Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Iskra dlaczego siano moczone? Kaszlak? Jeśli tak, to może wcale nie z powodu otyłości sapie i dyszy.
Moim zdaniem koń nie wygląda na zapasionego.


Taki półkaszlak.
2 lata temu miała bardzo poważne zapalenie oskrzeli nie do końca prawidłowo zaleczone.

Późniejsza bronchoskopia i BAL wyszły czysto.
Natomiast wylazły bardzo wąskie oskrzela i tchawica jak na tak dużego konia. Wet zalecił chuchać i dmuchać. Strzec się kurzu i unikać podrażniania dróg oddechowych.
Profilaktycznie dostaje siano porządnie zmoczone.

Kurcze a może ona się słomą opycha... Muszę stajennej zapytać czy nie czyści czasem boksu do betonu  🙄
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
21 sierpnia 2016 19:32
Iskra wąskie drogi oddechowe niejako tłumaczyły by sapkę na treningu.
Pamiętaj też, że moczone siano ma mniejsza wartość odżywczą niż suche, bo część substancji jest wypłukiwana.
Iskra de Baleron, a rorer wykluczony?
Rudzk mam tego świadomość.
Jesienią dostaje witaminy i musli Haferfrei z dużą zawartością cynku i miedzi.
Miała robione badania krwi i wyniki ma świetne.
Sierść się świeci, kopyta musimy robić co 4 tyg bo szybko zrastają.

Grace nie ma dychawicy.
Ona nie świszczy, nie rzęzi, jedyne co, to mocno dyszy - ma mocno rozwarte chrapy i intensywnie oddycha - ale bokami nie robi.
Jak pochodzi 3-4 dni to się problem normuje.
Najtrudniej jej się oddycha jak są upały i jak jest duszno.

Sporadyczne kaszlnięcia pojawiają się w okresie największych upałów połączonych z suszą, kiedy się mocno kurzy. Są to jednak naprawdę pojedyncze kaszlnięcia przy rozgrzewce.

Zrobię lepsze zdjęcia - zobaczycie wtedy że naprawdę jest "dobrze" odżywiona 😀

W sumie to bardzo się cieszę że nie wygląda na balerona 😀
doradźcie co da lepszy efekt tzn szybciej mi trochę podtuczy konia otręby ryżowe czy musli typu balacer/top line? Koń w ciągłej pracy, nieco mniej intensywnej niż kiedyś ale regularnej, wydaje mi się, że znowu przydałoby mu się trochę przytyć a  podobnie jak Evson nie mam już na tyle czasu by codziennie mu robic mieszanki z wysłodków, otrąb, łuski i oleju jak kiedyś.
Iskra de Baleron moim zdaniem klaczka nie jest dziko otyła, ale myślę, że dobrze byłoby aby trochę zrzuciła, bo wydolnościowo ma problemy. Może ogranicz trawę - nie całodzienny wypas. I o serce dbaj.
Iskra de Baleron, koń sporą część doby na dobrej trawie - będzie tłusty choćbyś owsa nie dawała...

Magdzior, to już zależy indywidualnie od konia... U mnie otręby dały efekt WOW celowałabym zatem w tę stronę...
Witam,
Zastanawiam się czy można oprócz jęczmienia gniecionego, podawanego do owsa 2 razy dziennie, dodawać w tym samym czasie  otręby ryżowe?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Generalnie można, ale to zależy przede wszystkim od tego, co robi koń. Jak również paru innych rzeczy. 😉
Wróciła do nas klacz z dzierżawy. Folblut 21 lata. Kości ze skórą. odrobaczana w tym roku jakieś 8 razy, bo ponoć u nich miała robaki cały czas i srała jak krowa. Jak je owies to wszystko wypada z pyska, zęby ponoć zrobione lecz zadzwonię do tego co robił i się upewnię czy to prawda. Trzeba obowiązkowo ją dokarmić. Czym? jakie witamy ? Co byście zrobiły? Siano do oporu ma.

Przeczytałam wątek. Zdecydowałam się na otręby, słonecznik, olej + do tego mesz.
Jak zacząć podawać i na jakich dziennych dawkach stanąć? Mesz ile razy w tygodniu? W związku z tym, że to nie mój koń to nie stać mnie fundować mu paszę sklepową. Ewentualnie jakąś tańszą. Może samemu jakieś musli można zrobić?

Usunęłam zdublowany post.
konikaraa, zaczęłabym od przebadania konia (stan zębów, krew, kał). Ciągła biegunka (bo chyba o tym piszesz) nie musi oznaczać zarobaczenia... Najdroższe pasze podawane koniowi, który ma jakieś kłopoty z trawieniem - na niewiele się zdadzą niestety 🙁
konikaraa Współczuję sytuacji🙁 Podaj klaczy koniecznie pre i probiotyki, jeśli klacz ma tak długo biegunkę. Najlepiej jakiegoś kompetentnego weterynarza wziąć do konsultacji i badań.
Jeśli chcesz podawać otręby to lepiej ryżowe niż pszenne. Mają lepszy stosunek wapnia do fosforu i więcej tłuszczu.
Pamiętaj, żeby przeliczyć mikro i makro elementy jak sama komponujesz dzienny jadłospis. Jeśli koń ma przytyć to będzie mu też potrzebne wysokiej jakości białko.
No i przy problemach z trawieniem wszytko wporwadzaj bardzo powoli. Flora bakteryjna jelit potrzebuje min 2 tygodni do przyzwyczajenia się do nowej paszy.
ponoć kupy robi już normalne od miesiąca. Zęby zrobione. Krew i kał przebadam. Podstawowa morfologę zrobić czy co ?
Dzięki k2arola . Wybieram wiec ryżowe. Za półtora tygodnie będę u niej więc muszę coś kupić, najwyżej po wynikach badań coś się odstawi bądż dokupi.
http://www.agrokompleks24.com/?do=pelny&kt=1&pkt=&pr=4&mr=&back=eNortjIytFJKybctKMpPKc0uqVRLqbI1UcsusTVUsgZcMI5KCUQ, jakieś tanie ale czy skład dobry ? mają też musli na stanie lecz nie jest w żadnym napisane, że dla seniorów. Spojrzycie?
Dava   kiss kiss bang bang
19 października 2016 17:40
Mój koń nie chcę nawet powąchać ryżowych  😀iabeł:
Kupuję więc pszenne, bo używam ich jakoś garść tylko kiedy chce przemycić jakieś witaminy  😁
konikaraa, morfologię na początek i biochemię. Jak wyjdzie coś niepokojącego to już niech lek wet decyduje gdzie szukać problemów. Pasza, którą podlinkowałaś ma sporo białka. Nie ryzykowałabym w tym kierunku. Szłabym w kierunku otrąb ryżowych i wysłodków i to melasowanych (o ile koń nigdy nie miał problemów metabolicznych - vide kopytowych) plus siano do woli i... trochę pracy (tyle, ile koń może). Koszt takiego żywienia nie jest wygórowany, a efekt powinien być widoczny dość szybko 🙂 o ile oczywiście wyeliminuje się ewentualne kłopoty ze zdrowiem 🙂
Trzymam kciuki za zdrówko kobyłki 🙂
Jeśli chodzi o niezjadliwość otrębów ryżowych - na takie okazje są super te z Magii, z wytłokami z marchwi. Pachną super i z obserwacji kilku koni, które je jedzą, wnoszę, że muszą być bardzo smaczne - na pewno są chętniej zjadane, niż zwykłe (chętnie zjada je też koń, który wszystkim gardzi przez pierwsze dwa tygodnie od wprowadzenia albo - w niektórych przypadkach - foreva, te otręby od początku jadł bez marudzenia). Mój teraz drze paszczę, jak widzi, że idę w kierunku paszarni szykować (przy zwykłych się niecierpliwił dopiero, jak zalewałam wodą)... 😵 Widziałam, że mają też jakieś z dodatkiem lucerny (nie próbowałam; chyba są już zbilansowane) i że Nuba też ma jakieś z miętą, więc w razie czego dla francuskich piesków jest to jakaś alternatywa.

Niestety trochę w ciemno muszę pasze wziąć. Koń jest w tej chwili jakieś 180km ode mnie. Klacz póki pracowała to nie miała problemów z kopytami, odkąd nie pracuje to są pęknięca pionowe. Zrobię morfologię i biochemię. Krew pobiorę sama, i w miejscu gdzie mieszkam zaniosę do badania. Tak będzie najszybciej. Zęby zrobione w czerwcu. Tam gdzie była w dzierżawie to stała na Veteran mix Sacaren, Raika Freizeit Pellet.  "Sieczka z lucerny plus musle zaparzane siemieniem, granulat w południe, kolacja jak rano" - tak powiedziała kobieta u której stała. i na tym tak straszne biegunki były. Może to od tego że mesz był codziennie w dużej dawce i kobieta nie wprowadzała paszy pomału, a może wcale nie dawała jej jeść tylko na trawie była? Cięzko powiedzieć.

Wrzuciłam narazie w koszyk : otręby ryżowe w granulacie, otręby pszenne( te wiem że zje na pewno), mesz jabłkowy, wysłodki buraczane easy , agrovital hoof complete i agrovital digest Sc. Lepszy wybór? http://www.agrokompleks24.com/?do=koszyk&go=pokaz&back=eNortjIytFJKybctKMpPKc0uqVRLqbI1UcsusbVUsgZcMI5iCUw,
konikaraa koszyka twojego nikt nie bedzie widział.
konikaraa, ja również daję mesz codziennie w okresie niepastwiskowym i nie ma problemu z trawieniem
Otrąb ryżowych bym z Agrokompleksu nie brała. Lub inaczej - przed kupnem upewnij się że są dobrej jakości. Kupiłam od nich raz otręby ryżowe i zamiast w granulacie były w proszku 🙁 Poza tym wg mnie trochę przesadzasz z paszami. Domyślam się, że w dobrej wierze, ale co za dużo to nie zdrowo. Wybierz jeden kierunek (np właśnie wysłodki i otręby ryżowe + Hoof Complete) a nie siedem bo efekt będzie modwrotny od zamierzonego :/
konikaraa, wysłodki buraczane easy są praktyczne w przygotowaniu po po zalaniu gorąca wodą w niecałe 10 min mogą być skarmiane. ale nie puchną wiele, więc worek szybko znika przy regularnym podawaniu. Miałam próbki wysłodków Ardexu, do moczenia 24 h. Ale zalane gorąca woda  po godzinie, max 1,5 sa gotowe. No i ze 100 gramów jest duża porcja - bardzo puchną.  Ich melasowane Tofi maja większe kawałki i pachną tak buraczanie obłędnie, że pachnie w całej stajni.
Otręby ryżowe i pszenne maja dużo fosforu - jak będziesz dawać i to i to to musisz jakoś obliczyć proporcje do wapnia.
Ja niezmiennie polecam z jar-paszu wysłodki, dosyć małe wiec jak stajenny zapomni to mogę jeszcze na wieczór zalać b.ciepłą wodą i spokojnie podać na kolację  😉

Ja mam pytanie jezeli dla zbilansowania wysłodków podajemy otręby pszenne to przy wprowadzeniu ryżowych usunąć pszenne/zmniejszyć czy zostawić jak jest?
My braliśmy z agrokompleksu otręby ryżowe i były dobrej jakości, fajny jest też granulat Control,  moja zarla go jak wściekła (a to typ wybrzydzajacy)  na bazie lucerny z dodatkami.
escada, ale ostatnio? Bo to jak ostatnio wyglądały otręby ryżowe z Agrokompleksu wstawiłam w wątku o [s]wysłodkach[/s] otrębach... :/
_Gaga ostatnio z dużą niepewnością kupowałam otręby ryżowe z Agro, na szczęście nic im nie dolega 😉 Właścicielka wytwórni bacznie śledzi co dzieje się na forum, więc otrębowy kryzys dość szybko został zażegnany 🙂
O to dobrze wiedzieć. Co prawda zaopatrzyłam się na dłużej w JarPaszu, ale na przyszłosć będę brała pod uwagę Agrokompleks 🙂 dzięki
Jaką sieczkę najlepiej podawać w okresie jesienno-zimowym klaczy w stałym treningu, która zdecydowanie wymaga nabrania kilku kg? Chciałabym jej dostarzyć dodatkowych witamin, ale kompletnie nie wiem, co i w jakich proporcjach podawać.

Oczywiście sieczka nie ma być remedium na przytycie, a zdrowym dodatkiem  😉

Zastanawiam się również, czy w JarPaszu można kupić małe ilości (np. 1-2kg) ziarna, czy trzeba kupić cały worek (w przypadku jęczmienia 30kg) ?
Losse, po co Ci 1 kg jęczmienia? Dla chomika?
Podstawowe pytanie: co koń je aktualnie, w jakich ilościach, jak wygląda trening? Sieczką i witaminami się masy nie nabuduje...
Ha, dlatego piszę, że pytam o sieczkę w ramach dodatku, jestem ciekawa, co dajecie Waszym koniom: melasowana, niemelasowana itd.

Przy okazji dodałam informację o tym, że klaczka potrzebuje raczej na plus niż na minus, co nie oznacza, że mam zamiar nabudować jej masę sieczka i witaminami.
Losse, pytasz w wątku o przytyciu konia, nie w wątku sieczkowym
Ja daję sieczkę z lucerny, niemelasowaną, i jest to działanie celowe (zmniejsza zachłanność), ale co ma do rzeczy to co jest potrzebne moim koniom do tego, co jest potrzebne Twojemu? Jak chcesz dawać jako dodatek  , to może po prostu zwiększ siano (siano to taka sieczka, tylko nie pocięta 😉)?
_Gaga - racja, a istnieje watek sieczkowy? Chyba przeoczylam, a taki pasowalby najbardziej.

Jeżeli chodzi o celowość - gdzieś przeczytałam, że efekty nabudowania masy zwiekszyly sie przy podawaniu sieczki z lucerna do standardowych posiłków (owies, otreby).

Dzieki za wskazowki 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się