Jakie pasze dajecie swoim koniom?

jest tak jak napisala Brzezinka. Dodam, że w linii Feed for Speed jest jeszcze rewelacyjna Torpeda Restart, ale sa tam wysłodki i otręby pszenne i Torpeda Balance - tu są wysłodki. Ale możesz rozmawiać o zamianie ich na coś innego bo reszta składników jest super.
A jakie te składy? Grace możesz podać?
Torpeda restart: wysłodki niemelasowane, otręby ryżowe, lucerna granulowana, otręby pszenne, mikronizowane ziarna jęczmienia, kukurydzy i pszenicy, liść pokrzywy, fiołek, krwawnik, mięta, kozieradka, susze z : jabłka, aronii, buraka, makuchy: lniany, z czarnuszki, słonecznikowy, ziarno słonecznika, algi, sól himalajska, olej sojowy i żywe kultury drożdży, 
energia: 12,5, białko: 13, 38, włókno: 13,88, tłuszcz: 7,58 Zalecana jako posiłek wieczorny, po wysilku, TYLKO na mokro.

Torpeda balance
: od składu Restart odejmij: otręby pszenne, makuchy z czarnuszki i słonecznikowy, fiołek, kozieradkę (a dodaj nagietek i mniszka), susz z buraka. Zamiast oleju sojowego jest ziołowy. Energia: 14,26, białko: 14,16, włókno: 12,56, tłuszcz: 10, 78. To stosowania z owsem. Na mokro.
Czy energia strawna w paszach o 11MJ to dużo czy mało ? Czy pasza Sukces podstawowa nadaje się dla konia, któremu chcę zmniejszyć energię? Jeśli ten koń dostaje 3 kg owsa dziennie, to 3 kg Sukcesu na pół godzinną  pracę 3-4 razy w tygodniu wystarczą? Dostaje też 7 kg siana. Koń 165 w kłębie, małopolak.
Owies ma 11,5 MJ, czyli niewiele więcej. Z tym, że energia z pasz zwykle należy do tej wolno uwalnianej i nie grzeje tak, jak owies, ale to już pytanie, co jest w składzie tej paszy... Siano ma 8-9 MJ (zależnie od tego, jakie i w jakich warunkach zbierane). 7 kg to raczej za mało (chyba, że koń dostaje je w siatce i pobiera je na tyle wolno, że ma je cały czas, ale... IMO nadal powinien dostawać więcej). Chcesz całkowicie zastąpić owies paszą? 3-4 razy w tygodniu po pół godziny to bardzo lekka praca, 3 kg wg mnie to może być za dużo (zwłaszcza, jeśli dostawał do tej pory taką dawkę owsa). Czy w te pół godziny wlicza się też rozstępowanie? Ile koń ma lat?
Który Sukces masz na myśli? Podstawowa granulat ma 10,4 MJ (za to nie jest podany skład...), podstawowa musli 12,5 MJ (i opiera się głównie na kukurydzy i pszenicy, które same w sobie są energetyczne, a kukurydza do tego jest tucząca).
doloruu Siana za mało. Koń 165 cm powinien zjadać z 10-15 kg. I to najlepiej w siatce, żeby mu wystarczyło na całą dobę.
Laski dzięki wielkie za pomoc, podeślę znajomej info.

marta__sz objawami alergii u konia był kaszel
gosiuus, kaszel był objawem alergii pokarmowej?
Pomyliłam się, koń dostaje 12 kg siana i 3 kg owsa ( tak pisze w umowie o pensjonat, źle przeczytałam  :rozga🙂
Sumire,  pisałam, że chodzi o podstawową. Przeczytałam, że ma ona 11 MJ. Koń jest jakieś 10-14 godzin na padoku z dosyć dużą ilością trawy. Licząc dokładnie, jazda trwa 40 min wraz z rozstępowaniem. Chciałabym odjąć mu energii, ile podstawowego Sukcesu powinien dostawać przy takich jazdach?
doloruu No to już brzmi inaczej 12 kg + trawa. Trzeba pisać takie rzeczy, bo to ma znaczenie. Ostatnio też ktoś pisał ile koń dostaje siana w ciągu dnia do boksu, a nie dodał, że jeszcze dostaje na noc i że na padoku ma bez ograniczeń. Takie rzeczy serio nie są oczywiste. Znam stajnię gdzie konie dostają 5 kg siana na dobę, a trawy nie widują, więc wszystkiego się już spodziewam :P
Skoro chcesz odjąć energię to po co pasza? Możesz całkowicie obciąć treściwe. Ważne żeby miał dużo siana/trawy i to wystarczy. A jak nie chcesz żeby się patrzył jak inne jedzą to możesz dawać sieczkę, albo po 2 garści paszy na karmienie. Po co od razu 3 kg?
Trafiła się w stajni partia siana kiepskiej jakości. Ilość bez zmian, ale koń od razu spadł z masy. Pechowo, bo nie ma za bardzo z czego chudnąć :/ Chce włączyć wysłodki i trawokulki, na tyle szybko na ile to bezpieczne. Treściwe zawsze wprowadzam zaczynając od garstki, ale tu oba komponenty mocno włókniste i do tego puchnące, więc może moge konkretniej? Ktoś podpowie od jakich ilości zacząć?
My już 2 tydzień na soymaxie start up i jestem zadowolona 🙂 Koń jakby mniej się męczy, ma sporo energii, ale nie tyle żeby się głowa gotowała. Zobaczymy jak przetrwamy 3 dniowe zawody.
Sivens, problem w tym, że kupiłam konia od takiego pana u którego był on przez całe życie czyli 9 lat. Jak ten pan prowadzi mi jazde to jeździ mi się super, dogaduję się z koniem bardzo dobrze natomiast kiedy ten pan gdzieś odchodzi to koń staje się nerwowy, bryka, nerwowo gryzie wędzidło. Za pare tygodni konia przenoszę, bo na chwilę obecną koń stoi u byłego właściciela. Nie wiem co będzie jak będę się przenosić. No i boję się, że gdy zaproponuję zmianę paszy to pan powie, że koń jest dobrze żywiony i nie widzi potrzeby.
Dziewczyny myślicie że to dobry plan żywieniowy dla konia 175 w kłebie

Rano 1 pasza
Popołudniu 1 pasza
Wieczór - 1,5 owsa 0,5 pasza

Do tego 12 kg siana na dzień plus padoki trawiaste
Liczone w miarkach 0,7 litra
Pasze daje teraz tą http://baileys.com.pl/produkty/info/38/everyday-high-fibre-mix

nie wiem czy w ogóle mu nie obciąć owsa, koń jest nerwowy
Ruch - karuzela 2xtydzień na 30 minut, plus treningi 3-4 razy w tygodniu po godzinie ( kłus galop jakieś małe przeszkody )


Co to jest "1 pasza"? (pasz na rynku jest milion pięćset)

Co trener mówi o nerwowości konia?

3 treningi w tygodniu to nie treningi... tak na marginesie 😉
doloruu, koń jest Twój, nikt nie ma prawa Ci narzucać, co i w jakich ilościach będzie jadł... 😵 To tak na marginesie. Jak chcesz uciąć energię, to ja bym po prostu zeszła z owsa. Zupełnie, jeśli jest taka potrzeba. Koń ma zielonkę i jeśli faktycznie dostaje 12 kg siana, to na tą ilość pracy powinno spokojnie wystarczyć, ewentualnie można mu sypnąć garść czegoś, żeby miał coś w żłobie, jak inne jedzą. Przy czym sieczka jest o tyle lepszym rozwiązaniem niż pasza, że można jej wtedy dać więcej niż przysłowiową garść, zajmie konia na dłużej i nie będzie się wkurzał, że on już skończył, a inne jeszcze jedzą.
Odnośnie "podstawowej paszy Sukcesu" - chodzi o to, że są dwie, jedna w postaci granulatu i z energią 10,4 MJ (a nie 11, to JEST różnica), druga to musli i energii ma 12,5 MJ. Dlatego prosiłam o sprecyzowanie, którą masz na myśli.
Sumire, chciałabym, żeby dostawał jeden kubek Sukcesu dwa razy dziennie i do tego sieczka. Chodzi o granulat. Ja wyczytałam, że granulat ma 11 MJ http://konik.com.pl/sukcespasza-podstawowa-granulat
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2577054#msg2577054 date=1469730224]
Co to jest "1 pasza"? (pasz na rynku jest milion pięćset)

Co trener mówi o nerwowości konia?

3 treningi w tygodniu to nie treningi... tak na marginesie 😉
[/quote]


Napisałam że liczone w miarkach 0,7 litra, dałam też link do paszy którą podaje  😉 No treningi, jak to nazwać inaczej, z trenerem, skaczące do 50-60 cm narazie bo koń krótko u mnie. Później bede chciała coś więcej.  4 razy w tygodniu, w dwa pozostałe karuzela, w niedziele wolne.
Nerwowość konia jest w trakcie rozgryzania problemu - generalnie koń spięty, nerwowy dość płochliwy, rozglądający się. U poprzednich właścicieli też taki był podobno, wcześniej w stajni poprzedniej dostawał jedynie 6kg owsa plus 12 siana ,chodził w rekreacji, na pewno nie chcę tyle dawać owsa bo koń nie ma intensywnych treningów narazie , zresztą widzę że po owsie jest gorzej. Wałach małopolak, po emetycie - rozmawiając z innymi co posiadają konie po tym ogierze mówią że nie służy im dużo paszy treściwej
doloruu, dane o zawartości energii brałam ze strony producenta. Nie wiem, ile waży kubek i czy chodzi o kubek do kawy, czy np. taki plastikowy, niemniej dziennie pewnie wyjdzie tego góra 0,5 kg, więc powinno być ok. Jeśli koniecznie musi być jakaś pasza. 😉 W każdym razie nie jest to 3 kg, o którym pisałaś wcześniej, a które wydaje mi się ilością grubo przesadzoną w stosunku do ilości wykonywanej pracy.

aroniasty, "jedynie 6 kg owsa". 👍 Wiem, że pisałaś w znaczeniu, że dostawał wyłącznie owies i siano i nic poza tym, ale zabawnie to zabrzmiało w zestawieniu z ilością. 😉
doloruu, dane o zawartości energii brałam ze strony producenta. Nie wiem, ile waży kubek i czy chodzi o kubek do kawy, czy np. taki plastikowy, niemniej dziennie pewnie wyjdzie tego góra 0,5 kg, więc powinno być ok. Jeśli koniecznie musi być jakaś pasza. 😉 W każdym razie nie jest to 3 kg, o którym pisałaś wcześniej, a które wydaje mi się ilością grubo przesadzoną w stosunku do ilości wykonywanej pracy.

aroniasty, "jedynie 6 kg owsa". 👍 Wiem, że pisałaś w znaczeniu, że dostawał wyłącznie owies i siano i nic poza tym, ale zabawnie to zabrzmiało w zestawieniu z ilością. 😉



No pisałam że jedynie bo żadnego musli, wysłodków, otrębów i innych 😁 Broń boże nie uważam żeby 6 kg to było mało  😁
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
28 lipca 2016 21:56
aroniasty OT co Twój koń robi w dzień wolny?
_Gaga tak ... mnie nie pytaj, nie ja jestem właścicielką konia 😉 tak mi mówiła. Mojej koleżanki koń też uczulony na owies i objawiało się to kaszlem.
aroniasty OT co Twój koń robi w dzień wolny?



Żre trawe na padoku cały dzień  😎
aroniasty, nie możesz sama jeździć / lonżować konia w dni wolne od treningów z trenerem?
Nie możesz w końcu poprosić osobę doświadczoną o pomoc przy koniu (nie tylko w jeździe, ale i obsłudze)? O wytłumaczenie kilku zasad codzienności? Ja ciągle mam wrażenie, że szukasz dziury w całym chcąc podawać koniowi elektrolity, magnez, zmieniać dietę - zamiast jednak przeanalizować Waszą codzienność i wyeliminować błędy.
aroniasty nie da się niestety ocenić bez dokładnego wywiadu czy ten jadłospis, który przedstawiłaś jest odpowiedni dla tego konia.
Oprócz wzrostu trzeba wziąć pod uwagę szereg innych rzeczy, choćby jego kondycję, ale też oczywiście stan psychiczny.

Nerwowość to też względnie ogólne stwierdzenie. Musiałabyś napisać jak się objawia i w jakich sytuacjach koń jest nerwowy, a w jakich spokojny ( w boksie, na pastwisku, w stosunku do innych koni, w stosunku do ludzi, pod jezdzcem itp). Problem nerwowości może mieć podłoże w żywieniu, ale częściej jest to problem behawioralny, a najczęściej (tak jak zasugerowała Gaga) wynikający z nieprawidłowego postępowania z koniem.
Czym jest "rozgryzanie problemu", o którym wspomniałaś?

Gdyby koń miał niedobory magnezu byłby "spięty" cały czas, nei skubałby spokojnie trawy cały dzień. Na pastwisku tez pokazywałby niepokój. Czy tak jest u Twojego jakże malutkiego  😉 konia?
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2577174#msg2577174 date=1469770826]
aroniasty, nie możesz sama jeździć / lonżować konia w dni wolne od treningów z trenerem?
Nie możesz w końcu poprosić osobę doświadczoną o pomoc przy koniu (nie tylko w jeździe, ale i obsłudze)? O wytłumaczenie kilku zasad codzienności? Ja ciągle mam wrażenie, że szukasz dziury w całym chcąc podawać koniowi elektrolity, magnez, zmieniać dietę - zamiast jednak przeanalizować Waszą codzienność i wyeliminować błędy.
[/quote]


Jeśli tylko jestem w stajni to biorę go na jazdę lub lonże lub puszczam luzem na halę żeby sobie poskakał, bo uwielbia skakać - jak ustawie mu przeszkody to potrafi sam sobie najeżdzać aż nie powiem dość, wystarczy że będe stac po środku , koń serio to lubi.  Trenerka była przy czyszczeniu , siodłaniu , lonży. Znam zasady codzienności i postępowania przy koniach - jeżdzę już ładnych parę lat , a w stajni zajmowałam się końmi właśnie przy codziennych zabiegach. Z tym koniem nie ma jakiegoś wielkiego problemu bo to jest do ogarnięcia przeze mnie ( dziecku np na pewno bym go nie dała ) ale chciałabym mu pomóc się wyluzować żeby jemu było komfortowo. O magnez pytałam z wiadomych przyczyn ponieważ ma go obniżony poziom 1,6 ( norma od 1,7 ), dodatkowo bardzo się poci.

aroniasty nie da się niestety ocenić bez dokładnego wywiadu czy ten jadłospis, który przedstawiłaś jest odpowiedni dla tego konia.
Oprócz wzrostu trzeba wziąć pod uwagę szereg innych rzeczy, choćby jego kondycję, ale też oczywiście stan psychiczny.

Nerwowość to też względnie ogólne stwierdzenie. Musiałabyś napisać jak się objawia i w jakich sytuacjach koń jest nerwowy, a w jakich spokojny ( w boksie, na pastwisku, w stosunku do innych koni, w stosunku do ludzi, pod jezdzcem itp). Problem nerwowości może mieć podłoże w żywieniu, ale częściej jest to problem behawioralny, a najczęściej (tak jak zasugerowała Gaga) wynikający z nieprawidłowego postępowania z koniem.
Czym jest "rozgryzanie problemu", o którym wspomniałaś?

Gdyby koń miał niedobory magnezu byłby "spięty" cały czas, nei skubałby spokojnie trawy cały dzień. Na pastwisku tez pokazywałby niepokój. Czy tak jest u Twojego jakże malutkiego  😉 konia?



Koń miał robione badania , magnez ma 1,6 ( norma od 1,7 ) stąd moje pytanie było o preparaty z magnezem i czy jakieś polecacie 🙂 Koń dużo się poci więc dodatkowo wypaca dużo z. mineralnych. Koń nerwowy przy codziennych zabiegach, nie jest agresywny i do opanowania ale jednak rozglądający się, odskakujący troszkę , po 3 minutach stania w miejscu już mu się nudzi jak nie ma zajęcia. Na uwiązie prowadzony też ma fazy lekkie i ciągle szeroko otwarte oczy bo coś go zje 😉  Ale za to kontakt z czlowiekiem lubi, nie ucieka, sam przychodzi na padoku i się podstawia.  Na jeździe jest okey, na padoku z innymi końmi dogaduje się świetnie .

Dodam że koń wcześniej u poprzednich właścicieli też aniołkiem nie był i te same zachowania były 😉 Poczytałam trochę o koniach od tego ogiera ( emetyt ) i dużo właścicieli mowi że nie służy im żywienie dużą ilością paszy treściwej, szczególnie tej z zawartością cukru, kukurydzy, soji. 2 tygodnie temu rzeczywiście obciełam mu owies do 0,7 kg na dzień, zwiększyłam siano i podawałam trawo-kulki jako dodatek. I zauważyłam delikatną poprawę zachowania, koń zdecydowanie mniej dreptał w miejscu . Dlatego myślę czy w ogóle zrezygnowanie z owsa nie byłoby dobrą opcją i skupienie się na  musli plus jakaś objętościówka .
aroaniasty, zrobiłaś badanie krwi - to super. Niedoboru  magnezu  - nawet małego - nie lekceważyłabym, bo to mega ważny makroelement.  Dobre suple ma Dromy - Relax max z magnezem organicznym  i Green Horse  Keep Calm - zioła na układ nerwowy. Mnie radzono dawać w pierwszym okresie dawki podwyższone przy niedoborach.
O elektrolitach też bardzo dobrze myślisz - temperatury są wyższe, koń się poci. W watku o elektrolitach znajdziesz opinie - bo nie każdy smak konie lubią. Ja mam Pro-linen i koń je, ale pojemnik trzeba trzymać w chłodzie, bo ciepło i trochę wilgoci wystarczy że się zbrylają.
A soja i kukurydza moim zdaniem w ogóle nie są wskazane, niezależnie od pochodzenia konia,.
aroaniasty, zrobiłaś badanie krwi - to super. Niedoboru  magnezu  - nawet małego - nie lekceważyłabym, bo to mega ważny makroelement.  Dobre suple ma Dromy - Relax max z magnezem organicznym  i Green Horse  Keep Calm - zioła na układ nerwowy. Mnie radzono dawać w pierwszym okresie dawki podwyższone przy niedoborach.
O elektrolitach też bardzo dobrze myślisz - temperatury są wyższe, koń się poci. W watku o elektrolitach znajdziesz opinie - bo nie każdy smak konie lubią. Ja mam Pro-linen i koń je, ale pojemnik trzeba trzymać w chłodzie, bo ciepło i trochę wilgoci wystarczy że się zbrylają.
A soja i kukurydza moim zdaniem w ogóle nie są wskazane, niezależnie od pochodzenia konia,.



no własnie ciężko bedzie przemycić mu elektrolity bo to niejadek jest, zanim musli znalazłam które łaskawie zje to też się namęczyłam, ale spróbuje jakieś kupić bo idą do nas znów upały. Spojrzę na te preparaty z magnezem, szczególnie że badania miał robione w czasie kiedy upałów nie bylo, teraz pewnie jescze więcej bedzie ich tracił z temperaturą 🙂 A co myślisz o pavo nerv control?
Właśnie znalazlam musli bez kukurydzy i soi , mam nadzieje że mu będzie smakować.
Dromy ma dobrą opinię - ja używałam ich preparatów na stawy i polecam. Skład Relax Max jest naprawdę dobry, chodzi o o to aby magnez był w przyswajalnej formie i aby były odpowiednie nośniki. Myślę, że można nim dość szybko wyrównać poziom. Natomiast zioła z Green Horse są do dłuższego stosowania - i ich produkty maja też b. dobrą opinię no i masz naturalny produkt. 
W tym suplu Pavo jest mniej magnezu i mniej witamin B, które są niezbędne. I inne składniki które praktycznie nie działają.W Dromy jest podana zawartość wapnia potrzebnego przy magnezie, jest więcej wit. B i są zioła tonizujące układ nerwowy. Opinia na stronie jest pozytywna. Więc ja wybrałabym Dromy na teraz, a potem Green Horse.
A jakie musli wybrałaś?
_Gaga ja mam alergię pokarmową i przy niektórych produktach reaguję wysypką a przy innych właśnie kaszlem, więc u koni sądzę że też jest to możliwe.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się