Derki

anetakajper, jeden i drugi zmierz za jednym zamachem, bo każdy producent podaje swoje. I jak różnica w wymiarach (góra-dół) podanych przez producenta jest duża, to będzie derka na szeroką klatę, jak mniejsza, na sylwetkę typu skalar 😉 takie moje ostatnie spostrzeżenie po walkach z ubiorem szetlanda 😅
czeggra1, mam jedną taką dość starą, z przedłużaną szyją, 70gr i nie mam odpinanych pasów, a są 3. Ale nie mam większego doswiadczenia z tą firmą, mam jeszcze jedną meega wiekową, ale ma 2 pasy. Kupiłam za czasów mojego pierwszego konia, z rv UŻYWANĄ i dopiero od roku przemaka tak, ze poszla do śmieci. Warte są swojej ceny.
Ona mierzy 170 cm, od kłębu do ogona ma 135 cm i zdurniałam. Chyba nie jest to możliwe żeby to było 135 cm? Klatę to ma jak zimniok. wpisana bardziej w kwadrat
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 października 2023 12:45
anetakajper, A mierzysz od frontu kłębu? Tam gdzie derka się powinna zaczynać na szyi? Bo faktycznie mocno nietypowy wymiar wychodzi 😅
zembria, czyli mogę spokojnie dodać +10 cm bo pominęłam kłąb 😜
anetakajper, derkę rozm 135 to ma moja prymitywka 145 w kłębie 🙃
Jak taka konkret masa i dupka też zacna, to zaryzykowałabym mierzenie od połowy łopatki nawet, żeby szmatki na ciałko stykało 😅
Evka, akurat derki 145 i 155 są na stanie to mogę dopasować 🙂 gorzej z tym rozmiarem 135 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 października 2023 15:03
anetakajper, 🤣 To myślę, że z 20 lepiej niż 10 cm.
Hej.
Czy faktycznie derki Bucas Power Turnout (te srebrne) są takie zajebiste? Czy to prawda że jeśli kupię light (bez wypełnienia) lub tą medium (z niewielkim wypełnieniem) to mogę w niej konia niegolonego puszczać i w minus kilka stopni i w plus 10 stopni i się nie ugotuje? Czy to prawda że ten system w materiale jest taki super, jak chwalą?
Czy koń mający delikatną sierść i tendencje do wycierania się, stojąc cały dzień w tej derce która wszak nie ma rozcięć na łopatkach, nie obetrze się na klacie?
Pytam, bo mój koń jest już stary (21 lat), bardzo poważnie zachorował, schudł i z powodu choroby metabolicznej ciężko mi go utuczyć. Do tego bolą go plecy i mimo fizjo i leków podobno dobrze jak koniom jest w mięśnie pleców cieplej niż zimniej.
Pytam o te derki, ponieważ w stajni nie ma nikogo żeby derki zmieniać w ciągu dnia. Stajenna też może nie ogarnąć którego dnia, jaką derkę wybrać.
Więc taka mega uniwersalna byłaby w moim przypadku super.
Jeśli są takie super, jak piszą, to która brać? Koń niegolony. Zawsze zarasta delikatnie, nigdy nie wygląda jak mamut. Light czy medium. Wiecie że zimy u nas ostatnio słabe.
tunrida, jeśli kon się wyciera na łopatkach to w Bucasie tez będzie. Zakres temp jest duży i faktycznie taki jest, każda z tych derek na inny. Ja posiadam dwie. Light i heavy ? No w każdym razie 350g. Light używam jako transportowej. Nie miałam w niej konia mokrego.
Wiesz dokładnie czego potrzebuję. Brałabyś w moim przypadku light czy medium?
Tak żeby używać od teraz przez większość okresu zimowego (na mega mrozy coś tam mam)
tunrida, a medium to ile ? Light to taka plandeka na polarze
Medium podobno 150 gram . Ale nawet light ma chronić do minus 5. U nas zimy nie są mocne. Często te minus 5-7 to maks. Bardziej zimą wiatr gnębi i jest problemem niż mróz.
Koń nie jest golony.
Light - minus 5 do plus 16
Medium- minus 15 do plus 14
Heavy - minus 20 do plus 12
tunrida, ja bym wzięła medium.
Patrząc na temperatury, które podają - tak się wydaje.
Ale medium to wypełnienie 150 gram. No nie chce mi się wierzyć że ten system materiałowy jest taki uniwersalny że założę koniowi wypełnienie 150 gram i postawię w 12 stopniach a jemu nie będzie za gorąco.
Jakoś ciężko mi w to uwierzyć.
Dlatego przyszłam tu z pytaniem czy ktoś NAPRAWDĘ sprawdzał te zakresy temperatur.
Zanim wywalę 1300 zł
tunrida, ja mam od dwóch sezonów wersje Light i rzeczywiście się sprawdza. Nie zdażyło mi się, by koń się spocił po ta derka nawet jak było naście stopni i słońce. W okolicach zera był natomiast dalej ciepły.
tunrida, niegolonego bym brała light. Chyba że w ogóle się nie futrzy. Skoro mówisz ze na mrozy masz coś jeszcze.
tunrida, ja ci powiem, że miałam Bucasa który zakres temperatur miał od -25 do 15. Zdarzało się na początku wiosny, że temp skoczyła jakiegoś dnia w słońcu do 20 stopni i mój koń dalej w tej derce nie był zgrzany / zapocony a była to derka 300gram (!!!!). Umówmy się, że normalnie nawet w plandece 0 gram by był.

Ja bym brała medium.
tunrida, - też bym brała medium, jak chcesz go dogrzać. Z derką nie nastroszy futra, musisz o tym pamiętać, że jakby zakładając derkę trochę z tego naturalnego systemu grzania zabierasz.
No i tego, policz derki x2 conajmniej, bo raczej nie wytrzyma całego sezonu bez prania 😅
Dobra. Dzięki dziewczyny.
Epk swoim wpisem o staniu w 20 stopniach mnie przekonała.
Najlepiej by było kupić i light i medium i problem będzie z bani. 😂
tunrida,
Też mam ( na kilku koniach i różne grubości)i bardzo polecam. Jeżeli chodzi o zakres temperatur to popieram wcześniejsze wpisy. Jednak wycierać na łopatkach się będzie od tej derki jeżeli ma do tego tendencje.
Ja mam light tę na polarze i jest fajna ale nie taka mega super jeśli chodzi o zakres temperatur. Mój koń też za bardzo nie zarasta na zimę i jak miało być w nocy -1 to jednak założyłam inną derkę 100g. Ten bucas sprawdza mi się od 5 do 12 stopni. W 15 koń już jest mocno ciepły. Poza tym ta derka jest dość kusa. Ale fakt że jest super bo można ją zarzucić na spoconego po jeździe konia i tak zostawić bo koń i tak wyschnie. Ale mój koń jest delikatny więc na pewno nie można moich doświadczeń brać za uniwersalne.
Ja bym tylko ze względu na wąskość tych derek na łopatkach - jak koń jest między rozmiarami to brała rozmiar większą. Bo jak się napnie na długość to faktycznie będzie ciasno.
tunrida zależy na jakie temperatury Ci potrzebna. Mój w tej light potrafił prawie całą zime przechodzić, ale jak było tak z -10, -15 to zakładałam 200 g waldhausena. Takie około zerowe i faktycznie do -5 dla mnie light ok. Nawet jak pamietam przy tych niższych koń pod derką nie jakoś ciepły szczególnie ale nie zimny. może ta folia aluminiowa coś dodatkowo robi. Koń stał dzień i noc czasem (zimna drewniana stajnia).Tak, że na większą część zimy dla mnie ok, ale przy dużych mrozach będzie mało. Odrobinę na klacie mi się obcierała, przy stałym chodzeniu nie bardzo ale trochę włosy były wytarte. Niestety derka mi się "skończyła". W zeszłym roku kupiłam setkę innej firmy ale właśnie na dniach zakupiłam 50 bucasa atlantic na temperatury około zerowe przy deszczu i wietrze. Mam nadzieję, że też się sprawdzi. Na bergo są promocje na bucasy, zawsze troche taniej 😉
Ja na OLX widziałam ostatnio jakieś bucasy w mniejszych rozmiarach (w sensie mniejszych niż 165 bo ja takie potrzebuję) i w tej niższej gramaturze materiału - jak koń nie chodzi w stadzie to można dać tą słabszą. One też mają fajne regulacje temp.
Post został usunięty przez autora
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 października 2023 12:48
tunrida, Brałabym jednak cieplejszą. Te Light będą fajne na spory zakres temperatur dla konia w dobrej kondycji fizycznej. Twój, jak napisałaś, mocno schudł, ma problemy zdrowotne, myślę, że ta cienka to będzie jednak za mało w takim przypadku.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
25 października 2023 13:24
Czy w PL dostanę gdzieś derki Horseware Rhino z kapturem i ważne 0g ? Przeszukałam net i mam wrażenie, że w tej chwili ich nigdzie nie ma. Na Horze też nie, tzn jest linia Rhino jednak tylko 250g i 100g, ale ja takiej nie potrzebuje, szukam 0g. Ktoś coś 🌷 ?
Do posiadaczy Horsenjoy Aristo - czy posiada ona pasy między nogami i sznurek pod ogon? W opisie nic nie ma, a na zdjęciu widać jakby były te pasy między nogami...
Melanie, ja mam Aristo 250g, ma wszystkie pasy (sznurka nie jestem pewna, bo ja je zawsze odwiazuję i nie używam, a tą derkę mam już ze cztery lata i nie pamiętam czy był).

A ja zapytam z innej beczki, bo mam już trochę leciwych derek, które powoli kończą swój żywot. Co robicie ze "zużytymi" derkami? Mam je po prostu wyrzucić do kosza?🙈 Czy jest może jakiś sposób na ich recycling?😅 (Głównie mi chodzi o padokowe)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się