ciąża, wyźrebienie, źrebak

to u nas taki maluch  😀 :
sheila. ale odmiana  😍

Takiego kucysia to też chciałabym  😍


Nic nie stoi na przeszkodzie, mała jest na sprzedaż
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
23 maja 2012 08:15
sheila czy mi się zdaje czy mały ma rybie oczy? Po czym on?
Louisa obawiam się, że domownicy nie zgodzili by się na jeszcze jednego konia. Możesz na pw napisać cenę?  😉
Canimara Z ur 22.05.12 Corvus Z - Louis




Śliczna klaczka, wielkie gratulacje 🙂 Mama piękna, typowa Louiska  😜
Dzięki  :kwiatek:, mama jeszcze trochę "niewyjściowo" wygląda  😉
ash   Sukces jest koloru blond....
24 maja 2012 09:35
Louisa ale klaczka ma nogi 😍 śliczna!
Sheila, śliczny ten Twój konik 🙂 Na tym pierwszym zdj. z tyłu to ogon już taki kudłaty i długi? Louisa, źrebaczek śliczny, mama cudowna 🙂
Dziękuję  :kwiatek: Na ten rok już koniec, plan na przyszły rok ambitniejszy  😉 start od lutego  😵
Louisa
Jakiej niewyjsciowej ? Świeci się jak głupia, okrągła jak kluseczka -> zadbana aż miło  😍
Najlepszego dla młodej, niech szybciutko i zdrowo rośnie  🏇
Czekacie na jakieś źrebole jeszcze w tym roku ?
Cała w zaklejkach od potu miejscami, się wytarzała to tak nie widać.

W tym roku już nic, w przyszłym roku powinno być więcej maluszków (na razie jedna ciąża potwierdzona, jedna czeka na zbadanie, jedna nieźrebna i chyba nie chce być, bo nie wyraża chęci  😉, jedna w kryciu, no i ostania czeka na "9"😉
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
24 maja 2012 10:12
Chyba to będzie najodpowiedniejszy wątek na to pytanie, bo dużo doświadczonych "mam" tu zagląda.
Czy pokrylibyście 16 letnia klacz, która w przeszłości miała 1 źrebaka?
Rozważam mocno krycie Groty, ale ciągle są jakieś nowe + i - 😡
Jesli zdrowa, ciekawa z ciekawym rodowodem i poprawna to czemu nie ?
Louisa
No to trzymam kciuki, żeby się udało ze wszystkimi 🙂😉
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
24 maja 2012 10:23
Jesli zdrowa, ciekawa z ciekawym rodowodem i poprawna to czemu nie ?


Chodzi o Grociszcza wiec konia z volty znasz 😉, jest po Hipovicie
Szukam ogiera który by poprawił jej szyje i troche złagodził charakter.
mocno mysle nad Exmoorem po Quamiro
rodowód testowy
Zairka
IMO to trochę późno w tym roku już, chyba, że nie przeszkadza Ci "późny" źrebak. Rodowodu testowego nie widzę.
Tatusia polecam szukać w wątku tuta 🙂j:
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,5087.1020.html
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
24 maja 2012 10:31
Kobyła ze względów kontuzyjnych i tak w tym roku już nic konkretnego raczej nie porobi, a jak będę tak myślec nad tym jak teraz to może akurat marzec-kwiecien sie zdecyduje na coś 😁
Wątek przeglądniety i obiekt godów nadal ten sam 🙂
Louisa, źrebol i klaczka świetne, kobyła w świetnej kondycji 🙂

Zairka, my w tym roku kryliśmy nasza kuckę która tez ma 16 lat a źrebaka miała 12 lat temu i wszystko poszło jak po maśle 🙂 z czego bardzo sie ciesze, ciąża potwierdzona ( będzie jeszcze badana bo jest większe ryzyko resorpcji )

A mojej dzisiaj pokazały sie świeczki i zadek troszkę "opadł" mam nadzieję że to już dziś ( termin mamy na 28 bo z inseminacji ) bo nie będę musiała latać do niej co chwile w nocy :P
Zairka, my też w tym roku się kryjemy, ostatni źrebak był... z 10 lat temu? Weterynarz nie widzi przeciwwskazań 😉
U nas urodziła się dziś  długo wyczekiwana źróbka (ale nie od mojej kobyły, także moge być tylko stajenną ciocią  :hihi🙂. To ta, co jest ponad miesiąc po terminie. Gdyby nie to, że wet badał ją dwukrotnie już po terminie źrebienia i pokazywał, że źrebak żyje i wszystko jest ok, to bym zwątpiła czy ona w ogóle jest źrebna. Wet mówił, że z tak długim przenoszeniem się nie spotkał.
W każdym razie to klaczka, nie jest przerośnięta, wbrew temu co niektórzy mówili, że na bank będzie. Więcej dowiem się za jakąś godzinę, bo jadę ją zobaczyć i pocykać fotki 🙂
sheila. aaale fajna odmiana!

A my mamy już imię, Camiro el Fonterra
Louisa Gratki !!!
Źróbka z naszej stajni, pierwsza doba jej życia:
[img]http://desmond.imageshack.us/Himg684/scaled.php?server=684&filename=p1040738t.jpg&res=landing[/img]

[img]http://desmond.imageshack.us/Himg546/scaled.php?server=546&filename=p1040732w.jpg&res=landing[/img]

w weekend zrobię na spokojnie lepsze zdjęcia, już na dworze.

kobyłka chodziła w ciąży 394 dni, troche sie biedna nadźwigała brzuchola 🙂
swoją drogą - ile u was kobyły najdłużej chodziły źrebne?
Louisa Gratki !!!


Dzięki!

branka u mnie rekordzistka chodziła 363 dni  🙄 Fajna maleńka  😍
Nasz (i naszej klaczy) rekord to 350 dni. W tym roku większość znanych mi klaczy przenosiło i to sporo.
U mnie kucyk 5 dni przed terminem, Louisa 2 tyg po terminie
Klacz znajomego wczoraj się oźrebiła 2 tyg przed terminem (z inseminacji mrożonym więc datę owulacji znali co do godziny)
branka gratuluję 😉
Zairka zaźrebiaj, urodzi się w maju to nic mu/jej nie będzie, akurat na zielone. Mój się urodził w maju, ma już 3 tyg. rośnie i odpukać zdrowy. 2 lata temu kupiłem źrebną kobyłę, która oźrebiła się 15 lipca i źróbka też super była😉
gacek i co oźrebiła się w nocy?
branka, ślicznota!!! 🙂. Dawaj jej zdjęcia jak tylko złapiesz ją na dworze 🙂
episode
Chłopak jest mega, bardzo mi się podoba. Wstawiaj więcej zdjęć 🙂

Co do pory zaźrebienia to moim zdaniem najlepsze są źrebaki luty - marzec - pierwsza połowa kwietnia. Dla mnie argumenty za wczesniejszymi źrebakami są liczne:
1. Źrebak urodzony w miesiącach luty,marzec, w maju-czerwcu gdy trawa jest najbardziej wartościowa ma już 2-3 miesiące i może z niej skorzystać.
2. Wcześniejsza data urodzenia daje przewagę w rywalizacji na imprezach hodowlanych i sportowych. Różnica między roczniakiem, dwulatkiem czy nawet trzy -cztero-latkiem urodzonym w styczniu, a tym urodzonym w lipcu jest często jak przepaść. Jeśli ktoś ma w planuje swojemu młodemu koniowi udział w MPMK/wyścigach/wystawach hodowlanych to naprawdę data urodzin jest istotna.
3. Źrebak urodzony w miesiącach czerwiec-lipiec od razu po urodzeniu jest narażony na atak owadów, co specjalnie mu życia nie ułatwia. Sam poród czy ciąża w lipcu, przy upałach też jest większym wysiłkiem.

Trzeba pamiętać, że plany planami, a biologia, biologią. Przy pracowitości niektórych naszych wetów, żeby nie powiedzieć fuszerce, oraz ewentualnych problemach ze strony klaczy, trzeba sobie na krycie/inseminacje, zaplanować moim zdaniem przynajmniej 3 ruje.
Przy kryciu naturalnym to inna sprawa, ale przy inseminacji trzeba mieć szczęście do dobrego lekarza i sporo wolnego czasu np. na jeżdżenie po nasienie 😉 Ot to takie moje refleksje po sezonie 2012, który wciąż jeszcze trwa, nad czym ubolewam  😵 😵
armara dzięki, miło, że się podoba. Kobyła super matka, na początku miała tylko mało mleka, ale wspomogliśmy i już ok.

A młody jest taki wykochany, że by tylko na kolanach siedział 😉 A przy tym naprawdę jest mega grzeczny.
armara ale ja się z Tobą zgadzam, chociaż może nie w 100 % ponieważ od każdej reguły są wyjątki. Jeżeli źrebak ma być byle co to i tak będzie bez względu na termin wyźrebienia. Bawi mnie tłumaczenie się, że "jakiś koń by był lepszy ale przegrał z powodu terminu wyźrebienia", aczkolwiek pod względem zdrowotnym jeżeli chodzi o źrebaka to masz słuszność, że wit. itd. ale pamiętaj, że nie wszyscy trzymają koniki w cieplutkich stajniach, więc w chowie bezstajennym itp. nie radziłbym źrebienia w lutym przy -25 *C. Mimo wszystko zgadzam się w wielu kwestiach z Tobą armara ale Zairki kobyła jest coraz starsza, a przerwę miała i tak bardzo długą (z wiekiem i wydłużeniem przerwy w zaźrebieniu rośnie ryzyko cyst etc.). Także ja polecałbym Zairce krycie naturalne i na dniach bo faktycznie lepiej żeby się w maju źrebiła niż w czerwcu😉
Ps. armara nie zjedz mnie 🙂 Dla mnie najlepszy termin źrebienia to marzec/ kwiecień ale u mnie źrebak w brzuchu 2 razy był gratisem o który nie prosiłem 😉
Zairka to ułatwiliśmy Ci decyzję, teraz masz kolejne + i - 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się