Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

czy orientuje się ktoś może, czy jak boks ma podłogę wyłożoną kostką drewnianą to czy musi być ścielony?
przykładowe zdjęcia takiej podłogi są tu:
http://agroway.pl/jaka-podloge-wybrac-stajni-czym-kon-stanie/

zastanawia mnie czy to działa tak jak w przypadku mat gumowych, że ścielone jest trocinami niewiele i koń jak się kładzie to praktycznie leży na gumie? z tego jakie informacje znalazłam, to taka kostka drewniana ma idealną elastyczność dla kopyt i stanowi optymalne podparcie dla stawów.
czy ktoś może ma więcej informacji na temat takiej podłogi w stajni? w internecie nie udało mi się niestety znaleźć za wiele informacji jak taka podłoga powinna być właściwie używana


Hi there,

Dzięki za umieszczenie linka na forum. Alumette, zdecydowanie możesz sugerować się tym, co napisałem jakis czas temu na mojej stronie. Odnosząc się do wypowiedzi- widzę, że bardzo oczytanej koleżanki Gagi- odnoszę wrażenie, że zostanie moją nauczycielką tylko musi podesłać do mnie zdjęcie i kopie ID.

Tutaj cytat- bardzo dobrze- inteligentnej dziewczyny : "Po trzecie nie spotkałam się jeszcze z sytuacją w której konie nie wracają do stajni, bo... podłoga jest z betonu. Widocznie za mało lat przeżyłaś Podsumowując artykuł: takiego steku bzdur dawno nie czytałam".

Popełniłem kiedyś tekst na temat szkółek nauki jazdy konnej w Warszawie. Strzelam! Gaga jesteś z Warszawy. Koledze się chyba coś pomyliło

Wracając do tekstu i osoby Pana Wiesia z pewnością to, co mówi jest prawdą. Dziadek spędził życie z końmi, ojciec również. Cała wiedza i doświadczenie zdobyte przez starsze pokolenia, przez młodzieńców leczących naturalnie konie na polach bitew, a nie sterydami, zostało zaabsorbowane przez mojego mentora.

Teraz uważajcie. Możecie wybrać opinie dziewczyny, która wiekszość czasu spędza na facebooku oraz czytając książki o konikach lub posłuchać kogoś kto spędza godziny na obserwowaniu, analizowaniu behawiorystyki swojego stada oraz koni klientów.

Alumette, jeśli chciałabys zobaczyć taką podłogę na żywo oraz porozmawiać z wykonawcą i człowiekiem bardzo skromnym, który wie co nieco na temat koni, daj znać, a odeślę Cię do właścicwej osoby. Jazdę konno masz gratis!

Co mogę powiedzieć to to, że koszt takiej podłogi jest dość spory. Dlatego też większość osób wymyśla jakieś substytuty, maty, nie wiadomo co.
Kładziesz podłogę z klocków twardego drzewa, konserwujesz to dziegciem,  wypełniasz luki piachem z cementem, sypiesz na to trociny, które absorbuja mocz i wszystko jest ok.

Ci, których nie stać na dobrą podłogę jeżdżą do weterynarzy.
Będąc koniem za cholere nie chciałbym stać kilka godzin bosą nogą na betonie, co z pewnością wywołałoby zapalenia i inne cholerstwa. To jest logiczne. Tym bardziej, że kopyto to zdecydowanie bardzo mocno unerwiona część ciała u konia. Dlatego w domach kładzie się dywany i mechate chodniki, a w stajniach kładzie się ciepłą podłogę, która przetrwa jeszcze lata wpajania dzieciom głupot.

Pozdrawiam z wyspy!
Radek


Bea1 , ile dałaś worków na boks 3x3? i czy zmoczyłaś pelet?
  6 worków,ja nie moczyłam.
Szanowny ElCaballo, niestety nie pochodzę z Warszawy, nie mieszkam też w stolicy ba, mieszkam w okolicy najbardziej od owej stolicy oddalonej... ups
Nie mam też "głowy przepełnionej gównem" i nie siedzę non stop na FB
Sądzę, że lat mam 2x więcej od Ciebie. Doświadczenie również choćby z racji faktu rodzinnej hodowli koni, oraz kilkunastu lat prowadzenia własnej stajni, pracy w stajniach hodowlanych i sportowych, posiadania własnych koni, startowania, sędziowania, hodowania... jakieś tam pojęcie o "koffanych konisiach" mam

I nie obrażając nikogo - nadal kompletnie nie zgodzę się, że koń nie wejdzie do stajni widząc betonową podłogę. Bardzo proszę opisanie jakich to zapaleń koń na zaścielonym dobrze betonie dostaje. Ciekawostką dla mnie jest fakt, iż kopyto to bardzo mocno unerwiona część ciała konia... ciekawe jako te konie wytrzymują werkowanie? Z pewnością kuje się je w znieczuleniu ogólnym?  🤔wirek:

Kolejny post laika tworzącego nowe teorie... czyżby wakacje?
Tak, zgadza sie jestem głupi. Pozwala mi to cały czas poznawac nowe rzeczy, a nie tkwić w jednym miejscu z przekonaniem, że wiem już wszystko. Jestem głupi! Tak.
Kochana ssaki jak konie nie są tak znacznie oddalone genetycznie od ssaków jakim jest człowiek. A teraz zobacz. Masz paznokieć, tak? spójrz na paznokieć. Teraz weź sobie cążki do paznokci i utnij paznokcia bardziej niż zwykle do tak zwanego żywca. Boli?? Czujesz?

Konie też mają unerwienie pod tak zwaną puszką kopytną- paznokciem- co z tego wynika to to, że jeśli za mocno wytniesz podeszwe kopyta koń zacznie kuleć, tak jak sportowiec po kontuzji- boli.

A jeśli chodzi o wchodzenie do stajni. Jak to brzmi!! Aż mi sie coś przypomniało. A jak wspaniale to, co napisałaś odzwierciedla moje doświadczenie!! Wchodzenie do stajni.
Ok, jeśli koń się Ciebie boi to zdecydowanie wejdzie do środka.

W mojej stajni będzie podłoga z klocków dębowych. Tyle w temacie.

Życzę 5 razy tyle sukcesów w życiu, co do tej pory. Hodowla, sędziowanie, praca w stajni, prowadzenie własnej stajni.
Życzę też wyhodowania jednorożca, pegaza jak wolisz. Będzie to duży sukces i byc może napisze o Tobie tekst w przyszłości.

Pozdrawiam!
ElCaballo, nie napisałam że jesteś głupi
To Twoja interpretacja - kompletnie niezgodna z moimi postami
Nie obrażam Cię, nie jestem chamska, ba zadałam pytanie na które odpowiedzi nie znasz jak widzę
Jedyną Twoją obroną jest atak - nadal nietrafiony. Świadczy to nadal o Twoim pojęciu o pojęciu
przykre

Nigdzie też nie napisałam, że drewniana podłoga jest zła ale rozumie, że czytanie ze zrozumieniem nie jest domeną młodych ludzi w XXI wieku... trudno
CIACH
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Reklama na forum
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
12 lipca 2015 17:21
wygląda jakby kon stał w jednej wielkiej kuwecie  😎
Andrzej Strzeszewski, chociaż możesz dostać ostrzeżenie za reklamę, to mam kilka pytań:
1. Ile takiej ściółki schodzi na pierwsze ścielenie boksu 4x4 m
2. Czy granulat jest twardy, czy miękki? (czy konie na tym śpią?)
3. Jak wygląda obsługa ściółki w praktyce? Czy tworzy się materac utrzymujący wilgoć, czy można sprzątać cały czas do sucha?
4. Czy taka ściółka w tym dawkowaniu (1 t na 10 miesięcy) sprawdza się również u koni wędrujących po boksie, czy - jak każda inna - zużywa się przy takich koniach 200% szybciej?
5. Czy jest opcja dostania / kupienia próbki (ot aby sobie zobaczyć , podotykać)
6. Czy ściółka jest jadalna? Czy nie ma niebiezpiecześńtwa przytkania konia? Czy konie w praktyce w ogóle po nią sięgają (spożywczo 😉 )
zabeczka17 może to i tak wygląda,ale zapewniam Cię,że w realu jest o wiele lepiej. Jestem zaskoczona różnicą-przede wszystkim brak smrodu amoniaku. Pisałam wcześniej o tym.Po 4 dniach zmiany słomy na pellet jest o wiele mniej pracy w boksach ,czysto.Już wczoraj konie się przyzwyczaiły i zaczęły się kłaść w nocy,jak przedtem,na słomie. Zrobiłam błąd nie mocząc pierwszej warstwy więc na początku miały trochę twardo. Po rozbiciu granulek wszystko powoli wraca do normy.Granulat wzięłam na próbę ale chyba przy nim zostanę.No i jeszcze jedno-kaszlący koń /dla którego ta zmiana/jak na razie w stajni nie kaszle.A chyba to jest naważniejsze.
Pani GAGA 😉  .Na część pytań odpowiedziała Pani właścicielka stajni która stosuje granulat i zrobiła próbę u siebie . Odpowiedzią na resztę pytań będzie opisanie Pani jak to po prostu wygląda w rzeczywistości i praktyce.
Granulat ze słomy to nic innego jak zwykła naturalna słoma która przechodzi proces obróbki takiej jak :
a) mielenie
b) odpylanie
c) granulowanie
Podczas całego tego procesu i granulowania , na matrycy jest temperatura 105 stopni. Jest niezbędna w procesie zgniotu gdyż na zimno słoma się nie klei  prostu. Nazywaną obróbką termiczną . Podczas takiej obróbki która jest niezbędna by zaszedł proces sklejenia zmielonej do 3 mm słomy , zabijane są wszelkie bakterie,pleśń i grzyby .Ale jak również walory zapachowe i smakowe dla koni. Co niektóre próbują gdyż całkowicie zapachu nie straciło a forma twardej granulki jest dla konia niczym cukierek którego warto skosztować . Moja klacz pierwsze co zrobiła to próbowała lecz wypluła. Gdy zmoczymy to nie zjadają  . Również przy tym procesie odparowywany jest  nadmiar wilgoci powodując że granulat ma tylko 5 % wilgotności .
Do boksu 4na 4 wsypuję Pani pewnie średnio po całkowitym czyszczeniu około3-4 kostki słomy. Przeliczając to na masę wkłada Pani do boksu około 40 kg ściółki. Obszarowo zajmuje ona Pani cały boks na odpowiednią wysokość  .
Przy zaścieleniu tego samego boksu granulatem na około 3-4 cm będzie Pani potrzebowała około miedzy 240-320 kg ściółki . Taką ilość wsypuje pani tylko raz na 2-3 miesiące a potem sporadycznie niewielkie ilości celem uzupełnienia tego co zostanie wyniesione podczas czyszczenia . Średnio pół worka albo cały raz na jakiś czas. Obrazowo to jest tak jak by Pani na raz do boksu włożyła całego dużego okrąglaka . Koń by nie miał gdzie mieszkać 🙂.
Wymiana całościowa jest absolutnie możliwa częściej niż co te dwa trzy miesiące. Spowoduje to tylko to ze częściej będzie Pani wydawać pieniądze . A konieczne to nie jest gdyż ściółka wchłania na 1kg 6,5 litra cieczy .
Dlaczego polewamy wodą ?
Gdyż to jest po prostu sucha skoncentrowana słoma , zgnieciona na dość twardy granulat. Podczas kontaktu z cieczą ,absorbuje ją do wewnątrz granulki  i się rozpadają, wracając do sieczki 3 mm. Taka forma powoduje że koń kładzie się w miękki materac nie odgniatając się i nie kalecząc nóg oraz nie ślizgając się podczas wstawania  . I jest to najbardziej zbliżone podłoże do naturalnego .
Poniższy link pokazuje jak absorbuje granulat ze słomy wodę i co potem się z niego robi . Zwykły zmielony obornik 🙂 A dokładniej to bardzo skoncentrowany obornik.

Ja tam się nie znam, ale wygląda to jak zmielony gnój. W życiu bym konia nie postawiła na takiej papce :P
Andrzej Strzeszewski, rozumiem, że jest to ściółka służąca za materac, tj nie wywozi się mokrej ściółki codziennie, tylko podczas wymiany całości, tak? Niestety na to pytanie nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi Nadal nie mam odpowiedzia na pytania:
a) czy tego typu rozwiązania sprawdzają się przy koniach wędrujacych po boksie?
b) Czy jest możilwość uzyskania /kupienia próbki? - czterech garści takiej ściółki?
Zużycie pelletu, które podaje Pan Andrzej jest mocno optymistyczne. Trzymam od ponad roku konie na pellecie drewnianym, koleżanka na słomianym i wiem, że w sytuacji gdy koń wychodzi na padok na cały dzień, trzeba mu dosypać minimum 3 worki tygodniowo ( koszt miesięczny 150zł). Jeżeli stoi w boksie dłużej i jeszcze robi sobie syf w boksie, zużywa conajmniej 5 worków na tydzień a jest to koszt ponad 250zł msc. Nie ma co porównywać kosztu pelletu ( słomianego czy drewnianego) ze słomą bo koszt ścielenia słomą nie przekracza 70zł  msc.
Oczywiście że istnieje taka możliwość by dostać takową próbkę . Dla konia wędrującego jak najbardziej tak . Tym bardziej że nie będzie usypywał ściółki po ścianach . Tylko utworzy się z tego materac . Czyszczenie polega na zbieraniu bobków i tyle . Siuśki konia są wchłaniane od dołu do góry przez granulat . Wiadomo że koń sika strumieniem w jednym miejscu . Mocz przelatuje na dno . Gdzie to właśnie dolna warstwa absorbuję wilgoć a reszta jest sucha . A ilość takowej ściółki w kg sprawia że konik jednak potrzebuje trochę czasu by zabrudzić boks.
Czy jest to mocno optymistyczne ? Być może i jest 🙂 . Producentów granulatów jest wiele tak też i wiele jest sposobów produkcji ja też i cen . Z tego co ja się obracam w temacie granulatu ze słomy , odwiedzając przy tym masę firm które go produkują , to w żadnej z tych firm Polskich nie stosuje się domielania słomy do 3mm. Najmniejsza frakcja z jaką się spotkałem to 12mm. Co powoduje że jedna granulka tych samych parametrów grubości czy też wielkości jest po prostu lżejsza niż tak która jest zmielona do 3mm. Tylko dlatego ze tej słomy jest tam po prostu mniej . Efektem wtedy jest to że 1 kg takiego granulatu absorbuje tylko do 4 litrów wody . Moje zastosowanie domielania przy produkcji spowodowało ze 1 kg granulatu wchłania 6,5 litra wody . Wiec dlatego Co Pani pisze a pisze Pani z doświadczenia jak zakładam ma Pani absolutnie racje . Takiego granulatu idzie dużo więcej niż co ja podaje . Z prostej przyczyny . On nie chłonie tyle wilgoci .
Proszę postawić konie na moim produkcie . Niby tym samym co inne granulaty , tyle że efektem będzie mniejsze zużycie granulatu.
Cena słomy 70 zł miesięcznie jest Absolutnie rzeczywistą ceną . Lecz jest jeszcze przy tym parę kosztów nie tylko koszt zakupu. Należy doliczyć :
a) Transport
b) magazynowanie
c) Zabezpieczenie przed zamoknięciem
d) rozładunek
e) P-POŻ. Ale to nie zaliczane jest do kosztów lecz do ryzyka .

Wtedy cena jest dużo większa w efekcie końcowym .
Andrzej Strzeszewski, z całym szacunkiem granulat też trzeba przywieźć, przechowywać, rozładować czy  zabezpieczyć przed zamoknięciem...
Moje konie do jesieni stoją 24 h na pastwiskach, ale zastanawiałam się nad takim rozwiązaniem na zimę...
Jednak ściółka materacowa u konia który łązi po boksie jakoś mnie nie przekonuje. Obawiam się problemów z utworzeniem materaca 🙁
Proszę w tym celu skontaktować się z Panią Elzbieta Zabagło- Pawłowicz. Też miała z tym problem u konia o wadze 750 kg, a stosowała wiele rodzajów ściółek . Problem się skończył gdy zastosowała mój granulat. W cenę granulatu jest już wszystko wliczone . Transport rozładunek . A magazyn na 1 tonę to wymiary palety . Zabezpieczenie przed zmoknięciem jest nie potrzebne gdyż jest to pakowane w workach foliowych a wilgoci z powietrza nie pobiera tak jak trocina .
żeby  mieć pogląd co do peletu ze słomy p. Andrzeja Strzeszewskiego to należałoby postawić na nim konia na miesiąc. Wtedy można sprawdzić jak z czystością, ekonomiką zużycia itp. Ja również nie jestem zwolenniczką trzymania 'materacyka" przez parę miesięcy, bo doczyszczenie potem boksu to makabra. Nie mówiąc o tym, ze jednak bakterie rozwijają się. Przy dłuższym (nawet 3 tygodniowym) niewybieraniu moczu amoniak czuć, chyba, że jak pisze Dorcysia dorzuca się 3 worki tygodniowo, co uważam jest dużo.
Moim zdaniem znacznie ekonomicznej wychodzi codziennie usuwanie kup i regularne 2x w tygodniu usuwanie sików. Ale mój koń sika w jednym miejscu i robi kupy w drugim, więc mnie jest łatwiej. Gorzej z końmi, które - jak napisała Gaga - chodzą w kółko. Zużycie ściółki jest 3 x większe.
Wydaje mi się, że RSProdukter tez zaleca usuwanie sików 1-2 x w tygodniu.
Pytanie do p. Strzeszewskiego - jest możliwość zakupu 7-8 worków peletu? Jak z dostawą?
Grace . Jest możliwość jak najbardziej zakupu takiej ilości . Przesyłka kurierem . Poniżej wstawię dla Państwa przetłumaczone artykuły z badań jakie były robione za granicami naszego kraju i były brane pod uwagę wszelkie rodzaje ściółek .

ABSTRAKT

Ściółka jest ważnym czynnikiem przy określaniu jakości powietrza w stajni pod względem wydzielania  amoniaku. Celem tego badania było zbadanie  i porównanie różnych rodzajów ściółki w standaryzowanych warunkach, w celu określenia, który z nich najlepiej wpływa na jakość powietrza w stajni.
Głównym celem było zredukowanie stężenia amoniaku w powietrzu. W związku z tym zbadano następujące materiały: słoma pszenna, trociny, paździerz z konopi, paździerz lniany, pelett ze słomy pszenicznej i ścinki papieru. Skonstruowano 12 kontenerów, w których warunki były kontrolowane. Poszczególne rodzaje ściółki umieszczono w 2 kontenerach, przy czym ilość stosowanego materiału była zależna od zawartości węgla.
W ciągu 14 dni do każdego pojemnika była dodawana konkretna ilość moczu i odchodów końskich. Stężenia amoniaku, dwutlenku węgla, tlenku azotu i pary wodnej mierzono w sposób ciągły nad ściółką w kontenerach. Ilość amoniaku w formie lotnej była na poziomie 178,0 mg/m3 dla słomy pszennej, 155,2 mg/m3 dla trocin, 144,6 mg/m3 dla konopi, 133,7 mg/m3 dla lnu, 60,3 mg/m3 dla pelettu ze słomy i 162,6 mg/m3 dla ścinków papieru.
Podsumowując, wyniki tego badania wykazują, że granulat ze słomy jest odpowiedni jako ściółka do stajni nie tylko w celu poprawy jakości powietrza, ale przede wszystkim w związku z zarówno wiązaniem amoniaku jak i jego przemianą w ściółce.
Pelett ze słomy może mieć również wady. Wysoka temperatura podłoża, która była zaobserwowana w pelettcie ze słomy może sprzyjać wzrostowi bakterii patologicznych mogących mieć mieć niekorzystny wpływ na zdrowie zwierząt.

Link do artykułu :

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S073708060800066X


Abstrakt

Wśród innych czynników (np. paszowych), ściółka ma istotny wpływ na jakości powietrza w stajni w odniesieniu do tworzenia się cząsteczek unoszących się w powietrzu.
Celem tego badania było określenie, która ściółka jest najodpowiedniejsza do stworzenia optymalnego środowiska dla koni w stajni. Po pierwsze, przeprowadzono eksperyment w warunkach laboratoryjnych, badając następujące rodzaje ściółek: słoma pszeniczna, trociny, paździerze konopne, paździerze lniane, pelett ze słomy pszenicznej, ścinki papieru (niezadrukowane gazety). Drugie badanie przeprowadzono w warunkach in situ, trzy z powyższych rodzajów ściółki (słoma pszenna, wióry drzewne, pelett ze słomy) zostały przeanalizowane w warunkach praktycznych.
W obydwu doświadczeniach, stężenie cząstek w powietrzu było wykrywane przy pomocy grawimetryczniego analizatora TEOM 1400a (Rupprecht Patashnick & Co., Franklin, MA). W eksperymencie laboratoryjnym, TEOM został wyposażony kolejno w różne wloty do pomiaru frakcji cząstek stałych PM1, PM2,5, PM10 i PM20. W czasie eksperymentu in situ wykryto tylko frakcję PM10.
W eksperymencie laboratoryjnym, konopie i len miały najwyższe stężenie cząsteczek unoszących się w powietrzu we wszystkich frakcjach. Najniższy poziom wydzielania cząsteczek zaobserwowano przy zastosowaniu pelettu ze słomy. Wyniki badania in situ potwierdziły wyniki eksperymentu laboratoryjnego w odniesieniu do cząsteczek generowanych przy użyciu pelettu ze słomy.
Średnio wydzielana ilość cząsteczek przy pelettcie to 111,2 ± 149,2 ng / m3, była znacznie niższe niż średnie wytwarzanie w przypadku  słomy pszenicznej z 227,5 ± 280,8 ng / m3.  Generacja cząstek w przypadku trocin to średnio 140,9 ± 141,9 ng / m3, czyli również znacznie niższa niż w przypadku słomy pszennej. Zróżnicowanie aktywności skorelowane stężenia cząstek został znaleziony. Podsumowując, w przypadku obu eksperymentów pelett ze słomy wydaje się być odpowiednie do stajni, w celu poprawy warunków w odniesieniu do wydzielania cząstek unoszących się w powietrzu.

Link do artykułu:
[[a]]http://www.j-evs.com/article/S0737-0806%2808%2900187-1/abstract[[a]]

Andrzej Strzeszewski, piszesz cały czas o teorii... szkoda  🙁
Oczywistym jest, że tego typu ściółki są dla koni najzdrowsze. Jednak koszt ich jest niemały. Ponadto ja się cały czas zastanawiam jak sprawdzi się tego typu ściółka u konia który po boksie łazi i wszędzie brudzi. Koń trzymany 8 lat na trocinach - zużywał tę ściółkę w ilości ogromnej. Aktualnie w okresie nie pastwiskowym stoi na słomie i stajenny szczerze mnie nie lubi za sprzątanie tego konkretnego boksu... Obawiam się sytuacji w której pellet zamiast wystarczyć na optymistyczne 10 a pesymistyczne np 6 miesięcy - wystarczy np na 2 czy 3... Od strony ekonomicznej będzie to wówczas bezzasadne
Dodam, że konie stojąc na słomie co 2 dzień mają ściółkę posypywaną absorberem amoniaku, natomiast w.w. badania nie odnoszą się do takiej sytuacji.
Gaga 🙂 promuję swój produkt od niedawna . Od roku prowadziłem testy pod swoimi końmi jak też wstawiałem pod konie znajomych . Zapytam czy mogę podać Pani do nich nr tel i sama Pani będzie miała możliwość zapytania jak to jest . A pisząc o Pani Elżbiecie pisałem o praktyce ne teorii . Jedynym tego sposobem jest sprawdzić osobiście albo zadzwonić do osób które już wy testowały mój produkt . Co do koni które brudzą w całym boksie to tu UWAGA . Koń z natury jest totalnie czystym zwierzakiem . Granulat ze słomy sprawia że koń czuje się jak na naturalnym podłożu . Co jest efektem że zaczyna mieć toaletę w jednym miejscu , Opinia użytkowników a nie teoria . Tak konie  to robią na pastwisku ( mają swoje kibelki ). I takie zjawisko zachodzi w boksach .

O nie, kochany, tak się nie bawimy
gaga my mamy na testy granulat od tego pana, oraz inny drzewny, będziemy robić testy pod dwoma końmi syfiacymi konkretnie, za jakiś czas zdam relacje jak to wychodzi cenowo.
Andrzej Strzeszewski, niestety nie stać mnie na kosztowne testy na własnym organizmie, tfu na organizmach moich koni 🙁 I nie, koń który z racji nadmiaru temperamentu sporo chodzi po (dużym) boksie nie przestanie tego robić dzięki ściółce 🙁 Nie wiem jak sięskontaktować z użytkownikami ściółki nie znam Pani Elzbiety Zabagło- Pawłowicz... Ponieważ jednak dla nie to temat na jesień - poczekam na teesty escady,  :kwiatek:
Ja też Pani Elżbiety nie znam . Znam tylko jej opinie po zastosowaniy mojego granulatu i jak to się ma do materaca. Też uważam że należy poczekać na obiecaną opinię :-)
Inaczej - skoro kogoś nie znam i nei mam namiarów, to jak mam zapytać o opinię? Bo z całym szacunkiem - tego nie ogarnęłam...
Wystarczy imię i jazwisko wpisać w wyszukiwarce google albo na Fb . :-)
Gaga ja znam bo ta osoba kupuje ode mnie sporo ochraniaczy, jeśli chcesz to podeślę Ci namiary na pw 🙂
escada, dzięki, poczekam na Twoje testy
Konie i tak na pastwiskach póki co, do jesieni jeszcze trochę czasu 🙂
Moja tez tyle ze na burzowe noce boksowana bo w trakcie leczenia sterydem,  wiec przy ostatniej pogodzie prawie co noc...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się