Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Ano tak🙂 To w tym przypadku rzeczywiście "macanie" delikwenta jest konieczne do oceny. Zmyliła mnie zgrabna szyja i ładny kształt brzucha 😍 Moje wszystkie koninki mają bębeny 😜
Bo chłopak jest w treningu, więc dzięki mięśniom wygląda ok, mimo że jest trochę za gruby 🙂
BASZNIA   mleczna i deserowa
17 maja 2016 14:15
Żebra mają być wyczuwalne, ale niewidoczne 🙂
deborah   koń by się uśmiał...
23 maja 2016 08:24
Wg mnie trochę mu brakuje. Jest już dorosły, w treningu. Ale ja mam zboczenie, lubię "pełniejsze" konie  😉 Nałożyłabym trochę na linii górnej. Pokaż guzy biodrowe z innej perspektywy, i, jak masz, kręgosłup. Może zdjęcie od tyłu?
deborah, nie gdyby to był koń WKKW w środku sezony startów
Tak dla N-kowego skoczka, przynajmniej z tej perspektywy :/
Ja CB pamiętam okrąglejszego znacznie (aż za znacznie 😉 )
deborah   koń by się uśmiał...
23 maja 2016 08:52
_Gaga, tucze go od 3 miesięcy... Siano mamy słabe niestety a on od razu reaguje na zmiany.. wygląda i tak dużo lepiej niż w najgorszym momencie ale tez mam wrażenie że nadal szczypior z niego 🙁

espana, zrobię zdjęcia jak tylko nadarzy się okazja.
deborah, się nie tłumacz, wiem że chcesz dla Clevera dobrze
A czym tuczysz? Bo jak na 3 miechy tuczenia to on jakiś taki niezatuczony 😉
Zęby sprawdzaliście? Może tu jakiś problem...? Krew?
deborah a trawa? Ja codziennie zrywam lub koszę i wożę taczkami, bo księciunio na kilkuhektarowym pastwisku zbyt zajęty jest kucykami, żeby tracić czas na wypas. Trawa czyni cuda, szczególnie teraz, w maju.
@deborah polecam wysłodki buraczane, otręby ryżowe, jęczmien dobrze wplywa na masę, a nie jest energetyczny  😉 Też mialam problem z masą u mojej pierwszej klaczy bo była nerwowa i szybko się "spalała"  🙄
deborah a czym go karmisz? Brakuje trochę mięsa na górnej linii jak espana napisała - szyja, plecy, zad.
deborah   koń by się uśmiał...
23 maja 2016 10:00
tulipan,  zjada owies oczywiście 3x2x3 miarki Pavo do tego siano bez ograniczeń  w tym tez na padoku, do obiadu miarka musli i do kolacji miarka Besterley Vittalic
chyba czas na wysłodki i otręby .. trawy niestety u nas nie ma. Wypuszczam na trawniki koło stajni na godzinę jak jestem i mogę pilnować 🙁


zęby sprawdzone. zjada wszystko z apetytem i ciągle skubie siano. Krwi nie badałam.
deborah, czas na zęby i krew przede wszystkim (sprawdzenie)
Do tego wysłodki i otręby - rzeczywiście 🙂 i może jakaś suplementacja porządniejsza? Chevinal?
deborah jeżeli masz taką opcję to ja bym zaczęła od zmiany paszy na kondycjonującą. Vitalic wypada dość słabo jak dla konia, który ma problemy z przybraniem na masie. Postawiłabym na pasze typu Saracen Show Improver, D&H Builid Up lub Hippolyt Reformmusli. Jeżeli zmiana paszy odpada to ja bym zrezygnowała w ogóle i właśnie poszła w mocniejszą suplementację (np. Chevinal), do tego wysłodki (np. z lucerną, nie trzeba bilansować) i otręby ryżowe.
Na szybkie przytycie dobry jest też brandon xs. Otręby tylko ryżowe.
deborah   koń by się uśmiał...
23 maja 2016 10:17
:kwiatek: :kwiatek:  spróbuje zacząć od zmiany paszy. Skarmię tylko zapas który mam w międzyczasie dokładając otręby. Wybrałam Vittalic bo wcześniej bardzo ładnie poprawił wagę bez szczypania w zadek podczas pracy..

na ile powinien starczyć worek Saracena?
To zależy ile go dajesz. Przy dwóch miarkach dziennie (1,6 kg) wystarczy na 12 dni  🙂
do tego wysłodki (np. z lucerną, nie trzeba bilansować) i otręby ryżowe.



Potwierdzam !!!  Otręby ryżowe i wysłodki St Hippolyt Beet Pulp Summer, działaja cuda. Nasz kuc po niecałych dwóch miesiącach na takiej diecie.
deborah, Dołączając swój entuzjazm do zmiany paszy. Swojego (praca "lekki trening + skoki"😉 przestawiłam z Baileysa (podstawowy granulat) na Hippolyta (też podstawowy granulat) bo jakoś odniosłam wrażenie, że koń coś przychudł, sierść mogłaby bardziej lśnić i w ogóle coś "nie tak". Skarmiam 3 worek i teraz jest super. Przy okazji też ekonomiczniej, bo miarka Hippolyta jest cięższa. Natomiast na Besterly (Basic i Olympic albo Vitallic) nigdy szału nie było - ale koń z tych co je łatwiej ubrać niż wyżywić.

kto ma pomysł?  kon pracuje 3 razy w tyg dosc lekko,ze względu na osłabione nogi..plus 4 dzien lonza...dostaje mieszankę zbóż,i do oporu trawę..wpływu nie mam na ilosc zjadanej zielonki,pasze ze złobu zabieram(te 3 dni,pooludniu) ..zostawiam ilośc skromną...dołżyc pracy?słomy nie zjada spod siebie,odrobaczany ..ps. łykawy.
Alicja, skonsultowałabym z wetem prowadzącym opcję większej ilości pracy + zabrać treściwe (po co koniowi prawie nie pracującemu mieszanka zbóż?). Swoja ścieżką: co oznacza pojęcie "osłabione nogi"?
Alicja pokaż zdjęcie bez siodła, w stój. W tej fazie galopu większość wygląda jak pączek.
Niedźwiedzia łapa,kuty na zady na wydłużone ramiona,wcześniej na tzw.jajo kon zjeżdżany w wieku 10 lat...mieszankę zbóż podaje właściciel pensjonatu i za nic dogadać się nie można ze ma nie jeść tyle.ja jestem porcję wieczorna wyciągam i zostawiam dosłownie garstkę.
W stój wygląda jeszcze poważniej,opuchlizna brzuszna  😁 wrzucę fotkę wieczorem,jak będę na kompie i wrzucę tez zdjęcie żadnych nóg...
A ja bym poważnie porozmawiała nie z weterynarzem a z właścicielem pensjonatu.
Nadwaga NIGDY nie była zdrowa, a przy problemach z nogami to proszenie się o kolejne kontuzje.
Alicja Trzymam kciuki bo odchudzenie żarłoka nie jest łatwe.


tak wygladaja zadnie nogi to cos jest stałe,nie zmniejsza sie nie zwiększa nie grzeje,kon czysty nie kuleje
a tak wyglada bez siodła,jedyne miejsce gdzie schudł to szyja...

Alicja koniecznie porozmawiaj z właścicielem pensjonatu! To Twój koń i masz prawo go karmić według własnego uznania, nikt nie ma prawa decydować o tym co je Twój koń niezależnie od tego czy brakuje mu ciałka czy ma go za dużo!
Ktoś coś doradzi w kwestii odchudzenia rekonwalescenta?
Koń jest wdrażany do pracy, stępuje 1,5 h dziennie, kłusuje pod siodłem 20-25 minut zgodnie z planem, na padoki póki co nie może wychodzić. Innymi słowy więcej ruchu nie mogę mu na razie zaoferować.

Dostaje w sumie dziennie 1 kg owsa gniecionego, 1 kg muesli Convalescent Dodson&Horrell + Chevinal w granulkach, 3x dziennie siano w rozsądnych ilościach (8-10kg na dobę), mimo to wyżera słomę, jak skończy z sianem. Nigdy nie miał żadnych problemów trawiennych, dobrze wykorzystuje paszę.

Wygląda zdrowo, nawet trochę mięśni ma, więc brzuch nie wisi, ale żeber się nie wymaca, poza tym to dodatkowe obciążenie dla nóg, a my leczyliśmy ścięgno dopiero co. Przy takiej diecie jest stabilny i w miarę współpracujący mimo, że ruch ma wyłącznie kontrolowany już przeszło rok. Wydaje mi się, że zaczął wyraźniej tyć, odkąd dostaje tego Convalescenta właśnie. Czy warto zamienić muesli na niskoenergetyczną sieczkę na przykład? Taką w granicach 6-7 MJ/kg.
3x dziennie siano w rozsądnych ilościach (8-10kg na dobę), mimo to wyżera słomę, jak skończy z sianem

😵
Siano do siatki, żeby jadł wolniej i mu się nie kończyło, to nie będzie wyżerał słomy. Albo siana więcej.
Dostęp do objętościówki powinien mieć non stop.
I po co owies, skoro koń pracuje ledwo co i tym kłusem to pewnie tylko tupta, a nie faktycznie pracuje?
Ja bym odstawiła owies i paszę. Chevinal i sieczka do wypełnienia żłobu wystarczy. Jak bardzo chcesz podawać coś jeszcze to mi się sprawdził Essential Balancer Saracena. Kobyła w bardzo lekkim treningu dostawała + siano do oporu (w siatce)  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się