własna przydomowa stajnia

aniaagre - dzieki, bede probowac u nas, bo niestety dni sa juz coraz krotsze 🙁

A wiata jest super ;-) Jak rozwiazaliscie wiezbę dachowa? Moze ma ktos projekt / szkic jkontrukcji jakiejs niewielkiej wiaty tego typu lyb tez zadaszonego pasnika dla koni? Konie u nas sa cale dnie na padokach, chce zima wystawiac im bale siana ale chcialabym wrzucac je pod zadaszenie, zeby nie zawilgly zanim koniska spalaszuja... Macie u siebie jakies tego typu rozwiazania?
thebe, tak, kilka razy wstawiałam i w tym wątku i w wątku o paśnikach 2 rodzaje paśników pastwiskowych... może - z całym szacunkiem - warto skorzystać z wyszukiwarki. W tym temacie w prawym górnym rogu jest okienko , kw które wpisujemy "paśnik", na forum też jest wyszukiwarka z możliwością znalezienia tematu paśników 🙂
Gaga , poszukam ;-) Naszlo mnie bardziej w kontekscie wiaty wrzuconej przez Obibok ktora wydaje mi sie rownie fajnym a moze nawet bardziej funkcjonalnym rozwiazaniem,bo podwojnie moglaby spelniac zadanie...
Wrzucanie siana luzem (czy w kulce) pod wiatę jest nieekonomiczne - spora część pójdzie pod nogi
Poza marnowamiem siana - siano nie za dobrze chłonie wilgoć (siki), zatem na ziemi robi się gnój...
Dlatego poda wiatą również warto wykombinować jakiś rodzaj paśnika 🙂
Pod wiate polecam a'la drabinki z drobnej siatki, albo dla karmienia z poziomu gleby dobre są paki w wysokości najlepiej uniemożliwiającej przekładanie nóg, bo różne pomysły do głowy czasem nudnym deszczowym popołudniem do głowy koniom przychodzą  😁

Jednak połączenie wiaty+posiłku to nie zawsze dobre rozwiązanie przy nieprzepadających za sobą futrach...
Ja tylko raz balota z sianem wstawiłam do wiaty. Bardzo tego żałowałam, bo zmarnował się w większości i na dodatek miałam sporo wygarniania  🤔 Potem siano wkładałam do 2 dużych siatek na siano i było dużo lepiej 😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
09 września 2014 09:50
ja poprzednią dostawę siana zamówiłam w balotach. Myślałam "a fajnie, nie muszę ciągle dokładać kostek, będzie stał i lepiej dla mnie". Fakt, balot taniej wychodzi.
Ale trzeba mieć warunki na jego trzymanie. No i na pewno nie może stać cały bo konie go rozgrzebują. Byłam świadkiem jak mój koń przeszedł sobie po środku  😵
Ostatnio też rzucił mi się w oczy podpatrzony ''paśnik na kółkach'' o pojemności balotu.
Stara przyczepka ze ścianami z prętów, taka popularna przyczepka na wsi, bez dachu, do przewozu krów czy tam trzody ;D
Dzieki za sugestie i cenne uwagi. Czesc siana mamy w duzych balotach , z mysla o zimowych padokach wlasnie ( reszta siana, do skarmiania w stajni poszla w kostki)  Nie mam prolemu z nielubiacymi sie futrami, bo konie podzielone sa na kwaterki po 3-4 sztuki na jednej w  taki sposob ze fajnie sie dogaduja. Te najnizsze w stadzie poszly razem na osobny wybieg i w koncu nikt ich nie goni 🙂 Widzialam ten pasnik na bale Gagi - faktycznie fajna sprawa i chyba o czyms takim pomysle, skoro z Waszego doswiadczenia wynika ze przy wstawieniu pod wiate luzem za duzo siana sie marnuje.Siatek napelniac nie chce - bo duzy bal mial wlasnie nam troche pracy odjac 🙂
thebe, w ostateczności możesz na bal nałożyć siatkę z drobnymi oczkami, ale tak czy siak trzeba toto zabezpieczyć przed końmi (lubią włożyć nogę...)
Wstawianie bala "luzem" to na prawdę ogromne marnotrastwo - 3/4 siana idzie w ściółkę 🙁 i z 300 kg bala robi Ci się 100 kg... :/

thebe,
Jak dużą masz wiatę na te 4 szt ? Pytam bo mam w planach stawianie wiat na padokach jak zdążę to jeszcze przed tą zimą ;]
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
09 września 2014 10:08
ja mam taki paśnik  😎
Tylko nie mogę znaleźć zdjęcia z włożonym sianem i końmi  😁
thebe no niestety przy tym rozstawie mam slup po srodku, ale konie raz mi go przezarly na wylot i sie nie zawalilo  😁 takze jest to slup w razie W.
pasnik profesjonalny mi sie marzy, ale niestety jeszcze dlugo bede tylko marzyc, wiec zbilam sobie sama z desek.
prototyp byl na styk na balot lezący , nastepne zrobilam duzo wieksze i w sumie sie sprawdza. to co wyciagną na wierzch staram sie codziennie wrzucac z powrotem.
na zime wstawiam drugi pasnik pod wiate takze twardziele jedza na dworze, a cieniasy pod wiatą 😉 syf sie robi, to prawda, ale innej opcji nie ma poki co.
tak jak gaga pisze- wrzucanie koniom balota ot tak jest tylko dla bogatych 😉
ja zredukowalam bardzo straty w sianie dzieki tym "skrzynkom" , choc jeszcze idealnie nie jest 😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
09 września 2014 11:04
[s]a jak wygląda paśnik na balot Gagi? Bo nie mogę znaleźć, wyszukałam jedynie w internecie. [/s]

Jak trzymałam konia u koleżanki to dobrym rozwiązaniem było siano z wozu - odpowiednia wysokość no i siano nie leżało na ziemi.

Sama zastanawiałam się kiedyś nad paśnikiem na balot. Słupki wbite w ziemie, na ziemi położona paleta drewniana i dookoła jakoś zagrodzić.

edit: znalazłam  😅
[quote author=Liściu link=topic=19013.msg2177452#msg2177452 date=1410253488]

thebe,
Jak dużą masz wiatę na te 4 szt ? Pytam bo mam w planach stawianie wiat na padokach jak zdążę to jeszcze przed tą zimą ;]
[/quote]

Właśnie nie mam wiaty poki co ;-) Generlanie konie mam zamykane na noc w stajni , ale wieksozsc dnia sa na padokach - no chyba ze warunki pogodowe tragiczne, ale to naprawde sporadyczne przypadki. Podobnie jak Ty, mysle nad zrobieniem im wiat przed zima, ale bardziej myslalam zeby wiaty spelanialy funkcje pasnika ( a dodatkowo chronily przed wiatrem). Generalnie u nas zawsze ktos jest na miejscu, wiec przy bardzo niesprzyjajacej pogodzie - koniska ida do stajni - wiata miala byc bardziej dodatkiem.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
09 września 2014 12:04
thebe a masz boksy angielskie czy normalną stajnię z korytarzem?
Normalna stajnie z korytarzem po srodku. Angielskie boksy byc moze kiedys dobudujemy - jesli bedzie potrzeba,ale to poki co tylko plany... najpierw wiato-pasnik, albo cos w tym stylu przed zimą coby nie marnowac siana ;-)
thebe

Myślę nad zbudowaniem 2 wiat na padoku niż jednej większej na więcej sztuk bo to mi się nie widzi kompletnie.
2 wiaty i w planach zadaszony paśnik dostawiony do ściany budynku to dobre rozwiązanie + drzewa jeszcze ;]
Myślę, że na te 10 sztuk zda egzamin bezproblemowo w moim przypadku ;] tylko jakie wymiary tych wiat  🙄?
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
09 września 2014 12:18
Normalna stajnie z korytarzem po srodku. Angielskie boksy byc moze kiedys dobudujemy - jesli bedzie potrzeba,ale to poki co tylko plany... najpierw wiato-pasnik, albo cos w tym stylu przed zimą coby nie marnowac siana ;-)


a no chyba że tak 😉

Bo u mnie stanęło na boksach angielskich, zamiast wiaty. Rozważyłam wszystkie za i przeciw i stwierdziłam, że skoro boksy i tak będą cały czas otwarte to warto mieć jednak to zabezpieczenie w formie drzwi i przegródki. Bo w razie w i koniecznego aresztu boksowego sprawdzi się lepiej niż wiata.
Liściu - mysle ze dwie wiaty to dobry pomysl - osobiscie tez wybierałabym opcje podziału wiat i zrobienie mniejszych, chociażby ze wzgledu na stado - zawsze te słabsze osobniki znajdą też swoje miejsce...Co prawda kosztowo zapewne wyjdzie Cie ta opcja troche drożej  - chyba ze wykorzystasz jedna sciane jako punkt wyjscia do dwóch wiat - widziałam kiedys takie rozwiązanie ale nie bardzo przypominam sobie gdzie ...
nom, to jest tak na szybko od srodka 😉 i dla porownania z pierwszym zdjeciem dlugosc sciany rownoleglej do "lewego przodu" 😉 i jeszcze kawalek "skrzynki na balot widac  po prawej  😁
Mam nadzieję, że odpowiedni wątek.
Wiosną zasiałam trawę z jęczmieniem. Zboże pięknie wyrosło,po żniwach trawy trzeba z lupą szukać. Czy mogę puścić tam ogony? Zboże ma 15-20 cm. Czy taki jęczmień jest wysokobiałkowy?
Przede wszystkim musisz uważać na możliwość biegunki. Kontrolowany wypas np. godzinę dziennie nie powinien zaszkodzić.
Jęczmień "wynosi" z pola:
Jęczmień jary z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy przeciętnie pobiera: 27 kg azotu (N), 11 kg fosforu (P2O5), 22 kg potasu (K2O), 7 kg wapnia (CaO), 4,5 kg magnezu (MgO), 3,5 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 9 kg oraz 5 g boru (B), 9 g miedzi (Cu), 260 g żelaza (Fe), 70 g manganu (Mn), 0,7 g molibdenu (Mo) i 60 g cynku (Zn).  Więc po żniwach należałoby uzupełnić te składniki, bo jęczmień "objadł" wysianą trawę - chyba, że przed siewem zastosowałaś dawkę nawozów zaspokajającą potrzeby i jęczmienia i trawy.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
11 września 2014 14:56
a ja mam pytanie w jakim celu sieje się jęczmień z trawą?
Trawy sieje się albo w siewie czystym, albo jako wsiewkę w zboże.
W moim przypadku akurat jako wsiewkę z powodu niemożliwości ustawienia siewnika na siew czystej trawy 😉
Jedna i druga metoda ma swoje wady i zalety.
W siewie czystym możemy liczyć na szybszy plon ale jednocześnie wyższe zachwaszczenie - zwykle w siewie czystym jeden pokos to "koszenie odchwaszczające", a kolejne zbieramy na siano lub kiszonkę już w roku siewu.
Jako wsiewka - mamy plon w postaci zboża, mniejsze zachwaszczenie, ale jednocześnie trawy są mniej konkurencyjne, a w dodatku są zacienione przez zboże. Zwkle wybiera się odmiany zbóż niskie i szybko zbierane lub zbiera się je na kiszonkę, aby trawy mogły "odbić". W takim przypadku trzeba zastosować wyższe nawożenie - i pod zboże i pod trawy.
zielona_stajnia, dziękuję  :kwiatek:
hej, czy mógł by mi ktoś tak jasno określić ile po wapnowaniu łąki koń nie może mieć na nią bezpośredniego dostępu? mam już zakupione wapno /jesli dobrze pamietam to jest to ekogran - wapniak koszelowski/ tylko teraz zastanawia mnie co w wypadku gdy wapnowane będzie pastwisko - na ile musi być zamknięte?
może mi ktoś podpowiedzieć gdzie najtaniej kupić ogrodzenie metalowe dla koni??? Musi być mocne....i jaki jest koszt takiego ogrodzenia 30x 40 m??
kalaarepa, co to jest ogrodzenie metalowe??
np takie
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się