Konie czystej krwi arabskiej

Zaraz zaraz... to jest mlody kon, niedlugo jezdzony tak? Nie dziwi mnie ze nie ma kondycji. 20 min klusa to duzo, tyle to ja robie z w miare ogarnieta 5 latka podczas calej jazdy i to z przerwami na step.
Przebadac jak najbardziej, na wszelki wypadek, ale tez przemyslec co sie robi na jazdach.
Moja tez nie jest jakas super chetna do dlugich galopow w lesie, zwlaszcza od stajni.
A podloze w tym terenie jakie i jaki stan kopyt?
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
17 września 2014 17:31
Dziewczyny byl juz wet - stwierdzil ze wszystko jest ok, bo nawet myslalam ze ma jakas bolesnosci kregoslupa, ale bez zadnych odpalow, kopyta niedawno robione, ale... no wlasnie podloze mamy nieco blotniste w sensie ze jest to takie blotko ubite, ale czasem nozki sie zapadna no i dzis pracowalismy duzo interwalowo - gorki, pagorki, czeste skrety, zmiany tempa. Kon bedzie teraz 3 dni pod innym jezdzcem - pod wlascicielem stajni. On sam uwaza ze kon jest po prostu leniwy - nie chce mu sie a ja mu na to pozwalam...
W terenie nie bylo nieposluszenstwa - caly czas ostro przebieral nozkami, nawet do galopu nie musialam go zmuszac - mysle ze po prostu sie zmeczyl...


Rece mi opadly , pomysle o tych badaniach krwi choc kon wyglada calkiem zdrowo, po terenie wesolo zagalopowal ze swoja kolezanka 🙂
No to ja nic nie rozumiem, to chce isc i jest zwawy czy nie chce?
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
17 września 2014 17:48
Pd siodlem i na lonzy zero energi, na pastwisku jak mu sie zachce to kawalek pobiegnie a pozatym nic, zero ruchu - zobaczymy jak bedzie chodzil pod Panem Jankiem. Mam dziwne wrazenie ze on nie jest nauczony chodzic codziennie, czy co drugi dzien bo w poprzednim domu chodzil raz na dwa tygodnie
A czym karmisz?
no jak do tej pory chodzil rzadko a teraz wymagaz zeby chodzil codziennie, to niezbyt dobre, to 4 latek jest?
po pierwsze stopniowo, po drugie - ja wyznaje zasade ze 3 latek chodzi 3 razy w tygodniu, 4 latek 4...itd.
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
17 września 2014 17:58
faith to on nawet 4 razy w tyg nie chodzi 🙁 w tym tygodniu ledwo 3 razy , w tym raz tylko lonza ..
Stoi caly dzien i noc na trawie, owies dwa razy dziennie plus marchew, jablka. Ostatnio dostal lizawke i rozstac sie z nia nie moze, wiec moze tutaj tej lezy problem, no zobaczymy... Wlasciciel stajni mowil zeby dac czas, ze powinien nabrac miesni to i lepiej jezdzic sie na nim bedzie
Bronze   "Born to chase and flee.."
17 września 2014 19:19
To my się w końcu pokażemy. Jak ktoś ciekawy co słuchać u Niuna to serdecznie zapraszam na mojego bloga, tam postaram sie często wrzucać fotki i inne pierdoły ( też mnie wzięło na blogowanie na stare lata  :icon_rolleyes🙂 arabskieinspiracje.blogspot.com
Dziś bardzo sympatyczna dziewczyna zrobiła nam fotkę życia  😂
U nas warunki do jazdy kiepskie, ale nadrabiamy entuzjazmem :-)

faith to on nawet 4 razy w tyg nie chodzi 🙁 w tym tygodniu ledwo 3 razy , w tym raz tylko lonza ..

dzisiaj mamy środę?
szamanka no wlasnie, dzis jest sroda... wrazaj go powoli, nie dziwie sie ze nie ma kondycji skoro byl uzytkowany sporadycznie... I jazdy krotkie, 30-40min to max, moze pasze trzeba na razie jakas dorzucic do tego.
Z dobrego serca radzze oczywiscie, bez urazy 🙂
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
17 września 2014 19:59
mnie akurat chodzilo o moj tydzien wolnego , ktory trwa od poprzedniej srody. Nie jezdzilam bo mialam noge spuchnieta. Nie przepracowuje go. 10 minut lacznie klusa to gora na dzien. Dzwonilam do dziewczyny ktora na nim jezdzila przedemna i stwierdzila ze to jego normalne zachowanie.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
17 września 2014 20:00
ale masz spokojnego araba🙂
mitbah   arabskie szczęście
17 września 2014 20:35
szamanka- według mnie to normalne, mój też często, bardzo często stoi i leniuszek, kondycji nie ma 🙂 Ja bym się nie martwiła na zapas, można mu podawać jakieś suplementy, ale raczej wszystko z nim ok. Wcześniej też tak miał, jedziemy w teren, a ten 100 m za innymi końmi  😁
szamanka widocznie trafiłaś na egzemplarz, który trzeba zmotywować, żeby mu się chciało (i nie, nie mam na myśli "zmusić"😉.
Plus to, co już dziewczyny wcześniej napisały - jeśli koń chodził wcześniej raz na dwa tygodnie, a ty go wdrażasz do regularnej roboty, to z głową i powoli. Taki teren, jak opisałaś, to jest spore wyzwanie fizyczne i równie duże psychiczne, nie przeciążaj go, bo się zniechęci i już w ogóle zrobi się stacjonarny.

Zaś właścicielka stajni mówi, że ruda rzuca się do płotu za każdym razem, jak ktoś otwiera bramę, i jak widzi, że to nie ja, to odchodzi wyraźnie zawiedziona. Niby się nie denerwuje, je i pije już całkiem normalnie, zaczęła ją (właścicielkę) rozpoznawać i nawet sama do niej raz podeszła, ale... cały czas czeka. Jak przychodzę, to melduje się pod płotem koło szatni, a jak z niej wyjdę, to leci do bramy wybiegu i tam czeka. Niby fajnie, ale... teraz mnie nie będzie w stajni do niedzieli i trochę się martwię, że ją tak zostawię...  🙁
Aż dziw, gniada w życiu nie była ospała. Zrób jej wolne to na lonży próbuje tempo wymusić, ale pod siodłem nadal czeka na sygnał. Nie wiem, mój arab energiczny i żwawy, a to ja muszę prosić o zwolnienie biegu.
Za to siwa jak Armani, byleby się nie przepracować. Ale taki charakter.
Ja tez jestem zdziwiona, bo nawet dziś siedząc w pokoju przez okno widziałam tylko burze piaskowa bo teraz sucho , a ten przez 15 minut biega jak głupi, wali barany, zwroty w miejscu i druga strona. A mama to się śmieje że kozy to stoją przy pasniku i zdrowaski odmawiają  🤣
Ostatnio mam filmik z naszych zabaw, to widać, jak zostawiłam kamerę na słupie, co wyprawia jak jest sam 😉
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
17 września 2014 21:28
A mnie nie dziwi zachowanie Armaniego. Może został za wcześnie zajeżdżony, może za dużo wcześnie pracowal... Albo po prostu tak ma i tyle  🙂 mój Rudy też leniwy ... i generalnie najlepiej to wziąć go na plecy i nosić  😎 No ten typ tak ma  😁
Moja jeszcze inny typ. Pozornie spokojna, nie biega, nie wariuje, nie szaleje sama po pastwisku, nic z tych rzeczy. Pod siodłem potrafi iść przez kilka godzin stępem i ani uchem nie ruszy. W innych chodach idzie żywo do przodu, ale nie przyspiesza sama ani nie przechodzi do wyższych chodów. Za to jak się ją poprosi o szybsze tempo czy to z ziemi, czy z siodła, to ho ho... Dopalacze wyścigowe pełną parą mamy.  🙂
Moj w terenie zapieprza , na ujezdzalni sie leni  😀
Ja mysle, ze Armani musi stopniowo nabrac kondycji a druga sprawa to sprawdzilabym siodlo.
Siodło, wędzidło i zęby.
.... + dosiad, araby mają krótki grzbiet.
i nowość - araby też są w środku ;-)
Kurka  🤔
Głównym zajęciem mojego konia (poza jedzeniem oczywiście) jest wpatrywanie się w bramę, czy przypadkiem nie idę. Piąty dzień z rzędu.
A ja wyjeżdżam na dwa dni i będę u niej dopiero w niedzielę.
Weźcie mi napiszcie, że ona tam nie uschnie ani się na mnie nie obrazi na zawsze, bo się zaczynam martwić tym, no...
Murat no weź... 😉 Dwa dni to naprawdę nie jest dużo. Czuje się w nowym miejscu trochę jeszcze niepewnie ale je, pije więc ma się dobrze 🙂 Nie martw się, na pewno nie uschnie, przecież nie masz możliwości siedzieć cały czas w stajni. Konina się przyzwyczai, spokojnie 😉

Czy karmicie swoje araby gotowymi paszami, macie jakieś sprawdzone/wypróbowane?
larabarson no wiem, że nie umrze od tego, ale mam wyrzuty sumienia, bo widziałam, jak to wygląda, jak ona tak "paczy" na tę bramę...  🤔

Co do gotowych pasz, to ruda jest na "paszach naturalnych". Owies, wysłodki, siemię lniane, witaminy oczywiście, okresowo jak trzeba jakieś zioła, jak się trafi dla smaku jakaś sieczka czasem (obowiązkowo niemelasowana) i to tyle. Żadnych kupnych gotowych pasz nie dostaje i dostawać nie będzie.
Ja pod inspiracją Murat również sięgnęłam po naturę i młody dostaje wysłodki buraczane, otręby pszenne, siemie lniane, otręby ryżowe, trawokulki i sieczke alfa alfa z dodatkiem biotyny. Z witamin to w ciężkich okresach dostaje officinalis, a czasem dostaje jeżówke, koper, podbiał, pokrzywe, czarnuszke.. w zależności od potrzeby 🙂
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
18 września 2014 15:01
A ja moją głodzę-hihi

nie dostaje wredne Rude nic🙂
Wojenka   on the desert you can't remember your name
18 września 2014 15:05
tyje z powietrza? ;P

ganasz,
zapewne Maceba jest tam gwiazdą?
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
18 września 2014 16:21
ma trawę, średniej jakości bo średniej, ale i na niej ma nadmiar energii🙂

(no codziennie przynoszę im jabłka z sadu i czasem rzucę smakołyka)
Wojenko 😎 Maceba jest jedną spośród wielu koni w tym albumie ;-)
sieczka Alfa z lucerną,siemię lniane to nie za dużo  białka dla araba?
Murat zrób Winei wakacje od siebie żeby odnalazła się w stadzie, na pewno o tobie nie zapomni 😉
Moja alfa jest bez lucerny 😉 a siemie to dostaje dokładnie moją garść, żeby delikatnie tylko pomagać temu brzuchowi 🙂 ale co do jedzenia to chetnie posłucham, bo niestety wszyscy w okół jako pasze widzą tylko owies  🤔
zapytałam o lucernę, bo są przeciwstawne opinie co do podawania jej arabom,  :kwiatek: chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi co podawać, bo to zależy od wielu czynników i cech osobniczych.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się