własna przydomowa stajnia

Nie, nie ubieram, bo nie chcę im zaburzyć procesu zarastania 😉 derki zakładam tylko po to żeby dziewczyny nie stały mokre na wietrze, bo dzisiaj sypie i wieje niemiłosiernie, a w boksach mi nie wystoją  🙂
U mnie jednej nocy bylo 6 na minusie, drugiej 9 na minusie... Liscie na podwórku opadły zielone jednego dnia 😉 ogólnie jest słonecznie i okolo południa okolo 10 na plusie. Wybrałam aię po przymrozkach na jesienny, kolorowy spacer, ale... Albo zielono, albo łyso 😉
Woda w kascie zamarza, w boksach tez zamarzło, wiec drzwi koniom załozylam... Na zawieruchy mam dla seniorki dereczke przeciwdeszczową/przeciwwietrzną, reszta niech broni sie od zimna sama 😉 moje siersci długiej nie mają, ale za to arabek wygląda jak wełniana czapka 😀
Szalona😉, u mnie dziś tak jak wczoraj u Ciebie 😀 Szok
Nie wie ktoś gdzie mogę kupić rurę zabezpieczającą poidło? Niestety będę miała w stajni łykacza który już nie jedno poidło urwał...
Są jakieś systemowe rozwiązania czy trzeba kombinować coś na własną rękę?
U mnie trawa się zbuntowała i już od dawna jej nie ma, nie ta pogoda. Sucho, deszczu nie ma to nic nie rośnie.

Wlatuję z pytaniem.
Chcę oświetlić padok - skromny, bo na oko 400m2.
Jaką lampę (stojącą) halogenową polecacie?

Edit: błąd.

Nikt - nic? 🙂
maluda Fajne lampy są z mactronika na akumulator. Ja w takie inwestuje w tym roku. Za daleko mam ,żeby ciągnąć prąd. 🙂

Louisa Ciężka sprawa ja nie ryzykuje zalaniem stajni i mam kastę budowlaną mniejszych rozmiarów w boksie.

Nie wie ktoś gdzie mogę kupić rurę zabezpieczającą poidło? Niestety będę miała w stajni łykacza który już nie jedno poidło urwał...
Są jakieś systemowe rozwiązania czy trzeba kombinować coś na własną rękę?

zamontowałem łykającemu nad żłobem miękką, wierzbową belkę (żeby daleko nie miał). Przykręciłem do ściany śrubami o średnicy 12mm. Co pół roku śruby urywał. Więc podparłem belkę dwoma sztchetami. I poskutkowało. Przestał śruby urywać. Może podeprzyj poidło grubą rurą (np 100 mm średnicy). Na dole dospawaj cokół i umocuj dyblami do posadzki. Górę też należałoby zamocować. Lub umieść poidło dość nisko. Przecież tak w naturze zwierzęta piją. Wtedy rura podpierająca będzie krótka i utrzyma.
maluda Fajne lampy są z mactronika na akumulator. Ja w takie inwestuje w tym roku. Za daleko mam ,żeby ciągnąć prąd. 🙂

Louisa Ciężka sprawa ja nie ryzykuje zalaniem stajni i mam kastę budowlaną mniejszych rozmiarów w boksie.



Hmn, nigdy nie słyszałam o takich, ale sprawdzę. Dzięki.
[quote author=Louisa link=topic=19013.msg2433479#msg2433479 date=1444728790]
Lub umieść poidło dość nisko. Przecież tak w naturze zwierzęta piją. Wtedy rura podpierająca będzie krótka i utrzyma.


Miałam łykającego w stajni. Musi być pewna wysokość aby mógł zaczepić się zębami więc LSW mówi dobrze aby poidło zrobić nisko. Nie powinien Ci łykać bo to będzie nie wygodne.
Aby oduczyć go łykania w stajni zastosowałam inny sposób ale to już na pw jak chcesz.
Słuchajcie a nie lepiej łykającego chociaż spróbować zdiagnozować i przeleczyć?
Taka mała dygresja...
_Gaga to koń weta, zapewniam że badany regularnie, ale jak koń łyka naście lat to wyleczenie czegokolwiek nie zmieni nawyku.

poidła niżej nie zamontuje niż jest, kasty wiadra odpadają bo dodatkowo on ma jajka a w stajni same klacze, wszystko rozleje.

Widziałam na zdjęciach gdzieś w necie takie fajne rury właśnie. No nic jak nikt nie kojarzy będzie trzeba kombinować na własną rękę, miałam nadzieję na kupienie jakiegoś gotowca

Edit Angela pewnie że chcę! nawet nie wymagam stajni, starczy żeby oszczędził poidło 😉
Dziewczyny mam problem.. Jak radzicie sobie z boksami w taka pogodę? Ja sprzątam codziennie, rano i do wieczora nie wysycha nic, przez co strasznie w taka pogodę smierdzi amoniakiem, macie jakieś sposoby na to? 😉
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
17 października 2015 17:29
W co pakujecie worki z paszą, żeby nie dobierały się myszy do paszy?
Ja mam owies w 30l. wiadrach plastikowych z pokrywkami. Nie włażą do srodka, ale wiem, ze w stajni są bo na pokrywach pełno mysich kupek.
Czy ktoś zna orientacyjny koszt budowy stajni 35m2 angielskiej (2 boksy 12m2 i 1 mniejszy na kuca) ? Wiadomo, że jest to warunkowane materiałami, prawdopodobnie opcja drewniana wyjdzie sporo tańsza, zwłaszcza mając trochę swojego drewna, dachu (raczej dwuspadowy z częścią zachodzącą przed stajnię), pokrycia (mam swoją dachówkę rozbiórkowa ale w dobrym stanie, ale wówczas wyższe koszty więźby i przygotowania niż np. pod blachę trapezową, itp. itd. Ale zastanawiam się nad orientacyjnym kosztem bo mam sporo wydatków związanych z domem, a nie po to tutaj zamieszkałam, by nigdy nie doczekać się konia na podwórku - może ktoś coś takiego ostatnio wybudował?

Swoją drogą, hektar wstępnie ogarnięty frezarką, 4 tygodnie temu posiałam trawę i trafiłam na okres suszy. Teraz zaczyny wschodzić .. rychło w czas- w samą porę na przymrozki. Więc pewnie zbyt pochopnie planuję tą stajnię  🤔wirek:
Kinia16322, podsypuję Argisanem, super wchłania mokradła i niweluje zapachy.
falabana Wbrew pozorom budowa  drewnianej stajenki to ogromny koszt. Policz chociażby tony wkrętów i środek do impregnacji. Nie wiem czy nie lepiej zbudować murowanej. Mam od 10 m-cy drewnianą stajnię  25 m2, 2 boksy plus miejsce na widły itp, z poddaszem na siano).
Samo szambo 6m3 odwadniające orynnowanie dachu, boksy i gnojownik (płyta 3x4m), podłoga w stajni betonowa z kratkami ściekowymi to koszt 9 tys. Do tego materiał, papa, gont rynny, kilogramy wkrętów (ściany 2 warstwy desek na zakładkę bez ocieplenia), impregnacja,  to kolejne 30 tys. Oczywiście to bez kosztów robocizny.
Można oczywiście zrezygnować z szamba i betonowej podłogi, ale wtedy w boksach i przed stajenką ciągle mokro. Codzienne wybieranie mokrej ściółki czy czyszczenie wylegujących się na brudnej słomie miśków to strata czasu, na którą mnie nie stać, bo pracuję zawodowo.
kwagga - dzięki.Tego właśnie się obawiałam, że wyjdzie gdzieś około 30 tysięcy, a z tego co piszesz, to i tak mało :/


Edit: była tu kiedyś dyskusja o betonowych słupkach na ogrodzenie, ja zakupiłam swoje 70 sztuk (2 metrowe) z trzema z góry wywierconymi otworami za 13zł za sztukę, bardzo ładnie wykonane zbrojone, więc jakby coś to mogę podać namiary tylko biorąc pod uwagę koszty transportu to raczej wchodzi w grę północno wschodnia Polska.


około 24-25 m2  + daszek na 3m , bez wylewki +- 15 tys , stajnia bez poddasza, dużo własnej robocizny. (samo drewno  - około 4,7 tys)

Duzo zalezy od tego co chesz, kwagga ma super lux piękną stajenkę ,przy której moja wygląda jak szopa 😀
Akatash Ładnie wygląda twoja stajnia  😀


Ja dziś chodziłam po dachu i tak mnie wzięło na zdjęcia  😂
Akatash dzięki 🙂 Twoja stajnia tez jest fajna i co ważniejsze - funkcjonalna. Ja wcale nie marzyłam aż o takiej wypaśnej jaką mam, ale mój mąż to perfekcjonista i uparciuch. Musi mieć wszystko naj.... 🙂
monia widoki piękne, ale tej dzisiejszej pracy na dachu to ci nie zazdroszczę 🙂
Gillian,  a jak z przypadku codziennego sprzątania boksie? 1-2x w tyg wystarczy go wsypac?
Kinia16322, ja sypałam w domu raz w tygodniu (chociaż preferuję akurat preparat Nova Sani z uwagi na... cynamonowy zapach 🙂 ). W pensjonacie, w którym sprzątane jest raz w tygodniu - sypię co 2 dni. Ponieważ stoję osobno, w stajni w której są tylko moje konie - nie mam generalnie problemu z zapachem amoniaku.
kwagga - a podasz link jeśli wklejałaś zdjęcia stajni? Ja niestety też bywam perfekcjonistką ale ogrom kosztów związanych ze ...wszystkich powoli przekonuje mnie do wersji "baraku"  🤔
Kinia możesz też słome zastąpić pelletem ze słomy.Zapach amoniaku jest zdecydowanie mniejszy 🙂
falabana Tak na szybko znalazłam takie. Obok stajni jest ogrodzona płyta obornikowa. Tak wyglądają deski po drugiej impregnacji. W kolejnych dwóch latach muszę powtórzyć. te schody z boku, zakończone platformą to główne wrota na strych, do ładowania siana. Oprócz tego mam dziurę w stropie do środka. Nie było miejsca na drzwi do boksów dlatego mam po dwie liny, zapinane na karabińczyki. Na przeciw drzwi wejściowych jest pomieszczenie gospodarcze. W jego podłodze są kratki ściekowe, a ściany boksów są 2 cm nad podłogą, żeby swobodnie ściekało z boksu. Mam też poidła automatyczne, bo do pomieszczenia wcześniej doprowadziliśmy wodę i prąd. Wokół stajni maż położył chodniki z granitowej kostki, a wokół nich wysypałam szuter, bo pies mi podkopy robił i klacz wnosiła tony piasku do stajni. Teraz problem się skończył. Tu jest zdjęcie http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,19013.1470.html
Kinia16322, ja sypię codziennie garstkę dosłownie, moje konie na szczęście sikają w jednym miejscu w swoich boksach 🙂
Gillian, u mnie jedna kobyła sika po całym boksie praktycznie, sypiesz na sam spod czy na ściółkę?
Bea1, nie chciałabym za bardzo rezygnować że słomy, konie ja uwielbiaja, w tym roku trafiła nam się na prawde dobra partia i konie maja zajęcie w nocy 😉
kwagga - nie wyświetla mi się żadne zdjęcie na podlinkowanej stronce 🙁
falabana Wklejam więc to co mam pod ręką, dla Twojej ogólnej orientacji 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się