ciąża, wyźrebienie, źrebak

Dzięki SILVER_GOLD


cargo -  nie zbadane są wyroki PZHK  😁 teraz może byłby wpisany jako małopolak  😅
Ważne, że źrebięta po nim są i SP i młp i wlkp 🙂

- no właśnie znam po mim klaczkę wlkp z KG  🙂

i spodobało mi się to określenie "kundel wielkopolski" 🙂

Bardzo fajne te Wasze dzieciaki  🤣
Witam. Od niedawna mam 7 miesięcznego ogierka malopolskiego. Mlody juz teraz ma 135cm, niedawno został odstawiony od matki i tu moje pytanie, co i w jakich ilościach powinien dostawać taki mlodziak? Mam nadzieje, ze nie zostanę zjedzona i ktos mi pomoże :kwiatek:
To nie jest dużo jak na 7-miesięczne źrebię.
Na pewno musi mieć jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu, siano do oporu. U nas zazwyczaj źrebaki dostają dedykowaną dla młodziaków paszę i karmimy wg zaleceń producenta.
My dla odsadów podajemy do paszy Calphormin. Polecił nam go nas wet i mam nadieje, ze sie sprawdzi 🙂
W sumie moze mieć juz wiecej bo tyle mial jakis czas temu 😉 będzie wysoki na pewno. Wychodzi od rana do wieczora, siano ma do oporu - to oczywiste 😉 jaka mieszankę polecasz ? Ja mu daje narazie owies + wyslodki + otreby + suplementy. Pytanie, dajecie młodym owies? Jesli tak to w jakich ilościach?
Kinia a na jakiej podstawie stwierdzasz, że na pewno będzie wysoki? Pytanie absolutnie nie złośliwe, tylko próbuję dane zebrać odnośnie wzrostu potomstwa w stosunku do wzrostu rodziców, ot ciekawość 😉
Otręby wyklucz - nie podaje się ich młodym koniom, ze względu na wysoką zawartość fosforu.
Ja mogę polecić PAVO - nie wychodzi bardzo drogo. Fajną paszę ma też Saracen.
nekti   Pająk stajenny..
19 listopada 2014 00:23
W sumie moze mieć juz wiecej bo tyle mial jakis czas temu 😉 będzie wysoki na pewno. Wychodzi od rana do wieczora, siano ma do oporu - to oczywiste 😉 jaka mieszankę polecasz ? Ja mu daje narazie owies + wyslodki + otreby + suplementy. Pytanie, dajecie młodym owies? Jesli tak to w jakich ilościach?


Tak jak już dziewczyny pisały, podstawa to siano do oporu (fajnym rozwiązaniem są siatki z małymi oczkami albo paśniki spowalniające jedzenie) i duuużo ruchu.
Ja podawałam owies w niewielkich ilościach (0.8kg gniecionego, podzielone na 3 posiłki + sieczka bez melasy), dodatkowo w sezonie młody siedział na pastwisku.

Źrebaki mają takie okresy w których wyglądają mało fotogenicznie, wydają się małe jak na swój wiek itd. Mój pierwszy źrebak wyglądał przez prawie 1,5 roku jak sfilcowany parch (z lepszymi i gorszymi okresami). Miał momenty kiedy wyglądał lepiej, ale nie rósł i takie w których nagle przybywało mu 2-3 cm- wtedy zwykle nieco tracił na wadze. Źrebaki "w rodzinie" też rosły różnym tempem i wyglądały momentami pokracznie.
Wszystkie wyrosły na normalne konie ;-)

Jeżeli masz możliwość, możesz karmić tylko specjalną paszą dla źrebiąt/odsadków (i sianem oczywiście 😉), ale bez specjalnej paszy na owsie i sianie odsad też powinien się zdrowo odchować.

Jeśli chodzi o suplementy - miałam przebadane konie i pasze - nie było potrzeby dosypywania dodatkowych "ulepszaczy".
nekti sfilcowany parch rozbawił mnie do łez  😁
maliniaq   Just do your job.
19 listopada 2014 19:05
Ma ktoś jakieś sprawdzone suplementy dla 8 miesięcznego źrebaka? Co najlepiej podawać w tym okresie? Zrobiłam rozeznanie w tym co jest dostępne na rynku i ilość produktów spowodowała, że mam jeszcze większy dylemat co wybrać. Aktualnie z pasz Młoda dostaje Pavo Podo zmieszane z sieczką i owsem
Matka ma 170, ojciec tez wysoki, ogolnie wyglada, ze będzie wysoki 😀 moge sie mylić, ale duzo osob mówiło, ze będzie wielki 😉 ok, to otreby wyklucze w takim razie 😉 patrzylam na pasze Pavo, ale one maja chyba duza zawartość żelaza ?
maliniaq   Just do your job.
20 listopada 2014 16:00
Miał ktoś do czynienia z NutriHorse JUNIOR? Jakie opinie?
Huculska Ostoja   Fotografia Beata Gan
26 listopada 2014 18:37

znaleziony filmik  przez  przypadek 😉
ale  nowo  narodzony  źrebol  uratowany
maliniaq   Just do your job.
29 listopada 2014 18:39
W jakim wieku klacz najwcześniej może zajść w ciążę?
maliniaq pytasz kiedy najwcześniej powinno się zaźrebić, czy kiedy najwcześniej jest to możliwe?
maliniaq   Just do your job.
29 listopada 2014 20:03
kiedy najwcześniej jest to możliwe (btw pytam z ciekawości)
Dojrzałość płciowa okolo 2 roku życia, hodowlana od 3go, wczesniej pokryta klacz wypada chyba z hodowli
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
29 listopada 2014 21:17
chyba jest tak (przynajmniej w niektórych związkach), że potomstwo z wczesnego krycia nie ma prawa wpisu do księgi (coś mi się kołacze w głowie, że nawet chyba widziałam źrebaka z bardzo znanej stajni, który z tego powodu  był sprzedawany taniej)
No zrebak oczywiscie tez bez wpisu, ale pisalam o klaczy 😉
maliniaq   Just do your job.
30 listopada 2014 08:47
Pytam bo słyszałam ostatnio opowieści o przypadkach źrebnych rocznych klaczy i kryjących (skutecznie) półrocznych odsadkach, w ramach ciekawości chciałam zweryfikować czy takie przypadki są w ogóle możliwe  😉
No raczej nie mozliwe. Moja mloda pierwsza ruje miala okolo 18 - 20 m-ca, ale mimo, ze w stadzie mamy "kryjące" wałachy, to zaden sie nia nie interesowal, z reszta ona sama nie wiedziala o co chodzi. Podstawiala sie, a jak wałach odchodzil bez zainteresowania to go gonila z zębiskami. Ogierki odstawia sie od stad okolo 10-12 miesiaca, srednio w wieku 1,5 roku sa skuteczne ale wiadomo, lepiej dmuchac na zimne, to tez moze byc osobnicza sprawa 😉 odsadki czesto trenuja na matkach i rowiesniczkach, ale nie sa zdolne do zaplodnienia. Moze jednak zdarzają się jakies wyjątki 😉 ale ja o takim nie slyszalam 😉
O rocznym ojcu słyszałam, ale tylko raz.
O 1,5 częściej.
pamiętam z jakiegoś bardzo starego "Konia Polskiego" artykuły o konikach dziko żyjących i tak chyba było napisane, że klaczka roczna może się zaźrebić. Ale głowy sobie za to nie dam uciąć, dawno to czytałam.

A o rocznych ogierkach skutecznie kryjących słyszałam od naszego weta.
MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
02 grudnia 2014 23:03
profesor Jaworski mówił nam, że w Popielnie (koniki polskie, rezerwatowe), jest dużo przypadków, że roczne klacze się zaźrebiły, a nawet takie po 11 miesięcy...
Pytam bo słyszałam ostatnio opowieści o przypadkach źrebnych rocznych klaczy i kryjących (skutecznie) półrocznych odsadkach, w ramach ciekawości chciałam zweryfikować czy takie przypadki są w ogóle możliwe  😉


Zależy wszystko od klaczy i jak jest rozwinięta klacz, ponad roczna klacz może zajść w ciąże .  Klacz nie jest wycofana z ksiąg hodowlanych tylko jej źrebak .



Monia, klacz chyba tez, przynajmniej tak mi mowiono. Ciąza hamuje wzrost, dlatego hodowlanie jest niepełnowartosciowa.

co do dojrzałości płciowej, to oczywiscie wszystko zalezy od rasy, ja sie odnosilam do koni szlachetnych. Wiadomo, ze taki kuc, hucuł, czy konik polski rządzi sie swoimi rasowymi prawami.
U mnie roczniaczki mają ruje, a nie są to na pewno typy prymitywne  😉
no i dlatego ogierki odstawia się od stada w wieku około 10 m-cy 🙂
Z tego co mi mówili w Związku Hodowców, to żeby źrebie od klaczy miało uznane pochodzenie, to klacz musi mieć minimum 2,5 roku przy zaźrebianiu. A rozwój każdej klaczy, to sprawa indywidualna, mi się kiedyś kucka trafiła, co w wieku prawie 5 lat miała bardzo słabo wykształcone narządy wewnętrzne i wet powiedział, że nie wie, czy kiedykolwiek będzie płodna. Do dziś na bazie PZHK nie ma wpisanego żadnego potomstwa po niej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się