Czemu "naturalsi" wzbudzają tyle kontrowersji?

Dziękuję  :kwiatek:
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 września 2014 21:36
prosze bardzo dziewczyny 🙂
smartini, Smokums Peppy Joe jest z linii cuttingowej (po Smokums Jess).. przyjechał do nas z Węgier, hodowli austriackiej .. Ganiał cielaki na Węgrzech i chodził tereny . Niewiele umie jeszcze.
A Mission ma kompletnie odjechany charakter. Gdyby nie to, że jest ładna i nas toleruje to wrrrr...
Punktuje tym, że nawet jak nie chodzi pod siodłem kilka miesięcy to siodła się ją i się jedzie. Lepiej , gorzej byle do przodu. Jak zaczyna się konkretna praca ( oczywiście po wdrożeniu a nie tak od czapy) to kobyła się buntuje. Nie znosi ćwiczeń, ma końskie adhd. Pracujemy powoli 🙂😉) Baaardzo powoli. Mój osobisty sukces to , że po galopie możemy stanąć i... stać a nie dreptać.  Za to spiny kręci obłędne.
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 września 2014 21:50
oh, uwielbiam cielakowe konie 😀
Budyn od strony matki ma cutting we krwi, jak go wypuszczam na lake a ktos upaluje krowy za plotem to bidak godzinami stoi jak wmurowany czekajac, az ktoras sie ruszy... xP
za to kilka dni temu wyjatkowo pojechalam do lasu na spacer i mial okazje zagonic... stado gesi xP

ja mojego moge po kilku miesiacach stania osiodlac i... jade 🙂

ale co palomino to palomino. jak sobie cos wkreci to mozna kopac, szarpac i wyklinac i nic do lba nie dociera.
tylko ze my lestesmy leniwcami. Gruby jak ma zaczac pracowac to jest nie do zniesienia.
Ale kilka treningow i zaczyna sie godzic z praca ;D
dzisiaj np mielismy chwilowy nawrot niecheci ale pracujemy nad tym... 2 tygodnie do zawodow nam zostaly xP

no i Budyn pod Ste krecil na +0,5
kilka stopow tez zrobilismy na +0,5 a jeden to moze i na 1
no ale... on musi chciec
jak nie chce to 'zabij mnie a nie dam sie'
[quote author=Murat-Gazon link=topic=11961.msg2187917#msg2187917 date=1411476925]
smartini co to jest roztrząchany arab? Bo nie wiem, czy moja tak wygląda, czy nie.  😉
Ale jeśli chodzi ci o to, czy mogę zatrzymać się na środku pola po pełnym galopie i stać sobie w miejscu, oglądając chmurkę na niebie, to tak, mogę.
[/quote]taka jestęś mądra, taka dociekliwa i tak wszystko wiesz doskonale, tak cudownie się grzejesz przy komplementach biednego dzieciaka i taką wspaniałą drogę znalazłaś dzięki PNH, to pewnie jak spróbujesz zrobić co zaproponuję, a jest to bardzo łatwe, to nie będziesz mieć najmniejszych problemów ze zrozumieniem, dlaczego tacy jak Ty domorośli znawcy podnoszą ciśnienie u ludzi którzy faktycznie jeżdżą konno
masz araba, zatem połóż sobie dwa drągi w odległości  18 metrów i przejedź przez nie galopem robiąc 5 foule, potem w przeciwnym kierunku zrób taki sam przejazd z 6 foule między drągami- usiłując wykonać to banalne zadanie, zrozumiesz dlaczego krew zalewa każdego praktyka który czyta twoje wszechobecne na R-V wpisy, a który w ciemno robi to ćwiczenie każdym 3-4 latkiem zanim zaczynie go naskakiwać na pierwszych kopertach.
zanim zatem zaczniesz następnym razem dociekać, jaka jest długość fali elektromagnetycznej widma widzialnego dla człowieka, może najpierw naucz się zmieniać przepaloną żarówkę.
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 września 2014 23:03
no i to by było na tyle jeśli chodzi o miłą atmosferę... xD
tylko prawda jest ciekawa
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
24 września 2014 23:24
żeby wymienić żarówkę to nie tylko trzeba zapoznać się z problematyką długości fali elektromagnetycznej widma widzialnego dla człowieka ale dokładnie zgłębić proces produkcyjny żarówek w różnych krajach, w tym jakie maszyny je produkują, następnie opanować tematykę rodzajów stosowanych żarówek z uwzględnieniem ich przeznaczenia, ilości wydzielanego ciepła do otoczenia oraz biorąc poprawkę na kąt padania światła księżyca i gwiazd w różnych porach roku.

Smartini: będąc na ranczu w Wyoming nikt słówkiem mi nie pisnął na temat moich bryczesów z pełnymi lejami choć przyznam szczerze doskwierał mi brak czapsów skórzanych półspodni chroniących jeźdźca przed kolczastymi zaroślami w trakcie spędzania bydła.
wrotki, ale o co Ci właściwie chodzi... ???  😲
Twoim zdaniem to jest jakaś nieosiągalna sztuka, żeby po galopie stanąć sobie z koniem w jednym miejscu, której ja na pewno nie umiem zrobić i opowiadam farmazony? Bo nie rozumiem, o co się tak wściekłeś.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
25 września 2014 08:31
smartini a ja mam takie laickie pytanie  🙂  czy po każdym wystąpieniu na piaskowym podłożu, grabi się je by było równe? Czy ocenia się jakoś po podłożu te "wślizgi" (nie znam fachowej nazwy  :icon_redface🙂
hmmm, ciekawy pomysl z tym nowym tematem. moze przynajmniej bedzie cos konsteuktywnego bo na razie kacik west zamienil sie w debaty nad dopasowaniem siodel... xP

wątki tworzymy my- gdybyście przenieśli tą kilkustronną rozmowę do wątka westowego to może wreszcie nie byłby tylko o dopasowaniu siodeł  :kwiatek:
smartini a ja mam takie laickie pytanie  🙂  czy po każdym wystąpieniu na piaskowym podłożu, grabi się je by było równe? Czy ocenia się jakoś po podłożu te "wślizgi" (nie znam fachowej nazwy  :icon_redface🙂

Podłoże jest specjalne, nie piaskowe. W tym sęk i ograniczenie dla wielu ośrodków, niestety. Na zawodach bronuje się co 5-6 zawodników (czasem co 8-10 zależy). Jest przerwa, wjeżdża maszyna i równa. Jakość podłoża to gwarancja bezpieczeństwa dla koni przy wykonywaniu sliding stopów no i ich jakości oczywiście.
"brony" do areny
I pan wyjaśnia jak się robi areny
p.s
I jeszcze znalazłam galerię jak w RR powstawała arena.
smartini   fb & insta: dokłaczone
25 września 2014 09:56
no i Tania odpowiedziala za mnie 😉

odpowiednie podloze daje bezpieczenstwo nie tylko w stopach ale i np na kolach. przy zbyt sliskiej gornej warstwie kon moze sie zwyczajnie wywalic na doezych szybkich. za to przy zbyt glebokiej nawierzchni pozrywa sobie sciegna

nawierzchnia jest nkezwykle kluczowa.Q rym roku w Kreuth na Euro Futurity glowna arena byla duzo bardziej sliska od nawoerzchni na rozprezalni. Tak wkecmocniej stopujace konie nauczyly sie na rozprezalni, ze trzeba mocniej wejsc zadem zeby sie sliznac i w efekciepotykaly sie na glownej arenie bo wchodzily tak mkcno zadem, ze tylne nogi wyjezdzaly im przed przednie

i nie, stopow nie ocenia aie po sladach na arenie na zawodach 😉
na treningach oczywiscie kontroluje sie slad bo stop ma byc rowny, nogi maja sie nie rozjezdzac na boki a kon nie powinien nog ze stopu wyciagac, wiec slad nie moze byc w ktoryms miejscu przerwany
ale to raczej informacja dla jezdzca czy kon prawidlowo pracuje nogami 🙂

watki tworzymy my ale od zera
a modzi moga wziac caly offtop i wrzucic do nowego
Fajny byłby taki wątek bo widzę zainteresowanie. Smartini: wyłożyłabyś wtedy z grubsza zasady punktacji?
To najczęściej padające pytanie na trybunach.
smartini   fb & insta: dokłaczone
25 września 2014 10:52
chętnie podzielę się wszystkim, co wiem 🙂
chętnie podzielę się wszystkim, co wiem 🙂

Nie musisz chyba tak szczegółowo bo to jest trudne i zawiłe, ale tak od 70 w górę i w dół chyba już wiele rozjaśni.
I kiedy i za co jest zero, bo to zawsze jest szum i pytania: tak ładnie pojechał a wynik zero.
[size=5pt](Ja to wiem, ale dziś tak wpadam z doskoku bo mam masę zajęć)[/size]
smartini   fb & insta: dokłaczone
25 września 2014 11:02
nie no, nie będę się wgłębiać w kwestie 'stylowe' bo bez opatrzenia się z przejazdami to i tak nikt by tego bełkotu nie zrozumiał...  😜
spróbuję dzisiaj siąść i urodzić jakieś kompendium dla laika, co, za co i dla czego
+wszelkie zera, 5tki i no score

co jeszcze mogę omówić to po krótce ocenianie w Pleasure i Horsemanship ale to tak bardzo ogólnikowo. Na 'sędziowskim' szkoleniu z Dagmaz Zenker mieliśmy cały dzień z video i omawianie, na co sędziowie patrzą, co oceniają. To było ciekawe doświadczenie bo tak jak w reiningu jest w miarę jasne o co chodzi a zgłębiać można jedynie kwestie stylu, który akurat jest najbardziej porządany
tak w Pleasure czy Horsemanship nie jest to już tak oczywiste i potem rodzą się takie bzdurki jak 'w pleasure koń musi iść najwolniej jak umie'
i takie tam ;D
a nie mozna tej calej dyskusji o wescie przekleić do watku west?
bo co to ma wspolnego z kontrowersjami wokół naturalsów?
a tam pasuje no i by fajnie było zeby był watek pełen (a nie tylko kiedy zawody i jaki sprzet i czasem cos jak smartini opisze
a takie swietne i przydatne informacje...
Ja mogę w "Kąciku west" zmienić tytuł, po doklejeniu, bo "kącik" być może zbyt zamyka w nazwie. Zmienię jak tylko chcecie.
żeby wymienić żarówkę to nie tylko trzeba zapoznać się z problematyką długości fali elektromagnetycznej widma widzialnego dla człowieka ale dokładnie zgłębić proces produkcyjny żarówek w różnych krajach, w tym jakie maszyny je produkują, następnie opanować tematykę rodzajów stosowanych żarówek z uwzględnieniem ich przeznaczenia, ilości wydzielanego ciepła do otoczenia oraz biorąc poprawkę na kąt padania światła księżyca i gwiazd w różnych porach roku.



nie dodałaś, że należy mieć w pogotowiu duży ziemniak w razie jakby żarówka pękła i trzeba było operować owym ziemniakiem - co już wymaga studiów wyższych - zazwyczaj w dziedzinie rolnictwa ;-)
Ja mogę w "Kąciku west" zmienić tytuł, po doklejeniu, bo "kącik" być może zbyt zamyka w nazwie. Zmienię jak tylko chcecie.

Taniu a co jest złego w "kąciku"? bo ja właśnie nie kumam za bardzo o co chodzi z tym nowym wątkiem- że tylko reiningowy, czy co?
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
25 września 2014 13:22
bo ja właśnie nie kumam za bardzo o co chodzi z tym nowym wątkiem- że tylko reiningowy, czy co?


Że taki, do którego zajrzą też klasycy 😉 Mimo wszystko nazwa "kącik west" z automatu przyciąga tylko westowców, a dyskusja porównawcza naprawdę ciekawa.
ach, o to chodzi 😉 czyli coś w stylu "west i klasyka- co nas łączy, co nas dzieli" ? 😉 Musiałam przeoczyć, że o tym pisano.
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
25 września 2014 13:36
ach, o to chodzi 😉 czyli coś w stylu "west i klasyka- co nas łączy, co nas dzieli" ? 😉 Musiałam przeoczyć, że o tym pisano.


O, to to! Bardzo zgrabnie to ujęłaś  :kwiatek:
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
25 września 2014 13:37
a może ogólnie Dyscypliny jeździeckie - wrażenia, przemyślenia ?
"kącik" dobra nazwa - wiadomo, ze jest tam wszytko 🙂
a ten porównawczy to co? kilka postów i tyle... reszta jesli się rozwinie, to bedzie nie potrzebnie tam zamiast w kąciku, moze i porównanie być w Kąciku - w koncu westu sie tyczy...

albo wlasnie jak proponuje strzemionko - "różnice między dyscyplinami" - ogólnie, każdymi.
[quote author=Tania link=topic=11961.msg2189287#msg2189287 date=1411641726]
Ja mogę w "Kąciku west" zmienić tytuł, po doklejeniu, bo "kącik" być może zbyt zamyka w nazwie. Zmienię jak tylko chcecie.

Taniu a co jest złego w "kąciku"? bo ja właśnie nie kumam za bardzo o co chodzi z tym nowym wątkiem- że tylko reiningowy, czy co?
[/quote]
Chodzi mi o słowo "Kącik" - bo ja to rozumiem, jako miejsce takie osobne dla fachowców. Tak chyba z kącikami jest?  To zaproponowałam, że zmienię tytuł, gdyby tam przeklejano. Pomysł z nowym wątkiem jest też dobry.         
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
25 września 2014 14:23
Ja rozumiem pojęcie "kącik" tak, jak Tania - jako wąską specjalizację dla osób bezpośrednio zainteresowanych. Jako laik zupełnie niezwiązany z tematem - po co ja tam będę im głowę zawracać i wątek zaśmiecać? A z chęcią dowiedziałabym się różnych rzeczy, ot tak, z ciekawości, by nie być ignorantem.

Pomysł z kącikiem porównawczym różnych dyscyplin, nie tylko westu i klasyki, bardzo mi się podoba - podsumowanie różnic i podobieństw, w jeździe, treningu, sprzęcie. Luźna dyskusja własnie w tym kierunku, rozwiewanie wątpliwości związanych z plotkami i wyobrażeniami - w kącikach powinny być konkrety.
tylko jakoś dziwnie w wątku NATURALSOWYM - pojawia się więcej ludzi "kasztaniących' niż naturalsów… po co zatem coś zmieniać, jak ktoś chce to wejdzie
smartini   fb & insta: dokłaczone
25 września 2014 19:46
Mysle, ze watek stricte o różnicach nie bylbytski glupi. Ze niby kilka podtow i koniec? Na razie mamy kilka postów tutaj a to dopiero wstęp wstępów dyskusji o różnicach ktora jest zawsze zywa xP czyż nie, Taniu?

E ten konkretny watek raczej nie jest stricte naturalsowy a porusza raczej temat postrzegania naturalu przez osoby z zewnątrz
Z tego co wiem to chyba istnieje jakiś watek dla sznurkowcow k jakoze to konkretnie dla nich to ja się tam Np nie pojawiam :P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się