Jakie pasze dajecie swoim koniom?

smartini   fb & insta: dokłaczone
13 czerwca 2016 13:05
Olson, piszę PW 🙂
Ej, co te oleje ryżowe tak wyszły? Wszędzie widzę przesyłkę 10-14 dni albo brak towaru 🤔 Orientuje się ktoś, gdzie kupię olej ryżowy "od zaraz"? Albo coś w ten deseń... Muszę konia trochę "wesprzeć", bo zaczął mocniej pracować.
Tesco, Stokrotka, Lidl, inny market...
I takie marketowe wystarczą? Myślałam o tych "końskich"....
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 czerwca 2016 13:51
ja olej ryżowy kupuję w Piotrze i Pawle (często robię tam zakupy, trafiają się przeceny) albo jeżdżę do Macro, jest fajny olej w przyziemnej cenie 🙂
I takie marketowe wystarczą? Myślałam o tych "końskich"....

Koński i ludzki to to samo. Chyba, że masz na myśli konkretną mieszankę kilku różnych olei.

edit: Lub możesz kupić otręby ryżowe, z których ten olej się robi. Powinny być do dostania bez problemu w sklepach jeździeckich.
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 czerwca 2016 14:03
potwierdzam, otręby ryżowe dobra rzecz. Tylko trzeba je rozmoczyć (nie trzeba parzyć i czekać, wystarczy zalać ciepłą wodą i doprowadzić do konsystencji błota)
teoretycznie na opakowaniach jest informacja, że można dawać na sucho ale znam już kilka koni które regularnie kolkowały po suchym (w tym mój emeryt)
taki worek pro-linen za chyba 70zł starcza na dłuuuugo, na pewno wydajniejsze niż olej
Huzarova dziekuje :kwiatek:

Olej ryzowy jest mega w Macro! Ma ok.900mg gamma oryzanolu, dużo więcej niez te konskie, a kosztuje ok.15zl:-) nie pamietam nazwy ale jakby ktoś chciał to moge sprawdzić wieczorem w stajni;-)
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 czerwca 2016 14:04
Julita, taki w plastikowej butelce a nie szklanej? 😀
Otręby ryżowe najkorzystniej cenowo wychodzą w tym sklepie:
http://magia.sklep2.pl/surowce-paszowe-c-3.html
Olej ryżowy Suriny. Jest w Piotrze i Pawle, Carrefourze, Auchan, Almie, L.Eclercu i w innych marketach też widuję. Gamma oryzanolu ma 800 mg, cena 14-18 zł za 700 ml (zależnie od tego, gdzie). Jeszcze w większości marketów jest Rizi, taki w plastikowej butelce, ale GO ma tylko 200 mg. Oprócz tego gdzieś ostatnio widziałam taki, który miał 900 mg (czyli tyle, co olej bodajże Makany), ale nie pamiętam nazwy... I nie pamiętam, gdzie. 😀 Ludzkie oleje sprawdzają się tak samo dobrze (tylko wychodzą taniej :cool🙂, tylko trzeba patrzeć na skład, czy mają gamma oryzanol i ile. 😉
smartini tak w plastikowej:-)
Jeszcze  olej Mira.  910mg go.
O, to jest ten, który widziałam ostatnio! I widzę, że jest w Tesco i chyba się najbardziej kalkuluje, bo litrowy za 19 zł. 😉
A jak dawkujecie taki ludzki olej ryżowy? 😉
Czy ktoś, kto miał styczność z Hilight Improver Conditioning Mix mógłby powiedzieć jaka pod względem wizualnym jest ta pasza?  :kwiatek:
Dzisiaj przyszły mi 2 worki tego musli z animalii i po otwarciu okazało się że jest jakieś takie mokre, bardzo lepkie.. Nigdzie nie ma terminu ważności, więc zastanawiam się czy to normalne? Zapach też jest taki "nijaki".. Zdziwiło mnie to, bo pasza na pierwszy rzut oka jest identyczna jak Saracen improver show mix (do której na pewno wrócę- jest cudowna) a ta ma bardzo suchą, sypką konsystencję i przyjemnie pachnie 🙄
Bo ona jest mocno melasowana dlatego moim zdaniem przegrywa z saracenem
Dava   kiss kiss bang bang
15 czerwca 2016 16:59
Moim też  🙄

Ja testuje teraz balancer Saracena Bio Life 2000, po 1,5 miesiąca zdam relację co i jak.
Dzięki wielkie- myślałam, że coś jest z nią nie tak, bo szczerze nigdy nie spotkałam się z taką lepkością a miałam w rękach ogrom różnych pasz  😉
Czyli niepotrzebnie zamówiłam 2 worki, skusiły mnie dobre opinie, cena i darmowa dostawa 🙁

Myślałam też o Saracenie Enduro100 lub Re-Leve, ale chyba za drogo by to wyszło..

Dava, wydaje się fajnym rozwiązaniem ta pasza! Koniecznie napisz co i jak, może to będzie dla mnie strzał w 10 😁 Ciekawe jak z wydajnością- z tego co obliczyłam, dla konia o wadze 500kg wystarcza na 40 dni przy pełnoporcjowym (100g/100kg?) dawkowaniu.. U mnie podstawa w lecie (cały dzień na trawce) to wysłodki, do tego podaję otręby ryżowe, więc pewnie takiego koncentratu musiałabym dawać mniej.. Tym bardziej, że sam w sobie ma bardzo dużo tłuszczu (10,5%) i białka (18%).
Ciekawe, ciekawe.. 😎
Czekam na efekty! 😁
NeonGreen, pasza wspomniana przez davę to balancer, do podawania z owsem. Stąd taka mała ilość (ok 0,5kg) na dzień 😉 Nie wiem, czy ktoś próbował podawać  balancera jako jedyną treściwą?

edit: z ciekawych pasz bezowsowych jest nowość hippolyta: http://hippovetpl.shoper.pl/pl/p/Vital-Fiber-PREMIUM-/241. Ktoś już kupił?
anai, naprawdę? Skąd ta informacja? 🤔
http://www.opti-shop.pl/pl/p/BIO-Life-2000-Balancer-20-kg/224
Cytuję-"Poleca się stosowanie jako wyłączny element diety koni pozostających wyłącznie na paszy objętościowej, lub uzupełnienie innych pasz treściwych."  🙄
Tak czy siak, owsem nie karmię więc do wysłodków jak znalazł, ewentualnie jak się ogarniemy i zacznie intensywniej pracować to dorzucę jęczmień 🙂
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 czerwca 2016 19:02
Anai ja skarmiam wyłącznie balancerem Saracena shape-up, bez owsa, ale z sianem. Bez dodatkowych supli mój chorowity Mały wyglada... Zdrowo.
Cenowo wychodzi bardzo korzystnie, jak za pasze tej jakości. Mnie mocno przekonało to, ze nie mamy wahań wagi, pasza ma niska odpowiedz glikemiczna, fajnie wpływa na kopyta i ma związki wiążące mykotoksyny, co przy rao jest dla mnie bardzo ważna kwestia. Ale najważniejsze jest to, ze Małemu bardzo smakuje.
NeonGreen, pasza wspomniana przez davę to balancer, do podawania z owsem. Stąd taka mała ilość (ok 0,5kg) na dzień 😉 Nie wiem, czy ktoś próbował podawać  balancera jako jedyną treściwą?

edit: z ciekawych pasz bezowsowych jest nowość hippolyta: http://hippovetpl.shoper.pl/pl/p/Vital-Fiber-PREMIUM-/241. Ktoś już kupił?



Ja ją miałam (kupiłam na CSIO jak było stoisko) i szczerze mówiąc średnio się sprawdza jeżeli chodzi o mojego konisia. Zdecydowanie woli owies + dodatki niż pasze bez owsa. 😉
No dobra, zapomniałam, że są tu osoby karmiące wyłącznie objętościówką 😉 Kiedyś przy balancerach w ogóle nie było informacji że można podawać jako jedyną treściwą 😉
LuntPS, dzięki za opinię, mam ją wprowadzić do diety konia, ale pół na pół z owsem 😉
Dava   kiss kiss bang bang
15 czerwca 2016 19:58
Tego balancera daje sie takie dwa mini kubeczki-miarki (dostaje sie je do worka, jest tam dokladne dawkowanie rozpisane na poszczegolne pasze).
I faktycznie to plus minus 40dni, dla mnie nawet dluzej.
Mozna podawac do owsa, mozna do paszy tylko objetosciowej.

Cenowo wychodzi super, bo nawet mniej niz dwa worki jakiejs fajnej paszy, zakladajac, ze karmi sie na smaka, po miarce 1,5 dziennie.

Po tym worku napisze co i jak, pewnie i tak zamowie jeden, dwa kolejne dla sprawdzenia efektu  🙂

Ps. Sa takie balancery, ktore podaje sie tylko pol na pol z owsem, dla mnie to mija sie z celem, bo cenowo wychodzi kosmicznie i wolalabym dorzucic wtedy musli na smaka i fajne witaminy 😉
NeonGreen, niestety tak jak dziewczyny napisały - dodatek melasy sprawia, że ta pasza jest taka lepka. Mnie nie powaliła, obserwowałam kilka koni karmionych nią przez kilka miesięcy (plus owies) i potem przestawionych na jęczmień (również jako dodatek do owsa) - na jęczmieniu wg mnie wyglądają najlepiej i energetycznie się też udało to zbilansować tak, że jest w sam raz. Niewątpliwą zaletą jęczmienia jest to, że sierść zaczyna wyglądać... szałowo po prostu. 😉 A jeden z tych koni w tej chwili dostaje bardzo małą dawkę, bo musi zrzucić co nieco (i jednocześnie mieć siłę na cały trening) - i nadal widać efekt, powoli przetapia tłuszcz na mięśnie (mimo stania na trawiastym padoku) i świeci się jak... wiadomo co. Przedtem ten koń jadł też inne pasze, w tym i jakiegoś Saracena (nie pamiętam niestety, którego, zdaje mi się, że Cooling Mixa), najdłużej stał na dodsonowskim Build Upie i wciąż uważam, że mieszanka owsa z jęczmieniem służy mu najlepiej. Ale ja jestem fanką jęczmienia. 😁 Natomiast Higlight mnie nie przekonał, jeśli chodzi o efekty, a melasie tak wysoko w składzie mówię zdecydowane nie. W Show Improverze też mogłaby być dalej, ale z tego, co pamiętam, on nie był taki klejący jak Highlight... Rozumiem, że dodatek oleju też wpływa na wilgotność paszy, ale... bez przesady.
Jakie sieczki polecacie dla chudzielca?
smartini   fb & insta: dokłaczone
15 czerwca 2016 23:19
tuczyć sieczkami to chyba ciężko będzie
mój super przybrał na alfa-oil ale to miliony monet.... 🙁
sumirea myslisz ze dodatek jęczmienia który ześrutuje na dluzszy czas (2-3 tyg) ma sens? Nie mam na miejscu gniotownika ani srutownika ale podawalam wlasnie tak zesrutowany wczesniej, tylko obawiam sie ze nie ma w nim juz zadnych wartosci wtedy  🤔
Paszami pewnie i tak bede karmic ale chcialam podmienic troche paszy własnie na jeczmień bo idzie zbankrutowac  😵
Ewentualnie taki? http://nubaequi.pl/pl/komponenty-paszowe/16-nuba-sunburnt-barley.html jest sens?

EDIT: Od razu będąc przy temacie- karmi ktoś Nuba Equi builder i moze sie wypowiedzieć o efektach?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się