bay89

Konto zarejstrowane: 14 czerwca 2013

Najnowsze posty użytkownika:

Zachodniopomorscy re-voltowicze:)
autor: bay89 dnia 14 września 2015 o 16:48
Witam. Mam ogromną prośbę do osób ze Szczecina. W okolicy ulicy Thugutta zaginął wczoraj (13.09.2015) kot rasy rosyjski niebieski. Kocur jest wykastrowany i nieprzyzwyczajony do wychodzenia na dwór. Jeżeli ktoś go widział to proszę o kontakt pod numerem telefonu 789353642.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 18 stycznia 2014 o 14:26
Gocha81, mój koń miał w jednym przednim kopycie wyższe piętki i w pozycji stojącej nie do końca prostował staw pęcinowy. Przyczyną były ponapinane mięśnie, głównie zginacze i triceps. Masaże pomogły.
pierwsza pomoc / sposoby leczenia ran / rana / rany / wypadek / leczenie
autor: bay89 dnia 04 stycznia 2014 o 15:07
Lepiej szytych ran nie smarować, żeby się nie rozeszły. Chyba, że wdało się zakażenie i trzeba stosować antybiotyk.
Problem z spiętymi mięśniami zadu.
autor: bay89 dnia 19 listopada 2013 o 15:57
Po masażu głębokim powinna być poprawa. Czasem poprzedzona dużymi zakwasami. Może nie zostały rozmasowane całe łańcuchy mięśniowe. Nie martw się na zapas. Po trzech porządnych masażach zdrowemu koniowi powinno przejść. Jeśli jest sytuacja taka, że jeden masaż jedna jazda i problem wraca to trzeba robić badania pod kątem miopatii. Ale da się to opanować dietą i ruchem.
Problem z spiętymi mięśniami zadu.
autor: bay89 dnia 19 listopada 2013 o 15:33
Elfik, masaż był leczniczy (dość bolesny) czy było to bardziej głaskanie konia? Była po nim wyraźna poprawa chociaż na chwilę?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 19 października 2013 o 20:39
Ivanhoe, podkowy spawane zwykle nie są dobrze wyrównoważone. Poza tym musisz zwracać uwagę czy kąty wsporowe nie będą się mocniej podwijały (rozkład sił na równi pochyłej). Czy wcześniej koń też miał takie wybrzuszenie w górnej części przedniej ściany kopyta?
Rozprężanie przed treningiem
autor: bay89 dnia 19 października 2013 o 20:27
Od wszystkiego. Np. poślizgnięcie się, nieodpowiedni trening, niedopasowane siodło, za mało ruchu, niedobory magnezu, itp. Mogą być też spowodowane miopatiami.
Rozprężanie przed treningiem
autor: bay89 dnia 19 października 2013 o 19:36
Gillian, może Twój koń ma problemy z mięśniami i dlatego jest obolały i się wlecze. Badania krwi były robione? O problemach z mięśniami świadczą podwyższone wartości CK, AST i LDH.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 19 października 2013 o 08:14
Są lepsze wspomagacze układu ruchu np. kwas hialuronowy (najlepiej dożylnie lub dostawowo), glukozaminoglikany, glukozamina, czarci pazur.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 18 października 2013 o 15:12
Ivanhoe, zdjęcia mam na błonie rentgenowskiej i na skanach nic nie widać. Bądź dobrej myśli, medycyna poszła do przodu i jeśli nie ma złamania to trzeba tylko dobrać odpowiednie leczenie.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 17 października 2013 o 20:00
Ivanhoe, mój koń był leczony dawno temu. Miał ściągany płyn ze stawu, dostawał jakieś drogie zastrzyki dostawowo, był podkuty podkowami jajowatymi, później z podkładką. Trwało to około roku i nie pomagało. Dopiero po tym czasie było zrobione zdjęcie rtg i wyszło zwyrodnienie stawu kopytowego. Na neurektomię się nie zgodziłam. Koń w wieku 8 lat poszedł na rentę. Na rtg kontrolnym zrobionym po kilku latach przez innego weterynarza wyszło, że zwyrodnienie jest skutkiem poważniejszej kontuzji - złamania kości kopytowej. Obecnie koń jest na emeryturze i co jakiś czas  ma kurację z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 16 października 2013 o 19:43
Ivanhoe, nie zmuszaj konia do ruchu jeżeli on sam nie ma ochoty wychodzić z boksu. Niestety po swoim koniu wiem jak bolesne są urazy stawu kopytowego. Czy mógłbyś napisać coś więcej o kulawiźnie (z podparcia, z wykroku), jak koń stoi w boksie (czy odciąża chorą nogę albo stawia ją na czubku kopyta), czy ścięgna, wiązadła są całe i czy były robione zdjęcia rtg w innych projekcjach. O tym niedziałającym znieczuleniu diagnostycznym podawanym w nerwy czytałam, że występuje przy zapaleniu stawu kopytowego.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 13 października 2013 o 19:50
Kotbury, kopyto nie jest plastycznym tworem. Ścienny róg kopytowy jest materiałem sprężystym, dlatego kopyta tak szybko mogą zmieniać kształt w zależności od poziomu naprężeń.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 27 września 2013 o 20:57
Ejez, coś w rodzaju łuczka. Podcięcie musi być w kształcie krzywej odwzorowującej wygięcie linii koronki. Najlepiej podcinać ściany na lekko wyrośniętych kopytach tak aby było z czego podcinać nie uszkadzając podeszwy. Jak dobrze to zrobisz to w ciągu kilku godzin linia koronki się wyprostuje a kąty wstaną. Tylko koń musi mieć możliwość ruchu w ciągu tych kilku godzin, bo jest to metoda dynamicznego prostowania kątów wsporowych. Inaczej istnieje ryzyko utraty stateczności kątów i położą się jeszcze mocniej, co jest całkowicie odwracalne przez ruch. Tylko nie wiem czy dasz sobie radę, bo po zdjęciach kopyt widać, że nie do końca nad nimi panujesz.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 27 września 2013 o 20:05
Przy ścieśnieniu koronowym kopyto zaczyna narastać na kształt zwężającego się stożka, zamiast rozszerzającego. Było o tym wspomniane w książce "Pielęgnacja i podkuwanie kopyt koni".
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 27 września 2013 o 15:43
Ejez, nie wiem czy zwróciłaś na to uwagę, ale kopyta Twojego konia wyglądają jakby miały ścieśnienie koronowe. Gdyby nie było flar to byłyby węższe na dole niż przy koronkach. Chyba, że perspektywa na zdjęciach przekłamuje.
Co do kątów wsporowych - przez ich skracanie raczej ich nie wyprostujesz. Sprawa jest bardziej złożona niż stwierdzenie "krótkie nie będą się wyginać". Równoległe do ściany przedniej, krótkie kąty wsporowe nie będą się wyginać. Ale już położone kąty wsporowe trzeba wyprostować poprzez zmianę rozkładu naprężeń w ścianie przedkątnej poprzez jej podcięcie.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 13 września 2013 o 20:29
Klej przez rureczki na pewno do krwi nie dojdzie. Zagadnienie kapilarności jest ważne, bo ma wpływ na wyrzymałość połączenia klejonego.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 13 września 2013 o 19:36
Lukaszpodkuwacz, przydałoby się to sprawdzić pod mikroskopem. Klej zwilża róg, więc teoretycznie zachodzi zjawisko kapilarności. A w ramach ciekawostki rodzaj użytego środka odtłuszczającego ma wpływ na wytrzymałość złącza klejonego. Tylko nie wiem, który jest najlepszy do kopyt.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 13 września 2013 o 13:51
To właścicielka tego konia się popisała. Na zatłuszczonym kopycie klej nie miał szans wytworzyć połączenia. Zaobserwowałeś może czy klej jest podciągany kapilarnie przez rureczki rogu?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 13 września 2013 o 13:08
Lukaszpodkuwacz, jak klejona podkowa odpadła od razu to znaczy, że klej nie zdążył zsieciować i nie miał pełnej wytrzymałości albo kopyto było zatłuszczone. Stosujesz jakieś metody zwiększania chropowatości powierzchni klejonych?
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: bay89 dnia 11 września 2013 o 17:06
Baileys Performance Balancer jest na bazie soi.
trzeszczki
autor: bay89 dnia 03 września 2013 o 14:20
Zależy od konia. Mój jak kuleje to od flar. Jak je zetnę do podeszwy to pomaca dwa trzy dni i mam spokój z kulawizną.
trzeszczki
autor: bay89 dnia 03 września 2013 o 13:59
Caffka, spróbuj wezwać do konia kogoś kto zna się na naturalnym struganiu. Niestety weterynarze ani kowale nie zwracają uwagi na flary, a potrafią one być bardzo bolesne. Inną przyczyną kulawizny mogą być problemy mięśniowe, warto pod tym kątem zrobić badanie krwi (CK, AST i LDH). Jeszcze inną przyczyną takiej nietypowej kulawizny pojawiającej się tylko przy większych obciążeniach może być zespół więzadła pierścieniowego stawu pęcinowego. Charakterystycznym objawem są opoje w kształcie klepsydry. Poza tym uważnie obserwuj konia, żeby móc weterynarzowi dokładnie opisać objawy, bo diagnostyka nie jest prosta i każdy szczegół się liczy.
trzeszczki
autor: bay89 dnia 02 września 2013 o 19:51
Caffka, mój koń ma widoczne na rtg po 3 kanały żylne w trzeszczkach i zostały wycenione na stopień I/II. I też miałam problem z kulawizną na łukach, ale przyczyną były flary. Twój koń po kuciu też może mieć flary, ale wizyta weterynarza się przyda.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 31 sierpnia 2013 o 16:41
Rokoszowa, teraz będzie już tylko lepiej🙂 A kopyta wcale nie muszą być kruche. Jak jeszcze kowal werkował kopyta mojemu koniowi to też myślałam, że ma słaby róg kopytowy i żadne suplementy nie pomagały. Zmiana nastąpiła jak sama zaczęłam strugać kopyta, nawet w zimę na twardym podłożu nie pękają. Przyczyną pękania kopyt u mojego konia były zbyt duże naprężenia, które doprowadziły do dekohezji (zniszczenia) rogu kopytowego. U Twojego może być podobnie.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 29 sierpnia 2013 o 20:45
Rokoszowa, przy takich kopytach aparat ruchu jest przeciążony, dodatkowo kucie ogranicza działanie pompy kopytowej i mogą tworzyć się obrzęki zastoinowe.
Evson, pierścienie mogą zrobić się od wszystkiego. Może Twój koń zestresował się zmianą stajni i to odbiło się na kopytach. Odnośnie obciążeń mechanicznych, gdyby ich nie było to pierścienie też by się nie pojawiały. W materiale sprężystym jakim jest róg kopytowy jak nie ma naprężeń to nie ma odkształceń.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 29 sierpnia 2013 o 15:22
Kopyta wyglądają jakby miały negative palmar angle. Przydałoby się zrobić zdjęcia rtg. Rehabilitacja może trochę potrwać, ale na pocieszenie na koniu z takimi kopytami  i tak długo sobie nie pojeździsz, więc od razu lepiej zacząć intensywną rehabilitację.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 28 sierpnia 2013 o 20:18
Rokoszowa, mój koń miał gorsze kopyta po kuciu. Rozkucie wcale nie było dla niego traumą, bo bardziej mu te podkowy przeszkadzały niż pomagały w rehabilitacji ścięgien. Ale po rozkuciu więcej kowala nie widział.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: bay89 dnia 24 sierpnia 2013 o 20:19
Być, ja podaję flegaminę i działa lepiej niż flavamed. Dawka dzienna to 0,1-0,2 mg/kg m.c.
trzeszczki
autor: bay89 dnia 20 sierpnia 2013 o 21:15
Koniowi o masie 500 kg daje się 25 g czarciego pazura dziennie.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 20 sierpnia 2013 o 21:08
MonioRek, to wygląda jak niekontrolowana obróbka skrawaniem ostrymi kamieniami, tłuczniem lub tym podobnym materiałem. Na całej przedniej ścianie widać ślady żłobienia czymś ostrym. Jak ten otwór nie sięga do żywej tkanki to nie trzeba nic z tym robić.
trzeszczki
autor: bay89 dnia 20 sierpnia 2013 o 20:58
Caffka, jak moja emerytka z uszkodzonym stawem kopytowym ledwo chodzi to podaję jej czarci pazur. Zawsze to lepsze niż patrzeć jak konia boli, chociaż jej to już nic nie wyleczy. A u Twojego konia mógł wdać się stan zapalny i dlatego wygląda to teraz źle. Mój młodszy koń ma uszkodzenia trzeszczek I/II stopnia i gdyby nie zdjęcia zrobione przy kupnie to nie wiedziałabym o tym, że ma syndrom trzeszczkowy.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 16 sierpnia 2013 o 19:36
Dea, a można wiedzieć jaki masz stopień naukowy i z jakiej dziedziny, żeby podwarzać to co napisała doktor nauk weterynaryjnych?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 16 sierpnia 2013 o 15:52
Nie znam żadnej guli i nią nie jestem. Źródło "Pferde und Giftpflanzen" dr med. wet. B. Duelffer-Schneitzer.
trzeszczki
autor: bay89 dnia 15 sierpnia 2013 o 15:03
U Krasusa przyczyną syndromu trzeszczkowego jest flara, którą niestety podkuwacze lekceważą. Jak mu się cofnie punkt przełamania to nie będzie problemu z syndromem trzeszczkowym.
trzeszczki
autor: bay89 dnia 15 sierpnia 2013 o 13:33
Trzeci stopień to dość zaawansowane zmiany, ale przy trzeszkach najlepszym leczeniem jest dobre struganie. Można się nauczyć strugać samu i wtedy koszty wysokie nie są. Tylko czy Krasus nie ma jeszcze innych problemów zdrowotnych? A poza tym konie po Palegro są najwspanialsze na świecie🙂
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 14 sierpnia 2013 o 07:14
W koniczynie są trujące cyjanogenne glikozydy i to one mogą niektórym koniom szkodzić.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 13 sierpnia 2013 o 17:20
Koniczyna może być przyczyną. Niektóre konie mogą dostać przez nią nawet ochwatu. Poza tym na łamliwych kopytach trzeba robić mustang rolla, żeby się nie strzępiły, i zadbać o suplementację.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 12 sierpnia 2013 o 13:46
Każda nieciągłość rogu, nawet mikropęknięcie, może być początkiem pęknięcia zmęczeniowego. W kopycie podczas każdego kroku zmienia się stan naprężeń i odkształceń. Jeden krok to jeden cykl takich zmian, zwany cyklem zmęczeniowym. Jeżeli naprężenia przekraczają pewną wartość zwaną wytrzymałością zmęczeniową to mikropęknięcie powiększa się. Po określonej ilości cykli zmęczeniowych róg kopytowy odłamuje się.
A szczeliny na kopytach to są raczej wynikiem przekroczenia wytrzymałości doraźnej rogu w kierunku poprzecznym do kierunku rureczek (kopyto jest materiałem anizotropowym, czyli w każdym kierunku ma inne właściwości).
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 12 sierpnia 2013 o 12:17
Kasik, też zastanawiałam się nad łupaniem się kopyt i doszłam do wniosku, że to zależy od wytzymałości zmęczeniowej rogu kopytowego. Na zdjęciu kopyta konia 777 widać, że przełom rogu jest podobny do przełomu zmęczeniowego stali, co potwierdzałoby moją tezę. Ale z badaniami na ten temat się nie spotkałam.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: bay89 dnia 17 lipca 2013 o 15:11
Nie spodoba się Wam to co napiszę, ale trudno. Koń kasik ma podwinięte kąty wsporowe. Na zdjęciu z poprzedniej strony można zobaczyć, że linia koronki jest lekko łukowata. Szkoda, że jest nieostre, bo można by określić odchyłkę równoległości kierunku narastania rureczek rogu. Wg Equine Veterinary Education odchyłka większa niż 5 stopni to podwinięte kąty wsporowe. Poza tym nie widać podcięcia ściany przedkątnej w postaci łuczka. W takich przypadkach trzeba zrobić spory łuczek i bardzo uważać na miejsce, od którego się zaczyna, bo musi być jak najbliżej kątów wsporowych. Poza tym flary są za mało podcięte, ściana powinna być spiłowana do krawędzi podeszwy, tak żeby nie było tych rowków w miejscu linii białej.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: bay89 dnia 02 lipca 2013 o 16:47
Basznia, quantanamera, dla mnie chudy koń z brzuchem nie jest zdrowy. Przyczyn może być wiele, choroby, kontuzje, zarobaczenie, niewłaściwe żywienie, za mało ruchu. Według mnie przed rozpoczęciem pracy trzeba przyczynę znaleźć i ją wyeliminować, a nie od razu konia brać w trening. Skłonność do insulinooporności jest dość powszechna, wystarczy zobaczyć ile koni ma pierścienie na kopytach. Konie w treningu lepiej wykorzystują skrobię i problem nie jest tak widoczny.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: bay89 dnia 02 lipca 2013 o 12:57
quantanamera, ja się z Tobą nie zgodzę. W przypadku konia z dużym brzuchem, a jednocześnie nie zapasionym, trzeba go najpierw zacząć leczyć, a dopiero później zacząć z nim pracować. Taka sylwetka jest często objawem zaawansowanej insulinooporności. Eliminacja zboża z diety jest wtedy konieczna, nie oznacza to jednak zabrania koniowi paszy treściwej. Można zapewnić koniowi energię z łatwostrawnego włókna (wysłodki buraczane, lucerna, łupiny sojowe) oraz z tłuszczy (siemię lniane, słonecznik, oleje, itp.).
Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: bay89 dnia 01 lipca 2013 o 11:56
Miałam dwa przypadki ropowicy u dwóch różnych koni i takie leczenie pomogło. W kopyta nie poszło nawet u konia ze skłonnością do insulinooporności. Poza tym ropowica  jest ostrym stanem zapalnym i trzeba ją jak najszybciej zahamować.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: bay89 dnia 01 lipca 2013 o 11:27
U mnie pomogło całkowite wyeliminowanie zboża z diety. Siano do woli.
Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: bay89 dnia 01 lipca 2013 o 11:22
Hamuje rozwój stanu zapalnego. Poza tym tak kazał dawać weterynarz.
Nadpobudliwość- jak pomóc koniowi z tym 'żyć' i trenować?
autor: bay89 dnia 30 czerwca 2013 o 19:16
Proponuję zbadać krew pod kątem poziomu CK, AST i LDH. Może takie zachowanie jest spowodowane miopatią.
Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: bay89 dnia 30 czerwca 2013 o 13:03
Jak jest podejrzenie ropowicy to najpierw jak najszybciej podaje się antybiotyk ze sterydem. Najczęściej oksytetracyklinę z deksametazonem. Nogi lepiej nie zawijaj, polewaj zimną wodą lub delikatnie nałóż glinkę chłodzącą.
Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: bay89 dnia 29 czerwca 2013 o 19:58
Przy ropowicy ropa wcale nie musi być w kopycie. Długo nieleczona powoduje słoniowatość i noga wygląda jak u słonia.
Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: bay89 dnia 29 czerwca 2013 o 16:52
Może to ropowica, tylko trochę długo się ciągnie. Można spróbować dać sterydy.