ciąża, wyźrebienie, źrebak

Ja tylko inseminuje  , ogiery którymi kryje stoją w Nl więc krycie naturalne nie wchodzi w grę .  Tak jak piszę armara jak masz dobrego weta to będzie ok i nie musisz się martwić na zapas 10 lat to jeszcze super wiek żeby klacz została matka .  Ja tak kryje i klacz zawsze zaskakuje w tym roku za pierwszym razem dwa lata temu za drugim .
Osobiście myślę że inseminacja jest bezpieczniejsza  .
Dzięki Anetko, Ty mnie zawsze pocieszysz 🙂  :kwiatek: Jeszcze dalej zgłębiam temat inseminacji.
Chciałabym dopytać się odnośnie jednej sprawy - usłyszałam od fachowej osoby, że inseminacja czasami powoduje rozregulowanie gospodarki hormonalnej klaczy w przyszłości. Czy to prawda i czy mogłabym się dowiedzieć czegoś więcej?
Co bardziej polecacie dla karmiącej klaczy i źrebaka? Chevinal, czy Equistro Megabase?
Brysio rośnie jak na drożdżach! 🙂

galopada_, wielki 😲

A moje dzieciaczki odsadzają się już drugi tydzień u cioci Met i straaaaaaaaaaasznie za nimi tęsknię, myślałam że będzie lepiej 🤔wirek:
czy macie jakieś sprawdzone "dodatki" do owsa dla źrebnych klaczy? Bułka skończyła 3 miesiąc ciąży, niedługo będzie wet sprawdzić malucha. Oprócz pastwiska, siana pod korek i owsa (około 6 kg) dostaje jeszcze bestermine. czy powinnam już zmienić dietę?
Ja daje dodatkowo witaminy do owsa dla klaczy, nazwę bym musiała sprawdzić, bo nie pamiętam, ale oboje na tym zyskują, bo witaminy przechodzą na źrebaka w mleku klaczy :-)
podbijam.
kiedy wprowadzić otręby? coś w "trakcie" ciążowania jeszcze?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
02 września 2014 22:06
U nas dostają po prostu paszę dla klaczy źrebnych, podajemy od 6/7 miesiąca do odsadzenia.
U mnie też pasze dla klaczy źrebnych od 8 miesiąca i bardzo dobrej jakości siano.
Wcześniej pasza podstawowa + witaminy.

Moje dziewczyny wczoraj po ostatnim usg, będą maluchy w przyszłym roku  🏇
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
03 września 2014 16:35
Moja dostała Pro-Grow z Cavalor'a i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolona  😉
Dostawała od 7-8 miesiąca i będzie dostawała do odsadzenia. Fajny suplement o tyle, że daje się klaczy, a przechodzi również na płód i po wyźrebieniu podaje się klaczy i źrebakowi  😉
kto wypisuje poświadczenie urodzenia źrebięcia (to na odwrocie świadectwa pokrycia klaczy, części dla właściciela )
Czy istnieje jakiś sposób na przyspieszenie zasuszania klaczy? Źrebaki odsadzone i wywiezione już ponad miesiąc temu, od tamtej pory kobyły na samym sianie i wysłodkach, od prawie dwóch tygodni tylko na słomie i nadal mają mleko. Niewiele, trzeba się przyłożyć żeby poleciało, ale jest, od ponad dwóch tygodni nic się nie zmienia a starsza kobyła wygląda już jak śmierć na chorągwi 😵
Może są jakieś środki hamujące laktację? U ludzi podaje się bromokryptynę, która hamuje wydzielanie prolaktyny przez przysadkę, czy istnieją podobne zastrzyki dla kobył?
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
10 września 2014 09:29
Ja jeszcze 2 miesiące temu miałam pokarm, a nie karmię z 1,5 roku  😎
AleksandraAlicja, jak rozumiem we własnych cyckach? 😁 Toś mnie pocieszyła :P
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
10 września 2014 11:13
Orzeszkowa,
jeszcze wysłodki odstaw, one mają dużo wapnia i są ogólnie rzecz biorąc mlekopędne.
Może to pomoże...

Czasem wprowadza się w trudnych przypadkach ograniczenie pobierania wody (nie testowałam).
ms_konik, wysłodki też już dawno odstawione. BTW czemu mają działanie mlekopędne? Białko mają poniżej 3%, to samo włókno prawie 🤔 Słyszałam o ograniczaniu dostępu do wody ale dla mnie to już zbyt hardkorowe działanie.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
10 września 2014 11:51
ms_konik, wysłodki też już dawno odstawione. BTW czemu mają działanie mlekopędne?

No ze względu na wapń.
orzeszkowa a ruszasz kobyle codziennie? mozesz jej strasze siano dac, nie takie wypasione z pierwszego pokosu.
OBIBOK, od dwóch tygodni prawie samą słomę jedzą, bo siano mamy takie aktualnie, że więcej mleka po nim zaczęły produkować 😵 Wetka mówiła wczoraj, że może dać zastrzyk, ale u koni skuteczność raczej jest niewielka.
Kobyły chodzą średnio co drugi dzień lekko pod siodłem.
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
11 września 2014 08:27
Orzeszkowa, tak, ja miałam  😁 Tak więc patrząc po mnie (ale też po innych ludzkich matkach) Twoje kobyły są w normie  😎
A ja się wepchnę z moją 6cio miesięczną dziewczynką  😉
zdjęcia z przygotowań do Czempionatów  🙂
hej  😀czy zdazyło się komuś żeby źrebak był niewidoczny w 4msc? jeden weterynarz mówi, że klacz jest źrebna bo ma powiekszona macice itp. a drugi mowi ze nie. Mam nadzieje ze jednak źrebna więc zastanawiam się czy to możliwe?
moze poronila? albo raczej zresorbowala?
u mnie bylo tak ze nie bylo widac na usg, ale wet reka wyczuwala ze jest rozpulchnione i ze ciaza raczej jest.
nie pamietam tylko w korym m-cu to bylo, ale wczesniej chyba.
a ciaza byla. 😉
Ja 2 lata temu miałam w stajni klacz,  która po inseminacji podczas badań usg wskazywala ciążę.
Macica była ewidentnie ciążowa, ciałko żółte było - niby wszystko wskazywalo na ciążę, ale zarodka mimo wielokrotnych badań nie znaleźliśmy...
Zapadła decyzja żeby przerwać tę niby ciążę i wywołać ruję w celu ponownej inseminacji..
ogólnie to bardzo możliwe, że poroniła czy coś. Miała 2 źrebaki najmłodszy ma chyba 8 lat, klacz ma 13 i była już 3x inseminowana bez skutku. Sądząc po waszych wypowiedziach znowu 50:50  🙂
PS Może to wydaje się głupie dalej próbować ja inseminować, ale to koń mojego życia który już nie nadaje się już raczej do jazdy i źrebak po niej to takie trochę marzenie  🤣
pusc ja naturalnie 😉 niech ma przyjemnosc, moze zaciązy . 
a tak? sztucznie to sztucznie, zero relaksu i uczuc 😉
Źrebak po Larronie - pokazać więcej źrebaków?

klacz Fuksja
podbijam pytanie a propo witamin dla klaczy źrebnych, przed dołączeniem paszy od 7-8 mis. jakie witaminy polecacie ? Będę wdzięczna za info :kwiatek:
podbijam pytanie a propo witamin dla klaczy źrebnych, przed dołączeniem paszy od 7-8 mis. jakie witaminy polecacie ? Będę wdzięczna za info :kwiatek:


PANTO® formel Pferdemineral z Wisan® Lein


Źrebak po Larronie - pokazać więcej źrebaków?

klacz Fuksja


jasne, że tak ale mam pytanie (jeżeli mogę) dlaczego zdecydowałaś się na Larrona ?  W jakim wieku jest źrebie? Jak na ojca to bardzo urodziwa, mocna trochę mało szyi, nie za sucha (być może zmieniająca się sierść tworzy taki efekt), nieco przyziemna, ładna główka i jak na źrebaka po Larronie klasa, tfu tfu oby się chowała. Gratulacje. A jak wygląda ruchowo?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się