Konie wielkopolskie/trakeńskie

to skąd takie zamieszanie? mi się samej to nie ubzdurało, widziałam to gdzieś napisane ( nie w necie, bo to dawno było).
Hendi   Kara księżniczka
21 lutego 2012 22:12
Louis wygląda uroczo. No a kto wie coś o Herkulesie?
znalazłam coś takiego
[quote="Laguna"]Co ciekawe z własnych obserwacji i rozmów z hodowcami zauważyłam, że dychawica pojawia się bardzo często w drugim pokoleniu potomstwa Louisa hol (mój Tango jest z matki po Louis)[/quote]
ktoś coś więcej wie na ten temat? 🙄
znalazłam coś takiego
[quote="Laguna"]Co ciekawe z własnych obserwacji i rozmów z hodowcami zauważyłam, że dychawica pojawia się bardzo często w drugim pokoleniu potomstwa Louisa hol (mój Tango jest z matki po Louis)

ktoś coś więcej wie na ten temat? 🙄
[/quote]

Sama mam klacz po Louisie która dała mi 3 źrebaki (wszystkie zdrowe) znam dwie klacze hodowlane po Louisie, ich źrebaki też były zdrowe.
Znam 8 matek po siwym, żadne potomstwo nie miało dychawicy. Natomiast znam ojca Tango i wiem, że po nim zdarzały się pojedyncze przypadki.
titina, tak , chodzi o tego Drozosa. Wiem, że tak jest poprawnie, tylko zastanawia mnie, skąd takie zamieszanie z tym imieniem ?
Na tym zdjęciu Louis wygląda koszmarnie, ludzie za to odpowiedzialni powinni być jakoś  ukarani. Niewyobrażalne, żeby tak koń wrócił od dzierżawcy !
Louisa, Karla🙂 dzięki :kwiatek:
CZECZENIA po ARIANIN - jakie opinie o tej kasztance ?
Blucha,ja mam mamuśke Czeczeni ,charakter super.Czeczenia urodziła się nie daleko nas ,pamietam ją jako małego rudzielca szybkiego.
Czy ktoś mi jest w stanie wyjaśnić dlaczego koń o takim rodowdzie:
http://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-125421.html
albo takim:
http://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-152197.html
są zapisane do księgi wlkp  😲. Jaka jest różnica między wlkp a sp, czy to powoli nie staje się wirtualny twór (rasa wlkp ) ?

Moja klacz jest od czystej matki WLKP z paleniami, sama posiada palenia wielkopolskie a w paszporcie ma SP , 🤔 ojcem mojej klaczy jest sp -wlkp/mlp, ktory wg bazy koni i tak zostawiał źrebię w rasie matki -po nim są i wielkopolaki  i małopolaki ;/ a moja jest SP .
Macie może jakieś pomysły dlaczego związek stworzył taki dziwny twór i nie mógł przyznać mojej klaczy rasy ,chociaż jak inni tutaj napisali konie w połowie mają nie wielkopolskie rodowody a i tak są w rasie?
Czy jest szansa,że jakoś to odkręcę?

własnie nabyłam 6 mieisięcznego gluta rasy wlkp, co ciekawe ojciec jest sp a maluch ma w paszporcie wlkp


Załamka  😵
Jeśli np matka jest sp ale tylko z tego tyt. że w dalekim pokoleniu miała dolew krwi np holsztyńskiej a ojciec jest czysty wlkp to normalne że źrebię jest wlkp
nie jestem ekspertem ale wszystko zależy od tego jaki dolew tej "innej " krwi ma potomstwo
są różne sp
moja np jest Wlkp po matce sp
matka ma rodowód czysto wlkp z dużym dolewem XX ale w 4 pokoleniu ma dido han
natomiast młoda od tejże matki - ma dido już w piątym pokoleniu
z rozkładu krwi widać że dido już nie występuje

Natomiast tych rodowodów które wstawiła armara jakoś niczym nie da się uargumentować
pytanie czy faktycznie szanel jest wlkp - czy tylko ktoś sobie tak do bazy wpisał
777
Jakbyś był na tyle uprzejmy, mógłbyś zajrzeć w bazę koni i podpowiedzieć dlaczego akurat w tym przypadku klacz jest SP.  :kwiatek:
Jeszcze raz podkreślę: matka posiada palenia, jest chyba w głównej i wszystkie klacze od niej otrzymały palenia i są w rasie.

http://www.bazakoni.pl/horse_144078.html
ircia2   KARULA ZOŁZULA:)
23 lutego 2012 10:30
blucha ja też mam klacz kasztankę Samanta po Arianin.Wrzucaj fotki 😀
Myślę, że to się też ma do czasu kiedy konie są opisywane, kiedy się rodzą. Raz łagodzą przepisy, raz zaostrzą i w sumie nigdy nie wiadomo.
U mnie jest kobyła po matce SP( z papieru) i dopiero przy opisie jej źrebaka wyszło, że ona wcale SP nie jest tylko typ szlachetny, a co za tym idzie nasza nie jest SP tylko typ szlachetny, a co za tym idzie, jej źrebak nie ma prawa wpisu do księgi (z matki typ szlachetny, z ojca wlkp). A wiem, że ta kobyła, opisana jako SP dała wiele źrebiąt i ciekawe jaki syfek tam w papierach może być.
Nie znam się absolutnie
piszę tylko to co widzę a widzę że Prawda jest młp - na rozkład krwi przypada 25% (2 pokolenie)
wiec jak na mój rozum to normalne że Laura jest SP

Nie chce nikogo wywoływać do tablicy ale nasze dwie forumowe koleżanki by się może wypowiedziały
sama im ostatnio dużo pytań zadaję
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
23 lutego 2012 10:44
Donia
To wybierz może chociaż ogiera, startujacego w sporcie 😉
(...), za 200 zł Neo (Luron - Naira xx).


wstawiam synka Neo od Natura - og. New Gold (2006)  ładny koń i fajnie, ujeżdżeniowo się rusza, ma olbrzymią fulę w galopie.

777
Informację o przynależności rasowej można było usłyszeć na MPMK we Wrocławiu. Tak samo klacz jest zarejestrowana w bazie PZJ. Sama miałam klacz wlkp od matki sp, ale nie wiem co w zasadzie chce się z tej rasy uzyskać?
Mamy już w Polsce misz-masz w postaci rasy sp, a teraz powoli robi się to samo w rasie wielkopolskiej. Rozumiem, że rasy niemieckie, landowe fenotypowo, a nawet genotypowo się nie różnią, ale tradycyjnie pozostają odrębne. Różnią się praktycznie tylko nazwą. Z rasą wlkp będzie tak samo ? Odróżnić młp czy śl to nie problem ale wlkp od sp ? Da się ?
Lauren- dziwna sprawa, tym bardziej, że po ojcu są wielkopolaki. Ile ma w kłębie?

armara- słyszałam, że konie mają być dzielone wg użytkowości, a nie wg  ras.
marysia
ok 164-165 w kłębie
armara- słyszałam, że konie mają być dzielone wg użytkowości, a nie wg  ras.


Czyli wszystkie poslkie konei zostaną wymieszane ? Możesz rozwinąć tę myśl?
Zrozumiałam to tak, że rasy będą, ale mało istotne, natomiast ważniejsze będzie to, do czego ten koń ma być przeznaczony i wg tego będzie oceniany.

Lauren- szukam w programie hodowlanym i są tam jakieś obostrzenia co do rodziców SP.  Od rodzica SP jeśli potomstwo to  w drugim lub trzecim pokoleniu posiada przodków wyłącznie rasy : wlkp, trak, ang, arab, anglo-arab - to jest wpisywane do ksiąg jako wlkp. Nie wiem, czy to tyczy się też wskazywania rasy konia, ale jakby się tym sugerować, to Twoja Laura po ojcu ma w drugim i trzecim pokoleniu małopolaki.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
23 lutego 2012 11:25
Lauren,
być może wpisem do sp kierowała zasada wg której,
jeśli następował dolew xo to klacze trafiały do Księgi sp.
Nie wiem czy tak jest do tej pory.
No niestety małopolaka odróżniam - ślązaka też - araba to chyba każdy
folbluta - cieżko ale raczej trafiam
wlkp i sp - no właśnie
czy ktoś ma fotki pokazujące tę odrębność rasową
po czym poznać wlkp ? - chodzi mi o konkretne cechy charakterystyczne jakie powinien posiadać
Co do dolewu młp - to chyba zależy jaki ten ogier konkretnie jest  👀 ?
Średnio sobei wyobrażam likwidację rasy małopolskiej, zwłaszcza części angloarabskiej...
Zrozumiałam to tak, że rasy będą, ale mało istotne, natomiast ważniejsze będzie to, do czego ten koń ma być przeznaczony i wg tego będzie oceniany.

Lauren- szukam w programie hodowlanym i są tam jakieś obostrzenia co do rodziców SP.   Od rodzica SP jeśli potomstwo to   w drugim lub trzecim pokoleniu posiada przodków wyłącznie rasy : wlkp, trak, ang, arab, anglo-arab - to jest wpisywane do ksiąg jako wlkp. Nie wiem, czy to tyczy się też wskazywania rasy konia, ale jakby się tym sugerować, to Twoja Laura po ojcu ma w drugim i trzecim pokoleniu małopolaki.


To dlaczego z innymi czystymi wlkp klaczami dawał źrebaki w rasie? przecież z każdą klaczą będzie miał w 2 pokoleniu 25% mlp a źrebaki są w rasie.
Z kim powinnam się skontaktować,żeby to wyjaśnić? Zadzwonić do związku?
Lauren- podejrzewam, że tam sie ktoś nie dopatrzył. Możesz dzwonić, ale nie sądzę, żeby Tobie zmienili 🙂
Przy 5 koniach by się nie dopatrzyli? 😲
Żeby się czegoś dopatrzyć trzeba mieć łeb na karku a czasami bywa różnie.
Ja bym poszła osobiście i poprosiła grzecznie o wyjaśnienie i wskazanie gdzie jest zapisane że właśnie tak a nie inaczej "się robi"
Ma być czarno na białym a jak nie wyjaśnią to bym oficjalne pismo z zapytaniem złożyła za potwierdzeniem odbioru - a co niech wytłumaczą.
Może jakaś racja w tym jest .....
To jest po prostu nie w porządku. Jeżeli będą się w związku bardzo pluć na tą całą sytuacje i powiedzą ,że na pewno nie ma opcji odkręcenia tego,
to przypomnę najgrzeczniej jak się da o innych koniach po Pionierze sp które są w rasie z czystymi matkami wlkp i młp i poproszę o sprostowanie reszty. Niby dlaczego tylko moja kobyła a raczej ja jako jej właścicielka mam cierpieć za niesubordynacje i pomyłki innych? Albo wszyscy albo nikt.
Albo wszyscy są pod ostrym rygorem przepisów pzhk albo wszyscy w papierach mają co im pasuje.
Lauren
To naprawdę jest taka różnica dla Ciebie  😲?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się