatek:
Conditioning to raczej nie.. Prędzej Cool Mix.
Bombal,
niekoniecznie, jeżeli koń ma trudności z utrzymaniem masy to jak najbardziej conditioning - bo ma niską zawartość skrobi i nie powoduje nadpobudliwości. Po prostu wiem z praktyki, że pasze typu Build up Dodsona czy Conditioning Spillersa są skarmiane koniom, które pozostają w boksach przez dłuższy czas, nie powodują odpałów i koń nie spada z masy.
Koń otrzymujacy wystarczająco dużo paszy objętościowej nie spadnie z masy, jednak w przypadku aresztu boksowego zanikają mięśnie, zatem taki koń zawsze będzie wyglądał gorzej - bez względu na karmienie.
Wiem, że spadają mięśnie. Ale na to już nic nie poradzę, kilka miesięcy musi stać. Czyli uważasz, ze zwiększenie ilości siana zupełnie wystarczy? Do posiłku (rano i wieczorem pół miarki jęczmienia gniecionego) dostaje też dużą garść lucerny. Siana dostawała kostkę dziennie, ale teraz będzie więcej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się