kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

_Gaga, w luźną przestrzeń między kółkiem do którego przypina się wodze i paski policzkowe a ścięgierzem dostaje się skóra z kącików pyska konia jak próbuje się wieszać. Efektem jest przyszczypywanie jej. Mój koń po jeździe na oliwce jest ewidentnie schamiały i próbujący wieszania się, na zwykłym nie ma tego problemu 😉
figura, zdecydowanie ciekawa teoria, chociaż w żadnej mierze się z nią nie zgadzam
Oznaczałoby to bowiem, że każde nie-oliwkowe wędzidło będzie ranić konia, a każdy koń chodzący an oliwce nie będzie przechodził przez wędzidło...
figura, Dramuta, powtarzacie niczym niepoparte przesądy.
W kwestii przyszczypywania - wędzidło potrafi przyszczypać w każdej sytuacji, zwłaszcza jak nie jest pierwszej nowości i dziurki ma już wyrobione. Po to są smoczki, żeby kiełzno nie szczypało.
W kwestii wieszania - oliwka faktycznie jest minimalnie stabilniejsza od zwykłego wędzidła, ale wieszanie nie wynika z rodzaju wędzidła tylko z ręki jeźdźca.
Oliwka (w sumie jak prawie każde grube wędzidło) lepiej rozkłada naciski wtedy jest on nieco mniejszy. Tak przynajmniej mi mówili 😉.
Ja znam konia, który wiesza się każdemu, nawet znajomej, która jeździ ujeżdżeniowo, ręki niestabilnej, szarpiącej itp. na pewno nie ma. Lata jeżdżenia pod osobą lichą, wyrobiły mu ten nawyk.
Dramuta12, na czym polega lepsze rozłożenie nacisku - i na co nacisku - w przypadku oliwki?

Co do "wieszania się" - koń źle wyszkolony , poza równowagą, nie przechodzący przez wędzidło - zawsze będzie miał problem z kontaktem...
Dramuta12, ja tam widziałam oliwkę 14mm, wyjątkowo cienkie wędzidło - nie wiem czemu zakładasz, że oliwka jest grubym wędzidłem.
Dramuta, poza tym z tego, co napisałaś, wynika, że grube wędzidło jest zawsze lepsze niż cienkie. A to zdecydowanie nieprawda.
Oliwka rzeczywiście kojarzy sie z grubym, łagodnym wędzidłem ale oliwki sa różne. Ja mam 16 i to jest cieńkie wędzidło, 14 też widziałam. W szkółkach  w wiekszości spotykałam grube oliwki stad pewnie takie przekonanie.
epk, wydaje mi się, że Dramuta12 miała na myśli to, że oliwki nawet jeśli są cienkie przy np łączniku, to przy pierścieniach się rozszerza. I ja się z tym zgodzę, jak szukałam kiedyś odpowiedniego wędzidła , często trafiałam na oliwki, które z 17 mm rozszerzały się do powiedzmy 22mm na samym końcu. Całe cienkie oliwki jest trudniej dostać.

edit. chyba jednak źle zrozumiałam Dramutę, faktycznie gruba oliwka to tylko stereotyp.
Ulalala, każde wędzidło mierzy się przy pierścieniu. Oliwkę także. Tak, miałam w ręku oliwkę 14mm (przy pierścieniu) - przy środku była cieńsza. Co to w ogóle za pomysł, żeby mierzyć gdzie indziej niż przy pierścieniu. Poniżej bardzo popularna oliwka sprengera rs dynamic - występuje tylko w grubościach 14 i 16mm.
epk, Nie do końca rozumiem Twój wpis. Dobrze, szukając wędzidła patrzy się na szerokość przy pierścieniu, ten wymiar podają sklepy internetowe ,ale co w związku z tym? Ja to wiem . Chodziło mi o to że oliwki się poszerzają z cienkiego do o wiele grubszego, i że tak zwykle jest.  Trudno* było mi znależć oliwkę, która przy pierścieniu była takiej samej grubości co przy łączniku. Chociaż się udało. 
Ale nie poruszałam tematu podawania wymiarów w sklepach. Opisałam tylko budowę oliwki😉

edit. *Trudno znaleźć wśród tych standardowych , do powiedzmy 80-100zł , powyżej takiej kwoty jest łatwiej, właśnie sprengery i inne firmy z wyższej półki cenowej.
Ulalala, darmuta napisala: "oliwka jak każde grube wędzidlo" z czym się nie zgadzam.  Oliwka 14/16mm ma tyle przy pierścieniu więc jak może być gruba?? Rozszerza się ale własnie do tych nominalnych rozmiarów a nie szerzej...
epk,  a ja pisałam odnośnie jej wpisu gdzie m.in napisała "Często jest gruba,"  pisząc że chodziło jej poszerzanie się właśnie przy pierścieniach, a następnie napisałam , że jednak źle ją zrozumiałam i że grube oliwki to stereotyp, czyli można znaleźć i cienkie.
Ulalala, tośmy se pogadały 😉
😉
Czy w wodzach thiedemanna jest możliwość startowania (skoki), czy są one też zakazane?
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 września 2014 18:37
wieszajacy sie kon to kwestia wszkolenia a nie wedzidla. Jak kon sie zawiesza to czy bedzie mial oliwke czy czanke z łyżką, to ie ma dla niego roznicy :P
Equihorse, to rodzaj czarnej wodzy, zatem na Thidemannie startować w skokach nie można. Swoją drogą to raczej nie do końca bezpieczne...
Murat, pisałam wcześniej, że nie każdy koń zmieści grube wędzidło. Nie pisałam nigdzie, że lepsze.
epk, większość oliwek jest grubych. Tych co widziałam. *prawie każde

zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
01 września 2014 20:44
Mam pytanie za 100 pkt.  😉 jaki to rozmiar VS czapraka ? Mam na oku czaprak z HKM u i zastanawiam się jaki to rozmiar ...
Wszechstronny?😉
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
01 września 2014 21:18
Wszechstronny?😉

No właśnie nie za bardzo - bo też tak pomyślałam. Ale na zdjęciu jest czaprak ujezdzeniowy + siodło o takim samym profilu

edit - link
http://www.horse-trade.pl/pl/p/Czaprak-HKM-Milano/2899
Rozmiary full (na średnie i duże konie oraz większe kuce):

VS - wszechstronny
VSS - wszechstronny/skokowy
VSD - wszechstronny/ujeżdżeniowy
DR/DL - ujeżdżeniowy
SR - skokowy (tzw. łezka)

Rozmiary pony (na mniejsze kuce):

PVS - wszechstronny
PVSS - wszechstronny/skokowy
PVSD - wszechstronny/ujeżdżeniowy
PDR/PDL - ujeżdżeniowy
PSR - skokowy (tzw. łezka)
Zduska ale to katalogowy fotos ino, na bank bedzie wszechstronny😉
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
01 września 2014 21:55
No już się zorientowałam... Boże jestem blondynką  😁
zduśka, tak jak koleżanki pisały, często zdjęcia katalogowe ograniczają się do jednego profilu, więc musisz sobie wyobrazić ten czaprak w wersji VS 🙂
diabeli   Jak idziesz na szczyt to nigdy nie jest z górki!
03 września 2014 22:47
Hej
Nie wiem gdzie właściwie się o to spytać więc postanowiłam umieścić to tutaj 🙂

Moje pytanie brzmi - Czy na zawodach skokowych oficjalnych <ZR, ZO, CSN, itd oraz konkursy młodych koni> można startować w owijkach (z podkładkami)? 

Mój koń nie może chodzić w ochraniaczach dlatego zainwestowałam w owijki Eskadron Climatex (mam wrażenie, że one chłoną dosyć sporo wody). Kiedyś widziało się na zawodach więcej osób jeżdżących w owijkach a teraz wszyscy startują w ochraniaczach - Czy przepisy się jakoś zmieniły czy to kwestia wygody?

Ktoś ma jakieś informacje na ten temat? 🙄
Jak działa nachrapnik kablakowy?
nie wiem czy to odpowiedni wątek, ale może się uda. W sztylpach poszła mi gumka(ta co idzie pod butem)i w związku z tym pytanie, jako, że muszę takie nabyć, jaka powinna być ich długość?
elle, sztylpy czy gumki? 🙂 Jeśli sztylpy, to ciekawe pytanie, a odpowiedź nieprosta. Bo każdy producent inaczej mierzy i każdy użytkownik ma inne preferencje.
Z moich dociekań wynikło, że przy sztylpach oficerkowych, przy łydce 38 długości (od zgięcia pod kolanem do ziemi, boso) niezła długość sztylpów to 40 cm (ta podawana w sklepach). Ale w każdym wypadku może być inaczej.
dar, ciekawy dla koni nie tolerujących nacisku nisko na chrapy (jaki daje skośnik czy hanowerski), a wymagających podtrzymania wędzidła. Może być także użyty jako takie proste "wędzimore", gdy część nosowa będzie nisko, a np. dolny pasek zastąpiony łańcuszkiem. W połączeniu z wędzidłem będzie działał jak hak, słabiej niż dedykowane kiełzna tego typu.
Czyli działanie może się różnić. Od zbliżonego do mickelem multibridle (zapewne, bo nie jeździłam) do dźwigni na nos, gdy koń próbuje otwierać żuchwę, wtedy metalowy pałąk działa nieco jak czanka..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się