Ogier Samar - 100% wykluczenie pochodzenia tego konia

Skaner-A   Gold Palomino
05 marca 2013 18:41
http://www.bazakoni.pl/horse_174186.html

Czy to jest możliwe, żeby po gniadej klaczy (xx) i po ogierze izabelowatym (wlkp) urodził się źrebak o maści cremello. Ja jestem pewien i nie muszę przeprowadzać badań DNA, że jest to koń podstawiony. Błąd popełniono przy opisie, a zwłaszcza przy licencji na ogiera. Dlaczego każda z osób, która miała kontakt z tym koniem nie wychwyciła tak rażącego oszustwa.

Edit: poprawiłam linka, Q.
Skaner-A, popraw link
Skaner-A   Gold Palomino
05 marca 2013 18:50
A czy to możliwe, że jego matka mogła być źle opisana i mogła być jelenia? Tylko tutaj pytanie, czy z konia jeleniego x izabelowatego może wyjść taki cremello?
Ciekawa sprawa. Ogiery w małych koniach nie mają obowiązku potwierdzenia markerów genetycznych?
Skaner-A   Gold Palomino
05 marca 2013 20:10
Mea, nie ma możliwośći żeby z tej klaczy i tego ogiera wyszło cremello, szanse to 0%, mozna w nieskonczoność sprawdzać w każdym kalkulatorze genetycznym. Jak tylko przeczytałem w katalogu ogierów paszport tego konia to normalnie szlak człowieka trafia, jestem w stanie zrozumieć że urodził sie taki koń i zeby miał pochodzenie "robi sie mu papier", ale na litość boską nie repreduktora. Panowie z PZHK dali ciała na całej lini, wypadałoby to sprostować i dać szanse prawdziwym hodowcą a nie pseudo. Dlaczego wszystkie moje ogiery ida po za granice PL, tutaj zawsze im czegos brakuje. Austijak który kupował odemnie 2 konie cieszył sie że u nas tak docenia sie izabele. żal, żal, naprawe żal, takie rzeczy tylko w PL.
Może warto jednak komuś zwrócić na to uwagę ?
Niedawno wypłynęła sprawa tego ogiera:
http://www.bazakoni.pl/horse_179590.html
Siwek z dwóch niesiwych rodziców, badanie DNA potwierdziły przypuszczenia, że coś się nie zgadza. Licencja została bodaj cofnięta, dobrze, że ogier ma ledwie dwójkę potomstwa...
Pursat   Абсолют чистой крови
05 marca 2013 20:23
A czy to możliwe, że jego matka mogła być źle opisana i mogła być jelenia?

Jak najbardziej mogło tak być. 😉
No, ale matka to folblutka, tak? Czy jelenie wystepuja u folblutow?
Pursat Nie, nie mogło tak być, chyba że klacz nie jest xx. Folbluty w Polsce nie są maści rozjaśnionych.

edit: pisałam równo z ikariną

A że matka padła w 2012 r. to raczej nie zrobią już badań pochodzenia.

A poza tym, o ile nic się nie zmieniło, kuce i małe konie nie muszą mieć udokumentowanego pochodzenia, wystarczy odpowiednia ilość punktów za pokrój i  typ.
Skaner-A   Gold Palomino
05 marca 2013 21:02
tereska, nie popadajmy w paranoje, uważam że chociaż minimum kultury hodowlanej należy zachować, co do tego ogiera jeśli ta sprawa miałaby zostać zaakceptowana przez PZHK to zaczynamy z pewną znajomą prace naukową, jest to fenomen na skale światową, jedyny taki przypadek hodowlany i gdzie?, w Polsce hahhaaha, musimy uważac na USA bo nam konia zgarną do badań, są liderami w genetyce
http://www.bazakoni.pl/horse_184355.html
pełna krew i dała izabelowatą córkę po gniadym ogierze
Skaner-A   Gold Palomino
05 marca 2013 21:51
melechow, nic dziwnego znam takie przypadki i to nie jeden
Ja tylko w nawiązaniu do postu tereski, że xx nie maja maści rozjaśnionych.
A z papierami to różne "jaja"widziałem i mało mnie zdziwi, teraz jak są markery to trudniej o kanty, przynajmniej się ojcowie zgadzają
melechow, a moze gdzies w dalszej rodzinie zdarzyl sie mezalians? Bardzo ciekawie sie robi 😀

edit pisalysmy w tym samym czasie  😀
Skaner-A   Gold Palomino
05 marca 2013 22:16
melechow, taka klacz po ogierze Wolver Heights na stronie PZHK nie istnieje http://baza.pzhk.pl/search.php?id=CE00029669&plec=O
Na bazę koni można wpisać wszystko.
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
05 marca 2013 22:27
Grota była kara w siwiźnie (siwych włosków miała 10 na krzyż) a rodzice byli siwi i tego jestem wiecej niż pewna 😉
http://www.bazakoni.pl/horse_159042.html
stała w Białce i tam urodziła Izis po Baroku i ta klacz jest w bazie, a ksiąg dla koni xx nie prowadzi PZHK
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
05 marca 2013 23:12
Skaner-A, na stronę PZHK, to lepiej też uważać, bo i tam różne kwiatki można znaleźć 😉
aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
05 marca 2013 23:41
nawet w paszportach są kwiatki, więc komu wierzyć?
Pursat   Абсолют чистой крови
06 marca 2013 06:50
tereska, zdarzają się. Poszukaj sobie w necie. Za granicą są hodowle specjalizujące się właśnie w takich maściach u xx. Ale jak to uzyskują - to już nie do mnie pytanie. 😉 A pisząc post o pomyłce w opisie maści, miałam właśnie na myśli Izabell. O tej klaczy pisała pani Stachurska w swoich artykułach.
Kiedyś zajmowałam się koniem wielkopolskim. Podobno po Asyżu. W papierach wszystko wypisane, a koń miał 150cm wzrostu i z żadnej strony nie przypominał wielkopolaka.
Kiedyś zajmowałam się koniem wielkopolskim. Podobno po Asyżu. W papierach wszystko wypisane, a koń miał 150cm wzrostu i z żadnej strony nie przypominał wielkopolaka.

Niski wzrost się zdarza. Przyczyn moze być wiele choćby zaburzenia rozwojowe spowodowane nieprawidłowym żywieniem.
Wzrost to akurat rzecz, ktora najmniej powinnismy sie przejmowac - znalam przypadki, ze oboje rodzicow mialo ~ 160 cm, a potomek wyrosl na giganta 180 (badania DNA byly robione i na bank nie bylo przekretu z kryciem) To sie zdarza i to nawet czesto.
Jednak masc to cos zupelnie innego 😉
Zairka
Z dwóch siwych koni może się teoretycznie urodzić niesiwy źrebak.
Rodzice muszą być heterozygotami. Nie dam sobie ręki uciąć, ale może tak było w Twoim przypadku ?
anetakajper   Dolata i spółka
06 marca 2013 12:39
Wzrost - pęłne siostry 157 (3l) i 170 (2l) 😉
Zairka
Z dwóch siwych koni może się teoretycznie urodzić niesiwy źrebak.
Rodzice muszą być heterozygotami. Nie dam sobie ręki uciąć, ale może tak było w Twoim przypadku ?

Mam taką klaczkę w stajni. Gniada po siwych rodzicach.
matka mojego konia jest gniada- po siwych rodzicach
Wzrost - pęłne siostry 157 (3l) i 170 (2l) 😉

2 pełni bracia:
a) Bohun siwy, w typie matki z charakterem ojca 158 cm - od Brytania sp. siwa, 168 cm, po Domingo xx kary 172 cm
b) Bohun 2 kary, w typie ojca, z charakterem matki 170 cm - rodzice jw.
emptyline   Big Milk Straciatella
06 marca 2013 16:15
Niesiwek po siwych rodzicach to nic zaskakującego, ponieważ za siwienie odpowiedzialny jest gen dominujący. Co za tym idzie, taki siwek, oprócz tego genu, może mieć i kopię recesywną, w związku z tym jeśli, oboje rodziców jest heterozygotami, można uzyskać inne maści. Tak samo wzrost może być loterią, ale już siwy potomek z rodziców niesiwych to oszustwo. 
edzia69   Kolorowe jest piękne!
06 marca 2013 18:23
Dzwoniłam dziś do Redakcji Ksiąg Stadnych na Służewiec. Pani udzieliłami informacji, żejak 30 lat pracuje w tej branży to nie słyszała o izabelowatym xx w Polsce.
Dzwoniłam imailowałam do Warszawy i pisałam maila do LUblina. Zobaczymy. Informuję, że mam zrzuty z ekranu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się