Dopasowanie siodła

Orzeszkowa, a czy ja napisalam ze jest dla konia wygodne? Panele sa do dopchania, ale sa rownomiernie uklepane (przod i tyl, kanal rownej szerkosci, nie ma widocznej asymetrii), nie wiem tez czy przytoczone grudy widac nie zagladajac do srodka siodla, ale jezeli tak to ich nie ma. Nie wiem tez czemu skora miala by dopychania nie wytrzymac. Leku zmieniac nie bede bo ja juz napisalam jeden post wyzej siodlo zmieniam, wiec raczej sensu to by nie mialo. A asymetrie siedziska lewa/prawa mialabym zobaczyc od gory? Bo nie widze. Nie pisze tego jakos zlosliwie, po prostu nie widze wielu rzeczy o ktorych piszesz.

Kwagga, kon sie troche rozbudowal, to na pewno. Wchodzi 3 palce od gory i po bokach 2. Lata tył. Na razie nic nowego nie mierzyłam. Bede mierzyc DM Millenium i byc moze 3 Pessoa.
Zorilla Jeśli stać Cię na nowe porządne siodło to fajnie. Sama ocenisz dopasowanie i czy warto brać. Jeśli jednak nie kupisz nic nowego to ja bym się zastanowiła nad poszerzeniem tego. Może i uklepane, ale solidne i do tego skórzane. A jak się zdecydujesz pchnąć ,,do dekoracji'' to ustawiam się w kolejce 🙂
Marysia550 Sądzę, że lepsze siodło skórzane używane niż nowe syntetyczne. Zresztą poprzeglądaj ogłoszenia z używkami, a sama zobaczysz jak wyglądają po roku czy dwóch użytkowania. Skórzane, nawet zaniedbane i przesuszone zreanimujesz i będzie znów piękne, a syntetyk? szkoda słów.....
kwagga, Hmmm mialam syntetyka i nie mam uprzedzen, malo dbalam, mylam woda z węża i caly czas wygladalo niezle. One wizualnie troche traca, szczegolnie na zdjęciach, bo nie da sie tak odpicowac jak skorzanego.
Gniadata   my own true love
11 lutego 2016 15:37
kwagga mam w tej chwili drugiego winteca, w kwestii wyglądu po jakimś czasie wygrywają ze skórzanymi zdecydowanie. No, może w ogłoszeniu nie wyglądają tak efektownie jak wypolerowane pastą do butów skórzane, ale kupując teraz trzeciego winteka przynajmniej wiem co dostanę, i że za 2 tyg pasta się nie zetrze i sie nie okaże, że kupiłam mega zaciurane siodło...
Każdemu co lubi 🙂 Ja wolę skórę, bo konserwowana i 100 lat wytrzyma.  No i ten zapach.... 🙂
Orzeszkowa- jeszcze jak moge prosić, to zmierz mi długość tybinki.
marysia550, moze jutro uda mi sie obrócić i pomierzyc, bo dzisiaj spędziłam pól dnia na odśnieżaniu 👿

Nie zgadzam się ze kazde skórzane siodło da sie reanimować - jak skora wyschnie i popeka, przetrze sie po latach używania albo nie daj borze zlapie pleśń to ani nie pachnie, ani nie wygląda 😉
Dzięki dziewczyny  :kwiatek:
Wrócę jeszcze z tematem tego wycierania jak będę miała zdjęcia. Ale faktycznie wydaje mi się, że u jednego konia to najbardziej od ruchu na boki, zresztą ten koń dość mocno pracuje grzbietem, szczególnie odcinkiem lędźwiowym na boki. Tylko nadal nie wiem jakiego siodła szukać :/ w sumie z tym koniem od początku mam problem z doborem siodła.
Ale jeszcze jedno - czy to wycieranie może być spowodowane zużyciem się siodła? Ktoś miał taki przypadek? Czy w takim przypadku warto dać do remontu czy raczej po prostu szukać innego siodła, a to co mam pasować na innego konia?
Jeśli chodzi o "zużycie" siodła to w przypadku siodeł, których panele wypełnione są wełną to wypełnienie zwyczajnie ubija się, a po pewnym czasie mogą się tworzyć bardzo niefajne dla końskiego grzbietu twarde, uciskające, nie wiem jak to określić, skupienia tej wełny (takie bulwy ;-). Po prostu wypełnienie co pewien czas należy wymienić. Wełniane wypełnienie ma także spore atuty - jeśli wymagana jest niewielka korekta siodła to właśnie dzięki ujęciu bądź dodaniu tego materiału odpowiednio w okolicy przedniego bądź tylnego łęku, rymarz może wpłynąć na poprawę dopasowania i w efekcie równowagi siodła. Tylko, jak to zwykle bywa, najlepiej ściągnąć taką osobę, żeby sama precyzyjnie ustaliła wielkość korekty.
Czy  siodle, które tak zachowuje się w skoku możemy mówić, że jest dopasowane? Bo może ze mną jest coś nie w porządku?
Nie, nie możemy. Bo przy lądowaniu pierdzielnie konia po plecach, aż miło...
Niestety to dość częsty obrazek nawet na zawodach wysokich klas, gdzie teoretycznie ludzie jednak powinni mieć świadomość, ile znaczy dopasowane siodło. :/
Co do tej świadomości, to zawsze mnie dziwiło jak w finale mistrzostw świata w skokach top four przesiodłuje sobie konie w swoje siodła jak leci...
a też też nie zależy od pracy grzbietu danego konia i fazy lotu? i oczywiście wysokości? Bo chyba nie ma możliwości, żeby siodło przez cały czas idealnie leżało na plecach. 
xxagaxx chyba masz rację. Gdyby siodło w każdej fazie lotu nawet trochę się nie oderwało to mogło by ograniczać ruch może?
A patrząc na budowę siodła i miejsce w którym przypina się popręg to i tak ciężko żeby się tył nie oderwał ?
Oczywiście wszystko w granicach rozsądku 🙂
Ja rozumiem, że siodło pracuje w trakcie skoku, ale AŻ TAK ?! Popatrzcie proszę na film z jeźdźcem ,,ze starej kadry" Chyba miał pojęcie o dopasowaniu siodła ... A skakał wysoko 🙂
sorry za ot, ale kwagga, niesamowicie się to ogląda  😜
No i możliwość poskakania na boisku do piłki nożnej...  🤣
Dzięki wszystkim za odpowiedzi 🙂 Czyli jednak ze mną jest wszystko w porządku.
xxagaxx, ale bez przesady, że aż tak...
Wrzucam daw-maga, nawet sie nie wysilałam aby go dobrze założyć, więc leży, jak leży :P Oczywiście wszystko widzę- lewitujący łęk także 🙂 A na kłąb jestem w stanie położyć w pionie całą dłoń i jeszcze miejsca zostaje  😎

A dodam jeszcze dla porównania, siodło, w którym aktualnie jeżdżę, takie co najlepiej na niej leży, jak do tej pory. ( to z czaprakiem)




Powracam z innym siodłem. Pomiędzy łęk a kłab mieści się 2,5 palca, wydaje mi się, że panele przylegają na praktycznie całej długości, jednak niepokoi mnie mała powierzchnia, na której leżą patrząc od tyłu.
Niestety wg relacji znajomej przy anglezowaniu (wsiadłam na 5 min) siodło również anglezuje i klapie. :/ Czy to nie przez tą małą powierzchnię? Może z mniejszym wypełnieniem paneli leżało by bardziej? 😉 Tylko wtedy poleciałoby na tył, ale to w sumie można skorygować podkładką...
*patrzyłam i sprawdzałam, siodło nie leży na łopatce (terlica) 😉



julka177, te panele wyglądają okropnie. Nie ma opcji żeby leżały ok. IMO taki kształt paneli za chiny nie będzie leżał na plecach tego konia. Szukałabym raczej klinowych niż takich bananów.
Klinowe czyli jakie?  😉
Czyli kwadratowe, takie: KLIK

Te z tego siodła nie są typowo bananowe, ale wyglądają jak jakieś napompowane. Jak siodło ci anglezuje to nic nie zrobisz, trzeba szukać innego.
Tylko wtedy poleciałoby na tył
Ono już teraz leci na tył (a przynajmniej przy takim osiodłaniu, ja bym je mimo wszystko cofnęła).
julka177 No właśnie, mi też się wydaje, że przy jej typie budowy lepiej będzie jak będziesz ciut bardziej cofać siodła, bo masz tam prawdopodobnie troszeczkę miejsca. W razie wątpliwości sprawdź czy nie za daleko (macasz ostatnie żebro i "jedziesz" do góry).
Moona Zanim wsiadłam jeszcze sprawdzałam z podkładką (dziwnie to wyglądało, bo podkładka była zdecydowanie za mała), wsiadłam bez. Po tych przesiodłaniach było w równowadze - możliwe, że faktycznie położyłam je dalej, albo po drodze na hale przesunęło się 😉
xxagaxx no czyli takie panele jakich szukam, z tym, że ja nazywam je "prostymi"  😉. Jednak nie mogę ich znaleźć, a jeśli już to są w ujeżdżeniówkach (pewnie w końcu ją będę miała :zemdlal🙂, a ja od czasu do czasu chcę sobie jednak coś skoczyć... więc szukam bardziej skokówki - jest jednak bardziej wszechstronna. 😉
Ostatnio Olson pisała mi o Prestigu Dogu - znajoma w stajni je ma, przymierzyłam, panele ładnie przylegały, ale był za wąski łęk, więc masakrycznie leciało w tył. No i to też uj. :/
Jakieś skokówki, które mogą leżeć na tym koniu dobrze istnieją?  😉

Bo jestem zainteresowana jeszcze tymi siodłami - mają wycięty łęk, tylko nie wiem co z panelami, dadzą radę?  😉
http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/224295
http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/225925

edit: dałam ten sam link  😉
julka177, no ja przetestowałam na moim, też muszę mieć klinowe, Passiery i Prestige Arezzo. Szukałabym w tym kierunku.
Na Siwym miałam już Equipy, Inne Prestige, Delgrange i wszystko latało po plecach nieziemsko.
Patrzyłam jeszcze na to KLIK. Poprzednia właścicielka miała na nią jakiegoś Equipa, niestety nie znam modelu, a siodło nie jest na sprzedaż  🙁
julka177
,,patrzyłam i sprawdzałam, siodło nie leży na łopatce (terlica)"

Żaden z elementów siodła, a więc tybinki też! nie mają prawa leżeć na łopatce, ale minimum 2 cm za jej tylna krawędzią. To siodło wyraźnie leży na łopatce. Panele mają zły kształt i dlatego lata.
Szukaj czegoś w tym stylu (kształt paneli) jak na zdjęciu. Żeby zapobiec krytyce, informuję że to siodło oczywiście jest za wąskie na moją, dlatego wymieniłam na inne, a to sprzedaję. Pod przedni łęk wsuwam tu ,,na luzie " wszystkie palce 🙂




kwagga, z tymi poduszkami na łopatce to już nie przesadzajmy, bo połowy małych koni nie dałoby się osiodłać.

Biję się z myślami- zamawiać tego STARA? http://konik.com.pl/siodlo-star-na-szerokiego-konia-zimnokrwistego-wide-syntetyczne
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się