Jakie pasze dajecie swoim koniom?

maliniaq   Just do your job.
26 lipca 2014 13:05
Myślałam o sieczce, już w wątku pytałam o przeciwskazania do podawania jej maluchom jednak nie dostałam odpowiedzi  😉. Ostatnio pytałam wet, czy mogę podawać to dostałam odpowiedź, że nie bardzo ze względu na zawarte w niej białko, ale jak teraz sprawdzam to sieczki właśnie nie zawierają wysokiej wartości  białka...

Edit. Literówka
Anderia   Całe życie gniade
26 lipca 2014 13:22
Nie doczytałam, nie doczytałam też, że mówimy o źrebaku. 😉 W każdym razie, z tego co mi wiadomo, ryzyko wysokiego białka jest tylko przy sieczkach z lucerną albo z lucerny... a przecież nie wszystkie są. Jest masa takich, które zawierają tylko ciętą słomę, melasę, aromat.

Sama karmię teraz Baileys Golden Chaff, która z lucerną nie ma nic wspólnego. 🙂
mtl   I M Equestrian
26 lipca 2014 13:35
Albo Baileys Light Chaff? W sumie jest duzo sieczek które sa poprostu mieszanka siana/slomy
Ja jestem fanką Marstall Basis Luzerne, mimo że ma spory udział lucerny, to zachowuje niski poziom energii i białka. Karmię nią już dość długo, dlatego teraz dla odmiany zamówiłam na próbę Dengie Hi-Fi Mollasses Free z dodatkiem mięty i kozieradki. Jestem bardzo ciekawa, czy Młodemu podejdzie 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 lipca 2014 14:48
Andreia W przypadku takiego malucha to problemem jest raczej niedobór białka niż jego nadmiar. A już zwłaszcza jeśli chodzi o jakość białka (aminokwasy limitujące). Jak młodziki przestają intensywnie rosnąć wtedy poziom białka powinno się w dawce znacząco obniżyć. Dla takiego maluszka to, jeżeli już w ogóle, jedynie sieczka z lucerny, właśnie ze względu na wysoki poziom białka i sporą zawartość wapnia.
maliniaq   Just do your job.
28 lipca 2014 07:23
Zembria czy wymieszanie pavo podo start z sieczką z lucerną i zwykłego musli będzie ok, czy będzie tego za dużo naraz? I w którym miesiącu życia powinno nastąpić ograniczenie podawanego białka? :kwiatek:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 lipca 2014 07:52
Szczerze powiedziawszy to ja pasz Pavo w ogóle nie polecam. Koleżanka w ramach pracy na uczelni badała składy chemiczne pasz i porównywała z tym co jest napisane na opakowaniu, Pavo wypadło w tym badaniu bardzo źle, praktycznie wszystkie parametry były poniżej tego co podają na worku. Fakt Faktem, że było to ładnych kilka lat temu, ale jak to mówią „niesmak pozostał”. W tych badaniach najlepiej wypadły pasze „Sukces”. One składem nie powalają, ale przynajmniej to co jest napisane na opakowaniu ma swoje odzwierciedlenie we wnętrzu worka.
Jeżeli chodzi o karmienie takiego malucha to możesz spokojnie do granulatu i sieczki z lucerny dołożyć jakieś źrebięce musli, dobrą paszą dla źrebiąt są otręby pszenne. Nawet do 0,5 kg dzienie, tylko koniecznie na mokro!
Jeżeli chodzi o to białko to taki znaczący spadek zapotrzebowania jest zauważalny po skończeniu 2-2,5 lat więc jeszcze trochę czasu 😉 Generalnie dawkę żywieniową dla źrebiąt i młodzieży należy korygować co około 3-4 miesiące w zależności od tempa wzrostu.

Ps. Tylko pamietaj: najlepiej podzielić dawkę paszy treściwej na jak najwięcej odpasów w małych porcjach.
maliniaq   Just do your job.
28 lipca 2014 08:13
Dziękuję, posprawdzam dzisiaj co mamy w okolicy i pokombinuję  :kwiatek: Karmię 3 razy dziennie, dorzucę jej trochę owsa, otręby też powinny się znaleźć. Bałam się przegiąć, ale twoje posty troszkę mi rozjaśniły sytuację  😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 lipca 2014 08:15
Musisz uważnie obserwować malucha, jak przybiera, jakie robi kupy itp. Dodatek probiotyku też będzie tu wskazany.
Dla emeryta, który kompletnie nie pracuje takie dawki dzienne będą ok: wysłodki 1kg (suchych), otręby ryżowe 0.5kg, otręby pszenne 1kg? Oczywiście nie chcę tego wszystkiego załadować na raz. Planuję odpaść wysłodkami, a potem przestawić na otręby. Nie mam żadnego doświadczenia w karmieniu obiboków  🙄
tulipan, wyslodki nalezy podawac razem z otrebami pszennymi
Pasze dla emerytow je jakas?
Orzeszkowa, wysłodki nie muszą być podawane razem z otrębami. Ważne jedynie, aby oba składniki były w diecie.
tulipan, 1 kg wysłodkó to sporo... wyjdzie z tego ze 4 - 5 kg mokrych wysłodków
W sumie można tyle podawać, ale wprowadzić - co pewnie wiesz - trzeba stopniowo
Moon   #kulistyzajebisty
29 lipca 2014 20:17
Dziewczęta drogie, zagwostkę mam.
Poszukuje jakiegoś musli, w wersji light dla Kulka. Kulek generalnie tyje od powietrza chyba, (stąd ksywa, pasuje idealnie...) teraz jest na Hilight Improverze, którego uwielbia/m (ja - za cenę i dostępność, on za smaczek ;-) ) jednak chciałabym teraz zmienić na coś, co doda mu delikatnej energii bez wybuchów, ale nie utuczy jak prosiaka. Zawsze miałam konie, które musiałam tuczyć, nie mam zupełnie doświadczenia jak karmić takiego, który przyswaja wszystko aż za dobrze ;-)
Czy karmi ktos na dłuzszą mete Re-leve Saracena ?? Jestem ciekawa czy ktoś miał z tą paszą do czynienia, bo o Improverze jest sporo opinii a o tej nie  😉
Podłączam się do pytania, bo też jestem ciekawa 🙂
Bardzo pilne. Poszukuję wysoko(!) energetycznej paszy dla folbluta, chętnie bezowsowej albo tylko czarny owies - czyli chętnie typu balancer, będzie dodatkiem do owsa. Uwaga! Ma "dawać na beret" 😁 jakby to był owies (albo i bardziej), może tuczyć, ale raczej taka na ekstremalne wysiłki. Potrzebuję efektu, że mi konia roznosi, a nie mogę dać więcej niż 5 kg owsa - sprawdziłam. Jęczmień aktualnie nie do dostania.
Wiem, że kiedyś sama wyszukałam ciekawe, a gdy potrzebuję mam pustkę w głowie 🙁
Ktoś sprawdzał wysokoenergetyczny granulat Sukcesa? A jest gdzieś do dostania?
A Mühldorfer Race Performance mógłby być?
Ktoś coś?
W sumie: ma być efekt WOW w energiczności konia w dodatku do owsa, nie pełnoporcjowo.
Np. Baileys (balancer) odpada, działał (nieco) ogólno-kondycyjnie a nie tego potrzebuję.
Potrzebuję ostro "dolać petrolu". Tuczyć ani poprawiać ogólnej kondycji nie potrzebuję.
_Gaga, no przecież nie piszę, że muszą być na raz w jednym posiłku 🤔wirek: Ale to co zaproponowała tulipan (najpierw odpasanie wysłodkami, potem otrębami) mija się z założeniem.

halo, imo na Sukcesa szkoda kasy, jeśli nie musi być tanio to może jakaś pasza typu Racing Saracena (niestety ma owies) albo Pavo Triple P?
Z tańszych jest np. Masters Prestatie, zawiera owies ale na którymś tam kolejnym miejscu w składzie, albo Sport-Extra, tam też więcej jęczmienia niż owsa.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 lipca 2014 06:27
halo Poza owsem, tak żeby był "efekt pier..lnięcia" możesz wrzucić kukurydzę, olej (do 200-250ml nawet, ale podzielone na kilka posiłków), melasę, buraki cukrowe. Plus może jakaś kozieradka?
Może musli Champion Marstalla?
halo, tu masz jęczmień z lnem:
http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Condition-Plus-jeczmien-ekstrudowany-z-lnem-15-KG/339
czy działa - nie mam pojęcia
Osobiście stosowałam Eggersmann Energy Pellets. Działało, ale d... nie urywało 😉

zembria po kukurydzy koń się koszmarnie poci...
halo, spillers  hdf power (dla koni wyścigowych). Mocno daje na głowę.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 lipca 2014 06:46
Gaga Hmm... nie zauważyłam nigdy tego nadmiernego pocenia po kukurydzy (może ilości nie te), ale bardzo możliwe, że niektóre tak reagują. Przy takiej ilości treściwego jakiej potrzebuje halo, trzeba już bardzo uważać z zawartością białka, żeby nerek już bardziej nie przeciążać, stąd moja propozycja. Ja bym generalnie skłaniała się do dodatku oleju i melasy.
halo, ja po tym miałam kiedyś niezłe pierdyknięcie: http://www.havens.pl/produkty,pasza_dla_koni,kentucky_lite_e-

Ale może bym spróbowała dać olej w sporej ilości - może styknie.
Champion Marstalla  nie polecam na "dolanie petrolu" :/ gdy potrzebowałam ostrego kopa to zmieniłam na nutriHorse performance control właśnie z  Championa. Bezowsowa, ale dała torpedę w tyłek ( no i trochę w dekiel 😉 )
halo, a coś z pasz wyścigowych? One mają nawet 14 MJ, więc naprawdę sporo.
quantanamera, ten nutri horse ma 14,5 MJ, ale naprawdę czuć to po koniu bez sprawdzania 😁
quantanamera, bardzo chętnie wyścigowe, ale CO?
Zuzu., propozycja bardzo fajna - ja na dekiel właśnie potrzebuję 🙂 - koń mi tak "ścichł" że go nie poznaję, jeszcze trochę a będzie osiołkiem. Fajnie też, że powygrywałam kupony i mogę wziąć na wypróbowanie niemal za free. A 14,5 energii to już jest coś.
epk, tej przyglądałam się mocno, dzięki za "gwarancje pierdyknięcia" 🙂. Olej nie styka 🙁 Olej pomógł kiedyś masę odzyskać. Gdy chodzi o "drive" - nie robi wrażenia.
anai, też ciekawe, zbędne mi "dla rozwoju płuc" i "perystaltyki", ech, ale może.

Najchętniej dorwałabym czarny owies, poprawiła jęczmieniem, chyba będę miała ekstrudowaną śrutę sojową, mam olej ryżowy, do tego np. EQUIFORM Excel Eventing (testował ktoś? lub ten drugi - Gold?) i by styknęło. Wbrew pozorom proste to nie jest: nie chciałabym dużo żelaza (po gwizdek nam), nie chciałabym czosnku, koń wypiął się na słonecznik 🙁...
Ech, koń jest specyficzny. Racjonalny, ekonomiczny w wysiłku. Praktycznie się nie męczy. Z zawodów (nawet w upał) przywożę czyściutkie czapraki. Galopować (ale w swoim tempie) mógłby godzinami. Regeneracja bardzo szybka. Wszelkie gojenia, sierść, grzywa, ogon, kopyta - pozazdrościć. Speeda potrzeba. Roznoszącej potrzeby ruchu. Na moje - potrzebuje JEŚĆ. Ale nie owsa, bo owsa mógłby, owszem więcej, ale pod warunkiem, że wysiłki będą codziennie po byku. Jakakolwiek przerwa, relaks, lekki trening - i robi się kłopot, nawet przy natychmiastowym obcięciu paszy. Dlatego nie chcę 5 kg owsa (mieszanego) przekraczać.

Bardzo Wam dziękuję - pomogłyście zyskać orientację.
darolga   L'amore è cieco
30 lipca 2014 12:11
Co mamy obecnie na rynku z otrębów ryżowych? Tylko Maxi Rice i Pro Linen? Czy jest jednak gdziekolwiek jeszcze dostępne EquiJewell?...
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
30 lipca 2014 12:52
Tych Dodsona trochę nie rozumiem. Producent sam podaje, że nie zawierają GO, to co zawierają poza witamina E ??


Interesują mnie pasze Marstalla. Naturell oraz Champion. Karmił ktoś może ??
JAk oni tak ogólnie wypadają jakościowo na obecnym bogatym rynku pasz ??
Equi Jewel jak najbardziej w OptiShopie (OptiFeed'zie).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się