Konie czystej krwi arabskiej

A czy są jakieś ogólne normy, co i ile być powinno ? Bo zawsze są w tych paszach napisane ilości wsyztskiego, ale w sumie nie wiem nawet jak na to patrzeć. A z tą lucerną to właśnie murat mnie ostrzegała 🙂
No mówi się, żeby uważać na możliwość przebiałkowania araba - podobno są wrażliwsze na ilość białka w paszy niż inne rasy. W poprzedniej stajni w sianie był dodatek lucerny i nic się nie działo, ale mając to na uwadze nie dokładałam już niczego wysokobiałkowego - na wszelki wypadek.

ganasz chcąc nie chcąc zrobię jej wakacje, trzy dni mnie w stajni nie będzie.
Nowa koleżanka się przekonała do niej na tyle, że jak wychodzimy, to rży do rudej, a jak wracamy, to się chce witać i miziać - ... a Winea na rżenie nie reaguje w ogóle, nawet ucha nie odwróci w jej stronę, a na próby miziania zachowuje się w stylu "a weź, ja tu teraz jestem z moim człowiekiem, przeszkadzasz". Mimo że Iga jest oczywiście wyżej w hierarchii.  😀 Ale póki co żyją w zgodzie, żadnych niesnasek nie ma.
Bronze   "Born to chase and flee.."
18 września 2014 20:07
Wunia - A czy są jakieś ogólne normy, co i ile być powinno ? Bo zawsze są w tych paszach napisane ilości wsyztskiego, ale w sumie nie wiem nawet jak na to patrzeć. A z tą lucerną to właśnie murat mnie ostrzegała 🙂
Podstawa to zdrowy rozsądek. Mój teraz tez bez owsa, bo całe dnie spędza na pastwisku bogatym w koniczynę. Generalnie w sezonie pastwiskowym max obcinam treściwe. Koń energię ma, a ja mam na uwadze nie tyle białko co nadwyżke cukrów ( linia biała sie sypie )
Co do pasz gotowych - fajna sprawa o ile nie sa nafaszerowane GMO ( uwaga, czytac skład i to co drobnym druczkiem ). Ja uwielbiam konia rozpieszczać, ale na moim pensjonatowym wikcie nie może nawet marzyc o jakis specjal dodatkach ( bo poszłabym z torbami ),Do owsa daje drożdże i granulat mineralny, w zimie słonecznik.
A ile tej lucerny dajecie 3-5 kg, że się boicie przebiałkowania?
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
18 września 2014 21:04
Trzeba by było wiosną konia trzymać na młodej trawie , dawać miarkami lucernę i owies aby konia załatwić.
u mnie przecież rudy w pewnym momencie żarł ogromne ilości pasz wysokobiałkowych w celu nabudowania masy , dodatkowo witaminy + pastwisko i nic mu nie było . .. ale zaznaczam, że chłopak był w ciężkim treningu i potrzebował dobrze zjeść aby mieć siłę i energię .
Ja uznaję zasadę - wszystko można dać ale z głową  😉 wiadomo, że nie nafaszerujemy nie wiadomo czym konia nie pracującego czy chodzącego rekreacyjnie ..
koń lekko pracujący tak naprawdę może być na samym sianie albo pastwisku i tyle  🙂
Dwie kobyły, każda na jęczmienia - jedna mix, druga arab.
Z moich obserwacji wynika, na bazie obrączek na kopytach, że ta pierwsza 'nie reaguje', a druga już owszem, ale 'delikatnie'. Po przyswojenia danej dawki, problem znika.
A ja jeszcze nawiążę do wędzideł. Czy ktoś z Was spotkał się z takim?:
Opisane jest jako wędzidło islandzkie "idealne dla spokojnych koni"  🙄
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
19 września 2014 16:36
larabarson niezła nazwa. Ja mam identyczne ale nazywa się Magic system pesoa. Ten łącznik działa jak blokada i nie robi tzw. dziadka do orzechów. Generalnie Rudy ma to wędzidło w zadzie  😎
taki lacznik niekoniecznie musi sie blokowac. sa wedzidla z takim ksztaltem lacznika i nie musi to byc pessoa magic.
Witam wszystkich!

Chciałam przedstawić mojego małego Ciorta 🙂 - Czertinkę (M: Czernica po Ganges - O: WH Kaneko po Marwan Al Shaqab) . Jest ze mną kilka miesięcy i w tej chwili ma 1,5 roku.

Pozdrawiamy wszystkich araboholików 🙂
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
19 września 2014 19:03
Gratuluję młodego! (rude górą! :hurra🙂


jakie macie plany na przyszłość?
Dziękuję 🙂! Póki co mała będzie cieszyć się dzieciństwem, a w przyszłości mam nadzieję, że będzie moją najlepszą przyjaciółką i najwierniejszą towarzyszką 🙂.
Bronze   "Born to chase and flee.."
19 września 2014 20:44
Jusi- a w przyszłości mam nadzieję, że będzie moją najlepszą przyjaciółką i najwierniejszą towarzyszką 🙂.

To masz w pakiecie z arabskimi genami  😀
Gratuluje nabytku!
Z całą pewnością nie będziecie się nudzić.
Dziękuje. Dokładnie. Teraz czeka nas duuużo pracy.
Jeszcze jedno zdjęcie małej 🙂
jusi060287 Jest tak piękna, że moja Ruda koniecznie chciała mieć z nią fotkę  😁
larabarson to wędzidło jest opisane również jako wędzidło dla koni delikatnych z wrażliwym językiem, ma w porównaniu do innych wędzideł duże kółka -zapobiegają przesuwaniu się na boki. No i ulubione wędzidło Maceby. Nie blokuje się, taka biżuteria w pysku, na pewno nie dla koni, które dążą do mocnego oparcia się na wędzidle.
jusi witaj w klubie  :kwiatek: piękna, dużo pracy jeszcze więcej frajdy - arab potrafi zmienić światopogląd  😉
zduśka, ganasz dzięki dziewczyny - mój arab, podobnie jak zduśkowy pewnie miałby w zadzie takie wędzidło 😀
jusi fajna mała 🙂
najlepiej pożyczyć i spróbować kilka wędzideł...   ;-)
drugie jakie mamy to rotary podwójnie łamane z kulką też świetne cieńsze, zmieniam co jakiś czas  😎
"Wędzidło "Rotary" spełniające wymogi najbardziej wybrednych jeźdźców i koni. Rewolucyjny system obracających się ścięgierzy i łączników. System pozwala na obrót ścięgierza o 360 stopni. Łącznik kulkowy zapobiega blokadom. Idealne wędzidło dla wrażliwych koni. Wędzidło zapewnia dokładne i zarazem subtelne oddziaływanie na pysk i język konia. Wędzidło eliminuje tzw. "efekt dziadka do orzechów""
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
20 września 2014 09:21
Ganasz dobrze mówi.
Mój najlepiej pracuje na pelhamie ale zakładam je dopiero wtedy gdy to co ma założone totalnie olewa
No właśnie niestety ale pożyczyć nie mam skąd (u mnie w stajni to ja najwięcej kombinuję z doborem sprzętu  😀 ), także muszę sama kupować i próbować. Mój koń od początku niestety miał tzw. beton w pysku  🙁
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
20 września 2014 09:36
larabarson to jak zmienię na pelham ( a zapowiada się to w najbliższym czasie ) to wyśle Ci swoje na próbę  😉
Oj to byłoby świetnie i zyskałabyś wieeelką czekoladę 🤣
Ania.. co dwa rude w stajni to nie jeden 😉.
Dziewczyny bardzo dziękuje za miłe słowa, cieszę się że się mała podoba i mam nadzieję, że dorastając bardzo się nie zmieni i wyrośnie na fajną klaczkę.
Teraz mamy zamiar dużo spacerować i odczulać się na różne straszydła. Może mnie maluch bardzo nie sponiewiera 😉.
Witam,wpadamy się pokazać 🙂
czasu mało,trenujemy ...może uda się jeszcze w tym sezonie wystartować
larabarson ja u siebie mam 3 wedzidła to możesz wpaść i coś pożyczyć na próbę, może któroś podpasuje 🙂
Alicja, zakochałam się!
Być--  dziękujemy  💃
Bronze   "Born to chase and flee.."
21 września 2014 21:59
Alicja, a on tak niepozornie wyglądał na zdjęciach sprzedażowych. No, nie ten sam koń  😜
Alicja ależ ładny on jest  😍

U nas leje i leje... Nie powiem, brakuje mi hali.  😉 Ale za to odkrywam w sobie nowe pokłady kreatywności pt. "co można robić z koniem, gdy leje deszcz".  😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się