siodło ujeżdżeniowe

ushia   It's a kind o'magic
07 kwietnia 2015 06:24
generalnie nowe winteki sa poprawione jezeli chodzi o kształt i terlicy i paneli
sa bardziej "płaskie od strony konia " 😉

w starszych byl/jest tez problem ze srodkiem ciezkosci lecacym na przod przy szerszych lekach, co ponoc tez mialo byc zlikwidowane - aczkolwiek po moim tego nie widac jakos specjalnie albo mam konia specjalnej troski  😉
Jako ze zostałam wywołana,  to się odezwę 😉 u nas stanęło na używanym Devoucoux milady, jednak dobrze lezal na nim tez hulsebos, ale niestety rozstaw leku nie ten i nie pamiętam który to był model.
Hulsebosy sa super na plaskie grzbiety, sprzedawalam kiedys kolezance wlasnia na takie deskowate plecy - bardzo fajnie lezal.
ushia   It's a kind o'magic
07 kwietnia 2015 07:31
wygrzebałam tuch post porównujacy izabelki, bo to daaaaawno było:
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,300.msg2085226.html#msg2085226

ktoś jeszcze jeździł w jednej i drugiej?
wy tutaj macie problemy z płaskimi grzbietami, a ja wręcz odwrotny- koń mocno wykłębiony, długi, z dość słabymi mięsniami grzbietu, odrobinę łękowaty. mieliśmy winteca, ale podobnie jak u Averis, ostatnia wizyta masażystki uświadomiła nam, że siodło nie leży tak jak powinno. Z tym, że akurat ja myślałam, że największym "grzechem" tego siodła był środek ciężkości lecący na tył (używaliśmy podkładki żelowej), a okazało się, że panele nie przylegają dobrze do grzbietu na całej długości. Więc siodło zmieniamy. ale nie mam pojęcia gdzie szukać...
Na grzbiecie Rudego większość siodeł ma tendencję do lecenia na tył, więc odpadają wszystkie winteci i daw-magi (chociaż wczoraj mierzyliśmy Dominusa i panele dobrze przylegają na długości).
Będę miała do przymiarki Eurodinga Diamanta. Świetnie lezy na nim te Prestige Venus K, ale niestety finansowo na razie poza zasięgiem 😉
Mozecie podpowiedzieć w jakie marki/ modele celowac? Wymagania: niepłaskie panele, dość mocno dopchane tylnie poduchy, równy tunel na całej długości i coś co nie ma tendencji do lecenia na tył....
wieczorem postaram się wrzucić zdjęcie grzbietu.
wendetta myślę, że  powinnaś szukać siodeł na bananowych (francuskich) panelach - z tych, które mi przychodzą na myśl:
- Prestige ma sporo takich,
- Cobra,
- Jaguar,
- Amerigo,
- Devoucoux,
- Euroriding Achat,

Mi się udało dorwać 14letniego Prestige Top Dressage i było to jedyne siodło, jakie dało się dopasować na mojego rumaka. Jak napisałam do Prestige Italy, to się okazało, że moje siodło zostało wyprodukowane w wersji z podwyższonym tyłem - wyższe panele z tyłu - i dzięki temu udało sie jedopchać tak, żeby na tył nie leciało...
Żeby było ciekawiej - stara Isabelka , ale w wersji skóra i ze zwykłym  wypełnieniem (wełna) po odpowiednim dopchaniu leżała na koniu całkiem dobrze, ale była za długa... (zaletą siodeł na bananach jest to, że zajmują mniej miejsca na grzbiecie, a nasz największy problem to mało miejsca na siodło  :zemdlal🙂

Życzę owocnych poszukiwań, ale nie zazdroszczę. Koszmar siodłowy potrafi zepsuć radość z jazdy... Wiem coś o tym, bo co z tego, że  udało nam sie dopasowac siodło, skoro koninie sie grzbiet zmienia średnio co miesiąc...  😲 Masakra...
Averis ale mój post był tylko po to, żeby dziewczynom dodać opinię, czy i która izabelka może sprawdzić się na płaskich plecach 😉. Ja już nie potrzebuję szukać, bo ja swoją izabelkę sprzedaję i czekam z niecierpliwością na Equipe 😉
Dziekuję Dziewierz za sugestie. Chociaż z tego co patrze to większośc to dośc wysoka półka cenowa 😉 Rozejrze się na razie w prestige, bo to chyba najłatwiej u nas upolowac z drugiej ręki.
My akurat mamy długi grzbiet i sporo miejsca na siodło.
czy siodła na bananach są tez z założenia głębsze czy to tylko złudzenie optyczne?
najzabawniejsze jest to, że ja właściwie ...nie jeżdzę 😉 ale chcę wrócic do jezdziectwa. siodło wymieniam głownie ze względu na konia i jego komfort.
mam jeszcze pytanie- docelowo w siodle będa jezdzic dwie osoby: 168 cm wzrostu (ja) i druga osoba 178 cm. Tyłkowo wymiarowo podobne 😉 Jest szansa, że obie się będziemy czuć komfortowo w standardowej tybince?
wendetta z głębokością siodeł na bananach jest różnie... Często jest to złudzenie optyczne... Z tych, które próbowałam, a próbowałam Amerigo, Achata, Spiriga, Prestige - żadne nie było specjalnie  głębokie, natomiast najlepsze czucie konia było w Amerigo (siedziało się "w koniu", a nie na koniu). W ogóle w Amerigo siedziało  mi się super, ale nie chciało na konia pasować, niestety...
Patrząc po naszych ogłoszeniach, to oprócz Prestige pojawiają się też Cobry w  przyzwoitych cenach, widziałam też Achata...
No i jeszcze Equipe , oczywiście, ale tu używki nie uświadczysz...
Ja w akcie rozpaczy właśnie czekam na Emporio i Olympię do testów (jestem gotowa od pyska sobie odjąc, żeby i  koń miał wygodnie i ja żebym się nie męczyła) - zobaczymy , czy w ogóle mój tyłek się w te siodełka wciśnie...  😂
wendetta - sam wzrost i tyłek nie liczy się tyle, co długość nóg, uda, grubość uda, rozstaw bioder... tak samo nie sama długość tybinki wpływa, co jeszcze ustawienie klocka, profilowanie itd. No i standard tybinki różni się między siodłami i to często bardzo dużo 😉 Myśle jednak, że jesteście w stanie kosztem drobnego kompromisu się spasować obie.
Prestige różni się rozmiarem między modelami kosmicznie. Venuska wypada ok. pół rozmiaru mniejsza niż większość innych modeli i tu musisz brać poprawkę 😉
Jaguara też czasami idzie w całkiem fajnej cenie dostać - w ogłoszeniach wisiał swego czasu taki za 3,5 tysiąca.
Jak padła stara izabelka, że idzie dopchać - rozglądnij się może za beatsem jakimś starszym, bardziej bananowym? Zdarzają się i to też w fajnej opcji cenowej.
Warto też przeszukać ebuya.
Nowa Isabelle z cair ma faktycznie inny, bardziej stabilny tył niż starsza wersja. Zakładałam ją na kilka koni i nigdy nie miałam problemów z latającym tyłem.
Tak jak wcześniej wspomniano, sprawdziłabym jedynie ją pod kątem długości jeżeli plecy są krótkie. Ja będę w stajni dopiero w przyszłym tygodniu, ale może ktoś mógłby wcześniej dla Averis zmierzyć długość paneli?
Każdy wie, że siodło trzeba ocenić na koniu, ale taka informacja pomoże co nieco zobrazować  😉
Nowe isabellki sa zwykle krotsze niz stare.
Averis   Czarny charakter
09 kwietnia 2015 10:08
A jak jest w wycięciem łęku? Mój koń nie jest bardzo wykłębiony, ale już w tej mojej 250 biały łęk leży mu na kłębie. I aktualnie muszę ratować się albo żelem albo wybierać między dżumą a cholerą - czyli albo dobra szerokość i łęk na kłębie, albo za ciasne siodło i miejsce między grzbietem....
Przepraszam że tak wyskakuję jak Filip z konopii ale stałam się posiadaczem izabelki. I teraz pytania mam 2.
1. Jaki popręg kupić jeśli normalnie konisko nosi 120cm
2. Jakie strzemiona polecacie, słyszałam opinie że najlepiej jak najcięższe?
:kwiatek:
krysiex213 popręg musisz dopasowac do konia i do siodła - bo długośc popręgu zależy też od długości przystuł. najlepiej pożyczyc cos na próbe i pomierzyć.

Strzemiona - co kto lubi... 👀 Ja akurat lubię cięższe, jakoś mi się w nich lepiej jeździ, ale koleżanka przy ujeżdżeniówce ma lekkie, i jej tak wygodniej...

Chyba nie za bardzo pomogłam 😡
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
10 kwietnia 2015 18:36
krysiex213 , popręg myślę że 60cm, strzemiona wg uznania ja jeżdżę w plastikowych. I powiem szczerze że, nie mam pojęcia skąd przekonanie że powinny być jaknajcięższe 🤔

Averis mam podobny problem z szerokością łęku, używam mattesa podnoszącego przód on zwęża o około jeden rozmiar ale jest miękki i nie uciska konia.

i co do krótkiego grzbietu, my mamy pewnie jeszcze krótszy, dobrej długości panele ma siodło w rozmiarze 15cali, ale ja się w nie nie mieszczę mam swoje 17 ujeżdżeniowe i zdecydowanie na mnie za duże 17,5 skokowe i nie uważam żeby w nich gorzej chodził albo mu przeszkadzały a on z tych co pokazują jak coś nie leży, czasem warto posłuchać konia zamiast na siłę szukać czegoś co teoretycznie będzie dobre w praktyce może okazać się zupełnie odwrotnie.
Co sądzicie o systemie biomex? Które siodła warte są uwagi : portos D, Maestro, ganesis D czy genesis CL ? 🙂
Z Góry dzięki za pomoc
REX8, Maestoso, nie Maestro 😉 Dla mnie Biomex super, ale IMO trzeba samemu usiąść. W nowych siodłach Biomex jest inny niż w starych.
krysiex123, moj koń nosi popręg 125 cm do wszechstronnych/ skokówek, a do ujeżdżeniówki 55 cm.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
18 kwietnia 2015 20:13
Z przykrością muszą rozstać się z moim Prestigem, jako, że zwierz z niego wyrósł.  😵 W związku z tym mam pytanie, jaka firma oferuje coś ponad 37 Prestig'a? Startowałyśmy z 35, moim zdaniem Rudej daleko do sylwetki koni GP, ale zdecydowanie daje do zrozumienia, że jest jej za ciasno. Nie ukrywam, że od strony jeźdźca mile widziane duże poduchy i głębokie siedzisko. Odpadają Stubbeny, ale może Kieffer, Euroriding??? Ktoś, coś pomoże?  :kwiatek:
A czy ktoś może polecić ujeżdżeniówkę na fryza? Probuję właśnie dobrać ale z miernym skutkiem....
Lanka_Cathar - oj, będzie ciężko... myślałaś o czymś pod wymiar? Ponad 37 prestigową i "od ręki" to mi do głowy przychodzi tylko wintec wide. Jesteś pewna, że to kwestia łęku, a nie, nie wiem, miejsca na łopatkę czy coś? Bo Twoje rude nie wygląda wybitnie potężnie, a mój całkiem szeroki i krąglutki ślązak się na 36 prestiga łapał, z innych firm to tak koło 34 miał, czyli maksymalnego dla większości z nich. Może poszukać prestiga wyprodukowanego jako 37 i samemu poszerzyć? Może podpytaj dziewczyn z forum, które zimnokrwiste stwory mają? Bo ten rozstaw to najczęściej tam.
ontario2004 - rasa zwierzaka mówi mało o jego grzbiecie, a Tobie również musi pasować takie siodło.
ontorio pisz do fenelia, bo wiem, że ona już komuś pomagała z feyzowym siodle (a przynajmniej tak mi się coś kojarzy 😉 )
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
19 kwietnia 2015 06:45
Keirashara, no właśnie jestem w szoku, bo też dla mnie ona wygląda normalnie, ba, według mnie nadal ma za mało szyji, grzbietu, etc. Niestety moje przypuszczenia zostały potwierdzone i rozważam HB Contact, bo chyba tylko to do mnie mówi. No nic, będziemy szukać, dzwonić. Dziękuję!  🙂
Cześć  :kwiatek:

Próbował się ktoś może niedawno skontaktować z Panem Sommerem? Numer jest taki sam jak na stronie? Bo Facebook jest nieaktualizowany od 2012 roku..
Może też wiecie czy Pan Sommer ma siodła używane i czy np bierze siodła innej marki w zastaw?  :kwiatek:
Czy Passier Optimum to dla długo czy krotkonogich?
Czy któraś z Was skracała tybinkę w Stubbenie? Mam Aramisa - przyszedł do mnie we wrześniu, był szyty pod moją mamę, w efekcie jeżdżę w nim ja, a tybinka jest na mnie po prostu za długa - może to by jeszcze nie było problemem gdyby nie fakt, że klocki kolanowe leżą w fatalnym miejscu. I teraz tak - chciałam to poprawić w Stubbenie, ale mam problem ze skontaktowaniem się z przedstawicielem, miał ktoś podobną sytuację?
Livia   ...z innego świata
19 kwietnia 2015 16:42
ontario, ja mam ujeżdżeniówkę Prestige'a dla mojego fryza, ale bardzo ważne jest pasowanie - mój koń miał specjalnie dopasowywane panele na plecach i łopatce, żeby siodło dobrze leżało. Na plecach trzeba było dodać wypełnienia, na łopatce odjąć 😉
Livia: a jakiego masz Prestiga? Mi bardzo dobrze jeździ się w Prestigach tylko dla mojego konika musiałby mieć łęk min. 34 a takich praktycznie nie widzę w ogłoszeniach.
Livia   ...z innego świata
19 kwietnia 2015 19:18
W ujeżdżeniówce mam łęk 34. Tylko że ja kupowałam nowe siodło, w pakiecie miałam pasowanie do konia. Mam Lucky Dressage 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się